jabackhamko akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

jabackhamko akva

Odoslaťod jabackhamko » 06 Dec 2005 20:33 pm

čaute. dúfam, že mi niekto pomôže. začínam s akvaristikou a mal by som zopár otázok. ale najprv moje akvárko. rozmery 100 x 45 x 40, čiže cca 180 litrov. Filter mám už doma Fluval 204. osvetlenie zatiaľ nič moc jedna žiarivka Aqua-Glo 30W 90 cm kombinované s dvomi obyčajnými žiarovkami 40W :? . mám aj motorček na vzduchovanie. chcel by som na začiatok len nejaké jednoduché rybky a samozrejme rastlinami bohato zarastené akvárko. na začiatok by mi pomohlo, ak by ste mi poradili so založením dna. mám nejaký ten riečny štrk zo stavebnín asi tak 2-4mm hrubý preosiaty a mám aj čiernu čadičovú drť miešanú s nejakým bielym kameňom z hornbachu hrúbka 4 mm. Ten čierny štrk by som do akvárka chcel. len rozbýšľam nad tým, že by som celkom na spodok dal ten riečny štrk, ktorý mám so stavebnín a na to potom ten čadič. Len neviem, či to bude dobré na rastlinky. už som niečo prečítal aj na nete aj po knihách. len je tam všade veľa rozdielov. nechcel by som na začiatok hneď niečo pokaziť. tá čierna čadičová drť je dosť drahá tak preto ju chcem len na vrch. no čo spravím s tým niečo? :( hej a ešte jedna otázka. koľko kg približne mám dať na to dno? naozaj please pomoc. ďakujem všetkým, ktorý mi svojimi odpoveďami aj kritikou budú chcieť poradiť aj pomôcť. ja.
jabackhamko
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Dec 2005 20:01 pm
Bydlisko: trebišov

Reklama

Re: začínam s akvaristikou. please help.

Odoslaťod Zaza » 06 Dec 2005 21:52 pm

Ja som to tiež tak vyriešila, že na spodok som dala normálny riečny štrk - neprepratý zo starého akvárka - a na vrch čiernu drť (trochu zmiešanú so štrkom), môjmu blízkemu okoliu sa to celkom páči :o , rastlinky a rybky nenamietajú zatiaľ nič :P
Obrázok používateľa
Zaza
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 27 Jún 2005 19:23 pm
Bydlisko: Nitra

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod Raviolka » 08 Dec 2005 18:41 pm

Jen vyzkoušej, jestli ten štěrk ze stavebnin neobsahuje vápník (kápni na něj trochu octa, pokud nešumí, je to OK). O použití čedičové drti se vedou pořád spory, o tom bys našel víc v jiných tématech...
Kolik kg budeš potřebovat? To nevím :-) Takové množství, aby vpředu bylo aspoň 4-5 cm a u zadní stěny min. 7 cm - nebo i víc, to záleží na tom, jaké rostliny chceš pěstovat, jak má akvárium vypadat atd.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod milop » 08 Dec 2005 19:58 pm

Dno predpokladam 100x45cm = 10 x 4,5 dm
priemerna hrubka vrstvy cca 5 cm = 0,5dm
objem štrku 10 x 4,5x 0,5=22,5 dm3=22,5 l
merná hmotnost _ cca 1,7 - 1,8 kg/l
celkom 22,5x1,75 = kg spočitaj si sam nemam po ruke kalkul a z hlavy teraz večer by to bolo na mna moc
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod Radius » 09 Dec 2005 18:08 pm

Add milop : :o :o
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod roko » 16 Dec 2005 00:51 am

hlavne sa snaz pouzit nejaky svoj napad!ked vidim niektore akva:strk v strede koren alebo skala iba uboha klasika,uplne bez fantazie!
Obrázok používateľa
roko
 
Príspevky: 28
Založený: 11 Dec 2005 23:39 pm
Bydlisko: dubnica

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod jabackhamko » 15 Jan 2006 15:58 pm

čaute čaute. preštudoval som tu dosť článkov a príspevkov a všetky veci na akva mám už doma. pred chvíľou som premyl štrk, o ktorom som písal hore. ale neviem, či by som ho nemal ešte poriadne vyvariť. neviem, či mi nebude robiť šarapatu vo vode. tak čo mal by som alebo nie? keď som ho premýval tak sa na povrchu vody keď som ju prvý raz napustil k tomu štrku do vedra urobil taký neidentifikovateľný biely povlak. a ja neviem čo to je. :x a od vtedy rozmýšlam nad tým varením.

čaute

ja.
jabackhamko
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Dec 2005 20:01 pm
Bydlisko: trebišov

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod jabackhamko » 17 Feb 2006 21:06 pm

no. akva je už hotové. nejakú dobu už beží. ale akosi sa tu udialo to čo u všetkých začiatočníkov. Riasa. preštudoval som tu celé fórum ale píše sa tu väčšinou o štetinkovej riase. a ja tú svoju neviem ani identifikovať. ale najprv niečo o mojom akva.
voda - teplota 25 - 26 °C
CT - 7
UT - 7.5
PH - 6,8
Fe - 0
NO2 - viac ako 0,25 (tá farba bola taká ružová, že už dávno som takú farbu nevidel. no prosto tá stupnica na papieriku ďaleko nepostačovala)
Podotýkam, že všetko je merané testami od Rataja. takže neviem akú majú výpovednú hodnotu, lebo je tu o tom mnoho príspevkov, ale každý hovorí niečo iné. mal som ich doma tak som ich skúsil.
ryby - 2x ostriežik purpurový
1x cichlidka ramirézová
1x tetra čierna
2x prísavník
2x danio
10 x neónka
rastliny - sagitaria subulata
cryptocoryne affinis
acorus gramineus var. pusillus
egeria densa
justicia schimperi
rastliny su v akva len týždeň.
technika - fluval 204
vzduchovanie
osvetlenie 3 x 30W (aquaflo, PHILIPS Master TL-D Super 8O 30W/830, PHILIPS TLD 30W/33) tými označeniami si nie som istý, ale take niečo píše na tých trubiciach. kryt na osvetlenie mám oblepený odrazovou fóliou. svetlo fičí cez mechanické spínacie hodiny. dve trubice svietia cca 12 hod/den a jedna cca 14 hod/den. zapínajú sa postupne a vypínajú sa tiež postupne.
UVlampa 15W (myslím, že má toľko. prosto má 45 cm)
ohrievač Aquael 200

Pozadie mám vyrobené z polystyrénu a štrk mám obyčajný riečny zo stavebnín (spodok 2 - 4mm a vrch je hrubší)
a teraz k môjmu problému. tá riasa sa mi začala robiť asi tak pred 9 dňami. najprv som ju spozoroval na pozadí (boli to také žlté fleky, ktoré som nevedel čo sú) a teraz sa to sfarbilo do zelena. je to úplne bez štetín a bez všeliakých iných vecí. a po čase som si všimol, že sa to rozťahuje už aj na kamene, čo mám na dne. tak som skúsil svietiť menej len jednou neónkov len cca 8hod. ale nič. ani nehnojím a neprekrmujem. dno mám pekné čisté. no proste si neviem rady. zatiaľ to nie je katastrofa, ale nemôžem sa nikde dočítať, čo s tým.
Bol by som rád, keby mi pomôžete to poriešiť. Nič lepšie ma nenapadlo, len obrátiť sa na skúsenejších. tak vás prosím radte a kritizujte. budem rád. Ja
jabackhamko
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Dec 2005 20:01 pm
Bydlisko: trebišov

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod saki » 18 Feb 2006 13:56 pm

Ja som tiez iba zaciatocnik, takze ma mozes brat z rezervou.
NO2 je prilis vysoke - menil by som casto cast vody, kym neklesne.
Ja mam tiez testy od Rataja a NO2 mi po zalozeni postupne klesalo k nule. Asi sa ti poriadne nezabehol bakterialne filter aj ked 2-3 tyzdne by mohli stacit. Ja som na zaciatku pridaval aj Nitrivec od Sery.
Prerybnene to zatial asi nemas - co by bol zdroj kontaminacie; ale krm radsej menej. A danio je asi hufova rybka takze dve sa asi nebudu dobre citit.
Rastliny mas iba tyzden - takze len teraz by mali poriadne zacat rast po aklimatizacii.
Riasy su sucastou kazdeho akvaria, treba iba dosiahnut udrzatelne nizku populaciu rias a to cistotou prostredia a bohatym dobre rastucim rastlinstvom. Ak sa budes starat o rastliny, tak zaroven potlacas riasy. Rastliny potrebuju rovnovahu svetla hnojiva a CO2.
Svetla mas asi dost pre menej a stredne narocne rastiny, Podla pH a UT aj CO2 je v optime. Davas CO2? alebo ako si dosiahol take pH? Ozaj tiez neviem ci moze byt celkova tvrdost mensia ako uhlicitanova. Ja som myslel ze celkova zahrna aj uhlicitanovu. Neviem ci hnojis ak je Fe=0. Ja by som hnojil PMDD bez KNO3 a fosfatov, dokial ti neklesne NO2 k nule a NO3 pod 10mg/l.
Riasam sa dari, ked je vo vode dost fosfatov a dusicnanov. Daj si na zaciatok aj rychlorastuce plavajuce rastliny, ktore budes casom redukovat a vyhadzovat, aby ti co najviac odoberali z vody neziaduce latky, kym sa ti pomery stabilizuju.
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: jabackhamko akva

Odoslaťod Norman » 20 Feb 2006 10:05 am

jabackhamko: ak mas v akva 0.25ml NO2 na liter vody, mas uz asi vsetko mrtve. Ale skor to vidim na bud zle prevedeny test, alebo tyest po zaruke. Zmeraj to znova. Takisto UT nemoze byt vyssie ako CT. Ak sa ti nepodari spravit foto tej riasy co by velmi pomohlo, skus si kuknut napriklad stranku http://www.dennerle.de tam mali celkom dobre rady aj s obrazkami rias. Inak, co to znamena "nejaku dobu bezi" ? Ak to nie je aspom 3-4 mesiace, tak si s riasami len na zaciatku.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.