Akvaristika na 100%



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akvaristika na 100%

Odoslaťod jokobo » 16 Mar 2006 23:27 pm

Chcel by som sa opytat akvaristov, ktory sa akvaristikou zivia. Ako zacat, aby som aj ja raz patril medzi nich?
jokobo
 
Príspevky: 14
Obrázky: 4
Založený: 19 Feb 2006 01:04 am

Reklama

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod skala » 17 Mar 2006 01:55 am

jokobo, budem trochu neslusny - nie som kompetentny velmi - akvaristikou sa nezivim, aj ked mi nejaku tu korunu prinesie. ale pokusim sa ti odpovedat nejako strucne.

1. mas moznost velikanskych investicii - napr. milion korun a viac a pokusit sa vyvazat ryby
2. vykonavat cinnost ako bezny podnikatel a predavat techniku, pokusit sa konkurovat, presadit
3. ak sa chces presadit u nas - a chces obchod a chces kupovat od nasich - tak sa nauc zdierat na vykupnych cenach ako to robia hadam uplne vsetci - potom mas aku taku sancu.

myslim, ze najlukrativnejsia je moznost 1, ale na to potrebujes spravnych ludi - kontakty, snad aj povest
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod virus31 » 17 Mar 2006 02:26 am

Hledej diru na trhu a napln ji .)
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod skinner » 17 Mar 2006 09:24 am

So skalom suhlasim... Ma to vela proti... Ak by si aj rybky choval vo velkom nahle choroby by ti spravili riadne skrty cez rozpocet ...
Obrázok používateľa
skinner
 
Príspevky: 45
Obrázky: 1
Založený: 08 Feb 2006 15:04 pm

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod lukáš » 17 Mar 2006 13:56 pm

Keby si sa nebál trochu zariskovať, nakúp v zahraničí 3-4 druhy drahých rýb, ktoré u nás ešte nikto neodchoval, ale vonku sa to už pár ľuďom podarilo. Myslím, že odchovávať ryby, ktoré kúpiš v bežnej akvaristike nie je veľmi lukratívne, trh je už viac-menej preplnený. A prevádzkové náklady na chov rýb podobnej veľkosti sú zhruby rovnaké, či už ryba stojí 20-30 Sk alebo 1500 a viac. A dalo by sa to aj vyvážať.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod wild » 17 Mar 2006 14:15 pm

Ja idem zakladat chov prisavnikov....svetlo netreba,krmivo si zozeniem tak,ze pokosim pole zihlavy a mam po starostiach.
Prisavniky su v obchodoch stale drahe 25sk a ked im donesiem 3-4cm prisavniky po 10sk tak mi budu este nohy bozkavat :roll:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod bettina » 17 Mar 2006 14:29 pm

wild napísal:Ja idem zakladat chov prisavnikov....svetlo netreba,krmivo si zozeniem tak,ze pokosim pole zihlavy a mam po starostiach.
Prisavniky su v obchodoch stale drahe 25sk a ked im donesiem 3-4cm prisavniky po 10sk tak mi budu este nohy bozkavat

myslim, ze si to dost lahko predstavujes...
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod duri75 » 17 Mar 2006 14:39 pm

wild napísal:Ja idem zakladat chov prisavnikov....svetlo netreba,krmivo si zozeniem tak,ze pokosim pole zihlavy a mam po starostiach. Prisavniky su v obchodoch stale drahe 25sk a ked im donesiem 3-4cm prisavniky po 10sk tak mi budu este nohy bozkavat

No neviem aby si mal mesacne tak aspon 15000Sk, by si musel predat tak 150 prisavnikov. A v tom este nie je su zaratane naklady ako voda, elektrina. Nehovoriac o nakladoch obetovanych prilezistosti - tj. tvoj cas. Vychovas toklo priasvnikov za mesiac? A hlavne predas tolko prisavnikov? Par kusov Ti kupia ale 150 Ks mesacne?

Aby si si nemyslel, ze Ta chcem zvozit, sam si zakladam prave chov krevetiek, ale iba ako bocnu srandu, ktora by si mala na seba zarobit ale nie na mna.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod wild » 17 Mar 2006 14:50 pm

samozrejme,ze sa s tym neuzivim,chcem to len ako bokovku...ja mavam zo 2 parov mesacne 60-100 mladych,ale samozrejme,ze ich k sebe pripustam len ked potrebujem prisavniky a ked mam volne akva kde mozem dat mlade,ale inac to tak robim raz za tri mesiace
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod xDodox » 17 Mar 2006 14:51 pm

duri75 napísal:
wild napísal:.... donesiem 3-4cm prisavniky po 10sk ...
... mesacne tak aspon 15000Sk, by si musel predat tak 150 prisavnikov....

15.000 Sk by malo byť 1.500 prísavníkov (1 ks / 10 Sk), alebo 1.500 Sk pri 150 prísavníkoch. :D
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Ray » 17 Mar 2006 14:51 pm

duri75 napísal:No neviem aby si mal mesacne tak aspon 15000Sk, by si musel predat tak 150 prisavnikov. A v tom este nie je su zaratane naklady ako voda, elektrina. Nehovoriac o nakladoch obetovanych prilezistosti - tj. tvoj cas. Vychovas toklo priasvnikov za mesiac? A hlavne predas tolko prisavnikov? Par kusov Ti kupia ale 150 Ks mesacne?

Aby si si nemyslel, ze Ta chcem zvozit, sam si zakladam prave chov krevetiek, ale iba ako bocnu srandu, ktora by si mala na seba zarobit ale nie na mna.

Treba 1500 prisavnikov, aby mal 15000,- Sk. Ale to len tak nabok :)
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Ray » 17 Mar 2006 14:52 pm

Predbehol si ma
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod duri75 » 17 Mar 2006 14:52 pm

to si nevsimajte, mam doktorat s ekonomie :-)
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Day » 17 Mar 2006 16:13 pm

Ty si to s tymi Ancistrusmi nejako lahko predstavujes. Ved uvidis ako Ti zacnu padat, ked ich do jednej nadrze naladujes cez tisic. Na to aby si sa zivil Ancistrusmi musis byt fakt dobry a mat riadne skusenosti. Okrem toho je tam aj zopar fint, ktore Ti len tak niekto neprezradi.
Ine je v obyvacke dochovat sto kusov a ine v monokulture 1500. Ale na druhej strane, je to ryba, ktora ide na odbyt velmi dobre.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod jokobo » 17 Mar 2006 16:48 pm

Skala nezdalo sa my ze by si bol neslusny. Z tvojich rad sa aj mne pozdava asi ta 1. no milion nemam. Napisal som tuto temu z dvoch dvovodov.
1. Som akvarista ktoremu nestaci mat doma akvarium a ked mu nieco skape kupi neco nove (nic ale nemam proti takymto akvaristom) :-). Ja skor vzdy ked si nieco kupim, rozmyslam ako tomu vytvorit take podmienky aby sa mi to mnozilo.
2. Moja praca ma nebavy tak ze by som ju chcel robit cely zivot, a myslim si ze toto by bolo to comu sa hovori ze je praca aj konickom.

Chcel by som si urobit chovnu o com ty uz vies, no ale cital som aj diskusiu o tom preco sa chovne stracaju, a casto citam aj inzeraty ze predam chovnu... Preto sa snazim ziskat informacie, aby som sa nehnal do niecoho co budem potom lutovat.

No a este k chovu prisavnikov. Urcite je to jedna z tych predajnejsich ryb v akvaristikach co mam potvrdene aj predajcom. No musim ale aj suhlasit s tym ze pri chove vo velkom, to nemusi byt jednoduche. Jednemu znamemu vykapal cely chov kratko pred tym ako ho chcel predat. Nemalo to byt odradzanie :D , ale skor rada pre tych co sa budu chciet do toho pustit. No ale podobne to moze byt aj u mnohych inych rybach.
jokobo
 
Príspevky: 14
Obrázky: 4
Založený: 19 Feb 2006 01:04 am

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod zvejk » 17 Mar 2006 18:29 pm

Tak nevim, ale neotevrel jsi stejne tema na akvarista.cz ? ;)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod jokobo » 17 Mar 2006 19:30 pm

Otvoril :D. No a na akvaria.sk tiez :D
jokobo
 
Príspevky: 14
Obrázky: 4
Založený: 19 Feb 2006 01:04 am

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Miro69 » 17 Mar 2006 19:58 pm

- Ak si chceš zriadiť chovňu, tak aspoň 10, lepšie 15tis.litrov vody.
- Mať vlastné priestory:min. jedna miestnosť veľkosti garáže, lepšie viac priestoru.
- Mať zaistený odbyt u výkupcov je problém. Bežné je, že niekedy zoberú aj niekoľko tis.kusov z určitého druhu a o mesiac nič.
- Predávať (dochovať) tisíce kusov mesačne.
- Chovať málo druhov a veľa jedincov.
- Mať neustále ruky po lakte vo vode 7dní v týždni. Žiadne voľno, ani počas nemoci.Je to ako pracovať na farme.
- Práca so živým si vyžaduje celého človeka a výsledok často nieje podľa očakávania.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod jan toman » 17 Mar 2006 21:36 pm

Skusim aj ja nieco pridat.
Zhruba 30 rokov chovam a predavam ryby.V poslednej dobe sa zameriavam na ,,botie a prisavnikov,,.Lacna to zalezitost,botia /z kvalitnejsieho odchovu,urcena k dalsiemu odchovu/ cca 500-600sk.Prisavnik,tiez kvalitnejsi odchov od 1500- az 8000,9000 sk,kus.
Takze si zadovaz aspom po desat chovnych parov,alebo aspom 150 kvalitnych ,nie umelo sterilnych ryb a mozes zacat.Na botie ti postaci celkovo takych 10 000 l. vody.O prisavnikoch je to trosku ine,kazdy druh ine podmienlky.A zabudni,ze im svetlo netreba.Denne si zakup asi 3 kg uhoriek bez pesticidov,0,5 kg salatu atd.Vodu ohrievaj centralne,najlepsie kupit mineralny teply pramen.Postav si kryte bazeny,alebo nieco ine aby si mohol pestovat zivu potravu.Zamestnaj niekolko ludi,co rozumeju akvaristike a na ktorych sa mozes spolahnut.No a ak vsetko uspesne zvladnes,o zakaznikov sa neboj,sami pridu.

A teraz vazne.Najlepsie ta uzivi akvaristika takto.Zaloz si nejake akvarko,zakup si svoje oblubene rybicky a v prvom rade si najdi dobre platenu pracu.Pri akvarku sa zrelaxujes, v praci budes odpocinuty a uspesny a sef si ta oblubi.
Toto vsetko ber iba ako moj nazor.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Radius » 17 Mar 2006 21:48 pm

jan toman napísal:Skusim aj ja nieco pridat. Zhruba 30 rokov chovam a predavam ryby.V poslednej dobe sa zameriavam na ,,botie a prisavnikov,,.Lacna to zalezitost,botia /z kvalitnejsieho odchovu,urcena k dalsiemu odchovu/ cca 500-600sk.Prisavnik,tiez kvalitnejsi odchov od 1500- az 8000,9000 sk,kus...

Hmm, zaujimava odpoved. Len som nepochopil tomu 1500,8000 az 9000sk/kus. Lebo to sa mi zda nejako vela.
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod jokobo » 18 Mar 2006 00:18 am

jan toman zaciatok prispevku som bral ako dobru radu. Dokonca sa mi botie aj pacia takze som to bral aj z tejto stranky. No neviem ci som dobre pochopil koniec (tj. mam sa vykaslat na to?). Ak ano preco? Urcite su ludia ktorym to ide. Nemyslim si ze to bude jednoducha vec, a vobec nie ze na buduci rok budem milionar, no chcel by som robit to co ma bavi a nie naopak.
jokobo
 
Príspevky: 14
Obrázky: 4
Založený: 19 Feb 2006 01:04 am

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod jan toman » 18 Mar 2006 01:18 am

jokobo napísal:jan toman zaciatok prispevku som bral ako dobru radu. Dokonca sa mi botie aj pacia takze som to bral aj z tejto stranky. No neviem ci som dobre pochopil koniec (tj. mam sa vykaslat na to?). Ak ano preco? Urcite su ludia ktorym to ide. Nemyslim si ze to bude jednoducha vec, a vobec nie ze na buduci rok budem milionar, no chcel by som robit to co ma bavi a nie naopak.

1.,,Radius,pokial sa chce niekto chovom a hlavne rozmnozovanim niektorych vzacnejsich druhov vazne venovat,tak 8000-10 000 sk za kvalitny matecny kus nieje vobec vela.Zober si iba trebars jeden par diskusov.Kvalitu neoklames kvantitou.A zostavit dobry rodicovsky par nieje vobec jednoduche.Najme ked su ryby,ktore pohlavne dospievaju az za par rokov.Ale myslim,ze tuto temu poznaju aj iny akvaristi na tomto fore a dokazu to aj jednoduchsie vysvetlit.
Jokobo.
Neodradam ta,iba poznam hodne nadsencov,ktory do chovu ryb vrazili pomerne velke peniaze,no dockali sa sklamania.Je rozdiel zarabat na akvaristike a robit kvalitne ryby o ktore je zaujem nielen u nas,ale i vo svete.
Preto,musis robit i ty rozdiel,medzi priekupnikom/delerom/ a chovatelom.
To iba preto,ze ak chces s toho aj mat uzitok i zabavu,tak nestaci iba skupovat a predavat,v tom ja nemam pozitok.Niet lepsieho pocitu ako ked si sam dochovas i sam predas.
Nechcem takto nikoho urazat,ani odradzovat.
No mne tvoj pociatok prispevku znel asi takto,,
Vraj doktorcina vynasa dobre peniaze.Hoc som automechanik,budem sa zivit liecenim ludi,, Neber to doslova a osobne ti prajem hodne uspechov v tvojom zamere.A cim menej sklamani.
Zaverom,,clovek by mal v svojej cinnosti hladat aj kusok zodpovednosti.K inym ludom,,.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod Day » 18 Mar 2006 04:18 am

No, na botie mame asi rozdielny nazor. Neviem, ci som Ta zle pochopil, ale z Tvojho prispevku mi vyplynulo, ze ich odchov nie je problem. Opak je vsak pravdou. V celej strednej Europe momentalne nikto pravidelne nerobi Botie okrem www.aquadream.sk. Najblizsie az v Rusku.
Co sa tyka tych 10 kubikov, to je kvapku podhodnotene. Kazda velka farma produkujuca Botie ma bazeny s objemom radovo 3000 a viac litrov vody na dochovanie mladat do chovnej velkosti. Vychovas ich hadam aj v 400l - 500l, ale o dost pomalsie a s ovela vacsim usilim. Netreba zabudat, ze sa jedna o ryby okolo 20cm a viac, treba si predstavit adekvatne mnozstvo chovnych akvarii. Plus kvanta nadrzi pre poter.
Dobry chovny kus (20 cm a viac) macracanthy nekupis, iba ak neuveritelne stastnou zhodou okolnosti. To, co sa sem tam ponuka, byvaju povacsine vyradene, stare kusy so znacnou skusenostou posobenia cudzorodych latok v tele. A ich cena sa pohybuje okolo 2500sk. Na import rovno zabudni, tak velke ryby su v ponuke raz za 10 rokov a aj to nikdy nevies v akej kvalite.
A ak by si aj mal k dispozicii generacky, tak samotne vyvolanie ovulacie je tazkym orieskom. Aky preparat, aka koncentracia, ake anestetikum, ako pichnut, ako predist nadmernemu stresu, ako oplodnit, ako inkubovat, ... . To som samozrejme preskocil perfektne zaplnenie samic ikrami, vyzadujucich kvanta drahych niteniek, patentiek, ... .
Mnozitel Botii by mal mat aspon zakladne rybarske vzdelanie a istu prax s umelymi vytermi. V Cechach je napriklad plno chovatelov s krasnymi chovnymi kusmi, ale vysledok- ziaden. Z casu na cas par vytrenych ikier a eto vsjo. A to su pri tom profi chovatelia s dlhorocnymi skusenostami a kvalitnym zazemim.
Ani neuvazuj, ze zacnes s Botiami, to je nonsens. To uz radsej diskusy. Trochu tepla, trochu hovadzich vnutornosti,do pohody :-)
S prisavnikmi mam aj ja skusenost, ze za kvalitu a exotiku sa platia tazke peniaze.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvaristika na 100%

Odoslaťod atik » 18 Mar 2006 08:58 am

Aby si mohol úspešne začať, potrebuješ nejakých 20-30 nádrží. Ak chceš predám Ti moju chovňu, stojany s nádržmi, ja som sa presťahoval a nechcem to prenášať. Ak si to vybavíš, môžeš prebrať aj priestory ak si z Bratislavy - Petržalky. Hneď to rovno rozbehni s tými prísavníkmi..... atď
atik
 
Príspevky: 19
Založený: 07 Feb 2004 18:35 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.