Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]



Všetko okolo akvarijných rýb

Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Kamila » 28 Feb 2006 11:58 am

Chcela by som sa opýtať, kto ma skúsenosť s chovom mrenky nádhernej. Aké podmienky potrebuje k rozmnožovaniu...
Obrázok používateľa
Kamila
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Feb 2006 08:55 am
Bydlisko: Bánovce n/Bebr.

Reklama

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod alexx5 » 28 Feb 2006 14:49 pm

Osobne ich nechovám,ale podľa niektorých zdrojov je odchov tejto rybky v naších podmienkach nereálny.:[/url]http://rybicky.net/popis/mrenka_n.php
Obrázok používateľa
alexx5
 
Príspevky: 192
Založený: 09 Feb 2006 10:56 am
Bydlisko: Dubnica n/V

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Kubo » 28 Feb 2006 14:55 pm

Ked odchovas mrenku nadhernu sa ohlas.Dovtedy ti vlasy vypadaju. :o :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod dracula » 28 Feb 2006 15:22 pm

mam doma tieto rybky, ale ku infomaciam o uspesnom odchove som sa nedostal
ak by si daco nasla daj vediet :)
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Day » 28 Feb 2006 17:26 pm

Skusenosti sice nemam, ale mozne je vsetko. Vychovaj dospele kusy, vytvor im idealne podmienky a snad sa podari. A ked nie, zaobstaraj si hormonalny pripravok, slahni im to pod chrbtovu plutvu a hadam uz len nejaku tu ikru odlozia ;-)
Naposledy upravil Day dňa 19 Aug 2006 02:42 am, celkovo upravené 1 krát.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Kamila » 01 Mar 2006 08:31 am

Ahoj Day.Mohol by si mi niečo viac napísať k tým ideálnym podmienkam???
Obrázok používateľa
Kamila
 
Príspevky: 3
Založený: 14 Feb 2006 08:55 am
Bydlisko: Bánovce n/Bebr.

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Day » 01 Mar 2006 11:41 am

Najlepsie bude, ked si vyhladas nejake stranky vyhradne o mrenkach. Zadaj klucove slova- Botia macracantha, Chromobotia macracanthus, clown loach a tam najdes vsetko, co potrebujes.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod dudlicek » 09 Mar 2006 18:46 pm

Tu u nas v Dubnici nad Vahom som si dnes vsimol mrenky nadherne ( este len cca 10 cm ) cena bola 100 Sk,-
dudlicek
 
Príspevky: 48
Založený: 11 Nov 2005 20:53 pm
Bydlisko: DCA

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod jan toman » 09 Mar 2006 21:35 pm

dudlicek napísal:Tu u nas v Dubnici nad Vahom som si dnes vsimol mrenky nadherne ( este len cca 10 cm ) cena bola 100 Sk,-


Ahoj ,,dudlicek,,. Iba 10 cm Botia macrakanta za 100 sk,je doslova darovacia cena.
Kde v Dubnici ich maju?Pokial mas moznost mi zopar kusov zaistit,bol by som velmi povdacny.V sobotu by som si prene odbehol z PE.Vdaka ti za informaciu.
Sam mam 54 ks B.Macrakanta ,cca 12-14 cm,takze este takych 10 ks by mi bodlo.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Day » 10 Mar 2006 00:10 am

To si si s niecim pomylil, desiatky sa predavaju za minimalne 250 az 300 sk. A aj to hlavne vo velkoobchode.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Ceco » 10 Mar 2006 10:14 am

Co vy viete, mozno v tej akvaristike maju celne skla zvacsovacie ;)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod dudlicek » 10 Mar 2006 11:48 am

jan toman : boli tam uz len 2
Day : nepomilil
Ceco : aj to jemozne
dudlicek
 
Príspevky: 48
Založený: 11 Nov 2005 20:53 pm
Bydlisko: DCA

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Peter » 13 Mar 2006 06:52 am

hmm, botie nie su mrenky... mrenky su o niecom uplne inom (nie stastny slovensky preklad ceskeho nazvu)... 8)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod jan toman » 19 Mar 2006 01:14 am

Peter napísal:hmm, botie nie su mrenky... mrenky su o niecom uplne inom (nie stastny slovensky preklad ceskeho nazvu)... 8)

Peter,neplet si to s nazvom ,parma obecna,,Ta skutocne oznacuje mrenu obecnu.Ale mrenka nadherna je rovnako oznacovana ryba rodu Cabitidae-sekavec,ako i v slovencine.
Ale napriklad,,Mrenka Petipruha ma uz v cestine oznacenie Parmicka Petipruha,,A Parmicka nadherna je v slovencine Mrenka Ruzova.Ale to uz ide o rod Cyprinidae,zatial co botia patri do Cobitidae.Takze slovensky i cesky je botia macrakanta,,mrenka nadherna.,,
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod Peter » 19 Mar 2006 07:10 am

Nemylim si to. Presne definujes problem. Mrenka nadherna patri medzi Cobitidae t.j plzovite. Ostatne mrenky (v slovenskom jazyku, v ceskom jazyku totozne z parmami) patria medzi kaprovite t.j. Cyprinidae (barbus, capoeta). Napr. mrenka stihla, zelena, brokatova, stvorpruha a pod. Ale o tom sa tu uz pisalo... to bola len poznamka. Slovaci by nemuseli pri botiach pouzivat nazov mrenka, lenze je to uz zauzivane a napravit sa to neda. Porovnajme si vzhlad mrenky nadhernej a mrenky stvorpuhej (v slovencine sa nehovori parma stvorpruha) a vieme, ze je tu nejaka zrada (v slovenskom preklade latinskeho nazvu). To je aj dovod, preco sa odporuca pouzivat latinske nazvy... :pivo:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod jan toman » 19 Mar 2006 08:02 am

OK.
Myslim,ze ty i ja sme to mysleli v dobrom.Este stastie,ze mame latinu.Ahoj.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod abba » 04 Apr 2006 07:14 am

Kamila napísal:Chcela by som sa opýtať, kto ma skúsenosť s chovom mrenky nádhernej. Aké podmienky potrebuje k rozmnožovaniu...

na fore predam som pred casom zaregistroval niekoho kto predava mlade botie macracanthy cca.2-3cm, ale neviem ci ich dochoval sam,kolega s prace ich uz odchoval a dve mi predal,a dnes maju 8-9cm a su zdrave.kolega ale nechodi na toto forum ani sa velmi nekontaktuje s inymi akvaristami.co malo viem tak akva mal rastlinne1000litrove/ako pokus o prirodzene prostredie z krajiny ich povovu,cize nic v nom nemal co by druhovo pochadzalo z inych casti planety ak ide o rastliny a zivocichy/ vodu cca.6,5PH,a podla jeho slov makku, teplota 27C.potom boli prelovene do inej nadrze s tymi istymi parametrami.viac neviem
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod jan toman » 04 Apr 2006 23:54 pm

Kamila napísal:Chcela by som sa opýtať, kto ma skúsenosť s chovom mrenky nádhernej. Aké podmienky potrebuje k rozmnožovaniu...

Kamila,co konkretne chces vediet o ,,botia macrakanta,,?
Sama chovas,alebo mas aspom nejake skusenosti s ich chovom?
Mam 54 ks botie macrakanta,/11-13 cm/venujem sa ich chovu viac rokov,nejake chabe skusenosti uz mam.
Nabuduci rok isto,tento mozna na jesen/casovo som obmedzeny/ chcem napustit bazen na ich chov.V klude sa budes moct prist pozriet,bude to nedaleko od Banoviec.
S rozmnozovanim mam zatial taketo skusenosti,,neskusaj rozmnozovat tie,ktore su kupila v obchode,,Tie su rozmnozovane umelo,viacerima sposobma a pokial nepouzijes stejny sposob,potomstva sa nedockas.Aspom mne sa to neda.A hlavne never vsetkemu,co je v knihach o nich pisane.Vobec nie su plache a strasne zboznuju prudiacu vodu. A su velmi maskrtne,rastlina potrava je pre nich hlavne jedlo.No su to vsezravci,takze vlastne spracu vsetko,co je k zjedeniu .A ostatne ryby si nevsimaju,ked ich mas aspom 5-6 v akvariume.Ale i ked rastu pomalsie,potrebuju vacsiu,minimalne 250 l. nadrz k uspesnemu rastu a zdarenemu chovu/nie odchovu/Nitenky,tie mrazene im radsej nedavaj,lahko mozes o ryby prist. Bud si zaisti pravidelny pristup kvalitnych cervikov a botie budu za nima saliet,alebo to radsej neskusaj.Aj na zivu potravu pozor,hlavne na doma chovane komarie larvy,nadoba musi byt taka,v ktorej nebol ziaden chem. odpad.Dafnie radsej nechytaj na Svinskej Paziti,rychlo si donesies do akva nezmarov a kaprivcov.
Dobre sa znasaju s plzma,prisavnikma i aterinkama i gupkama,neonkama..Ale mam zle skusenosti s spolocenstvom cichlid,rusia a stresuju botie.Krevety tie moje botie nepovazuju za ryby a tak sa k nim aj spravaju,tj. pojedia ich za par sekund..Maleho poteru prisavnikov si vsak nevsimaju.
Toto su ciastocne moje skusenosti s botia macrakanta.
Isto iny budu namietat,ze to tak neni,lebo oni maju svoje vlastne skusenosti.No kazdy mame svoje skusenosti s rybama a ja som isteho casu krmil africke cichlidy napriklad aj doma pripravenymi nitenkama/cestovina/ a cichlidy sa isli za nima doslova potlct. Vela ukrytov s korenov, nezavadnych kamenov a prudiaca voda,vykonny filter,najlepsie vonkajsi.
Ps, s teplotou radsej nechod pod 27 stupnov,ja mam 28,vyhnes sa tak problemom s krupickou.A pozor, na chlor/aquatan/ a radsej pridavaj lizicu soly na 10-15 l. vody pri kazdej vymene/1 x tyzdene/
Toto neni na zaruceny odchov navod,toto je iba moja skusenost.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod dudy » 11 Apr 2006 12:18 pm

ja som nasiel clanok,ze nejaky chovatel na vychode ich rozmnozuje (uplne na konci clanku) ale svoje know how ti asi tazko prezradi

http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.ph ... 006/5537PV
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: mrenka nádherná

Odoslaťod jacik » 11 Apr 2006 15:34 pm

dudy napísal:ja som nasiel clanok,ze nejaky chovatel na vychode ich rozmnozuje (uplne na konci clanku) ale svoje know how ti asi tazko prezradi

http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.ph ... 006/5537PV

http://www.aquadream.sk/
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

botia nadherna

Odoslaťod metellica » 10 Sep 2011 12:39 pm

zdravim, nema niekto skusenosti s chovanim druhou botia nadherna a skalarov pripadne tercovcov v jednej nadrzi??
viem ze v minulosti mi jedna botia robila trosku problem ked zneprijemnovala zivot skalarom ale cital som ze ked su botie chovvane v hufe aspon 5 kusov tak to odpada... nema niekto skusenosti?? dakujem
metellica
 
Príspevky: 17
Založený: 04 Sep 2011 08:45 am

Re: botia nadherna

Odoslaťod arowana » 10 Sep 2011 13:04 pm

What is beautiful botia ? :shock: :?:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: botia nadherna

Odoslaťod prasan » 10 Sep 2011 13:50 pm

Trocha skomolené. :? Mrenka nádherná resp. Botia macracantha
Ja skúsenosť nemám tak neporadím.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: botia nadherna

Odoslaťod Pufli » 10 Sep 2011 13:53 pm

Ja mám v akva 3.kúsky a skaláre zatiaľ proti nim nevznesli žiadne sťažnosti.
Obrázok používateľa
Pufli
 
Príspevky: 160
Obrázky: 84
Založený: 05 Nov 2009 03:31 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.