novozalozene akvarko a riasy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod jozino » 10 Feb 2006 19:47 pm

Mam problemik s riasami v novozalozenom akvarku cca70l...vodu menim1/5 tyzdenne,svetlo mam pomerne slabe 18W na 40cm vodny stlpec...farba neviem na neonke je napisane F18W/33,filter slape v kuse...akva je zalozene 3tyzdne a mam tam zopar rastlin...neviem co je to zac:))prelistujem atlasy a budem mudrejsi...jedno je taky mach,asi javsky,ci aky...aa mam tam potom take,co vypada ako stetina na umyvanie flias:)))nooo sa zatial nevyznam...rybky mam 2 tetry cierne,3 neonky,3mecunky a 2dania...ale spat k problemu..to su riasy..tvori sa mi taky zeleny povlak na sklach a na dne.kupil som si..teda v chovaku mi poradili algicid,vraj je to dobre na riasy..lenze som sa docital na www.akva.sk/viewtopic.php?t=2980 ,ze to vyrobila ina fa...ja to mam od dajanapet a nie je to vo forme tabliet,ale kvapalne...poznate to niekto?pomoze to?alebo mam skusit nieco ine? :pivo:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Reklama

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod votrelec » 10 Feb 2006 20:37 pm

to ti aj tak podla mna nepomoze. treba odstranovat pricinu nie nasledok. hento bude mat maximalne tak docasny efekt. potom sa ti riasy aj tak zacnu tvorit.
cize, treba zabezpecit aby sa rastlinam darilo viac ako riasam. neprekrmuj, menit vacsie mnozstvo vody.

a zaobstaraj si krevetky bud caridina japonica alebo neocaridiny, slimakov, dake prisavniky, prisavku thajsku, SAE.
a kup si dake testy na chemizmus vody, ci nemas nieco vyskocene
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Radka » 10 Feb 2006 20:56 pm

Taky bych ti radila pořídit si požírače řas ,třeba ancistruse ,šneky.Tu chemii tam nelij protože zastavuje růst kytek.Taky si kup více kytek aby odčerpaly přemíru živin z vody.
Obrázok používateľa
Radka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2005 15:43 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod jozino » 12 Feb 2006 12:12 pm

Diik...uz som nieco poriesil s rastlinkami..hned aj akva lepsie vypada :) ...prisavnickov tam urcite dam,lebo je to pekna rybka a dociatal som sa o nej same chvaly :) teraz chcem poriesit nieco so svetlom.. tych 18W je asik velmi malo..mam podobne akva,ako mas ty Votrelec a tak ma to trochen inspiruje..mas ho pekne...sa mi paci aj ten kryt,to je robene z drevotriesky?aka je to hrubka?aa nevlhne ti to?
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod bolek » 15 Feb 2006 13:49 pm

Sorry jozino za moju nasledovnú kritiku ale tvoj príspevok vrátane priznania sa k totálnej nevedomosti ma prekvapuje...

Zvolil si úplne opačný prístup k akvaristike.. Keby sa jednalo len o neživé veci, poviem si tvoja vec, stálo ťa to zbytočne vyhodené prachy a nič viac, akurát si to poondial...

Ty si sa však pustil do niečoho iného a pokiaľ si neuvedomíš to, že v tej sklenenej nádobe, ktorej sa hovorí akva máš živé tvory, tak zmysel akvaristiky nikdy nepochopíš a tvoje osadenstvo sa bude len a len trápiť..

Viem že je neskoro ale povedz mi prosím ťa čo ti branilo si problematiku aspoň z väčšej časti preštudovať a potom sa do toho pustiť? A pri tom v dnešnej dobe je možností toľko, že pomaly len pol roka by si mohol študovať ako najlepšie založiť akva, aké podmienky potrebujú chovanci a rastliny a pod. Zdroje: knihy, osobné rady od chovateľov a namä internet. Dovolím si tvrdiť, že len preštudovaním súvisiacich tém na tejto www stránke by si mal v mnohých veciach jasno a čo by ti jasné nebolo vospolok ochotne vysvetlí. Ale nie takto!!! Príspevkov na tvoje otázky je tu na kilá a ty si nedáš ani tú prácu aby si si to "prelistoval"...

A liať do vody niečo, čo zaručene zabije riasy... nebuď naivný, buď to má vedlajšie účinky na vodu, ryby či priamo na rastliny...


takže ešte raz, mnoho cenných infošiek najdeš aj tu na stránke a sú to rady väčšinou odskúšané v praxi... čítaj, listuj, lustruj, zapisuj....

Ale v zásade si z tohto môjho príspevku osobnú traumu nepripúšťaj ... :-) :lol:

95 zo 100 začínajúcich akvaristov urobí rovnaké chyby ako ty....


Môj osobný názor: na vine sú predavači v akvaristike, že začiatočníkov nepošlú najskôr naštudovať problematiku, ale v rámci dobrého biznisu predajú aj morskú rybku do sladkovodného akva (osobná skúsenosť, keď sa pani v nemenovanej BA akvaristike snažila predať klauna "NEMA" do akva, kde podľa hlásenia kupujúceho plávajú "mečúne a jeden malý kapor") Veď čo, o čo skôr skape, o to skôr je nádejný pravidelný zákazník opäť s peňaženkou v hrsti naspäť....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod jozino » 15 Feb 2006 17:47 pm

TO: Bolek
...je na tom nieco divne,ze ta to tak prekvapilo,ze sa zatial nevyznam v akvariach? :D to vies,kazdy raz zacianal..aj ty,ze? :)
Mimochodom,tvoje akvarium,je ozaj nadherne! ten koren sa mi velmi paci,zrejme tymto smerom by som sa chcel uberat v najblizsich rokoch..teda,ak mi nadsenie vydrzi :)
PS: ..napisal si toho sicevela,ale az tak velmi si mi nepomohol,lebo konkretne dokopy nic..ale riasy uz mi likviduje ampularia a parik prisavnickov..maju tak nenormalny apetit,ze im budem musiet pamaly nieco pridavat na dokrmovanie..nemate niekto nazvys nejake riasy? :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod KeXo » 16 Feb 2006 09:28 am

No s tym prikrmovanim by som sa neponahlal, hned ak prisavnici vyrastu zbadas preco... Vacsinou totiz zostanu lenive a pohodlne a radsej pockaju na stravu co im padne az do huby akoby mali robit cinnost kvoli ktorim ich akvaristi kupuju ;-)
Co sa tyka toho Bolkovho prispevku... no ako to vezmes, na jednu stranu Ti poradil viac nez dost (keby si si prestudoval forum, tak zistis ze na ten Tvoj problem existuje tolko diskusii ze nebudes vediet do ktorej sa zapojit ;-)) no a na druhu stranu Ti ku konkretnemu problemu neporadil vobec :-)
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Ceco » 16 Feb 2006 09:58 am

jozino napísal:TO: Bolek
PS: ..napisal si toho sicevela,ale az tak velmi si mi nepomohol,lebo konkretne dokopy nic..


Pomohol ti podla mna az, az. Dal ti "hint", ze tu na tomto fore najdes ohladom problematiky rias a rastu rastlin skutocne tony prispevkov. Len treba hladat.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod xiphophorus » 04 Mar 2006 12:04 pm

to chce ancistrusov a slimaky a ked nie tak stieracie magnetky ja to mam tak isto
xiphophorus
 
Príspevky: 34
Založený: 19 Feb 2006 11:39 am

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Chasan » 20 Mar 2006 17:25 pm

1akvarko nesmie byt na slnku.2akvarko nesmie osvetlovat mliecna alebo ultrafial.ziaro/i/vka.3Musis zmensit vzduchovanie.4 Ak nic nepomaha tak zivorodky /black molly/ancistrusy ottocinclusy,ziletkove stierky alebo ine.
Chasan
 
Príspevky: 6
Založený: 19 Mar 2006 21:09 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod skizuzka » 20 Mar 2006 20:41 pm

aka je to mliecna ziarivka??
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod lukáš » 20 Mar 2006 21:42 pm

cool white
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod jozino » 21 Mar 2006 17:09 pm

Dik za rady :) aj ked...noo niekedy by nebolo odveci si precitat aj o par odkazov vyssie,ze? :) ja uz mam po riase a musim si ju umelo nasadzovat hnojenim a CO2 :) ale nedari sa jej potvore.mollyny a ancistrusiky mi ju vsetku pozeru!su to hrooozne pazrave rybeenky :) sklo uz nemam vobec dovod skrabkat,iba ak tak zvonka prelestit,lebo moja stupla mi ho dolapka a psisko jazykom zafula :)

Obrázok
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Chasan » 21 Mar 2006 18:00 pm

Mliecna ziari/o/vka je biela a vydava svetlo nevhodne pre akvarium-rast rias skoro ako u ultrafial. ziarov. vhodne su so zvyraznenym cervenym spektrom.
Chasan
 
Príspevky: 6
Založený: 19 Mar 2006 21:09 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod skizuzka » 21 Mar 2006 20:41 pm

Chasan-ty mas asi na mysli 'specialne' akva ziarivky ak nie tak ma oprav. Nezda sa mi zeby ziarivky mali vplyv na riasy pretoze tieto ziarivky co mam teraz som mala aj ked sa robili a mam ich aj teraz ked sa nerobia.Skor ma na ne vplyv viacero zlych parametrov dokopy a nie ziarivky.
Netraba sa v akva neustale hrabat ale treba ho nechat napokoji...
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod pierro » 21 Mar 2006 21:19 pm

Určite viacerí spoznávate toto:
Obrázok

+citácia: "Z viditelné části spektra využívají akvarijní rostliny hlavně červenou a v menším rozsahu modrou barvu. Žlutá a zelená pro ně nemá podstatný význam. Řasy, které v akváriu nechceme, mají na světlo nároky značně jiné. Potřebují hlavně modrou barvu"

(RATAJ, K.: Světlo, http://www.rataj-spk.cz/navod/svetlo/svetlo.htm, 21.3.2006)
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod foggi » 07 Apr 2006 18:15 pm

mam maly problem s riasami a nielen v novozalozenom akva.docital som sa tu o no2 no3 po4 svetle ph a neviem este co vsetko tak som postupne zacal vsetko merat a podobne.kupil som teple denne svetlo (ziarivky) filter shark ide nonstop tam problem nebude.prvy test som kupil na no2 od jbl potom na no3 a nakoniec po4 vsetko od jbl...dost drahe testy.aby som nezabudol ph je okolo 7az 8.uhlicitanova tvrdost okolo 12 trochu vysoka ale na riasy si myslim ze by nemala mat taky radikalny vplyv.zalozil som akva a postupne meral spominane hodnoty...po4 absolutne nemeratelne no2 akonahle prestupy na 0.3 -0.4 mg tak vodu menim a no3 mi tecie z vodovodu 0.2-0.3. prihnojujem pmdd asi 3ml denne ale nie od zaciatku samozrejme...som videl ze rastlinky sa nejak nemaju k zivotu tak som zacal davkovat. teraz sa pomaly preberaju ale tiez aj vlaknita zelena riasa ktora mi z akva ukazuje prostrednik. vsetko meriam ako cvok a vychadzaju mi hodnoty take ake by mali byt v optimalnom akva az naten no2 ale vodu pravidelne menim.co sa tyka svetla na zaciatku svietilo 60w/160l teraz uz len 30W. naozaj neviem kde je chyba.slnecne svetlo nan nesvieti je umiestnene na severnej strane. diki za pripomienky
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Kulko » 08 Apr 2006 19:48 pm

to foggi: pre rastliny je najvhodnejsie pH pod 7. u teba je pre zeleninu trocha vysoké.
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod Norman » 10 Apr 2006 08:28 am

no3 mi tecie z vodovodu 0.2-0.3
tak to mas super :) mne tecie z vodovodu 50 mg/l. JBL meria aj taketo mizive koncentracie ? Inak NO2 0.2 uz je moc. Citlivejsie rybky by to uz nerozdychali. NO2 by si mal mat po zabehnuti filtra takmer nemeratelne.

V novozalozenych akva su riasy normalne. Take 3 mesiace maju navrch, ked sa ale rastliny dobre chytia a zacnu rast zacnu riasy ustupovat.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod foggi » 10 Apr 2006 09:57 am

Kulko: to ph by som aj znizil pomocou co2 ale mam malo svetla momentalne a bojim sa ze by sa riasi este viac premnozili
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod foggi » 10 Apr 2006 10:00 am

Norman: no2 by malo byt pod 0.1 ale nemozem zase menit vodu kazdy den :) pockam na bakterie a tie to snad poriesia. ale zaskocil ma vysledok po4 ked ho mam uplne nemeratelne...a to aj z vodovodu. moze to byt realne? lebo potom mi vychadza pricina rastu rias uz len v tom no2 alebo v tvrdosti vody ktora je dost vysoka ako som uz spominal
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: novozalozene akvarko a riasy

Odoslaťod saki » 10 Apr 2006 15:20 pm

O riasach je tu na fore plno prispevkov. Na zorientovanie mi pomohol najme clanok uz viac krat uvedeny: http://akva.pernica.cz/akva/?win=articl ... 5c7edd27f6
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.