Znásilňovanie prírody ?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod matus » 09 Feb 2006 11:59 am

Citát Vladimíra Pelikána:

Intenzita fotosyntézy u rostlin je nepochybně podporována vysokou úrovní osvětlení při současně zvýšené dodávce živin, v první řadě CO2. Musím však položit i poněkud "kacířskou" otázku:

Je nutné plýtvat energií a prostředky na provoz akvária jen proto, abychom dosáhli horní fyziologické meze intenzity růstu rostlin v akváriu?

Dokázal bych pochopit, kdyby podobné aktivity sledovali profesionální pěstitelé s cílem optimalizovat ekonomické efekty svých pěstíren. Ti však, s ohledem na vysoké náklady těchto metod, raději pěstují emerzní rostliny. Proč tedy v akváriu vynakládat prostředky na velmi rychlý růst ("bujení"), když potom rostliny skončí v odpadkovém koši? Nebylo by vhodnější věnovat se pěstování vzácnějších druhů, které jsou pro akvária velmi atraktivní a přitom nedostupné na trhu ? Jaká je vlastně motivace "hnát" růst až na nejvyšší možnou hranici za cenu nemalých finančních nákladů i času potřebného k pravidelné údržbě?
Žeby pocit "vítězství" a ovládnutí přírodních zákonů? Je to módní vlna? Podlehli akvaristé lákavé reklamě? Je to rozmar pro majetnější zájemce?


Je to velmi zaujimavý, filozofický postoj ... Myslím že snahou nás všetkých je čo najvernejšie napodobiť prírodu. Veľa lúmenov, co2, hnojenie, ... je to naozaj tá pravá cesta ? Je to skutočne to pravé "orechové" o čo sa všetci snažíme ?
Dúfam, že každý má určitý postoj k tejto viac-menej filozofickej problematike a že prispeje vlastným názorom
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Reklama

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod Norman » 09 Feb 2006 13:02 pm

Vidim to tu na burlivu diskusiu :) aku sposobi vacsina Pelikanovych vyrokov. Nieco pravdy na tom je, hlavne s tym vyhadzovanim rastlin do kosa, ale zas je na kazdom z nas aby si spravil to co chce a co mu vyhovuje ;) Na druhej strane, nie je to zas take drahe ako sa zda ak clovek nie je lenivy a dokaze co to svojpomocne zmajstrovat, namiesat a pod. Za dalsie dostupnost rastlin "nedostupnych na trhu", ktore by som milerad aj ja pestoval, je prave to, co mi znemoznuje ich pestovat. Preto mam kopu beznych rastlin, ktore musim casto vyhadzovat.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod duri » 09 Feb 2006 13:46 pm

Len z ciste vlastnej skusenosti mozem povedat, ze snaha o maximalny rast rastlin je dost dobry sposob boja proti riasam. Jednak to riasy priamo potlaca a jednak kym sa niekde na rastline uchytia, tak ta cast rastliny je uz na odchode do kontajnera. Momentalne napriklad nepridavam CO2 a aj ked vsetko ostatne je po starom, rastliny rastu pomaly a riasy su a koni. BTW Pelikan sam sebe odporuje, lebo na svojej stranke kritizuje nezmyselnu snahu pestovat vselijake vzacnosti (ktore sa spravidla ani pod vodu velmi nehodia) namiesto starych dobrych "burin".
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod Ceco » 10 Feb 2006 10:08 am

S predvedenym nazorom p. Pelikana sa tentokrat vynimocne stotoznujem.
(len ma neukamenujte)

duri napísal:Momentalne napriklad nepridavam CO2 a aj ked vsetko ostatne je po starom, rastliny rastu pomaly a riasy su a koni.


Svietit, hnojit, a pustat CO2 nie je jediny sposob udrziavat riasy pod kontrolou. Posobi tam omnoho viac faktorov. Co tak mnozstvo zivin vo vode? Ja svietim malo, CO2 nepustam, hnojim striedmo raz za 10 dni, a aj napriek tomu riasy nemam.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod joko » 10 Feb 2006 10:59 am

Ked sme pri tom CO2, tu davku CO2 ktoru niektory akvaristi aplikuju do akvaria, sa zhoduje s mnozstvom CO2, niekde v realnej prirode? Staci mi strucna odpoved aj ked profi odpovedi sa tesim viac :wink:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod duri » 10 Feb 2006 12:21 pm

Ceco napísal:Svietit, hnojit, a pustat CO2 nie je jediny sposob udrziavat riasy pod kontrolou. Posobi tam omnoho viac faktorov. Co tak mnozstvo zivin vo vode? Ja svietim malo, CO2 nepustam, hnojim striedmo raz za 10 dni, a aj napriek tomu riasy nemam.
OK, ja som len napisal svoju skusenost, ze to je dost dobry sposob udrziavania rias pod kontrolou. Netvrdim, ze jediny mozny. Peace :)
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod sano » 10 Feb 2006 15:39 pm

V osemdesiatych rokoch som sa zoznámil s košickým akvaristom špecializovaným na skaláre. Vtedy bol miestnou špičkou. Zaujali ma jeho pomerne čisté akváriá. Na priamu otázku odpovedal, že rast rias brzdí destilovanou, alebo mäkkou vodou.
Vtedy sme mali v Košiciach prírodný prameň, ktorý mal mäkkú, neónkovú vodu. Išlo to, brzdenie rias, aj s ňou.
Tak ma napadlo, čo popradskí akvaristi. Tatry boli známe extrémne mäkkou vodou, je takáto ešte aj dnes?Ako vám rastú riasy?

Trend podľa mňa bude v biologických, prirodzených metódach kontroly rastu rias, krevetky, rôzne riasožravé ryby, ale aj rozumná a s odbornosťou udržiavaná kvalita vody.
Uznávam aj súčasný trend akcelerovania rastu rastlín, na úkor rastu rias. Uvidíme, čo sa časom v akváriách udrží.
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod majko » 11 Feb 2006 08:40 am

joko napísal:Ked sme pri tom CO2, tu davku CO2 ktoru niektory akvaristi aplikuju do akvaria, sa zhoduje s mnozstvom CO2, niekde v realnej prirode? Staci mi strucna odpoved aj ked profi odpovedi sa tesim viac :wink:

Nie nezhoduje. Ale zhoduje sa mnozstvo zivin co davas tvojim kvetom doma s mnozstvom v prirode ? A co v zelenina v tvojej zahradke ? Neplytvas zbytocne energiou na okopavanie, pretrhavanie a hnojenie ? Pokracovat hadam nemusim :mrgreen:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod joko » 11 Feb 2006 11:05 am

majko napísal:Nie nezhoduje. Ale zhoduje sa mnozstvo zivin co davas tvojim kvetom doma s mnozstvom v prirode ? ...
majko dik, ale uberal som sa vylucne technickym smerom, ci to niekde je tak, alebo nie.
Trochu mi to pripada ako ked Michael Jackson spi s kyslikovou maskou na ksichte :-)
Ale nie som proti CO2, tiez to chcem vyskusat :-) - ale som lenivy, ked aj tak rastu rastlinky.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod Peter » 11 Feb 2006 11:19 am

nebude nekvalitnymi rastlinami? co nikde nevydrzia
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod matus » 13 Feb 2006 23:55 pm

ocakaval som trosku nadnesenu debatu o zmysle akvaristiky (nie konkretne veci ci hnojit alebo nie, kolko hnojit, ...)
jasne ze pekne akvarium je velmi esteticky doplnok v izbe, kutik zivej prirody, ide mi o to, do akej moznej miery je kazdy z nas ochotny zajst kvoli estetike, co sa tyka akceleracie biochemickych procesov, ktore urcite nikde nie su takto pritomne v prirode - ci je to ta spravna cesta ktorou sa ma uberat akvaristika ? Uprednostnovat za kazdu cenu v prvom rade esteticku stranku celej veci ? Len co je pekne je aj dobre (princip babiky Barbie) ?
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod thomas111 » 14 Feb 2006 00:42 am

Tak ja absolutne nepoznam p. V. P. , a ked vam mam pravdu povedat, ani ma taketo nazory nezaujimaju. Pretoze keby som chcel nejaku takuto podla mna v akvaristike nezmyselnu teoriu (samozrejme nechcem nikoho urazit) vkladat do niecoho, co ma mne sluzit hlavne na relaxaciu a ako hobby, tak by som sa na to mohol radsej vykaslat a mal by som ist niekde na luku radsej rozmyslat, preco je fialka fialova a nie bordova a mal by som to zadarmo i ked by ma to nejak vnutorne nenaplnalo.

Ja mam radost ked si po nejakom narocnom dni, prip. tyzdni sadnem k mojej krajinke a sledujem ako sa co osvedcilo a rad experimentujem. Ked niekomu vadi, ze plytvam energiuo, tak nech do akvaristiky nestrka nos ale nech sa skor venuje niecomu inemu. A tie veci okolo ako napr. rozne hnojenia, osvetlenie, ... povazujem ako nastroj, ktorymi ja manipulujem a vidim vysledok MOJEJ prace.

Ale samozrejme toto je moj nazor a nemusi ho nikto akceptovat tak ako ani ja neakceptujem ten pana V. P.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod michal_ » 14 Feb 2006 01:13 am

ja suhlasim s thomasom111... to clovek robi pre to ze ho to tesi...
to je k tomu plytvaniu energiou... energiou plytvame aj ked vecer pozerame telku a rano stavame unaveny... alebo ked sa kazdy den raz dva krat sprchujeme cistou vodou.. pochybujem ze to clovek njekedy na zaciatku svojho veku robil... cely zivot je len plytvanie energiou...

ale zase na druhu stranu akvaristika njeje jak stavanie modelov pretoze sa tu jedna o zive tvory a aj na to treba brat do istej miery ohlad... cize menit podmienky... ale s ohladom...

aj ja davam co2 a hnojim...a setko.. ;) a tiez sa tesim jak mi rastlinky vyhanaju a nemyslim si ze to je mrhanie casom alebo energiou...

ale takisto robim aj kopu inych pre niekoho zbytocnych veci...
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod thomas111 » 14 Feb 2006 02:22 am

Michal, samozrejme ze to robim s ohladom na zive tvory. Ja ich dokonca milujem :D a samozrejme s tebou musim iba suhlasit
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod majko » 14 Feb 2006 07:51 am

Matus pozeras sa na to s klapkami na ociach. Cielom toho vsetkeho je vytvorit rastlinam co najlepsie podmienky. Ak prosperuju rastliny je velmi pravdepodobne , ze aj cele akvarium. Krasa a estetika je v podstate vedlajsi effekt. Rastliny radi "papaju" CO2 a nejake tie mikro a makro prvky, tak im to doprajeme.
Ked to robis z rybami tak sa nad tym nezamyslas ? Myslis, ze v prirode dostavaju vlocky granule a vsetko na podnose ako to robis Ty ?
A co jes Ty ? Predpokladam, ze nejes surove maso ak nasi predkovia a tiez si doprajes fajnovosti, cokoladka, keksik, niekedy nejaky ten vitaminik. Vysoko esteticke oble tvary z tejto stravy su len esteticky vedlajsi effekt :mrgreen:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod matus » 27 Feb 2006 13:33 pm

konecne sa to trochu rozbehlo
v podstate to je cielom tejto temy, aby kazdy vyjadril svoje nazory a nie aby to bola vzajomna kritika, ved aj Amano so svojim tzv. Nature aquarium ma podla mna od prirody daleko - nasekat kopec lumenov, neskor krevetky a UVC aby neboli riasy ma tiez od prirody daleko, ale zato ta estetika je potom perfektna ...
ja by som to videl niekde v zlatej strednej ceste a suhlasim s Majkom, ze ak rastliny ... potom aj ryby - vsetko s mierou
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Znásilňovanie prírody ?

Odoslaťod neptun2 » 28 Feb 2006 11:24 am

samozrejme ze to robim s ohladom na zive tvory :-)

Kto vie co si o tom myslia tie zive tvory? Alebo zase sa spravame ako pani tvorstva?
Aj ked ja som posledny ktory to teraz moze hovorit, mam doma jednu rybku v 5-litrovom pohari :-)
neptun2
 
Príspevky: 12
Založený: 13 Feb 2006 12:16 pm


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.