Poradte mi vo vybere osvetlenia.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 13:34 pm

Mam akva 65*35*40 d*s*v,z ktoreho chcem vyhradne rastlinkove akvarium...len mam urcite nedostacujuce svtelo 1x 18w :?
Na to akva mozem pouzit max. 2 trubice,ale nepytajte sa ma preco :P
Potreboval by som teda vediet ake 2 trubice by som si mal kupit,znacka/waty/svietivost,alebo presny typ trubice.
A rad by som aj vedel,ktora trubica by mala ist pripadne do predu,alebo aj optimalny rozostup medzi trubicami.
Dufam,ze mi pomozete :)

P.S.ked sa dozviem informacie,tak to tu zmazem,aby sa moderatorom nezdvihala zlc :twisted:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod Raviolka » 16 Jan 2006 14:24 pm

wild, dvě trubice na takové akvárium podle mě bohatě stačí. Dala bych dvě bílé - já osobně mám ráda 840, ale spoustě lidí pak připadá akvárium nažloutlé, takže by volili spíš 865 nebo 965 (já bych zůstala u osmičkové řady, která víc svítí). Značku si vyber sám, standartní 60 cm zářivky dělá víc firem a mají srovnatelné parametry (myslím tím Philips, Osram... ne drahé akvaristické speciály).
Mimochodem - pro některé rostliny by stačila i jediná trubice. Mám podobné akvárium, 68x30x36 cm, a celé dva měsíce od založení jsem svítila jednou kompaktní zářivkou 20 W. Teď jsem přešla na dva kompakty, 14 a 8 W, protože chci trochu změnit osázení - některé rostliny rostou na můj vkus moc rychle a pak se kroutí pod hladinou. Jinak jsem ale byla s intenzitou spokojená. Záleží samozřejmě na tom, jaké druhy chceš pěstovat. Já tam mám Blyxa japonica, Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Bacopa monnieri a pak nějaké "stínomilné" druhy - takže žádné rostliny extrémně náročné na světlo. Ale už se tomu dá říkat rostlinné akvárium :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 14:46 pm

v kutku duse som cakal prave odpoved od teba :roll:
diky moc 8)
budem potrebovat asi dve kvoli tomu,ze zadnu stenu budu pokryvat rastliny az ku hladine.
ehm.teraz som zistil,ze sa to neda vymazat,ale myslim si ze tvoja odpoved bola na vybornej urovni a pomoze aj inym akvaristom :wink:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 15:29 pm

Raviolka:teraz som si popozeral parametre trubic osram...
840 ma 4000k a podla toho co tam bolo napisane do zlta by nemala svietit?!
Skor 830.nie?
Uvazujem teda o dvoch moznostiach....
840-4000k do predu a 860 -6000k do zadu
alebo 840 do zadu a 830 do predu...
Vies vzdadu mam rastlinky Polygonum sp. Camboba Caroliniana a este jednu rastlinku ktorej nazov som si nezapametal,ale podoba sa na tu rastlinku co sa pokusa "virus"zistit nazov :) cize su to take vysoke huste rastlinky a chcem aby ich poriadne presvetlilo az ku dnu :?
V strede a v predu mam sagitariu subbulata,mach,crypt affinis a echinodoru lena,ktore rastu bezva aj pri terajsom osvetleni.
Aj tie rastliny vzadu mi rastu celkom ok,lenze ked sa zahustia a dosiahnu hladinu asi budu trosku zivorit.Hlavne polygnom sp. tej trosku opadavaju spodne listocky,ale to moze byt aj v niecom inom...
A este....mne osobne sa nadych zltej paci,ked som kedysi zo ziaroviek prechadzal na neonky tak som si nemohol na tu chladnu bielu farbu zvyknut :?
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2006 16:07 pm

skus t5 trubice 1x840 a 1x860. mne sa osvedcili. akva mam rovnake len o 5cm nizsie.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 17:20 pm

Snazim sa tu vo fore zistit co znamena to oznacenie T5,zatial sa mi to nedari a nemam moc casu,pretoze za chvilu sa idem vybrat do akvaristiky....dufam ze t5 znamena dlzku trubice a ak nie tak dufam,ze v akvaristike mi poradia :?
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod skala » 16 Jan 2006 17:55 pm

nie, je to tusim ze je to tensie. mozu byt viac pri sebe. ale povolanejsi ti iste odpovedia ovela lepsie.

to za to som si usta otvaral, ze sa nahlis
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2006 18:03 pm

t5 je typ ziarivky. oproti klasickej t8 je tensia, ma ine konektory, ine predradniky, ine dlzky, ine prikony atd.

inac vo fore nefunguje vyhladavanie dvojznakovych slov. pomoct si mozete napr cez www.google.sk a vyhladavat len na stranke akva.sk = site:akva.sk
cely zapis potom moze vyzerat napr. takto
t5 site:akva.sk
pozri http://www.google.sk/search?q=t5+site%3Aakva.sk
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 19:18 pm

a ja sa cudujem,ze mi to nenaslo :shock:
inac uz som pobehal cele mesto...
vysledok....okoo T5 mi povedal len to,ze na to potrebujem predradnik.
Ja som aj mal v umysle zakupit predradnik,lenze ani v jednej akvaristike to nemali a v najlepsej elektronike MB v ziline ani nevedeli co ten predradnik je zac :? Takze usudzujem,ze mi len ostava to zohnat cez net....
Apropo trubice som nezohnal lebo vsade maju len osram 830 od rataja za prehnanu cenu :x
V jednej akvaristike mi ich,ale mozu objednat,takze teraz neviem ci mam zohnat najprv predranik a potom trubice nan,alebo naopak,ale to je uz len na mne :wink:
Teraz este jedna otazka...na preradnik ide len trubica s oznacenim T????
Pretoze T trubice su fest drahe :(
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod skizuzka » 16 Jan 2006 20:12 pm

T5 a T8 su oznacenia trubic.T8 su klasicke,T5 su o dost tensie a lepsie svietia.Zalezi kde tie drahe trubice kupujes,specialne akvaristicke su drahe.
Pokial ide o osramky a philipsky tak trebars 120cm T8 trubicu philips TLD 865 som kupovala za 70Sk a to bud v hagard hall alebo sventex.Vsetky mozne odtiene boli v podobnych cenach.Tie iste trubice za rohom v klasickom elektre za vyse dvoch stovak a viac.

Teraz mam T5 osvetlenie a trubice 115cm osram 830 a stali 210Sk za kus vo sventexe.Ked si pomyslim ze som raz brala z akvashopu klasicku T8 90cm za viac ako 200sk...tak to urcite nikdy viac.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 16 Jan 2006 22:35 pm

skizuska:ja som len zatial pozeral T trubice na akvashope a tam najlacnejsia stala 800sk.
Inac dakujem za odpvede,teraz uz viem co potrebujem a kde to ziskam :wink:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jacik » 16 Jan 2006 23:39 pm

wild napísal:skizuska:ja som len zatial pozeral T trubice na akvashope a tam najlacnejsia stala 800sk.
t5 osramky 840 a 860 55cm ma vysli na cca 180sk/ks. na tvojom mieste by som si rozmyslel ci si nechas tahat peniaze z vacku .....
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 17 Jan 2006 00:51 am

jacik:teraz uz viem,ze t5 sa daju kupit aj za lacny peniaz,ale ked som videl ponuku na akvashope kde boli len tie najdrahsie t-ckove trubice tak som si myslel,ze vseobecne t trubice su tak drahe.Ale uz mi len ostava si dat tie osramky objednat v tej akvaristike :)
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jacik » 17 Jan 2006 09:49 am

wild napísal:Ale uz mi len ostava si dat tie osramky objednat v tej akvaristike :)

preco v akvaristike? objednaj si to v nejakom elektre alebo priamo z velkoskladu (dnacap.sk, hagard.sk a mas to bez vysokohorskej prirazky.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 17 Jan 2006 10:03 am

Ked som sa vcera na tie neonky pytal,tak ten predavac sa mi sam ponukol,ze to nebude problem objednat,lebo ze o tie osram bol velky zaujem a ze by sa mu aj zislo par ich dat do predaja.
Vsak sa mu ani necudujem,ze bol taky ochotny,ked som mu pred dvoma dnami urobil trzbu za 3 litre :)
Ale samozrejme porovnam ceny a podla toho sa zariadim.
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod wild » 17 Jan 2006 10:14 am

Tak to je sila pozriem z okna kanclika a vidim na jednej hale napisane Hagard velkosklad elektro materialu :shock: noo tomu sa hovori nahoda :roll:
Pre ludi zo Ziliny je to v areali Stavomontazi,Bytcicka ulica :D
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jacik » 17 Jan 2006 10:59 am

v mojej fotogalerii mas cele osvetlenie z t5 http://www.akva.sk/gallery/album.php?album_id=35 . az teraz som si vsimol ze mam vlastne philipsy (master 840 a 865), ale to je v principe zajedno.

ps: wild, inac ak by si si prehladal forum akva.sk tak vsetky tieto informacie najdes. takto je zbytocne vytvorena dalsia duplikovana tema.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod milop » 30 Jan 2006 19:14 pm

JACIK : možno sa to opakuje , ale aj mne táto diskusia pomohla, nedá sa len všetko spätne prezerať ,
aj tu su doplnené nejaké nové info oproti starším témam.
"Ď." všetkým !
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod maveric » 20 Feb 2006 16:25 pm

Ak chceš použiť dve žiarivky vyber si tie ktoré majú zvýraznené červené spektrum - napomáhajú rastu a modré spektrum - napomáhajú ku krajšiemu vzhľadu tvojej podvodnej ďžungle.
Philips TLD 965, 865 ; Osram LumiLux 830, 840
Veľa zdaru a krásne rastlinky!
maveric
 
Príspevky: 2
Založený: 20 Feb 2006 15:57 pm

Re: Poradte mi vo vybere osvetlenia.

Odoslaťod jozino » 20 Feb 2006 17:52 pm

skizuzka napísal:T5 a T8 su oznacenia trubic.T8 su klasicke,T5 su o dost tensie a lepsie svietia.Zalezi kde tie drahe trubice kupujes,specialne akvaristicke su drahe.
Pokial ide o osramky a philipsky tak trebars 120cm T8 trubicu philips TLD 865 som kupovala za 70Sk a to bud v hagard hall alebo sventex.Vsetky mozne odtiene boli v podobnych cenach.Tie iste trubice za rohom v klasickom elektre za vyse dvoch stovak a viac.

Teraz mam T5 osvetlenie a trubice 115cm osram 830 a stali 210Sk za kus vo sventexe.Ked si pomyslim ze som raz brala z akvashopu klasicku T8 90cm za viac ako 200sk...tak to urcite nikdy viac.


To si nekupovala v LV,ze?o takych obchodch som jakziv nepocul :) ci je to niekde nieco zapadnute?

...tiez davam dokopy svetla a kryt a tato tema ma potesila..prebehol som uz vsetko o svetle a krytoch tu na akva a vobec mi nevadi,ze sa tato tema opat otvorila..Milop, v tomto s tebou suhlasim :)

TO Maverick...No fajn,dve rozdielne spektra,ale ktoru trubicu mam dat dopredu a ktoru dozadu...diiik
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.