Sikmoplavba



Všetko okolo akvarijných rýb

Sikmoplavba

Odoslaťod skala » 25 Júl 2003 10:04 am

Od: isteho pana:

Pekny den,
pred pol rokom som si zariadil akvarko.Vsetko by bolo ok akurat na fakt, ze vsetky ryby od zaciatku plavaju sikmo.Precital som vela knih,ale nikde som sa nedocital
co to sposobuje.Neviete mi poradit ?

akvarium ma rozmery 80x35x40cm teda cca 110 l. Pouzivam filter Aquael FUN 2,ktorym aj prevzdusnujem.
Mam take "zaciatocnicke" ryby. 5ks Gurama Perletova, 5 ks Tetra Citronova, 15ks Neonka, 2ks Mecunka, 4ks Molynezia, 2ks Panciernicek Zlatopskavy a 2 ks Trinidadsky.
Nazov rastliniek veru nepoznam. Na dne mam klasicky riecny strk.
Sikmu plavbu najviac pozorujem na Guramach a Tetrach, pretoze su vysoke. Pri blizsom pohlade to robia aj ostatne ryby okrem Panciernikov.
Prirodzene to podla mna nebude, pretoze som to zatial nikde nevidel. Ani v obchode mi neporadili. Skusim tak, ako ste povedal Vy. Odlovim jednu Tetru do skleneho pohara a budem ju nejaky cas pozorovat. Otazne je co potom, pretoze ked som pozoroval tie iste druhy v obchode,plavali normalne. Kde moze byt chyba? Nieco im asi vadi.
Nemoze to byt sposobene prudenim vody v akvariu? Ci im nevadi mag. pole z ponorneho filtra?

Pri celnom pohlade, ked ryby plavaju smerom ku mne tak su naklonene do lavej strany.


--------------------

ja som pytajucemu uz odpovedal, skuste aj vy. Dakujem za to.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod tom » 25 Júl 2003 10:13 am

Ako povedal, nech skusi odlovit jednu rybu do pohara a nech ju skusi premiestnit niekde inde (v miestnosti, byte, ...) a pozoruje, ci sa bude spravat normalne, alebo nie ... Potom nech skusi vypnut filter z elektriky ci sa to zmeni, alebo to zostane tak isto ...

Nemoze to byt tiez sposobene prudom vody z filtra ? Nech skusi spravit aj nejaku rampu z vypustu ...

No a este nech skusi skontrolovat ci ma vo vodovake akvarko :-)
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod Astrid » 25 Júl 2003 10:24 am

No mna hned prve napadlo svetlo. Vjednej knihe som citala a aj z praktickej skusenosti viem, ze ryby su zvyknute na to, ze im svetlo svieti na hlavu z vrchu. Ak teda zacneme svietit na ryby zboku, ryby sa otocia tak, aby im dopadalo na hlavu zvrchu. Cize vo vode plavaju sikmo.

Sama som to mohla pozorovat na jednej rybke- mrenka cumingova. Ked som pri cisteni akvaria vypla lampu, do akvaria dopadalo len svetlo z blizkeho okna (akvarium nema vzhladom na okno prave najvhodnejsiu polohu). Vtedy som mohla pozorovat, ze rybka plava sikmo, lebo svetlo ma inde.

Avsak napriek tomu nevidim dovod, preco by mal mat dotycny clovek svetlo od inakadial ako zvrchu. Ale aj taka moznost tu je a chcela som na nu upozornit.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod gabriela » 25 Júl 2003 11:04 am

astrid, mna napadlo to iste co teba a hlavne ked som mala akvarko bez svetla, tak aj mne ryby plavali sikmo a to prave chrbtom smerom k oknu.
Takze smerom sikmo doprava ;)
Filter spomina ale svetlo nie. Treba sa ho opytat.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod Astrid » 25 Júl 2003 11:10 am

Gabi ja som to dokonca videla nakreslene v jednej akvaristickej knihe.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod gabriela » 25 Júl 2003 11:24 am

vidiet na vlastne oci vo svojom akvarku. A prisla som na to sama :lol:
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod Ludo » 26 Júl 2003 21:26 pm

Aká je tam teplota? Možnože to može byť od toho.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod trimm » 26 Júl 2003 23:06 pm

Skala , mám Aquael fan 2 a u dvoch cichlíd som pozoroval presne to isté ako ty! Ryby zaliezli za hlavu filtra , presne tam kde je rotor synchronn. motorceka a teda ten magnet , ktorý je na vrtulke. Obe boli v sikmej polohe smerom dole. Jedna zdochla na krupicku.Teraz mám v akva druhú samicu , ktorá uteká pred agresív. samcom a keď dôjde na to miesto tak robí presne to isté.Obe boli väčšie rybky a a obe samice!
Keď pláve v inom priestore akvária , tak pláve normálne , len pri filtri nastáva to čo si ty popísal.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod tom » 13 Aug 2003 14:54 pm

Este aj vlastna skusenost, ked som zapol nejake bocne svetlo, neonka bola schopna otocit sa vzdy chrbtom ku svetlu :-). Aj kolmo na bok nadrze, podla toho ako som svietil :-). Takze to kludne moze byt sposobovane aj bocnym svetlom ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod los alamos » 15 Aug 2003 13:32 pm

Ak mas priliš svetlí štrk je to tým svetla sa odráža od dna ryby sú zviknute prímať svetlo z hora v tom je asi problem
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Sikmoplavba

Odoslaťod jofoxy » 17 Aug 2003 23:50 pm

Dakujem vsetkym za prispevky. :D Identifikoval som "vinnika". Je nim svetlo prichadzajuce z okna. Rybky sa za nim naklanaju, aby dopadalo kolmo na ne. :shock:
Obrázok používateľa
jofoxy
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Aug 2003 23:40 pm
Bydlisko: Z v o l e n


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.