Optimalny zdroj mikroprvkov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 13 Feb 2006 21:02 pm

Vśak práve. V našom PMDD je podľa mňa zbytočne veľa MgSO4 a málo K2S04. Namiešaj to podľa pôvodnej receptúry a budeš spokojný.
Akurát vyskúšaj iný dusík + fosfor......
a ide to stále dokola
Ak nájdem svoje staré poznámky s výpočtami a opismi skúseností s rôznymi pomermi a kombináciami, tak to tu napíšem. Mal som to pekne kompletne aj s dusíkom a fosforom.
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Reklama

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 14 Feb 2006 10:47 am

Ak sa mozem este spytat tak ako riesit doststok Mo a Mn ? Tenso aj CSM mi ich dodavaju/dodaju malo. Pri sucasnom obsahu Fe okolo 0.5 mg/l mam stale na E. bleherae medzizilkove zazlknutie listov, miestami az tvorenie dier. Usudzujem to na nizky obsaj Mo a Mn. Momentalne som spozoroval aj prve pokrutene listy na E. bleherae (ine to nemaju). E. quadricostratus ked zazlkol cely, tak sa velmi rychlo vzpametal po zvyseni tensa (Fe z 0.3 na 0.5). Mozu byt deformacie sposobene nedostatkom V ?

Merane a sledovane hodnoty merane kazdy pondelok o 1800:
T 24.8
pH 7.00
KH 8-9
GH 13-14
NO2 0.0nieco
NO3 20 stabilne
Fe 0.5
P 0.25

Momentalne som dominal nariedene Tenso, CSM uz mam, ale znizeny obsah Mo a Mn oproti Fe v CSM mi robi obavy, preto rozmyslam nad mixom obidvoch dokopy (rozne vazby mikroprvkov mozno vylepsia problem casovej stalosti, davkujem denne, ale ak by som nemusel nenahnevam sa).
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 15 Feb 2006 11:11 am

Norman, uz sme sa o tom bavili, ale aj tak nechapem preco podozrievas Mo a Mn... asi si to vycital z nejakej tabulky prejavov nedostatku jednotlivych prvkov - podla tvojho opisu by to sedelo. Ale aj tak sa mi nechce verit ze to bude tym. Ked mas take vysoke Fe, podla mna mas dostatok aj ostatnych stopovych prvkov.

Skor by som podozrieval makro prvky. A asi by som zacal testami co pouzivas. Skus si "otestovat testy" - daj do 10 litrov destilovanej vody 0,16 gramu KNO3 - ked to otestujes, mal by si dostat 10 mg/l NO3. Potom mozes pridat este raz tolko KNO3 a mal by si mat 20 NO3.

Tak isto mozes otestovat fosfor - do tej istej vody ked das 0,14g KH2PO4, mal by si namerat 10 mg/l PO4, atd.

Ak nemas taku jemnu vahu, vypocitaj si to v nejakej "akva kalkulacke", napr. na spodku tejto stranky http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_aquacalc.htm

alebo sa mozme dohodnut a urobime to spolu, lebo ja idem kupit nove testy a vzdy ich najprv nakalibrujem.


PS vzhladom na to ze nemas nejake silne osvetlenie ti staci hnojit mikro v dlhsich intervaloch (raz za 2-3 dni), rastlinky si vedia "naskreckovat" zasoby a aspon budu riasy hladovat. Len musis dodrzat mnozstvo napr. za tyzden - ked si hnojil x mikroprvkov denne, tak ked budes hnojit kazdy druhy den tak x krat 2 atd...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 15 Feb 2006 11:53 am

No, NO3 to podla mna nebude, lebo mal som aj casy ked som mal NO3 v akva na 0 (vodovod dava obcas aj 50 :( ) a rastliny pri castejsich vymenach vody isli v pohode. P tiez neupodozrievam, lebo je ho vo vstupnej vode dost a po pridani KH2PO4 vyskocia hned riasy.

Inak vahy mam k dispozicii 10tisicinove, takze nie je problem. Este skusim spravit ten "original PMDD mix s CSM-B" a uvidim ako to zabere. Akkurat to zas bude trvat mesiac dva kym sa to ustali.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod atik » 15 Feb 2006 21:31 pm

KNO3 obsahuje 13% N-NO3
a 46% K2O



KH2PO4 obsahuje 52 % P2O5
a 34% K2O
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod TTjopo » 17 Dec 2009 20:29 pm

dzoni napísal:Skala, neviem preco povazujes tekutost PMDD za nevyhodu, predpokladam ze kvoli starnutiu. Inak - pohybujem sa dost na zahranicnych forach a je tam vela ludi, co dava jednotlive zlozky PMDD priamo do akvaria v suchom stave.


Presne toto ma napadlo tiez len si ma prebehol.Ked sa vsetko co sa miesa do PMDD miesa vo vode a povodom je to prasok preco by sa to nedalo namiesat bez vody a pridavat do vody v tuhom stave a vo vode sa to zmiesa a rozpusti aj tak.Ak ide o obavy z toho ze by mohlo dojst k nejakemu predavkovaniu tak ma teraz napadla taka vec a hned polozim aj otazku-


-Vsetky zlozky PMDD zmiesat do kopi a pridat k nim nejaky iny rozpustny prasok bez ovplivnenia hodnot vody v akva a PMDD len na znizenie koncentracie PMDD kvoli davkovaniu aby sa dalo davkovat denne nejake normalne mnozstvo a nemuselo by sa babrat s nejakymi mikrogramami dennej davky.

:?: :?: :?: Vlastne otazka znie aky prasok pridat a ci take nieco existuje :?: :?: :?:

:roll: Tymto by sa vlastne vyriesilo aj skladovanie PMDD v chladnice a trvacnost by bola tym padom prakticky neobmedzena :wink:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.