Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalare

Odoslaťod Rori » 20 Dec 2004 18:26 pm

Vsetci tu hovorite o pare - co takto trojka?

Mozna si hovorite - co ten blazni - ale teraz som objavil ze sa mi skalare vytreli (mam troch - dufam, ze aj samca :) kupil som ich ako novu osadku s tym, ze sa zacnem zaujimat o skalare blizsie - ale vytreli sa skor ako som si stihol niekde viac o tom precitat :) ) - a vsetci traja sa teraz obsmietaju okolo ikier - a iba sa nejak trosku dobiedzaju - neodhanaju sa. Takze mi to pripada akoby sa rozhodli, ze vsetci traja su rodicmi :)

11MB video : http://www.ruckschloss.sk/PC202125.MOV

P.S.: nevsimol som si v prispevkoch (sorac ak som to prehliadol) - kedy sa maju ikry preniest? Maju sancu ak zostanu v povodnom akva (2xgurama perletova, 6 neonka, 1x ospaly bojovnik, panciernicky a prisavniky). A je tam kopec slimakov (ampularie) - bojim sa, ze sa tie do toho pustia ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: skalare

Odoslaťod walrus » 21 Dec 2004 09:54 am

Mam 175L akvarko, rozmyslam o kupe 1 skalara, zatial tam mam gupky, neonky, prisavnikov, dvoch samcekov nejakej zivorodky, neviem co to je, samicka mi uhynula a tetry klinove. Skalara chcem kupit aby som nemal z akvaria chovnu stanicu gupiek, ale bojim sa, ze ked vyrastie, zacne pozierat aj neonky. Mozte niekto poradit, ci je vhodne kupit medzi takuto osadku skalara, pripadne poradte rybku, ktora by mi regulovala gupky.
Vdaka
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod sako » 21 Dec 2004 13:05 pm

Walrus, kup si skalarov dvoch, aby jednemu nebolo smutno. A pokial ich kupis malych, tak kym narastu, tak si na neonky zvyknu a mali by ich nehat na pokoji.

a mimochodom, tetra klinova?
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: skalare

Odoslaťod walrus » 21 Dec 2004 13:25 pm

Sako: tak, je to razbora klinovita, nie tetra, hoci kde som ju kupoval, mali urcite naisany nazov tetra klinova, hoci si uz nepamatam kde to bolo, ale urcite to tak bolo :D
http://www.topweb.szm.sk/ryby1113.html
walrus
 
Príspevky: 23
Obrázky: 15
Založený: 20 Dec 2004 13:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod sako » 21 Dec 2004 14:44 pm

som si aj myslel, ze to je razbora :lol:

ach tie obchody.... :oops:
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: skalare

Odoslaťod dracula » 21 Dec 2004 15:43 pm

aj u nás predávajú rázboru klinovú ako tetru klinovú....
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod johny » 16 Mar 2005 08:51 am

Najde sa tu niekto z Kosic, komu sa uspesne dari rozmnozovat skalare?
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod Kubo » 12 Apr 2005 12:40 pm

johny napísal:Najde sa tu niekto z Kosic, komu sa uspesne dari rozmnozovat skalare?

Ja mam teraz 12 kusov skalarov a z toho sa zatial vykluli 2 pariky a ked sa ni zacne darit v odchove tak ti poviem :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod johny » 24 Apr 2005 01:53 am

Nuz, mne sa to uz podarilo... Vlastne zatial sa mi dari. Skalare maju 10 dni a vyzeraju k svetu. Teda problem bol naozaj vo vode. Voda zo sidliska nad jazerom proste nie je vhodna na odchov.

Skusil som inu vodu a hned prvy pokus sa podaril. Mohlo ma to napadnut aj skor, kurnik.

Dennik a fotky z odchovu skalarov najdete na mojej www stranke...
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod milop » 25 Apr 2005 08:18 am

ak to nie je tajomstvo skus nam napísať aku " inu vodu"
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod Kubo » 25 Apr 2005 11:07 am

Ja mam teray uz 3 pariky skalarov ale odchov planujem niekedy az teraz :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod johny » 25 Apr 2005 23:59 pm

milop - proste inu... neviem jej parametre, proste mi poradili ze voda z ineho sidliska by mohla zabrat a zabrala. Neviem jej parametre, nikdy som nemeral tvrdost ziadnej vody, ani pH. Ani tej mojej ani tej donasanej. Tajomstvo to nie je, som to aj napisal na stranke - je to voda zo sidliska Teraz v KE :) ale to ti asi velmo nepomoze :D
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: skalare

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 13:52 pm

S akymi rybami je najvhodnejsie chovat skalare???dakujem..........
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: skalare

Odoslaťod duri » 07 Apr 2006 15:25 pm

Riešim jeden problém a nechcem otvárať novú tému. Chovám v 240 l párik skalárov a rád by som k nim pridal ďalších dvoch alebo štyroch. Samozrejme, mám obavu z toho, ako sa budú znášať, a moja dilema znie, či je lepšie nasadiť mladé ryby (pár cm), alebo už skôr väčšie, konkurencieschopnejšie. Keď rozmýšľam o malých skalároch, uvažujem, že by tým dospelým mohli menej vadiť, ľahšie sa ukryjú a časom sa to hádam nejako vykryštalizuje. Väčšie ryby by zrejme museli hneď vstúpiť do ringu, ale na druhej strane by vzbudili väčší rešpekt ako nejaké "mince". Jedna aj druhá alternatíva hrozí nezdarom, to mi je jasné, ale ktorá má väčšiu šancu na úspech?
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod Norman » 07 Apr 2006 15:42 pm

duri: no, ak su zabehnuty par a teda uz riadne velke, tak budu napadat nove skalare obaja. Ak mas moznost radsej to urob cez druhe akva, kam ich prelovis vsetky naraz a az po par tyzdnoch ich nasad spolu naspat. Takto budu stresovane aj stre aj nove a nebude to take dramaticke. U mna vzdy skoncili pokusy o "prikupenie" so stratami. Skusal som ku starym davat odrastenejsie mlade cca 6-8 cm. S mladsimi som to neskusal.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 07 Apr 2006 16:39 pm

ja si zasa myslim ze ich tam mozes pridat v pohode prve dni ich budu sice nahanat ale potom ich akceptuju ja mam cca 200l akva a v nom 6 velkych skalarov nedavno sompridaval jedneho co je z nich tretina az polovica a uz su v pohode a ak tam mas v plane pridat viac kusov tak ta pripadna agresia sa rozdeli a oni sa budu proste drzat mimo kym ich neprijmu ani ty siesti niesu rovnako stary a vpohode nazivaju
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod pipapo » 09 Apr 2006 19:44 pm

Caute v pohode sa mi dari so skalarmi, vytieraju sa mi kazdych 1O-14 dni. Po niekolkych neuspesnych pokusoch sa mi teraz podarilo rozplavat male, funguju na artemii celkom v pohode, maju asi 3-4 tyzdne. Potrebujem radu, ako a kedy ich mam privykat na normalnu tvrdsiu vodovodnu vodu? Zatial su stale v makkej. Mam to pridavat postupne alebo ako? A kedy je ten spravny cas? Dik...
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 04 Júl 2006 09:16 am

Ja mam len 2 skalarov a sa mi tiez vytreli. K ikram nepustili ziadnu rybku, tak som si myslel ze je to do pohody a nemusim zasahovat. Avsak zabudol som na prisavnika ktory je uz celkom pekne velky klacek... za noc vsetky ikri posli fuc :cry: Ak sa smutny rodicia este vschopia a nakladu nove, tak prisavnika nahradi novy :x
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 05 Júl 2006 00:48 am

Nabuduce vyber radsej ikri,nie prisavnika.K ikram sa pridava protiplesnovy pripravok.Rodicia totiz plesnive ikry odstranuju,a pochybujem ze by im v tom pomahal prisavnik.Pipapo mozes pridavat od prveho dna ,ked zacinaju zrat,a mozes aj neskor.Co odkalis dolejes.samozrejme postupne.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 06 Júl 2006 14:28 pm

Lenze ja som tam toho prisavnika prichytil ako sa na nich pasie, takze to bol urcite on... ale uz je fuc (u fotra medzi cichlidami), lebo skalari sa vschopili a vytrli sa znova. Uvidim co z toho bude. Moc sa mi tie ikri vyberat nechce, lebo nemam kam... karantennu nadrz som pozical fotrovi, lebo on mal zas prirastok medzi "africanmi".

Inak prisavnik bol uz velke lenive hovado. Uz nic nepucoval, uz len cakal kedy mu padne co to do huby, alebo kedy na sklo nacapim tabletku. Mlady su sikovnejsi a pracovitejsi :roll:
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 06 Júl 2006 21:56 pm

Staci ti oharkova flasa.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 07 Júl 2006 13:54 pm

No nabuduce asi skusim radsej tu flasu ako nic... Tento krat ich pozral skalar :cry:
Kruty rodicia a este krutejsie zakony prirody :?
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Re: skalare

Odoslaťod pipapo » 07 Júl 2006 23:27 pm

Skalare sa mi vytieraju pravidelne, ako som pisal kazdych 10-14 dni. Ikry vyberiem a prelozim do zrezanej PET flase. Vodu davam cistu demineralizovanu s pridavkom vytazku z raseliny. Bez neho mi ikry plesniveli. Takto je vacsina ikier v pohode. Vodu vzduchujem. Pet flasu v chladnejsom obdobi vkladam do spolocenskeho akvaria, kde lahsie udrziavam vyssiu teplotu. Po par dnoch sa plodik liahne, po rozplavani cca po 1 tyzdni od vyteru podla teploty vody, zacinam krmit liahnutou artemiou, asi po 2 - 3 tyzdnoch je plodik dostatocne velky na prijimanie rozdrvenych vlociek.
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 11 Júl 2006 13:30 pm

Dik za rychly navod ako na to, ak to nevzdaju tak skusim... aj ked myslim ze tu do tretice vsetko dobre platit nebude a urcite to vyzaduje viac praxe.
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.