Optimalny zdroj mikroprvkov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 11 Jan 2006 11:07 am

dzoni - nie som si isty, o com sa tu pisalo (ospravedlnujem sa - ale posobis trochu namyslene - tak ta mierne povedane - prehliadam), ale ak mas akekolvek bublinky na rybach, a trebars aj take ktore obsahuju CO2, tak rybam skodia. ich pokozke. ale - povazujem to za takmer nemozne, pretoze neverim tomu, zeby koncentracia CO2 bola v nadrzi tak vysoka, ze by dovolila sa takto koncentrovat na rybach. isto by reagovala a vytvorila H2CO3, alebo nejaky hydroxid.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 11 Jan 2006 13:50 pm

skala - vidim ze necitas, o bublinkach na rybach tu nikto nic nepisal

UPDATE pre vsetkych co cakaju na CSM - docasne nefunguje objednavaci system. Pisal som adminovi stranky a odpisal mi ze sa na tom pracuje, takze hned ako to bude aktualne poslem sukromne spravy vsetkym co si objednali.
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Asterix » 11 Jan 2006 15:16 pm

zaujimave citanie :)
ked niekto zacne predavat PMDD s tou novou zlozkou, tak aj ja mam zaujem.
dzoni: A aky mas vlasne problem s rastlinami v akvarku, ved to mas pekne :?:
Vidis skalovi vsetko pekne rastie... aj mlade echinodorusi mu z volne pohodeneho odstrihnuteho korena rastu a ani nehnoji. Asi by sme sa mali nad sebou zamysliet a poziadat Velkeho Guruho akvaristiky na Slovensku ako to vsetko robi :idea:
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 11 Jan 2006 15:18 pm

OK, uvidime, co sa udeje. Po vcerajsom merani vody som upravil davkovanie Tensa z 10 na 15ml 1% roztoku denne, takze zasoby sa minu skor ako som predpokladal :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 11 Jan 2006 17:16 pm

asterix - hnojim
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 11 Jan 2006 17:23 pm

dzoni, pisal si, ze rastliny sa v CO2 bublinkach doslova kupu. ked pustis cerstvu chlorovu vodu, tiez sa moze byt plne akvarium bubliniek plynu, iste najma chloru. a ten skodi. a CO2 rovnako vadi. ale ja velmi tomu neverim, ze je to CO2, skor rastliny produkuju kyslik, ktory sa koncentruju vysokou vydatnostou fotosyntezy.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 11 Jan 2006 18:19 pm

OK skala, tak som ti to skopiroval este raz:

difuzer s CO2 mam umiestneny pod vypustou s filtra, co sposobuje ze po celom akva plava obrovske mnozstvo mikrobubliniek CO2...

chapes? proste mam nieco ako vzduchovaci kamiencek s CO2 a nad nim prud s filtra, ktory roznasa bublinky po celom akva lebo su velmi jemne - nie je ich tak vela ze by sa "lepili na ryby", alebo ze by im nejako skodili.

Norman - drzim ti palce, hlavne kvoli krevetkam. Ja davam kvantum Tensa a uz som dva krat kupil krevetky a vzdy mi "zmizli", aj preto chcem vyskusat nieco menej medene :) Mozno ich len zozrala nejaka ryba, alebo vyliezli, ale jeden nikdy nevie...

Asterix, uz ma tu vysmiali za vyraz "dokonale akva", ale ja sa o take nieco pokusam :wink: a ver mi ze som od toho este daleko
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 12 Jan 2006 08:51 am

ok dzoni, beriem spat. ospravedlnujem sa.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 19 Jan 2006 13:33 pm

Vsetci co mali zaujem o Plantex CSM: vcera konecne opravili objednavaci system na stranke, tak som hned objednal - dokopy 4 libry. Malo by to prist do 10 dni (mozno sa to este zdrzi na colnici), cena bez cla vychadza na nejakych 500,- Sk za libru.

Ked dorazi balicek, poslem vsetkym zaujemcom sukromnu spravu...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod sano » 19 Jan 2006 19:09 pm

V jednom čase keď som robil u výrobcu stavebnýh hmôt, sme našli použitie zeolitu ako potravinového doplnku pre ľudí. Bol tam aj chemický rozbor,a vraj to ľuďom robí dobre.
Zeolitu je u nás dosť, používa sa do suchých záchodov pre mačky, pretože viaže "zápach". Je lacný, čo tak skúsiť s ním?
Osobne používam na hnojenie už roky guľôčky vysušeného rybničného bahna z východoslovenskej nížiny, z lokality, kde veľmi dobre rastú lekná a som veľmi spokojný. Chemické rozbory nerobím.
Teraz už dva roky pestujem burinu ( najas mikrodon, egeria, stolístky, sem tam nejaká valisnéria), ale v lete z rastliniek robím mulč na izbové kvety, aby som ich nemusel často polievať.Najas nikdo nechce a toho mám najviac. Za leto mi 20l minirybníček vyprodukuje asi jedno poriadne vedro najasu.
Nič moc, ale kdo rád experimentuje môže skúsiť tiež. A najmä veľa to nestojí.
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 01 Feb 2006 10:43 am

Dnes dorazilo hnojivo - posielam vsetkym zaujemcom SS...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod ObiWanKenobi » 08 Feb 2006 06:43 am

Hydroponex práškový 135ml

Hnojivo pre hydroponické pestovanie rastlín (vo vodnom prostredí). Komplexné hnojivo, obsahujúce všetky potrebné živiny vrátane stopových prvkov a stimulačných látok. Pomer živín NPK 2,5:2:3, obsahuje Mg, Cu, Fe,B,Mo. Priložená lyžička - dávka do 1 l vody, roztok vymieňame 1xza 2 týždne.

http://www.agrona.sk/index.php?page=detail&id=14526

Tento produkt by nesiel pouzit ako nahrada za tenso coctail??

Vdaka za odpoved
ObiWanKenobi
 
Príspevky: 14
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2006 22:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 08 Feb 2006 10:44 am

Nie nesiel, lebo je to NPK hnojivo, nie cisto mikroprvkove. Za dalsie je neznamy osah mikroprvkov (ak by sa preratali zlozky NPK ako "komplexne akva hnojivo" a nahodou by to bolo vhodne).

Ziadne hnojivo obsahujuce N, P alebo K nie je vhodne do PMDD ako nahrada za mihroprvkovu zlozku.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 08 Feb 2006 10:49 am

Velmi by som ti to neodporucal - nie je tam napisane kolko ktorej ziviny sa v tom nachadza, ale hlavne je v tom NPK co Tenso ani Plantex vobec neobsahuju. Navyse pri pomere NPK 2,5:2:3 mas ovela viac fosforu ako treba, takze radsej neriskuj.

Mne sa zatial neozval jeden zo zaujemcov, takze mam este pol libry Plantexu navyse - napisal som mu SS a ak si po to nepride do konca tyzdna, mozem ti to predat...

Ale mozes si objednat Plantex aj priamo z tej stranky, z ktorej som to objednaval ja (na zaciatku tejto temy) a vyde ta to menej ako liter za pol kila.
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 08 Feb 2006 10:51 am

Norman, predbehol si ma ale v podstate sme napisali to iste :)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 11 Feb 2006 13:16 pm

dzoni napísal:Caute vsetci,

potreboval by som zohnat niekoho, kto sa chce zlozit na kvalitne hnojivo namiesto Tenso coctailu:

pouzivam modifikovane PMDD uz vyse roka a stale mi vrtalo v hlave ci je jeho mikroprvkova zlozka - Tenso coctail dostatocna nahrada za original z "americkeho receptu". Na zapade sa povazuju za najlepsie zdroje mikroprvkov: TMG (Tropica Master Grow), Flourish a Plantex CSM. Prve dva su v tekutej forme a su dost drahe, Plantex CSM je vo forme prasku a je najlacnejsi.

Vsetky tieto tri druhy hnojiv boli vyvinute na zaklade sledovania rastlin v akvariach so stredne velkym poctom ryb - cize co najviac "na mieru" akvaristom. Tenso coctail je terestrialne hnojivo predavane "na polia" a pouziva sa tu len preto lebo nemame nic lepsie. Pre porovnanie:

CSM:
Fe 6.53%
B 1.18%
Mn 1.87%
Mo 0.05%
Zn 0.37%
Cu 0.09%
Mg 1.4%

Tenso:
Fe 3.84%
B 0.52%
Mn 2.57%
Mo 0.13%
Zn 0.53%
Cu 0.53%
Ca 2.57%

Odhliadnuc od zbytocne vysokeho obsahu vapniku (kedze mame v BA taku tvrdu vodu) hlavnym problemom Tensa je dost vysoky obsah medi, ktory moze sposobovat pri velkych davkach problemy rybam aj rastlinam.

Aj obsah ostatnych mikroprvkov sa odlisuje - preto chcem vyskusat objednat Plantex CSM. Najlacnejsi je na stranke www.gregwatson.com , s postovnym vychadza 1 libra (0,4536 kg) na 24$ (okolo 780 Sk). Toto mnozstvo by som zobral s niekym napoli, alebo ak sa mi ohlasia aspon traja ludia, mozme zobrat 2 libry a bude to iba o 9 dolarov viac (postovne je 15$ na hociake mnozstvo).

Tieto ceny si lahko preverite na danej stranke a rozvazit to mozme spolu u mna doma. Vzhladom na to ze som strasne lenivy, nechce sa mi to nikomu posielat, takze iba pre BA.

V buducnosti chcem tiez objednat KNO3, K2SO4 a KH2PO4 - konkretne v slovenskej firme www.slovanet.sk/slavus . Vsetko su to kilove balenia do 1000,- takze keby sme sa zlozili styria tak ma kazdy za "tisicku" celozivotne zasoby PMDD (ktore nestarnu).

dzoni


Máš tu pár nepresností
1. CSM má iné pomerné zloženie ako tu uvádzaš. CSM neobsahuje B, a preto sa k nemu pridáva H3BO3 a až potom bude zloženie také, ako uvádzaš. Môžeš si to preveriť, zloženie je na obale.

2. Z uvedeného vyplýva, že v 300 ml receptúre na PMDD nie je možné jednoducho zameniť TENSO za CSM. Táto receptúra je modifikovaná na zloženie TENSO COC. ale to asi vieš.


3. CSM neuvádza typ chelátového Fe. Je to podstané, nakoľko npr. vo vazbe DTPA je Fe podstatne stabilnejšie vo vode ako EDTA.
Tenso má Fe aj vo vazbe EDTA aj DTPA. CSM nebolo vyvinuté pre akvaristiku, ale pre hydropóniu a tam sú dosť odlišné Ph hodnoty ako v akvarku, takže sa tam to Fe chová trochu ináč. Toto sú však nepodstané údaje pre vačšinu miešačov a experimentátorov.


2. TMG - je komplet hnojivo a nie iba mix mikroprvkov. Jeho alternatívu
pod názvom AKVAVIT pripravujem a pužívam už roky.Ak chceš môžem Ti
z neho predať na skúšku.
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Peterka » 11 Feb 2006 17:13 pm

Ked spocitam to percentualne zlozenie CSM ci Tensa, vyjde mi cca 10%. Co za latku je tych zvysnych 90% ?

Na sacku s Plantexom je napisane : Plantex CSM+B, v zlozeni ale B uvedene nie je, tak neviem... A je tam uvedene 7.00% Iron (Fe)(chelated) co ale mne (zial) nic nehovori

to Atik: ja by som ten Akvavit vyskusal, mozes o nom napisat nieco viac? Vdaka.
Peterka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2005 20:50 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 11 Feb 2006 18:45 pm

Je to tekutý koncentrát makro a mikroprvkov, ale neobsahuje dusík. Mám dve verzie. Jedna je bez fosforu, druhá s fosforom, ale podrobný popis nečakaj. Zatiaĺ nemám vykalkulovanú cenu na komerčný predaj a nemám ani malé obaly. Ak toto doriešim dám
vedieť.
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 11 Feb 2006 20:09 pm

Uznavam ze to co som tam napisal bolo zlozenie obycajneho CSM, ale cely cas som mal na mysli CSM+B, pretoze na tej stranke ktoru som uviedol sa bez B ani nepredava. Greg Watson (ten co to predava) mi poslal presne zlozenie CSM+B, je taketo:
Fe 6.53%
Mn 1.87%
Mg 1.40%
Zn 0.37%
Cu 0.09%
Mo 0.05%
B 1.18%
Co 0.00%

Tym padom odpada tvoj druhy bod, pretoze Tenso aj CSM su IBA mikroprvky a nesuvisia s mnozstvom makroprvkov v PMDD.

Barky mi hovoril ze to beries dost vazne a ze si davas namiesat presne pomery, ale hlavny dovod pre co som chcel CSM vyskusat ja bol ovela nizsi obsah medi a vyssi obsah zeleza...

TMG obsahuje okrem mikroprvkov aj trochu drasliku, takze mas pravdu ze to nie je iba mix mikroprvkov, ale urcite to nie je komplexne hnojivo lebo neobsahuje ani fosfaty ani dusicnany. Jeho obsah je hocikde na nete, napr. tu:

http://www.plant-aquarium.com/index.htm ... lang=en-us

Ak je tvoj Akvavit naozaj alternativou TMG, moze byt super. Ale ak obsahuje aj fosfaty a dusicnany, vsetko spolu tak ti neumoznuje modifikovat ho na aktualne potreby kazdeho akvaria (rozny pocet ryb, rozne rastliny), podla nameranych hodnot.

Inak, jasne ze by som dal prednost TMG pred plantexom keby nebolo take drahe (je to fakt mnohonasobne drahsie), keby som vedel skor ze si tu niekto dava miesat nieco "presne na mieru", tak by som sa dal ukecat, ale ked som uz kupil take kvantum, musim ho minut... :)

Inak, ak mozes napis obsah Akvavitu...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 11 Feb 2006 22:57 pm

Asi si mi nerozumel:


Upravená receptúra
PMDD s TENSO:

3OO ml H2O
15 g TENSO C.
14 g K2SO4
33 g MgSO4+7H2O

6 g KNO3 pohyblivá zložka


Conlin a Searsova PMDD formula:
500 ml H2O
9 g CSM+B
30 g K2SO4
10 g Mg SO4+H2O

10 g KNO3 pohyblivá zložka


Treba si pri oboch receptúrach všimnúť celkové množstvo a pomer Mg a K
Pri verzii s Tenso je o polovicu menej draslíka, hoci v CSM-mixe draslík taktiež absentuje. Na druhej strane však horčíka vo forme MgSO4 je podstatne viac pri verzii s Tenso, nakoľko ho Tenso neobsahuje, avšak CSM ano.


V úplne prvej receptúre na PMDD bol ako mix stopových prvkov použitý
MICROPLEX od Miller Chemicals.
Jeho zloženie - toto je teda iné kafe:
Mg-5.4 Cu-1.5 Mb-0.1 B- 0.5 Fe - 4 Mn - 4 Zn-1.5 Co - 0.05
Mn-4 %
Pri tomto mixe je CSM a TENSO iba slabučký a neškodný čajík.

Čo sa týka železa. Neber to osobne, ale prečo sa tu stále sleduje kvalita hnojiva podľa maximálneho množstva Fe? Trepete do tých akvariek všetci zbytočne
veľa železa a na všetkých fórach nariekate, že máte štetinkovú riasu a podobne. Cieĺom vyspelejších miešačov je vytvoriť živný roztok v ktorom
budú prosperovať skoro všetky vysadené rastliny.
To sa však nikomu nepodarí, lebo ako tu bolo už viackrát napísané, každá rastlina má svoje potreby....
Univerzálny živný roztok do akvarka nevytvorí nikto, lebo akvarko na rozdiel od hydropónie je živý organizmus. Pri hydropónii je situácia jednoznačnejšia. Urobíš analýzu vody, rozhodneš sa čo chceš pestovať, postavíš si na to živný roztok a fičíš. Takéto jednoduché to samozrejme nie je, lebo musíš zloženie živného roztok modifikovať podľa toho v akom štádiu rastu sa rastliny nachádzajú. K tomu existujú počítačové programy, ktoré určia ktorú živnú látku kedy a v akom množstve treba modifikovať.....
A samozrejme je tu aj množstvo odborníkov na hydropóniu, ktorí sa touto témou zaoberajú a svoje poznatky uverejňujú.
Spať k Fe: Aj nedostatok iných prvkov, alebo ich vzájomná nevyváženosť
sa navonok môže prejaviť podobne ako nedostatok Fe.

Čo sa týka tém na ďalšie experimentovanie - stojí za to, zamyslieť sa nad vhodným zdrojom N.
Dusík ako základný makroprvok je v rôznej forme rôzne dostupný rastlinám.
Osobne by som doporučoval N-MIX takéhoto zloženia:
1OO ml H2O
3 g močoviny + 6 g NH4NO3 - dusičnam amónny
1 ml roztoku potom bude obsahovať všetky dostupné formy dusíka v tomto množstve:
13,98 mg N-NH2 amidický-najlepšie prijímaný listami
10,2 mg N-NO3 nitrátový-najlepšie p. koreňmi
10.2 mg N-NH4+ amoniakálny-viac p.listami menej koreńmi
Ph treba udržiavať pod 6,8.

TERAZ MA UKAMEŇUJTE!
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Kubo » 12 Feb 2006 00:03 am

Suhlasim z atikom ze vecsie mnozstvo Fe v hnojive neznamena lepsie hnojenie. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 12 Feb 2006 19:46 pm

:o :o
Urcite ta nebudem kamenovat, lebo niektore veci z toho co si napisal sa mi celkom pacia az na male detaily:

nechcel som to tu rozvadzat (aby ma niekto nekamenoval), ale PMDD v zmysle nejakeho presne stanoveneho univerzalneho pomeru jednotlivych zloziek ma nikdy nezaujimalo. Preto som pri vymene Tensa za CSM horcik prepocital aby som daval tolko co pred tym. Ked uz spominas ten horcik - mam GH 22 a z toho horcik 18 mg/l (rozbor mojej vody vo VUVH). Ked prepocitam kolko je ho v CSM davam ho za tyzden urcite menej ako 1 mg/l, takze uz tu tvrdost velmi neovplyvni...

Co sa tyka zeleza - je presne tak dolezite ako akykolvek iny prvok - s tym uplne suhlasim. Chcel som ho viac oproti ostatnym mikroprvkom kvoli tomu ze si myslim ze prave zelezo vyfarbuje rastliny do cervena.

Inak - vazne sypes do vody NH4, najoblubenejsiu pochutku vsetkych rias??? :wink:
Naposledy upravil dzoni dňa 13 Feb 2006 00:21 am, celkovo upravené 1 krát.
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 13 Feb 2006 00:12 am

Nesypem, ale lejem ten mix, ktorý som popísal. Teda lial som. Momentálne mám všetky akvaristické praktiky v útlme, nakoľko som zmenil adresu a nemám ešte vytvorené podmienky na presťahovanie labáku a akvariek.
Pošli mi ten rozbor z VUVH. som zvedavý čo Ti namerali. Ja som im tiez dával vzorku.
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 13 Feb 2006 00:38 am

Kedze je to take brutalne drahe, daval som si testovat len to co som najviac chcel vediet, dal som na testy vzorku z vodovou a z akvaria:

Vodovod:
draslik 2,7 mg/l
dusicnany 8
fosforecnany 0,118
horcik 18,5

Akva:
draslik 40,4
dusicnany 39,1
fosforecnany 10,8
amonne iony 0,06

Ten draslik, dusik a fosfor v akva mi vtedy vyleteli, lebo som robil taky nepodareny pokus :)

Este k tym recepturam PMDD. S horcikom mi to nie je jasne – podla mojich amaterskych vypoctov ma MgSO4+7H2O nejake taketo zlozenie:

Mg 9.9%
SO4 39.0%
H2O 51.1%

CSM+B obsahuje 1.40% Mg

V Conlin a Searsovej PMDD formule je menej ako tretina MgSO4, takze je tam 10g 9,9 percentneho horcika (MgSO4) a 9g 1,4 percentneho horcika (CSM+B).
Kedze Tenso neobsahuje ziadny horcik, v nasom PMDD je „iba“ 33g 9,9 percentneho horcika z MgSO4.
Okrem toho obsahuje Conlin Searsova formula skoro dvojnasobok vody na zriedenie...vychadza mi z toho ze v nasom PMDD je ovela viac horciku. Spravil som niekde chybu?
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.