Malá rastlinka kobercového typu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Asterix » 07 Jún 2005 07:46 am

Phantom napísal:Velmi rozmyslam ci nekupim Glossostigma elatinoides.
Chystam sa teraz prerabat nadrz(240 litrov=120-40-50,d-s-v).
Ako podklad by som dal Ratajov strk(stare dno a nove dno),vo vyske asi 8 cm(co je asi 40 litrov strku).

Nekupuj strk od RATAJA :!: Ja ho mam doma a pre Glossostigmu je velky :!: Akurat som si objednal strk Hagen a cele dno vymenim. Vidim ze mame rovnake plany :D Len teraz neviem ci by som mal zbrzdit a pockat ako to bude vyzerat u Teba alebo pokracovat v mojom tempe :o
Planujes dat do dna ak nejake hnojivo? Alebo len cisty strk?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod XP » 07 Jún 2005 12:05 pm

Takto sa dodava GLOSSA :roll: , pre potesenie oci...,aby sa udrzala xce naozaj jemny strk a pokrytie z jedneho kosicka urcite cca 1dm2 mozno aj viac...
Naposledy upravil XP dňa 03 Mar 2006 10:38 am, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod roox » 08 Jún 2005 00:16 am

s glossou mam celkem cerstvy zkusenosti.. v mym miniCUBE 15L (25*25*25) se ji moc nedarilo :( Koupil jsem 2 kosicky na pokryti 1/3 dna. Nez jsem to rozebral na dobry rostlinky tak sem si malem vyskubal vlasy. Zlaty lepeni modelu. No ze zacatku pekny, pak ale vyhrala zelena rasa a milou glossu zarostla.... :evil:
Podotykam, ze jsem sazel do AKADAMY, mam CO2 z kvasnic a hnojim Bioflorem.

Takze kdyz jsem dneska ve SkloREXu videl Echinodorus tenellus, tak jsem vzal 2 kosicky a nasadil je do akva. Tohle uz snad rasa nepreroste :!:
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Phantom » 11 Jún 2005 12:56 pm

Asterix napísal:Nekupuj strk od RATAJA :!: Ja ho mam doma a pre Glossostigmu je velky :!: Akurat som si objednal strk Hagen a cele dno vymenim. Vidim ze mame rovnake plany :D Len teraz neviem ci by som mal zbrzdit a pockat ako to bude vyzerat u Teba alebo pokracovat v mojom tempe :o
Planujes dat do dna ak nejake hnojivo? Alebo len cisty strk?

Len pokracuj vo svojom tempe :mrgreen: :wink:
Ja planujem akvarium prerabat teraz cez leto(mam v plane urobit nieco velmi pekne :roll:).Akurat som velmi vynervovany ci sa mi ujme(vsade je pisane very difficult :cry:,takze este tato otazka je pre mna otvorena ci ano ci nie?).
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Phantom » 29 Jún 2005 15:29 pm

Takze zase som tu :)
Myslite strk Hagen(tipujem frakciu 2-3mm alebo este mensiu?).
Pod tento strk planujem este dat od Sery Floredepot.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod amos » 30 Jún 2005 07:15 am

Phantom napísal:Myslite strk Hagen(tipujem frakciu 2-3mm alebo este mensiu?).


Ten strk Hagen mam aj ja, je to frakcia 2-3mm, je to myslim tak akurat.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Kulgan » 26 Júl 2005 12:42 pm

Pridam sem svoje skusenosti s Glossostigmou elatinoides. Je to pekna rastlinka kobercoviteho typu, ale... Neviem ake mate s nou vsetci ostatny skusenosti, no ja som ju nakoniec po 8 mesacnom pestovani uplne vyhodil.
V prvej rade potvrdzujem, ze Ratajove Nove dno je pre jej pestovanie dost hrube. Zasadene boli dva kosiky, v podstate tak ako som ich z kosika vybral.
Zo zaciatku, ked som sa este bal vacsieho mnozstva svetla, skor chradla. Neskor, ked som svietil uz normalnejsie - 3x 18W ziarivky na akva 80x45x40 (SxVxH) umiestnene asi 5 cm nad hladinu, viaceri to budete povazovat za dost malo, ale vsetky rastliny rastli bez problemov - porastla postupne asi 1/2 dna. Nie je problem s usmernovanim jej rozpinavosti.
Nad touto vrstvou postupne vznikala druha, tretia a stvrta.
A pomaly mi zacali problemy s hladinou NO3, ktore pripisujem prave tejto rastline. Jednou z pricin je nemoznost odsat detrit z pod takto vytvoreneho koberceka a druhou postupne odhnivanie spodnych vrstiev rastliny, ktore tiez nie je mozne odstranit.
Ostatne rastliny: Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne axelrodii, Didiplis diandra.
Pouzivam CO2, PMDD, externy filter Atman.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod koki » 03 Mar 2006 10:17 am

Aj ja by som rad prispel svojou skusenostou s pestovanim rastlinky ako zeleneho koberceka.
Do akva som nasadil Micrantheum umbrosum, ktora sa tiahne dohora a preto je nevyhnutne ju pravidelne upravovat zastrihavanim. Spociatku sa vyborne uchytila (silne svetlo, PMDD, Co2 burciak), rastla pomerne rychlo, kazde 2 tyzdne som zostrihaval vrcholky a znova ich nasadil do strku. Pri dobrych podmienkach reagovala rychlo - vyhanala nove vetvy prilahnute ku dnu, ktore sa neskor znova stacali smerom nahor. Tato rastlinka pre mna posobila ako "barometer" na indikaciu kvality vody - v najlepsom stave vytvarala na vrcholkoch pekne kyslikove bubliny a za kazdym parom listkov vyhanala male korienky.

Problem vsak nastal po niekolkych mesiacoch od zabehnutia akva: V obdobi zimnych sviatkov som trochu upustil od pravidelneho zostrihania rastlinky a nechal ju trochu podrast asi do vysky 7cm. Vtedy uz zacala zospodu odhnivat (co som zbadal az po zostrhani porastu) a na korienkoch v strku vypucali iba male zakrpatene listky... S nadbytkom NO3 som problem nemal, no odsavanie detritu z dna je zlozitejsie a casom by mohla nastupit riasa-ruducha vplyvom rozkladu nahromadenych organickych latok. (?)

Zaver: Micrantheum umbrosum si vyzaduje hlavne starostlivost, jemnejsi strk (ako moje Ratajove dno) a snad aj externu filtraciu, ale mozno aj po tychto zmenach dojdem k zisteniu, ze takto sa da rastlinka pestovat iba docasne.

Jedno je vsak iste: K pestovaniu tejto nadhernej rastlinky sa urcite vratim.
Obrázok používateľa
koki
 
Príspevky: 108
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2005 15:30 pm
Bydlisko: Košice //::Pavol:://

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod salik » 05 Mar 2006 18:34 pm

Hemianthus callitrichoides
Obrázok
osvetlenie-myslim ze by mu stacilo aj 0.5w/l, ale cim viac, tym bude koberec kompaktnejsi (v pripade 1W/l zahustuje do 1,5cm), z hnojiv som skusal ratajov bioflor, pmdd, amtra...nevidel som rozdiel, praca s nim a sadenie je jednoduchsie ako s glossou, na cistenie od rias odporucam krevetky, pri tomto raste budu hadam na jar aj nejake prebytky
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod virus31 » 05 Mar 2006 20:26 pm

salik napísal:Hemianthus callitrichoides...

:shock: :shock: goddamned nice!!!! supr, zavidim.

Nejsou nejake vetvicky k prodeji? :wink:
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod michal_ » 05 Mar 2006 23:21 pm

vyzera to super..
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Raviolka » 06 Mar 2006 14:21 pm

salik napísal:... pri tomto raste budu hadam na jar aj nejake prebytky
Jéje tak doufám, že na mě budeš pamatovat... aspoň vzoreček... pěkně prosím :wink:
Tahle rostlinka se mi zdála celkem odolná, příště jí dám do písku a snad to vyjde. U tebe vypadá parádně, gratuluju 8)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod salik » 06 Mar 2006 15:19 pm

Raviolka napísal:Jéje tak doufám, že na mě budeš pamatovat... aspoň vzoreček... pěkně prosím :wink:
Tahle rostlinka se mi zdála celkem odolná, příště jí dám do písku a snad to vyjde. U tebe vypadá parádně, gratuluju 8)

myslim na teba Rav, ozvem sa
..odolna veru je, dokaze prezivat takmer bez svetla, popripade rast len tak na hladine zapletena do riccie, skoda ze sa do nej nepusti Rataj alebo AD
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod virus31 » 07 Mar 2006 00:10 am

Dovolim si maly tematicky spam :)
http://aquabox3.blogspot.com/2006/03/anglick-trvnk.html

prosim o komentare zde -> viewtopic.php?t=3489
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod rybka » 10 Apr 2006 18:48 pm

Mnohi tu spominaju, ze glossostigma potrebuje velmi jemny strk. Chcem sa opytat preco. Ked ma hrubsi, nerastie tak ako by mala (koberec), alebo nerastie vobec, alebo ako to je? Vdaka
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod virus31 » 10 Apr 2006 19:32 pm

rybka napísal:Mnohi tu spominaju, ze glossostigma potrebuje velmi jemny strk. Chcem sa opytat preco. Ked ma hrubsi, nerastie tak ako by mala (koberec), alebo nerastie vobec, alebo ako to je? Vdaka


nevim nezkousel jsem, ale urcite se ti bude dost blbe sazet a zpocatku nez zakoreni i blbe drzet v tom sterku. druhe co by ji mohlo vadit je mensi plocha ze ktere by mohla nabirat ziviny a proplejtat se ji.
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod jim » 10 Apr 2006 20:27 pm

rybka napísal:Mnohi tu spominaju, ze glossostigma potrebuje velmi jemny strk. Chcem sa opytat preco. Ked ma hrubsi, nerastie tak ako by mala (koberec), alebo nerastie vobec, alebo ako to je? Vdaka

Mal som glossu v dosť hrubom štrku a môžem potvrdiť, tak ako píše virus, sadí sa dosť odveci, ale čo je ešte horšie - podchvíľou bola na hladine. A tak som ju donekonečna sadil až kým mi neostala posledná miniglossa... a teraz už nemám nicht.

Takže záver: podľa mňa by rástla aj v hrubšom štrku, len je problém so sadením a následným trvalým udržaním v substráte ("pomôžu" aj prísavníky a panciernici)
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod majko » 11 Apr 2006 06:34 am

rybka napísal:Ked ma hrubsi, nerastie tak ako by mala (koberec), alebo nerastie vobec, alebo ako to je?

Co presne mas na mysli pod pojmom "hrubsi"? Ja som sadil glossu do Aquaclay-u 1-4mm a nevidim zasadnejsi problem a to je AC o dost lahsi. Pri normalnej udrzbe sa mi nezda, ze by som mal zasadny problem. Co vsak problem je, je situacia ze ti ju porastie na niektorych miestach sinica. Pri odstranovani sinice z glossy uz treba v mojom pripade veeeeelomo dobre nervy ;-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod rybka » 11 Apr 2006 13:45 pm

majko napísal:Co presne mas na mysli pod pojmom "hrubsi"? Ja som sadil glossu do Aquaclay-u 1-4mm a nevidim zasadnejsi problem a to je AC o dost lahsi. Pri normalnej udrzbe sa mi nezda, ze by som mal zasadny problem. Co vsak problem je, je situacia ze ti ju porastie na niektorych miestach sinica. Pri odstranovani sinice z glossy uz treba v mojom pripade veeeeelomo dobre nervy ;-)

Myslela som tym strk zrnitosti 3 - 5 mm (taky mam). Niekto tu totiz spominal, ze Ratajove nove dno je pre nu hrube (a to ma 1 - 4 mm).
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod virus31 » 11 Apr 2006 15:29 pm

da best!!
ADA Amazonia normal kombinovanej s ADA Amazonia powder. Ale to je reseni v ramci tisicu ;]

Obrázok

Jinak ja mam eleocharis ve sterku 1-2mm, stejne tak glossu a zkusenost je takova, ze cim jemnejsi substrat, tim ma rostlina vetsi tendence tvorit hustejsi porost.
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod kenny » 11 Apr 2006 17:38 pm

neviem ako sa sem vklada foto takze: ako sa vola ten maly echinodorus co mam v osobnej fotogalerii??
dik
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod Miloš » 11 Apr 2006 19:48 pm

nie som odbornik ale myslim ze by to mohol byt E.quadricostatus ale ber to len ako moj typ na rastlinky su tu iny experti
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod XP » 12 Apr 2006 00:23 am

Jemne hnijuci e.quadricostatus, mas co robit aby si ho zachranil... v tomto stave uz to tipujem na potravu pre toho slimacika. Inak brutalne rychlo a krasne rastuca rastlinka , len nesmie chybat nic zo zivin vo vode, citliva asi na nedostatok fosforu a Fe, ak mam dost zivin, mnozi sa tak ze za mesiac je schopna krizom krazom zaplnit akekolvek akvarium. Pri mojom zbere raz za mesiac dva, jej natrham plne dve vedra. ( http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=40656#40656 )
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Mala rastlinka kobercoviteho typu

Odoslaťod michal_ » 12 Apr 2006 01:13 am

hm...o zachranu by som sa nebal... mne odisiel uplne cely po presadeny a z korenou vyhnal nove listy...a teraz sa uz rozrasta
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.