Neocaridina Palmata -parazite v tele.



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod zvejk » 26 Jan 2006 19:29 pm

Mata nekdo zkusenosti s N. Palmata a zapouzdrenymi parazity v tele. Prave mi dosli a maji je. Je to asi celkem bezne. Nasel jsem i stranku, kde o tom pisi, ale neumim nemecky (kdybyste to nekdo zkracene prelozil... prosim prosim) www.wirbellose.de/klotz/nektarinen.html hlavne jestli je to prenosny na cloveka, ryby ci krevery.
diky
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Reklama

Re: Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod Dexter » 27 Jan 2006 09:02 am

(relativne) volny preklad:

Farba tejto krevety, ktora ja prezyvana "cervenochrbta" alebo "nektarinkova" nie je sposobena uplnym priridzenym sfarbenim, ale gulovitymi alebo ovalnymi vnutornymi castami. Toto sfarbenie je vsak badat vylucne len na zvieratkach z dovozu. V zajati rozmnozene krevetky su vsetky priesvitne. Povodne sa domnievalo, ze je to z toho dovodu, ze na mieste, kde sa v prirode chytaju sa nachadza aj specificky zdroj potravy, ktory sposobuje, ze zvieratka ukladaju aj toto specificke farbivo. Kedze tuto (neznamu) potravu v akvariu nemozeme poskytnut , zvieratka zostavaju bezfarebne. Uplne scestne toto tvrdenie nie je, pretoze u niektorych druhov mozu specificke potravne vlastnosti resp. danosti viest, samozrejme v istych medziach, k zintenzivneniu alebo k potlaceniu sfarbenia. Skutocnym a prekvapujucim dovodom "cervenochrbtych" sa vsak nachadza niekde uplne inde. Na to sa teraz sustredime.

Smerodatnym pre hovorovy vyraz v nemcine (slovencine) boli povodne gulate alebo ovalne casti, ktore sa nachadzali vo vnutri telicka, aj ked tieto su vlastne zfarbene do oranzova a nie do cervena. Aj trocha zavadzajuce pomenovanie "nektarinkova kreveta" sa uplne nehodi, pretoze ide vlastne o zamenu s ovocim - nektarinkou - ktora bola pravdepodobne zavinena nadsenim nad prvotnym importom. Zial sa ukazalo, ze casto pocetne potomstvo je bezfarebne, po markanton sfareni vnutrotelovych organov nebolo stopy. Za pricinu sa roky povazoval prave specialny druh potravy, ktory sa mal nachadzat na mieste odlovu, ktory mal obsahovat specificke farbiva, ktore mali byt zvieratami v tele nazhromazdene resp. ulozene. Prilezitostne sa v pestiarnach objavili dohady o specifickych "mastnych farbivach", ktore su zjavne pricinou sfarbenia u inych druhov. Rozmyslalo sa aj o ulozenych farbivach z modrych rias (cynobakterii). Je sice pravda, ze modre riasy su sucastou potravinoveho jedalnicka trpazlicich kreviet, avsak napriklad N. d. sinensis ("cervena trpaslicia kreveta A16") bola pozorovana ako tieto riasi pojeda. Vsetky pokusy, ktore sa v tomto smere urobili vsak nepriniesli ziadny uspech, zelane sfarbenie sa jednoducho nechcelo objavit.

- dalsi odsek sa mi podrobne prekladat nechcelo kvoli velkemu mnozstvu druhovych vyrazov, ktore by som si musel nastudovat, aby som nezavadzal. Podstatne je to, ze sa v nom hovorilo o tom, ze su zname parazity u mnohych druhov - a nie len kreviet (boli spominane suchozemske kraby, kacice, prasata i clovek! - u tohto kmena parazitov! - ale len vynimocne a nevysvetlitelne). Tych Parazitov je tam vymenovanych asi desat druhov. Zatail sa vsak nepredpokladalo, ze by sa mohly taketo parazity vyskytnut aj u caridin a neocaridin.

Vyskumom na importovanych krevetach sa potrvrdilo, ze sfarnenie je sposobene parazitmi v dvoch stadiach. Jedna sa o larvy "pazuroveho" (nie som biolog) typu. Dovodom preco potomstvo kreveit uz nie je cervene, sa teda vyriesil. Parazity v telach krevetiek jednoducho nemaju v akvariu hostitela pre finale stadium vyvinu a tak hynu, pretoze sa nevyvinu do stadia, v ktorom by sa mohli rozmnozovat. Normalne to vyzera tak, ze vajicka dospelych parazitov su vylucene hostitelom a tieto sa dostavaju ako potrva do tela medzihostitela (krevetky). V traviacom trakte vajicka praskaju a larva sa prevrta cez traviacu sustavu az do otovoreneho krvneho obehu (homocoel) krevetky. Tu sa parazit vyvynie do prveho medzistadia - do larvy acanthella. Tato sa zakukli a vyvynie sa do sekundarneho infekcneho stadia Cystacanth. Po poziti medzihostitela vhodnym finalnym hostitelom (kacicou alebo rybou) sa Cystacanth vykluje v traviacom trakte a prychyti sa chobotovitym organom vybavenym spatnymi hakmi na vnutornej strane zaludka. V priebehu niekolkych tyzdnov sa tu vyvinie k dospelemu (rozmnozovania schopnemu) jedincovi, ktory prijima uz natravenu potravu hostitela celym telom. Kedze tieto dospele parazity su rozdielneho pohlavia, su potrebne v konecnom hostitelovi samcie aj samicie parazity. Zaujimave je, ze neoplodnene vajicka zostavaju v tele parazita a len oplodnene uzke, palickove vajicka opustaju telo materskeho parazita.

(Uz sa mi to nechce prekladat, takze len zhruba)

U niektorych druhov vedie pritomnost parazitov k neplodnosti, u inych zasa nie - ako napriklad pri tychto "cevenochrbytch" krvetkach. Zaujimava vec: parazity v krevetkach su preto cervene, ze v prirode je potom vacsia sanca, ze tu krevetu zozerie nejaky (vhodny) finalny hostitel. (clovek :-))
Bohuzial ak uz bolo spominane, zatial nie je z literatury zname, ze tieto druhy kreviet sluzia ako medzihostitel u tychto parazitov. Jedna sa preto pravdepodobne este o neznamy druh parazita kmena acanthocephala, pretoze aj poznatky o tomto druhu z Ciny su len zakladne.

Vyskum dalej pokracuje: Aby mohli ziskat dospele parazity, nakazili nimi kormorany a kacice, aby mohli skumat trus tychto vtakov a vyskusat, ze ci sa tento parazit "udomacni" aj v europskych druhoch Atyida a Atyephyra desmaresti - teda nie v ich prirodzenom hostitelovi.
Naposledy upravil Dexter dňa 27 Jan 2006 11:20 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod zvejk » 27 Jan 2006 09:47 am

Moc a moc dik za preklad. Ja na to koukal jak puk, nemecky sem na to vazne hodne bidne :(
No takze to vypada, ze potomstvo bude bezbarve, pokud krevetky nesnim a svuj trus pak nedam opet krevetkam (fuj :? ).
No pro jistotu asi pri odkalovani nebudu vodu do hadice nasavat pusou. Precijen bych se nechtel stat konecnym hostitelem toho sajrajtu :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod Patrox » 27 Jan 2006 09:58 am

Super Dexter. Zaujímavé čítanie
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod Dexter » 27 Jan 2006 11:25 am

Patrox napísal:Super Dexter. Zaujímavé čítanie

Teraz som este opravoval preklepy, bolo to totiz narychlo prelozene dnes rano... Ale celkom sa to da citat, ak by este niekto vedel o nejakom zaujimavom clanku, nech sa ozve, rad ho prelozim (dokonca zadarmo:) - som pocul ze za normovanu stranu si beru aj 500 Sk (uz asi viem co budem robit po skole :lol: Samozrejme, ze clanok by sa mal tykat akvaristiky... :D Prekladal som totiz uz aj modne stranky z OTTO katalogu a to nebolo nic pre mna (ale bolo to zaplatene) :lol:
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Neocaridina Palmata -parazite v tele.

Odoslaťod zvejk » 27 Jan 2006 11:59 am

Ty krevetky jsou moc pekny. Byly by asi jeste hezci bez tech parazitu, ty mi tam nejak rusej. Jsou takovy namodraly s cervenejma castma tela (mimo ty "nektarinky").

Kdyz jsem cet ten preklad (jeste jednou diky, aspon vime kam se obracet pri prekladu nemeckych akva stranek:)). Tak podle mne, mit ty krevetky v nadrzi s rybama, tak by zas tak nemozny nebylo aby potomstvo melo ty parazity take.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.