ochorenie razbor



Akvarijné ryby - choroby, liečba

ochorenie razbor

Odoslaťod fugu » 15 Mar 2006 22:08 pm

pls pradte urcit chorobu u razbor (hengeli) v spolocenskom akvarku

situacia: zabehnute rastlinkove akvarko, no2/no3 hodnoty podlimitne, ph ~7, co2 v norme; ryby: kardinalky, otocinclusy, botie, ancistrus, razbory a stado neocardina sp.

postihnute su (zatial) jedine razbory, prinesene pred ~2 tyzdnami, dovtedy ziadny problem s chorymi rybkami az na niekolko ojedinelych pripadov krupicky pred viac ako rokom.

priznaky: rybky mali stiahnute chrbtove a brusne plutvy k telu, niektorym sa sfarbili do biela, zacali mat trhave a mierne nekoordinovane pohyby, drzali sa bokom od hufu, plavali tazko s chvostom dolu, na prvy pohlad proste chora rybka. na tele okrem toho ziadne viditelne zmeny, tj neboli nafuknute, nemali zjezene supiny, vykaly za sebou netahali ... posla 1/2 hufiku. kedze som nevedel podla priznakov urcit, o co by sa mohlo jednat, skusil som pred par dnami liecivo na baze FMC, nemyslim si vsak, ze by to nejako zabralo

co by to mohlo byt? je to liecitelne? pripravkom?

vdaka :/
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Reklama

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Raviolka » 15 Mar 2006 22:48 pm

Mám jeden tip - Ichthyobodo necatrix. Zkus o tom pohledat víc na internetu. Měla by zabírat sůl a trypaflavin - každopádně musíš nasadit tvrdou léčbu, jinak to s razborkama vezme rychlej konec od chvíle co se objeví příznaky. Léčí se to dost špatně. Držím palce...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Igypop » 16 Mar 2006 10:46 am

Fugu o aký druh razbor sa jedná a kde si ich zadovážil, prípadne kedy :?:

Dík.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Andisko » 16 Mar 2006 14:07 pm

Ja som kupoval 7 razboriek hegeli v Zoodome a jedna bola tiez uplne biela(ta ku mliecnu farbu mala), drzala sa od hufu a na druhy den bolo po nej. Nastastie ostatnych 14 razboriek co mam v akvarku to od nej nedostalo. Celkovo ale tieto rybky hodnotim velmi pozitivne, krasne plavaju v hufe, nepohnu sa od seba..............pre mna lepsia varianta z hladiska odolnosti ako neonka cervena.

Andisko
Obrázok používateľa
Andisko
 
Príspevky: 42
Obrázky: 20
Založený: 12 Máj 2005 11:18 am
Bydlisko: Bratislava

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Igypop » 16 Mar 2006 14:18 pm

Ja som pred 2 týždňami kupoval tiež v Zoodome tieto razbory, z 15ks som mal za 3 dni 4ks :evil:
Myslel som si, že to bola moja chyba. O týždeň som ich kúpil opať, ale iba 4ks, a o ďaľší týždeň opäť 4ks. Z poslednej várky 1 exla pri transporte, 1 sa včera správala divne.
Včera som sa stavil v Zoodome, majú ich v karatnéne a nexceli ich predávať, dnes by mali dostať novú várku, ale radšej počkám ...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod milop » 16 Mar 2006 14:40 pm

Igypop napísal:Ja som pred 2 týždňami kupoval tiež v Zoodome tieto razbory, z 15ks som mal za 3 dni 4ks :evil:
...

he, ja som mal šťastie, lebo tiež v tom čase som tam niečo tiež kupoval a predavač ma upozornil, že maju krupičku :!:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Igypop » 16 Mar 2006 15:12 pm

Krupičku nemali, boli "čisté".

Keď som potom pýtal predavača či s nimi nemali problém, tak sa tváril že žiadny, žiadny úhyn. No a po týždni je nemožné pravdou.
Asi ich predávajú tak rýchlo, že kapú až luďom doma, alebo je to najnovší výhutok genetických manipulátorov. :)
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod fugu » 16 Mar 2006 18:41 pm

jj, tiez varka zo zoodomu ... ale ... pozeral som ich pozorne, nikde ziadna viditelne chora, krupicku urcite nemali, lebo to zbadas _hned_, zhodou okolnosti som tam bol v priebehu dalsich 10 dni este 2x a vyzerali stale vo vybornej kondicii ... podla mna to je skor to ochorenie, ktore spominala raviolka, krupicka nema podla mojich vedomosti taky frisky a smrtelny priebeh, okrem toho som ich prevetivne okupal v roztoku malachitovej zelene a do akvarka som dal preventivnu davku tiez. priznaky (aspon u mna) nezodpovedali krupicke. tym ale nechcem povedat, ze nakaza nepochadza odtial, len si myslim, ze to nebola krupicka. podla franka su na to ochorenie rasbory mimoriadne citlive, ak to nahodou v obchode zle rozoznali a liecili ako krupicku, tak to nemuselo zabrat.

pridavam popis z s.frank / akvaristika:

Ichthyobodo necatrix (bicikovec zhoubny ci bicivka rybi)

Ma telo ploche, hrustickoviteho tvaru rozmeru asi 15x7 µm, se dvema biciky smerujicimi dozadu, tj. smerem k zaspicatelemu konci. Cizopasi na ploutvich, kuzi a zabrach ryb. Prichycuje se jednim bicikem na epitelialnich bunkach a rozrusuje je, cimz vznika mistni prekrveni. Projevuje se zakalem kuze a zaber.

V akvariu nastava obvykle invaze, prineseme-li si tohoto bicikovce napriklad s potravou nalovenou v zamorenem rybnice, kterou jsme pred podanim rybkam nedostatecne proprali. Invaze vznikaji hlavne v jarnich mesicich. Mozna je i latentni nakaza akvarijnich ryb, ktera se zmeni v invazi treba pri nahle vymene vody, poskodime-li napriklad pokozku ryb cerstvou neodstatou vodou (volny chlor), nebo pri mechanickem poraneni ryb. Silne nakazene
ryby maji na sobe modrosedy, belavy povlak, ktery se pozdeji loupe.

Ploutve maji zplihle, slepene, pozdeji roztrepene, oko kalne. Nejhure snaseji nakazu ryby rodu Rasbora, Tanichthys a Nothobranchius. Razbora klinoskvrnna pri silne nakaze mnohdy uz po 48 hodinach hyne. Pusti-li se bicikovec zhoubny sveho hostitele, po 20—60 minutach hyne.
Je mnoho zpusobu, jak se teto nemile nakazy zbavit. Snasi-li dany druh ryb zvyseni teploty, je pro tohoto bicikovce kriticka teplota 30—32 °C. Jinak se pouzivaji ruzne lazne, jako formalinova (30—40 minut), malachitova zelen (7 dni). Obe casto doporucovane lazne se nam zdaji prilis drasticke a zbytecne poskozuji ryby. Mnohem uspesnejsi je lazen trypaflavinova nebo roztok chininchloridu, popripade chininsulfatu, pusobici ucinne uz behem 26 hodin. Kombinace trypaflavinove lazne s ozonovanim vody (5 mg O3 na 50 litru vody v hodine) je nejrychlejsi a zabiji bicikovce behem 4—6 hodin. Ozonujeme- li pak jeste 3—4 dny vodu, rozpadle ploutve rybam rychle a dobre regeneruji (vhodne hlavne u razbory klinoskvrnne).
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod fugu » 16 Mar 2006 18:44 pm

takze doplnam do lekarnicky trypaflavin/akriflavin.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod Raviolka » 17 Mar 2006 12:22 pm

fugu, já jsem několik ryb vyléčila, i když ploutve jim úplně nedorostly :-( Zabralo mi něco trochu jiného než píše Frank - trypaflavin ano (a hodně), ale taky sůl a hlavně nízká teplota 18-20 °C. Při normální nebo vyšší teplotě měla choroba mnohem rychlejší průběh.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: pls poradte urcit ochorenie u razbor

Odoslaťod fugu » 17 Mar 2006 18:07 pm

Raviolka napísal:fugu, já jsem několik ryb vyléčila, i když ploutve jim úplně nedorostly :-( Zabralo mi něco trochu jiného než píše Frank - trypaflavin ano (a hodně), ale taky sůl a hlavně nízká teplota 18-20 °C. Při normální nebo vyšší teplotě měla choroba mnohem rychlejší průběh.


ale ved ja vobec nespochybnujem to, co si napisala a ak mam pravdu povedat, tak sa viac riadim podla toho, co si mi poradila - tj sol a trypaflavin. ze to uplne nesedi, tomu nasvedcuje aj moja skusenost, ked som tie prinesene ryby prehnal cez malachitovu zelen a napriek tomu to prepuklo. s teplotou nemam ako pohybat, pretoze aj bez ohrievaca mam ~23-24°C

toho franka som sem supol len pre informaciu, ono predsa len je to vydanie z roku ~1962, takze sa tak na to aj treba pozerat ;) ale niekomu, kto bude v buducnosti hladat informaciu tohoto druhu to moze pomoct na odrazenie sa dalej.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: ochorenie razbor

Odoslaťod Raviolka » 20 Mar 2006 13:01 pm

Nemyslela jsem, že to nějak zpochybňuješ, když cituješ Franka :wink: Mně samotné ten Frank taky dost napověděl, když mi ryby onemocněly, jenom prostě zabralo něco jiného a tak tě na to upozorňuju. Nemusí to být vůbec univerzální návod na léčbu. Stejně je to dost ošidná choroba a je štěstí, když se to u některé ryby podaří včas zastavit :(
Mimochodem, malachitová zeleň jako preventivní koupel mi připadá nepřiměřená. Je to hodně silný přípravek a s rybama to může zamávat, takže jsou pak oslabené a dostanou šanci různé choroby. Já bych preventivně žádný lék nepoužila, v nejkrajnějším případě něco mnohem slabšího než malachitovou zeleň.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: ochorenie razbor

Odoslaťod joko » 20 Mar 2006 15:08 pm

No fasa, ja som pre 7 dnami tiez kupil Razborky v ZOODOME a rozdelil do 2 akva. Tak to som teraz zvedavy ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ochorenie razbor

Odoslaťod fugu » 21 Mar 2006 23:20 pm

raviolka> co teda pouzit vo vseobecnosti ako prevenciu vtedy, ak donesiem domov rybky? rastliny sa tusim mozu oplachnut v slabom roztoku manganistanu draselneho (hypermangan), pri rybkach co pouzit?
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: ochorenie razbor

Odoslaťod Raviolka » 22 Mar 2006 12:28 pm

Jak jsem psala, já bych preventivně nepoužila žádný lék. Dokonce ani sůl, prostě nic, jen bych ryby dala do karantény a pár dní počkala. Původců chorob je všude plno a velmi pravděpodobně jsou nějací jak v našich akváriích, tak na rybách z obchodu. Nejde o to je vyhubit - nebezpeční jsou jen tehdy, pokud jsou ryby ve špatné kondici, nějak oslabené nebo stresované. A po koupeli v malachitové zeleni se rybky určitě cítit lépe nebudou - sice na nich (možná) zabiješ veškeré nechtěné organismy, ale oslabené je potom dáš do vlastního akvária napospas choroboplodným zárodkům.
To je ale jen můj názor na karanténu. Dalo by se uvažovat o použití soli, vitamínů nebo jiných "anti-stres" přípravků. Další stupeň je potom acriflavin... ale malachitová zeleň ne-e :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.