Chov Diskusov



Všetko okolo akvarijných rýb

Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 22 Júl 2003 14:20 pm

v teme Voľná diskusia/vodný kameň na krycom skle sa zacala diskusia ohladom zmakcovania vody (viac informacii najdete tam)
reagoval som na tzv. zmakcovace vody hlavne preto lebo do buducna by som sa xcel venovat chovu (nie odchovu) diskusov a skalarov ktore prave takuto vodu potrebuju
kedze cely napad som potreboval skonzultovat s odbornimkmi napisal som ludom z www.diskus.cz
maily bez mien uvediem dole
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 22 Júl 2003 14:23 pm

Dobry den,
uz dlhsie sa pohravam s myslienkou chovat diskusy ale vodu ktoru mam k dispozicii je tvrda okolo 10Gh osmoza je prilis financne narocna a kupa 60l demineralizovanej vody kazdych 7az14 sa mi zda byt tiez nie prilis lakava na chat-e na www.akva.sk sa rozobera sposob znizovania tvrdosti vody ako jeden zo sposobou sa javi nasledujuci 'pristroj'

Otázka: Na akom princípe pracuje prístroj XYZ?
Odpoveď: Medzi iónmi vápnika a hydrogénuhličitanovými iónmi prítomnými v roztoku, a medzi rozpúšťadlom (vodou) existujú slabé vodíkové väzby. Tieto väzby sú za spolupôsobenia hydrodynamických síl v prúdiacej kvapaline oslabované účinkom striedavého širokopásmového magnetického poľa, vytvoreného v okolí cievky elektronického prístroja XYZ. Vápenaté a uhličitanové ióny sú pôsobením striedavého magnetického poľa vzájomne opačne (t.j. proti sebe) urýchľované, čo spolu so znížením stupňa solvácie uľahčuje vylučovanie uhličitanu vápenatého. Dochádza k tzv. riadenej kryštalizácii, pričom sa uhličitan vápenatý vylučuje v aragonitovej kryštálovej modifikácii. Tá nemá na rozdiel od bežne tvoriacej sa kalcitovej modifikácie, tendenciu ku tvorbe vodného kameňa. Prítomnosť primárne vzniknutých aragonitových kryštálov podporuje vznik aragonitovej modifikácie aj pri prípadnej kryštalizácii ďalších podielov uhličitanu vápenatého. Táto kryštálová forma je za daných podmienok stabilná počas niekoľkých dní a na rozdiel od bežne vznikajúcej kalcitovej modifikácie nevytvára tvrdé
usadeniny (inkrustácie), ale zostáva rozptýlená vo vode vo forme veľmi malých častíc, takže sa z prietočných systémov priebežne vyplavuje. Zároveň pri tomto procese vzniká malé množstvo oxidu uhličitého, resp. kyseliny uhličitej, ktorá následne napomáha k rozpúšťaniu už skôr vytvorených usadenín. Taktiež vniká aj veľmi malé množstvo peroxidu vodíka, ktorý na povrchu oceľových súčastí vytvára tenkú ochrannú vrstvu oxidu železitého, ktorá bráni ďalšej korózii.


Otázka: Je možné zmerať tvrdosť vody upravenej prístrojom DESCALER, pomocou indikačného papierika alebo inak?
Odpoveď: Keďže prístroj DESCALER nepracuje ako demineralizátor a nemení chemické zloženie vody, ale len kryštalickú štruktúru prítomného uhličitanu vápenatého, je možné jeho funkciu overiť len nepriamo. Na nových nezanesených systémoch nie je možné chemickou analýzou vody nájsť kvalitatívne rozdiely medzi vodou na vstupe a na výstupe. Na starých a silne inkrustovaných systémoch je však, po inštalácii prístroja, možné namerať prechodne zvýšenú tvrdosť vody vystupujúcej zo systému, čo je spôsobené rozpúšťaním starých usadenín. Z rozdielu tvrdosti je potom možné zistiť stupeň zanesenia systému. Po vyčistení systému od vodného kameňa sa hodnoty tvrdosti vody na vstupe a
výstupe vyrovnajú.


zaujimalo by ma ci diskusom nebude takto makka voda vadit roznako ako vodovodna tvrda voda kedze obsah ionov je tam rovnaky

dakujem za nazor

Atilla
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 22 Júl 2003 14:25 pm

ODPOVED
Pro tercovce v takove vode nebude vubec zadny rozdil. Ryby vseobecne vnimaji tzv,osmoticky tlak,a ten je primo zavisly na celkovem mnozstvi iontu,ktere voda obsahuje. Tzv.zmekceni vody (ve skutecnosti se o zadne zmekceni nejedna,protoze z vody nejsou odstraneny zadne ionty) pomoci uvedeneho pristroje nema vubec zadny vliv na veskere zive organismy a pro to je uplne zbytecne jeho pouzivani pro jakekoliv ucely.Vyrobcu kteri uvadeji stejny nebo podobny pristroj je nekolik,ohaneji se nejruznejsimy neprokazatelnymi ucinky.Jeden muj kamarad pouzil vodu z tohoto pristroje (XYZ) pokusne pro treni cervenych neonek ( Cheirodon axelrodi) a vysledky byly stejne jako ve vodovodni vode.Jikry se nevyvijely.Vsechny pokusy s vodou tak zvane upravenou XYZem skoncily
neuspechem. Obavam se ze tato a jim podobna zarizeni jsou jen obchodnim trikem,ktery slouzi k tomu,aby vytahl z lidi penize.
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 22 Júl 2003 14:27 pm

mam ale este 1 otazku resp. dotaz

vsetci alebo vacsina chovatelov diskusov pouziva vodu z ozmozy ?
ak ano to by znamenalo dost vysoke naklady na takto zriadene akva
za predpokladu ze osmoza stoji okolo 10K a viac Sk/Cz. alebo maju dodavatelov takejto vody ? u nas sa hybe cena okolo 6Sk za liter co mozno nie je az tak vela ale uz len pomyslenie ze takuto vodu treba pravidelne donasat a uskladnovat nie je celkom jednoduche

je mozne chovat nie rozmnozovat diskusy aj v beznej tvrdej vode ?
celkova tvrdost okolo 10Gh alebo v takom pripade radsej mam od takejto myslienky upustit ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 22 Júl 2003 14:28 pm

ODPOVED
Pro bezny chov diskusu v okrasnem akvariu je temer vyhodnejsi kdyz je voda tvrda.Naopak,tvrdsi voda je stabilnejsi,nepodleha tolik vykyvum ph (neni tolik nachylna k prudkemu poklesu)a tudiz nehrozi tolik problemy ktere jsou pri pouziti mekke vody. Voda s tvrdosti kolem 10 Gh je bez problemu pro bezny chov. Diskusum se zmekcuje voda pouze pro rozmnozovani.Nekteri chovatele pouzivaji osmozu,nekteri iontomenice,nekteri maji to stesti ze jim z vodovodu tece velmi mekka voda (krkonose,jizerske hory atd...)ale tech je malo.Chov je
skutecne velmi nakladny a to je i duvod,proc jsou ceny kvalitnich tercovcu pomerne vysoke. Nikdo s chovatelu vodu nekupuje,vsichni si ji pripravuji sami. Navic pro chov je i spotreba vody pomerne velka.Ja napr. v pestirne kterou jsem mel do lonskeho srpna jsem denne menil az 2 000 litru velmi mekke vody. Pouzival jsem iontomenice protoze vodu takto upravenou povazuji za lepsi nez z osmozy,i kdyz je mnohem pracnejsi ji pripravit.
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod kyslík » 22 Júl 2003 14:44 pm

Atilla napísal:v teme Voľná diskusia/vodný kameň na krycom skle sa zacala diskusia ohladom zmakcovania vody (viac informacii najdete tam)
reagoval som na tzv. zmakcovace vody hlavne preto lebo do buducna by som sa xcel venovat chovu (nie odchovu) diskusov a skalarov ktore prave takuto vodu potrebuju
kedze cely napad som potreboval skonzultovat s odbornimkmi napisal som ludom z www.diskus.cz
maily bez mien uvediem dole


Ahoj , z vlastnej skúsenosti :
Chovám /nie odchovávam / terčovce už tri roky a vyskúšal som vodu z vodovodu - tvrdosť 25 Nemeckých , potom z potoka 10 Nem. a teraz mám Reverznú osmózu.
Môžem povedať , ža Diskusy sa dokážu prispôsobiť aj tvrdej vode , ovšem na čo treba dať pozor !! je stres !!! To znamená , že na zmenu vody sú strašne hákliví a treba ich privykať veľmi pomaly :
Ja to robím tak : po prinesení nových rýb ich nechám v kľude cca pol hodinu a potom počas jednej hodiny postupne v malých dávkach pridávam vodu do ktorej ich mienim vpustiť.
Akýkoľvek stres vyvoláva u nich premnoženie črevných parazitov Hexamita a Spironucleus , ryba začne chudnúť až uhynie / dierová choroba/. Pár mi ich takto pošlo až kým som neprišiel na to , čo to spôsobuje a aká je to choroba.Taktiež pri prelovení treba byť opatrný a zbytočne rybu neplašiť.

Ináč , som s nimi nemal problémy ani v tej hnusne tvrdej vode.RO som kúpil kvôli rastlinám , idú mi podstatne lepšie ako v tej tvrdej. A chcem sa pustiť do morskej akvaristiky.

Pri chove skalároch spolu s Diskusami si treba dať pozor práve na dierovú chorobu , skalárom nevadí , ale diskusom je smrteľná !!
Pokiaľ sa zavčasu podchytí dá sa liečiť , teraz sa mi podarilo jedného Blue diamond / stál ma 1.300 Sk / vyliečiť prípravkom Spirohexol. Zaujmavé je , že to väčšinou chytí len jeden jedinec , ten , ktorí je najviac oslabenýAko prevencia , môže sa do vody dať Entizol / dostať ho v lekárni /, neškodí ani rastlinám. Zdraví , Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod skala » 22 Júl 2003 15:26 pm

Dierova choroba sa dá celkom schopne liecit. A inak, naozaj, diskusy sa tvrdej vode dost vyrazne adaptovali, aspn teda tie, ktore su uz nejaky cas chovane v Európe. Takze, s tvrdou vodou si az tak velmi hlavu lamat nemusis.

Inak, aj ta reverzna osmoza, aj to co som bezne cital, co si zrejme kopiroval. Treba si ujasnit, ze pre naroky ryb je lepsie hovorit o vodivosti ako o tvrdosti. Aj ked je pravda, ze konduktometre na jej meranie takmer nikto nepouziva.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Atilla » 06 Apr 2005 22:27 pm

pokusim sa ozivit este tuto diskusiu o diskusoch popri teme Tercovce a rastliny

nemate informacie ci aj diskusy maju narocnejsie a menej narocne farebne formy na chov resp. ci je farebna alebo ina modifikacia urcena pre zaciatocnikov alebo ci su niektore haklivejsie ako ine druhy
napr. u tropheusoch to tak je (aspon sa to vravi :) )

ak by sa niekomu skusenejsiemu chcelo popisat napr transport ryb od chovatela domov + nejake tie zasady pre adaptaciu urcite mu budeme vdacny :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Ivans » 07 Apr 2005 09:25 am

Transport: dostatocne velky sacok ideal 1 ryba jeden sacok: 1/3 vody a 28/3 O2 bud tabletka alebo z tlakovej flase. DAlej je dolezita teplota! pouzi prenosnu chladnicku-polystiren a doporucujem tmu... takto preziju transport cca 5hiodin uplne v pohode .Takze aj z Kosic do Blavy.
uz som to pisal, ale opat: dolezita je aj velkost: doprucene minimum 5-6cm!!
co sa tyka farebnej variety je rozdiel len pre odchov/ nie velky ale je/ale zakladna forma je "najmenj" narocna. co sa tyka tvrdosti. Ide o UT nie o CT a dyskus by najradsej UT 0 CT 3 Ph 6 ale to je mozne len z RO ale pre spolocenske akva to je absolutne nevhodne.... Pre rastliny treba aspon UT 3 a tak sa netrap so zmekcovanim... ja mam momentalne v nadrzi UT 4 PH 7,3 a je to uplne do pohody. Davkujem CO2 a T 28 a diskusy si plavaju a plavaju a rastu a rastu. Vo vytieracej nadrzi je vsak uplne ine prostredie........ BTW pozoe na NO2!!! na to su haklive :o
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod snake » 11 Feb 2006 14:43 pm

kyslík napísal:Pokiaľ sa zavčasu podchytí dá sa liečiť , teraz sa mi podarilo jedného Blue diamond / stál ma 1.300 Sk / vyliečiť prípravkom Spirohexol. Zaujmavé je , že to väčšinou chytí len jeden jedinec , ten , ktorí je najviac oslabenýAko prevencia , môže sa do vody dať Entizol / dostať ho v lekárni /, neškodí ani rastlinám. Zdraví , Kyslík


Nie som nejaky extra odbornik na diskusy,ale nejaky cas ich uz chovam a s nazorom "ENTIZOL ako prevencia" nemozem suhlasit. Entizol je liecivo, ktore zatazuje pecen ryb a neodporuca sa kupel dlhsi ako 4dni pri davke 1tab/20L.
A pouzivat lieciva v nizsej koncentracii je tiez vrcholne nevhodne a hlavne u diskusov.Okrem dlhodobej zataze ich organizmu moze vznikat rezistencia a lieky sa stavaju neucinne.Pri diskusoch plati zasada cim MENEJ chemie tym lepsie..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod strbino » 14 Feb 2007 23:09 pm

chcel by som sa spytat ci existuje aj nejake rozdielne velke formy. Ci je aj nieco mensie ako klasika. Neco okolo 10 cm, bo som pocul ze aj take su.
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod arowana » 14 Feb 2007 23:19 pm

Strbino, keď ich nebudeš kŕmiť, tak ti ostane forma vo veľkosti v akej si ich kúpil, až do úplného zmiznutia.
Inak sú všetky formy rovnaké. Rozdiely sú v rámci populácií minimálne. :o :o :o :o
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod strbino » 14 Feb 2007 23:21 pm

Aha, skoda, kolko litrov sa odporuca na jeden kus?
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod arowana » 14 Feb 2007 23:26 pm

Nedá sa to povedať jednou vetou. Záleží od veľkosti a samozrejme od použitej techniky na filtráciu atd.
U dospelých by som pod 20-30 litrov nešiel, ale u mladých to môže byť omnoho väčšie zahustenie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod strbino » 14 Feb 2007 23:28 pm

aha, pretoze by som chcel do 120 litroveho akva cca 3 ks. Ci je to mala nadrz? alebo sa duskusi chovaju po viacerych?
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Kubo » 14 Feb 2007 23:36 pm

strbino napísal:aha, pretoze by som chcel do 120 litroveho akva cca 3 ks. Ci je to mala nadrz? alebo sa duskusi chovaju po viacerych?
No povedal by som po viacerych potom su velmi plache a nevyniknu tak ako v hufiku.Ale inak ja ti radim co mam 5diskusov fakt magor som. :lol:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod arowana » 14 Feb 2007 23:36 pm

Lepšie prosperujú vo väčšej skupine, pokial to nie chovný pár, ktorý sa obvykle chová samostatne.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod strbino » 14 Feb 2007 23:38 pm

Do toho 120 by ste teda diskusy nedoporucovali? alebo by nebol problem?
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Kubo » 14 Feb 2007 23:42 pm

strbino napísal:Do toho 120 by ste teda diskusy nedoporucovali? alebo by nebol problem?
Neviem 120 mi pripada malo.Taky tercovec potrebuje priestor na vybehanie ako ked psa pustis na luku. :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod arowana » 14 Feb 2007 23:43 pm

Osobne by som neodporúčal. Aj keby si ich udržal pri živote, ostali by pravdepodobne krpci.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod strbino » 14 Feb 2007 23:44 pm

ja by som bol rad keby som mal krpcov , ale nechcem byt tyran tak si to radsej necham ulezat v hlave . thx ;)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod skizuzka » 15 Feb 2007 15:13 pm

radsej vacsiu nadrz aspon raz tak velku ako mas.Disky su skupinova ryba aspon 5-6kusov.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod Marius » 26 Feb 2007 16:20 pm

Caute, poznate niekto nejakeho chovatela diskusov z Nitry pripadne blizkeho okolia, chcel by som kupit nejakych diskusov. dik
Marius
 
Príspevky: 34
Založený: 09 Nov 2006 11:02 am
Bydlisko: Nitra

Re: Chov Diskusov

Odoslaťod skizuzka » 27 Feb 2007 08:31 am

marius mam desat pigeonov a nejakych 3-4mozno aj viac by som dokazala predat za daku rozumnu cenu,len z toho dovodu ze by som chcela aj ine farby.
Maju tych 12-14 mesiacov a meraju tych 11-12cm aj s chvostom.
Ak by si mal zaujem pripadne niekto komu by sa chcelo prist po ne do Levic poslite SS.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.