1. výměna vody v nově založeném akváriu



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod lum » 18 Jan 2006 13:21 pm

Ahoj, v knize o akv. rostlinách K. Rataje píše, že první výměna vody v nově založeném akváriu má proběhnout nejdříve po 2 az 5 měsících. Mě se to zdá nějak dlouho.

Chtěl jsem se proto zeptat na váš názor a zkušenosti.

Díky Lum
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Reklama

Re: 1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod wild » 18 Jan 2006 13:40 pm

Neviem ako je to myslene...ci 1/3 po 2-5 mesiacoch,alebo 100%
1/3 ja osobne vymienam uz o 2 tyzdne pretoze 3 tyzden po zalozeni byva podiel no3 velmi vysoky.
Ak mysli len na cisto rastlinne akvarium tak to neviem,ale keby som vymenil v mojom akvariu vodu az po 5 mesiacoch,tak asi by mi tam vela rybiek neostalo :? A ked uz hej,tak len nejake odolne,ktorim vyhovuje stara voda.Zakup si testy aspon na NO3 a podla toho budes vediet kedy by si mal uz vymenit vodu,lebo to hlavne zalezi na osadke ryb a rastlin,cize niekto uz moze mat no3 prekrocene uz po tyzdni a niekomu by stacilo menit vodu raz za dva mesiace.
Ale voda sa meni aj kvoli inym faktorom,ktore tazko zmeras preto to rob pravidelne aspon raz za mesiac a nemal by si mat problem.
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: 1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod joko » 18 Jan 2006 14:34 pm

Lum, neviem ci mas more/sladkovodne akva, ci mas menej narocne rybky, alebo narocne na kvalitu vody ?!?

ale

1; Hlavne nemen vsetku vodu, odporuca sa 1/5 - 1/3 max.
2; Voda z vodovodu ma tiez vysoke NO2 - aspon po vacsine
3; Voda z vodovodu obsahuje aj chlor - treba prevarit, alebo nechat odstat na par dni
4; Ked menis vodu rovno odsavaj aj kal z dna - zvysis ucinost vymenenej vody
5; Vela rastlin ti pomoze znizit NO3 vo vode
6; NO2 ti rozlozi biofilter na NO3 (klasicky filter s moliatnom, ale iba ak ho nechas bezat non-stop.
7; ak po dlhej dobe vypnes filter (vypadok el.prudu a pod) nikdy ho nezapinaj bez vycistenia
- zdochnute nitrifikacne bakterie tvoria toxicky odpad pre rybky
8; Vzdy vymyvaj filter iba vodou z akvaria (nie chlorov)

9; niektore veci su out of topic, ale uz ked som to napisal :-)

Vsetko ale zalezi na tom, aky mas filter, ak mas, ake velke akvarium mas, ci mas vyvazeny eko system a pod.
Kazdopadne vsetku vodu nemen, a ak tak postupne, jeden den 1/3, o 2 dni zas 1/3 a pod.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod jacik » 18 Jan 2006 17:21 pm

lum napísal:Ahoj, v knize o akv. rostlinách K. Rataje píše, že první výměna vody v nově založeném akváriu má proběhnout nejdříve po 2 az 5 měsících. Mě se to zdá nějak dlouho.

pokial v tom akva mas len rastliny tak moze byt. ale ak tam mas aj nejake zivocichy (ryby, slimakov a pod) tak treba davat pozor na no2 spicku - nech ich neotravis. ale toto nebezpecenstvo trva len prvy mesiac.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod Joshua » 18 Jan 2006 17:49 pm

Este k tomu odstatiu vody. Chlor nieje az taky problem, pretoze by sa mal do dvoch hodin z vody vyparit, ale je dolezetie, aby si pri vymene vody nejako zasadne nezmenil teplotu vody. To moze byt nebezpecne najma pre ryby. Najcastejsim dosledkom su rozne choroby, ktore sa prejavuju niekolko dni po tom, ako rybky utrpeli teplotny sok. A s tym filtrom si mylsim, ze to nieje az tak nebezpecne, ked vypnu prud a pod, ak to samozrejme nieje prislis dlho, ale take 2 hodky tym bakteriam vo filtry myslim nijak neublizia. Mne bezi filter celu noc a cez den v 2hodinovych intervaloch sa zapina na jednu hodinu. Zatial to bezi bez problemov.
Obrázok používateľa
Joshua
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 08 Jan 2006 11:31 am
Bydlisko: Martin

Re: 1. výměna vody v nově založeném akváriu

Odoslaťod xitanaf » 18 Jan 2006 18:15 pm

No myslím, že záleží od množstva rastlín a živočíchov. Kedže sa jedná o novozaloženú nádrž rastlinky sa len adaptujú, takže ich absorbovanie NO3 je ešte obmedzené. Filtru bude trvať tiež min. 3týž až sa dostatočne zabehne. Preto by som volil výmenu 1/4 vody po týždni od nasadenia rýb a dalšie výmeny 1/4 týždenne.

Ako príklad rýchleho nárastu nitrátov (a ich dopad na akvarko) si dovolím opísať nasledujúce zistenie.
Mám 240L akva už 6mes zabehnuté a bez problémov fungujúce. V akvarku je velké množstvo rastlín takže som musel denne pridávať 4ml KNO3 aby som hladinu NO3 udržal na cca. 3-5mg/L.
V piatok 14.1.2006 som kúpil nový filter Eheim 2213 a urobil pravidelnú výmenu 1/4 vody. Uvedomujúc si problém kt. nastane som prestal 2dni pred výmenou filtra pridávať KNO3 tak aby jeho hodnota bola v den výmeny filtra nulová. Dnes je streda 6dní po výmene filtra, KNO3 nepridávam no hodnota NO3 v akvarku je k dnešnému dňu cca. 15mg/L.

Obávam sa teda, že ak v novozaloženej nádrži nebudeš meniť časť vody hneď od začiatku môžeš počítať s riasou kt. sa budeš zbavovať omnoho dlhšie ako trval jej nárast...
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.