Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 11 Jan 2006 18:19 pm

roger napísal:ja osobne povazujem vyrobky od ADA za absolutnu a momentalne neohrozitelnu spicku,nielen v substratoch.testoval som aj akadamu a v ziadnom z parametrov sa to neda zrovnavat.... Pouzivam Aqua soil amazonia,jemnejsi tzv.Pulver typ. Nic lepsie som v akvarkach nemal :roll:
za kvalitu sa plati :(

Prosim te, kdes to koupil? Ja to shanim uz snad pul roku. U nas asi ne, co?

p.s: Bacha na to co pises, do Akadamy bych se Raviolce nenavazel :D
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Reklama

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 11 Jan 2006 18:38 pm

xitanaf napísal:Ja mám odskúšané 2druhy substrátu. Piesok zrnitosti 1-2mm a štrk zrnitosti 2-3mm.
Dnes používam už iba piesok a dôvod hned objasním.
...
Skvely poznatky, diky za prispevek.

roger napísal:ja osobne povazujem vyrobky od ADA...
:shock: byla by i fotka pripadne popis vyvoje dna v case? diky
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 12 Jan 2006 12:42 pm

zvejk napísal:p.s: Bacha na to co pises, do Akadamy bych se Raviolce nenavazel :D
:o Roger se nenaváží, jestli testoval několik měsíců akadamu a Aqua Soil, tak asi ví proč tvrdí to co tvrdí :wink: Akadama a štěrk se taky nedají porovnávat a neznamená to, že je štěrk špatný. Jenom škoda, že je Roger takový tajnůstkář a nechává si poznatky pro sebe :roll:

xitanaf: Zajímavé, cos napsal. Já nemám problémy s dusičnany ani s daleko hrubším štěrkem, takže bych to brala s rezervou, ale s tím zanášením máš pravdu. Každopádně jsi jeden z velmi mála lidí o kterých vím, že se jim daří pěstovat rostliny v písku.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod roger » 12 Jan 2006 13:19 pm

Rav,ja nie som tajnostkar,to vobec nie. Mojou prioritou v akvaristike nie su rastlinkove akvaria,ani aquascaping,ani nic podobne.Skusam to len tak pre seba,ci mi to pojde,alebo nie.Da sa povedat,ze na podnet tohoto fora :o
Keby som mal zhodnotit vsetky substraty ktore som skusal,alebo skusam,tak mi ako najlepsia alternativa vychadza bezne predavany strk o zrnitosti 2-3 mm.V akvarku vyzera prirodzene,rastlinam tiez vyhovuje,dnove rybky si neposkodia fuzy.... Akadama je v akvariu tiez vyborny substrat,jediny problem vidim v jej lahkosti,staci jeden prudsi pohyb vacsieho sumceka a akadama sa rozviri... Jemny prany piesok o zrnitostiach pod 1 mm je tiez vhodny substrat,nie pre rastlinky,ale hodi sa pre africke cichlidy,azijske plze /Acanthopthalmus,Acanthopsis.../ a vsetky juhoamericke sumce /Corydoras,Loricariidae.../,sladkovodne raje /Potamotrygon/ ai. Kazdy akvarista,by si mal v prvom rade ujasnit,co v danom akvariu chce chovat,respektive pestovat a podla toho by mal vyberat substrat.Z toho vypliva,ze nie je najlesi substrat,kazdy substrat sa hodi na iny ucel.
a to je z mojej strany asi vsetko :wink:
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 12 Jan 2006 15:46 pm

Roger, pěkně napsané - doufala jsem, že Tě vyprovokuju ke sdílnosti :o Ale zase jsi nenapsal o ADA substrátech ani písmenko :roll: No čo už, já si stejně radši všechno vyzkouším sama :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod roger » 12 Jan 2006 16:32 pm

:o :o :o
napisal som,par prispevkov dozadu,ze Aqua Soil je podla mna superbombaextraspecial substrat do rastlinkoveho akvaria,mozno aj nejake biotopove akvarium by s nim bolo spokojne.Je to tiez porovyty material ako Akadama,len nie je az taky lahky. Mozno mu trochu ubera na dokonalsti to,ze su jednotlive zrna substratu rovnake,v pripade powder typu 3 mm valceky,asi 1 mm hrube.
v tomto akvariu:
http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=42139#42139
ktore uz nejakych 8-9 mesiacov funguje bez vymeny vody,rastlinky stale rastu,rybky ziju,nie len ziju,ale uz par mesiacov sa mi v nom kotia endlerky ako dive.... pribudli tam aj slimaciky Neritina.
Skusim sa prinutit a zase nieco pofotit.
Zaujimave je,ze ADA vyraba a predava aj piesky /Sands/ napr. RioNegro Sands tiez za nehorazne sumy a pritom je to obycajny piesok :oops:
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 12 Jan 2006 17:56 pm

roger napísal:Zaujimave je,ze ADA vyraba a predava aj piesky /Sands/ napr. RioNegro Sands tiez za nehorazne sumy a pritom je to obycajny piesok :oops:


tady bych se trochu te ceny zastal. Rio Negro a jine (ozdobne) pisky jsou sbirane opravdu v Rio Negro. Proto ta cena. Jinak samozrejme je lze nahradit.. btw u Rio Negro jsem narazil na zajimavou alternativu a to sklarsky jemny pisek (skoro jako prach) ktery se dava cincilam na myti. Jeste jsem nezkousel, ale mozna v nejake nove nadrzi ozkousim :)

Dalsi vec co moc nesouvisi se substraty, kameny a drevo: ADA je sbira ve volne prirode a uz pri sberu vybira zajimave kusy. Kameni je vetsinou z Japonska, drevo je z amazonie :!: .. jinak samo ze se plati za znacku hlavne.
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 12 Jan 2006 19:05 pm

Virus, to cos napsal mě zarazilo. Cena je oprávněná proto, že produkt je zcela autentický? Nepřipomíná to náhodou touhu mít pravý kožich z jaguára a ne sprostou imitaci ? Samozřejmě je motivací čistá láska a obdiv k jaguárovi, o tom není pochyb :wink:
Uznávám, že pískovny u nás přírodu nijak nekrášlí, ale přece jen... Zhýčkaní akvaristé ze západní Evropy, z USA a z Japonska chtějí nefalšovaný originál, takže teď budeme drancovat taky Amazonii a další tropické regiony? Kdybych se ocitla u Rio Negro, viděla tam těžbu písků a na bagrech cedule se sloganem typu "ADA - aby byli akvaristé co nejblíže přírodě" (nebo podobný duchaplný slogan, ale o té lásce k přírodě by tam určitě byla aspoň zmínka :wink: )... tak se asi propadnu hanbou do země :oops:
Já vím, takhle by se dalo polemizovat i o smyslu celé akvaristiky. Každý tvor v mém akváriu musel být kdysi vyrván z přírody a stejně tak substrát, kořeny, kameny... nedělám si iluze o tom, že je to naprosto nevinný koníček :| Jen mě to teď napadlo, když jsi tak vyzdvihoval autentičnost jako velké pozitivum. A koneckonců je dost pravděpodobné, že ten písek těží někde na pláži v Manausu... potom ale nechápu, proč je tak drahý? :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 12 Jan 2006 19:18 pm

Rek bych ze je jedno, kde to berou. Stejne to vetsina lidi biotopne nepouziva. A zalezi jim hlavne na barve. Chtelo by to vyzkouset :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 12 Jan 2006 19:50 pm

Jo tak jestli je to kvůli barvě, tak bych si vybrala radši náš říční štěrk... mně se ten bílý píseček moc nelíbí :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod roger » 12 Jan 2006 20:47 pm

virus31 napísal:tady bych se trochu te ceny zastal. Rio Negro a jine (ozdobne) pisky jsou sbirane opravdu v Rio Negro. Proto ta cena. Jinak samozrejme je lze nahradit.. btw u Rio Negro jsem narazil na zajimavou alternativu a to sklarsky jemny pisek (skoro jako prach) ktery se dava cincilam na myti. Jeste jsem nezkousel, ale mozna v nejake nove nadrzi ozkousim :)
Dalsi vec co moc nesouvisi se substraty, kameny a drevo: ADA je sbira ve volne prirode a uz pri sberu vybira zajimave kusy. Kameni je vetsinou z Japonska, drevo je z amazonie :!: .. jinak samo ze se plati za znacku hlavne.

mas uplnu pravdu,ja som narazal iba na ten piesok,to je fakt obycajny piesok,akurat ze z Rio Negro.Par tyzdnov na to,ako som si bol kupit ten substrat,isiel som si aj po pekny amazonsky "korienok"
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 12 Jan 2006 23:16 pm

Raviolka napísal:Jo tak jestli je to kvůli barvě, tak bych si vybrala radši náš říční štěrk... mně se ten bílý píseček moc nelíbí :wink:

Vem si asijsky krevetkare, vetsina (aspon dle fotek) pouziva AdaSoil Amazonii (cernou), kdyby jim slo o biotop, tak by spis meli aspon Malaysii.
Pochybuju, ze by amazonie mela tak zazracne ucinky oproti ostatnim ADASoilum. Ja bych sel taky do Amazonie a to kvuli barve, proc to nepriznat :)
p.s: Je ale vubec to co prodavaji na ADAeuro.com prava ADA? U tech asiatu totiz ta cerna vypada jako male kaminky, jeste docela nepravidelne a ne nejake valecky jak tu psal Roger ci kdo.
I ty nazvy Tohle je Aqua Soil, kdezto asiati porad uvadej ze pouzivaj "ADASoil from ADA" ze by jina vyroba pro Asii a Evropu?
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod salik » 12 Jan 2006 23:53 pm

zvejk napísal:p.s: Je ale vubec to co prodavaji na ADAeuro.com prava ADA? U tech asiatu totiz ta cerna vypada jako male kaminky, jeste docela nepravidelne a ne nejake valecky jak tu psal Roger ci kdo.
I ty nazvy Tohle je Aqua Soil, kdezto asiati porad uvadej ze pouzivaj "ADASoil from ADA" ze by jina vyroba pro Asii a Evropu?

http://www.akva.sk/download_forum/ADA_S ... System.pdf
Prílohy
ADA_Substrate_System.pdf
(573.97 KiB) Stiahnutá 148 krát
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 13 Jan 2006 09:40 am

Diky, tak jo, je to pravy :)

p.s: U toho druhyho linku jsem si pekne pocet:D
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 13 Jan 2006 14:48 pm

Raviolka napísal:Virus, to cos napsal mě zarazilo. Cena je oprávněná proto, že produkt je zcela autentický? Nepřipomíná to náhodou touhu mít pravý kožich z jaguára..

V tomto pripade nejde o drancovani, tyhle pisky se pouzivaj jako dekoracni a pochybuju ze je nekdo pouziva ve velkem.. Tech 'par' pytliku jiste nenarusi prirodu tolik jako skrin z mahagonu ci ceho. O bagrech bych uz vubec nemluvil :) A co se tyka tech korenu, tak tam celkem taky neni duvod mit obavy. Jsou tak drahe ze vetsina lidi zvoli neznackovou napodobeninu ulovenou treba na prochazce v lese.. Myslel jsem to cele tak, ze v cene je zahrnuta sber/doprava/baleni/distribuce ..
A jak jsem zminil tak osobne bych videl alternativu treba v bilem prachovem pisku pro cincily za zlomek ceny ADA gavel :wink:
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 13 Jan 2006 14:53 pm

roger napísal:mas uplnu pravdu,ja som narazal iba na ten piesok,to je fakt obycajny piesok,akurat ze z Rio Negro.Par tyzdnov na to,ako som si bol kupit ten substrat,isiel som si aj po pekny amazonsky "korienok"


Ten koren mas taky z Vidne??
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 13 Jan 2006 14:54 pm

nemas ten ADA katalog cely prosim?
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod salik » 13 Jan 2006 16:29 pm

virus31 napísal:nemas ten ADA katalog cely prosim?

mam, ale nasiel som ho aj tu - www.ada-eu.com/default.asp?c=English - Download Catalog
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 13 Jan 2006 16:55 pm

oo, ja hlava dubova a to ten web mam prolezeny krizem krazem.. :) diky
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod johhhny » 16 Jan 2006 20:47 pm

Ja pouzivam obycajny kremicity strk (2-3mm),ktory sa pouziva v pieskovych filtroch. Som s nim uplne spokojny. Cenu mam 10SK za kilo, co je podla mna prijatelna cena. Rastliny v nom rastu dobre, a ostatni obyvatelia akva si tiez nestazuju
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 08 Feb 2006 22:55 pm

Takovej dotaz trochu mimo:
Jak zajistujete aby nedochazelo k sesuvu sterku kdyz dno neni zrovna vodorovne? Nejaky zarazky / vymodelovanej (naleptanej) polystyren?
Sesunulo se mi dno a ani dost bohatej korenovej systemu rostlin tomu nezabranil :(
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod johhhny » 15 Feb 2006 17:13 pm

Ja pouzivam sklo, ktore vkladam priamo na dno hned pri zalozeni akva.Celkom pekne sa da maskovat bridlicou. Tymto sposobom mi vznikaju terasky, ktore potom brania prerastaniu rastlin mimo uzemia, ktore maju vyhradene.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Pštros » 20 Feb 2006 12:19 pm

rad by som tu polozil jednu otazku, nakolko je tu zopar ludi, ktori presli v poslednom case na Aquaclay, ktory sa uz stal dostupnym pre siroku verejnost

Pred 4 mesiacmi som vymenil strk v akva za Aquaclay, resp. len hornu vrstvu. Pod nim som nechal vrstvu povodneho dna, aby rastlinky mali pevnu oporu pre korene. Zo zaciatku to bolo velmi lahke (casom sa to ale napravilo), vyzera to velmi dobre, ale... odkedy som dal Aquaclay, zacali problemy s riasami (hlavne na skle - zelene az hnede, ktore treba casto cistit) a dva krat som uz bojoval so sinicou. Zacne sa tvorit pri skle vo vrstve strku a potom sa rozlezie po dne, na rastlinky, ...
Prvy krat som ju zlikvidoval zatemnenim akva, cim ale trpeli aj niektore rastlinky. Teraz mam akva zas pod dekou, ale uz ma to zacina hnevat. Doteraz som nikdy so sinicou nemal problem...
teda:
Mozu byt moje problemy vyprovokovane Aquaclay? Preco? Ide o prilisne hromadenie zivin, alebo som nemal nechavat vrstvu povodneho dna? Uz zacinam rozmyslat, ze aquaclay naspat vymenim za stary dobry strk - stare, nove dno od Rataja.

Aqua-400l, svietim 12 hod 5x36W, CO2-burciak, PMDD som prestal davat po predchadzajucej sinici, ryby - hlavne tetry, skalare, parametre vody som uz dlhsie nemeral, lebo mam strasne malo casu, mozno dnes, ale z posledneho merania CT>40, Ph 6,8-7,2, NO3 5 mg/l, NO2 0 mg/l, Fe aj P malo (skoro 0).

viem, ze voda je katastrofalna, ale taka bola aj pred tym...

Dakujem za akukolvek vecnu odpoved.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 20 Feb 2006 12:24 pm

Je nepravdepodobne, ze je to sposobene Aquaclay-om. Je to len specena hlina takze vodu neovplyvnuje. Priciny je treba hladat asi inde... Nezmenil si davkovanie PMDD, svetlo, pocet ryb....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.