slizký biely povlak- velky problem



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod spirki » 13 Nov 2004 12:14 pm

na gumenych castiach filtra a ohrievaca as mi zacal vytvarat taky biely az priesvitny povlak strasne slizky. ked ho zbieram vatou na spilku nabera hnedy odtien. predvcerom som ho zaznamenal na stenach akvarka su to take male v priemere 2mm chumaciky. neviem ci to su hnede riasy. mam 50l akvarko a pouzivam ziarivku 9W, ktora vytvara zlte svetlo. predtym som mal 11W s bielim svetlom ale mal som strasne mutnu vodu. cez 50cm bok som nevidel na druhy koniec akvaria. po vymene vody a preprati strku je voda perfektne priezracna ale ryby sa boja silneho osvetlenie. najprv zacali kruzit okolo akvaria ako sialene narazali do stien a nakoniec zaliezli pod rastlinky, do jaskyne , pod sutre, teraz musim davat pod 9W ziarivku este kancelarsky paier aby sa nebali. mimochodom ten sliz sa obalil aj na prisavnika a ten po 1 dni zdochol a cely pol od toho slizu.
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Reklama

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Palo » 13 Nov 2004 20:04 pm

:? nejaka pliesen ?? Nic nepises o zlozeni vody, dna, zivocichov :idea:
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod spirki » 14 Nov 2004 20:01 pm

mam normalnu vodu z vodovodu, stredne tvrdu a pH asi 7,5. Suter je normalny riecny z akvaristiky , mam 4mrenky stvorpruhovane a 3 mrenky machove. mal som aj prisavnika ale nabalil sa nanho ten sliz ci co to je a zdochol.
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Drobec » 14 Nov 2004 20:15 pm

Mne sa to tiež občas objavilo.Ja som to čistil dole nech sa to neširi dalej a podarilo sa po mesiaci bolo potom.Byva to len na prisavkach,neviem čim to je,asi su tie prísavky urobene zo zlej gumy co podlieha plesni!
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Raviolka » 15 Nov 2004 12:19 pm

Mám podobné zkušenosti jako Drobec - ten povlak se na nových "gumových" předmětech často objevuje a potom je potřeba to pravidelně odstraňovat (vyndat z akvárka a umýt v čisté vodě), brzo se přestane tvořit.
Jinak si nedovedu představit, že by 9W zářivka vydávala moc silné světlo. Pokud ale potřebuješ stínit, tak lepší než papír jsou určitě plovoucí rostliny. Nevím odkud jsi, kdybys byl z Bratilsavy, můžu ti věnovat nějaké Limnobium.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod spirki » 15 Nov 2004 13:48 pm

skoda ja som z Popradu. ale ked bol ten sliz na gume tak mi to nevadilo ale teraz je to na stena akvarka aj na prisavnikovi a to uz vadi
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod spirki » 15 Nov 2004 13:50 pm

inak to osvetlenie sa ani mne nezda silne ale ryby su z neho v soku
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod sako » 15 Nov 2004 13:50 pm

Ja mam tiez 50-tku, a svietim DVOMA 11w ziarivkami, nie som si moc isty, ci ten zakal v Tvojom akvariu bol sposobeny svetlom...
Inac vodu nemam ani nejak extremne cistu, ale pochybujem, ze to je svetlom.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Raviolka » 15 Nov 2004 14:02 pm

spirki napísal:skoda ja som z Popradu. ale ked bol ten sliz na gume tak mi to nevadilo ale teraz je to na stena akvarka aj na prisavnikovi a to uz vadi

No to ti právě mělo vadit už předtím, nemusel za to zaplatit ten přísavník :( Není nic jednoduššího než včas všechno vyndat a umýt, až se to rozšíří, je takový úklid o mnoho složitější. Pokud se při vytahování z vody nějaký ten sliz odloupne, tak ho odsaj hadičkou nebo odkalovačem. Možná bys měl použít i nějaký preventivní protiplísňový přípravek (acryflavin apod.).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod JoLi » 15 Nov 2004 15:17 pm

Acriflavin ano ale nie do nádrže z rybymi.
Raz som mal nie najlepšiu skusenosť prave s acriflavinom po správnom riedení som kompletne "vyčistil" akva ani slimačik neprežil. (problem nastal vo vyrobe a koncentracii :()

Preto doporučujem dezinfikovať bez rýb a potom ryby pridať po čiastočnej výmene vody.
JoLi
 
Príspevky: 90
Obrázky: 21
Založený: 07 Aug 2003 17:01 pm
Bydlisko: Bratislava-Rača

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod johny » 15 Nov 2004 17:16 pm

No inac POZOR... Ja som kupil Acriflavin na ktorom bolo napisane na slovenskom preklade 10ml na 50l vody... ale ked som to odlepil tak polsky original text hovoril o 10 kvapkach na 50l vody... co je dost podstatny rozdiel, kedze 1 kvapka ma tusim 0.05 ml !!! (presne uz netusim, ale pozriem sa na to doma)
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Phantom » 15 Nov 2004 20:25 pm

Ten biely povlak mam aj ja ale len na gume a to u ohrievaca,dost zaujimave ze sa ti to rozsiruje aj na sklo??? nemoze to byt na skle skorej nejaky hnedasty povlak? tie chumaciky mi nesedia ak sa ti da skus nejake foto.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod spirki » 15 Nov 2004 21:18 pm

foto asi nebude lebo nemam poriadn fotak a som si isty ze to je ten povlak ktory mam na ohrievaci. a stale neviem preco tie ryby reaguju divne na to svetlo. nemohlo im uskodit ked boli asi pol dna vo vedre ked som musel vymyvat strk??
spirki
 
Príspevky: 16
Založený: 18 Okt 2004 20:13 pm

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod paulovic » 16 Nov 2004 14:45 pm

spirki napísal:stale neviem preco tie ryby reaguju divne na to svetlo. nemohlo im uskodit ked boli asi pol dna vo vedre ked som musel vymyvat strk??



ešte v starom akváriu cca 45l som zmenil svetlo z 15W (žiarovka) na neonku 18W.
Spočiatku boli rybky vylakané. Po čase im to vôbec nevadilo a svetlo ideálne prospievalo rastlinkám.
Po prelovení a v strese môžu byt rybky ustráchané.
Akú farbu a teplotu ma tvoje svetlo? 21, 31,
Naposledy upravil paulovic dňa 16 Nov 2004 15:17 pm, celkovo upravené 1 krát.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod xDodox » 16 Nov 2004 14:59 pm

johny napísal:... 1 kvapka ma tusim 0.05 ml

Je to tak???
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Raviolka » 16 Nov 2004 19:27 pm

spirki napísal:stale neviem preco tie ryby reaguju divne na to svetlo. nemohlo im uskodit ked boli asi pol dna vo vedre ked som musel vymyvat strk??

Myslím že se to časem upraví, jsou vylekané spíš z toho všeho zmatku okolo. Já jsem měla akvárium 2 dny úplně bez světla (praskly všechny žárovky :oops: ) a dalších 5 dnů po rozsvícení trvalo, než se cichlidky přestaly panicky lekat jakéhokoliv pohybu.
I v jiných akváriích si ryby musí pár hodin zvykat, pokud sesbírám z hladiny "úrodu" plovoucích rostlin, abych tam pustila víc světla.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod johny » 25 Nov 2004 12:10 pm

Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod saki » 15 Jan 2006 16:21 pm

Mam asi 15 dni zalozene akvarium 80x30x40 - 96l. Asi 12 dni su tam aj rastliny. Ryby zatial ziadne iba traja slimaci koli riasam, lebo tie sa zacali zjavovat po kratkom case - stetinate cierne, hnede (cervene) a teraz aj zelene.
pH okolo 6,9
NO2 menej ako 0,1mg viac ako 0
NO3 cca 10mg
P >= 0.5 a <<2.5mg
Fe <0.3mg

Denne hnojim dennou davkou hnojiva SERA-Florena alebo Rataj-Brutus + CO2. Rastliny rastu aj ked niektore zhadzuju spodne alebo stare listy a zenu nove.

Pred tyzdnom som menil 20l vody a vsimol som si, ze vo vnutornom 3-komorovom biofiltri je sliz. Hlavne na gumickach ohrievaca a cerpadla. Tak som to ocistil. Teraz po tyzdni mi ten sliz ide aj z ustia cerpadla do akvaria. Roztahuje sa na hladine a znehybnuje pohyb hladiny - tak to odstranujem papierom. Idem znova ocistit predmety fo filtri.
Podla toho co som tu cital sa jedna zrejme o plesen, aj ked ja by som si plesen predstavoval inak. Toto je priehladny bezfarebny sliz. Ja som to typoval na nejake kolonie bakterii.
Potesili ma vase skusenosti, ze to prtejde (budem to castejsie cistit), ale ak je to skutocne plesen a ja tam este nemam ryby, nemam skusit aplikovat ten Acriflavin? Kupuje sa to v akva-shope, alebo v lekarni?
Dakujem za cenne rady.
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

neznamy povlak

Odoslaťod milkott » 16 Mar 2010 19:39 pm

no asi tyzden zabieham akvarko, a viditelne sa mi na gumennych hadickach a prisavkach zariadenia robi taky biely sliznaty povlak, mam tam dve krevetky a tie sa horlivo pustili do prisavky teplomera a celu ju osupali od toho povlaku... nevedel by niekto co to moze byt? ja mam dojem ze su to nejake kolonie bakterii alebo nejakeho ineho organizmu.... :roll:
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod milkott » 17 Mar 2010 18:13 pm

hladam suvislosti, vo vsetkych vasich pripadoch ste nepouzivali co2 z kvasnic? podobnz sliz bol aj detekovany na vzduchovacom kameni z ktoreho isla co2 z kvasnic.... a riesil ro jednou filtracnou flasou s vodou... za by unik kvasnic do vody alebo nejakeho ineho organizmu z kvasnic? neviem ale plesen by som vobec netypoval....
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod Poly » 17 Mar 2010 18:39 pm

Podla mna su to na 90% bakterie, tiez to mavam, ale len na prisavkach a obcas na hladine, neriesim to, kedze akvarium je kus prirody :)
Inac mohol by to niekto kuknut pod mikroskopom (kto ma moznost), nech to nie su len dohady :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod milkott » 17 Mar 2010 21:31 pm

no ono to neni take jednoduche to urcit len pod mikroskopom, su na to rozne metody lebo mozno by si nic nevidel:)
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Re: slizký biely povlak- velky problem

Odoslaťod milkott » 24 Mar 2010 17:08 pm

no po dlhsom case som zistil ze tu mam jeden banalny a jeden vaznejsi problem...

bakterialnej kolonie, ktore sa mi spravili len na priesvitnych hadickach vzduchovania a CO2 nebudem riesit nakolko krevetky sa tam obcas radi krmia... bakterie si okolo seba robia taky cukrovy obal, ktory ich chrani. prejavuje sa to zaslizenym povrchom ktory sa da jednoducho zotriet rukou, odlupuju sa take supinky ci vploske vlochky, ktore potom unasa prud vody.... tento povlak za nezvykne rychlo sirit. ked sa zanesie cely povrch , napr. hadicky, zvykne sa to zastavit. casom by to malo zmyznut. :roll:

druhy problem bol vaznejsi, aj ked nie tragicky...

plesne ktore sa v mojom akvariu zacali hufne objavovat na ciernom gumennom materiale ako su prisavky zariadenia a prilahle sklo... ktovie preco si vybrali prave taketo miesto, je to skor zahadne ... prejavovalo sa to bielym slyznatym povrchom , ktory sa zvykoldost rychlo sirit na okolie a patrne aj do hrubky. po prejdeni prstom po tomto povrchu sa odtrhla slyzova hmota, ktoru unasal prud vody ale mala tendenciu pozvolne klesat... neviem presne o ake plesne sa jednalo a ci su potencialne nebezpecenstvo pre osadenstvo akvaria, preto som hodlal zakrosit, nakolko sa to rychlo siri a na pohlad je to dost nepekne.
skusal som vybrat postihnute prisavky z akvaria. pri tomto ukone musime postupovat velmi opatrne lebo pri drobnom zavadeni prstom alebo rychlejsim pohybe sa bude tento zakerny material uvolnovat do vody. prvy krat som to skusal len umyt v horucej tecucej vode, samozrejme nepomohlo... za par dni ked sa to zas rozmnozilo som to uz umyval vo vanicke s vriacou vodou, kde som nasypal kuchynsku sol a nejaky dezinfekcny prostriedok. nechal som to tam lezat az pokym voda neochladla a umyl som to este v tecucej vode... badat rapidne zlepsenie... preventivne som do akvaria nesypal morsku sol na varenie v pomere 1kavova lyzica na 50l vody... iste najlepsie by bolo keby sol nebola jodidovana ale to sa asi bezne neda zohnat...
akvarko si funguje nadalej dobre, rastliny neprejavuju nespokojnost a krevetky tiez... 8)

uvidime casom ako to bude postupovat , o sol sa nemusite bat lebo postupnym vymienanim vody sa jej zbavite... :angel:
parametre vody sa mi takmer nezmenili, len dufam ze tie uzitocne bakteriu ten jod preziju :)
Obrázok používateľa
milkott
 
Príspevky: 148
Obrázky: 37
Založený: 27 Feb 2010 09:39 am
Bydlisko: trnava

Bojivnica a "biely povlak"

Odoslaťod Evelin » 02 Jan 2011 12:15 pm

Ahojte... rozhodla som sa, že si kúpim bojovnicu...všetko sme jej doma pekne nachystali...ale poslednú dobu - cca posledné dva týždne-, sa jej vo vode začal tvoriť taký biely povlak, ako...s prepáčením, sople.... :( viete mi povedať, čím to je spôsobené? Vodu mu meníme raz za týždeň ako poradili v akvaristike a aj pridávame prípravok.
Ďakujem za rady :)
Evelin
 
Príspevky: 1
Založený: 02 Jan 2011 12:11 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.