hnijuce dno?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

hnijuce dno?

Odoslaťod fugu » 06 Apr 2006 10:37 am

howdy all ;)

mam problem :] vytrhaval som pred casom (~mesiac) nejake rastliny (saggitarie etc), lebo jednoducho prekrocily unosne medze a rozrastli sa tam, kde nemali ... niektore som vytiahol _cele_, ine som len tak "akoze" a mam dojem, ze cast korenov ostala v dne.

vcera pri odkalovani som si z bocnej strany vsimol, ze sa v tych miestach v dne robia cierne flaky a ked som do toho zabehol hubicou, tak puch hnily (sirovodik?) siel.

otazky: v tom dne zrejme hnju zvysky tych zle vytrhanych korenov - je moja uvaha spravna? je sanca, ze sa taka vec da do poriadku "sama", ak akva ako take funguje bezproblemov atd? je nejaky sposob, ako to vyriesit bez toho, ze vyberem cely obsah akvarka, preberem ho ako popoluska (rybky na jednu stranu, strk na druhu) a strk vymyjem a prevarim?
:shock:
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Reklama

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Raviolka » 06 Apr 2006 12:01 pm

Já bych si s tím nedělala starosti, pokud to není na velké ploše. Časem se ty zbytky kořenů rozloží - jestli to chceš urychlit, dej tam piskořky (Melanoides tuberculata). Jak budou prolézat dnem a žrát zbytky, uvolní se ten sirovodík ven, což je nepříjemné - ale zase lepší, když se bude uvolňovat průběžně, než aby se tam hromadila velká bublina a pak se dostala do vody najednou :?
Nevím... já jsem taky někdy nechala ve dně kořena a nikdy jsem pak kvůli tomu nepředělávala akvárium.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod fugu » 06 Apr 2006 12:30 pm

raviolka> thx ... ale predsa len - co je to velka plocha? 1/4 je uz velka plocha? aby som vedel, kedy zasiahnut pripadne ... inak mam v dne vezovky, ktore ho ryju usilovne, takze by to snad mohlo vyjst.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Raviolka » 06 Apr 2006 12:51 pm

Předpokládám, že ta 1/4 dna není úplně zaplněná hnijícími kořeny. Já bych to nechala být... jsem dost flegmatik :o
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod johhhny » 11 Apr 2006 17:29 pm

Ja bezne pretrhavam rastliny, vzdy tam ostavaju korene a nikdy som sa nad tym nevzrusoval. Nove rastliny to znova prekorenia, vsetko rozlozene zuzitkuju (aspon ja v tom zijem), a tak to ide stale dokola.
Ja by som s tym nic nerobil, drzim sa zasady, - cim menej do toho rypem, tym lepsie.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod fugu » 11 Apr 2006 20:06 pm

no ved ano, ja som v podstate tiez salamista, ale toto ma zarazilo ze puch jak <censored> sa vyvalil z kybla, ked som v tych miestach odkaloval a na tej strane je dno viditelne cierne ... len preto som sa radsej opytal, aby som to nahodou neprepiskol. :]
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod thomas111 » 12 Apr 2006 00:43 am

Tak neda mi nezareagovat.
Posledne dva ni za sebou som sa zaoberal podobnym problemom. Jeden dobry kamos mi poradil ked som zakladal akva, aby som dal na jeho dno raselinu. Tak som aj urobil. Po asi 4. mesiacoch (t.j. predvcerom) som vytrhaval nejake rastlinky pre ineho kamosa. Aj s korenami. No a kopec bublin+toho svinstva (raseliny) sa dostalo von a neskutocny smrad. A ja ze co sa mi stetinkova riasa stale roby ... tak som to komplet prerobil, prevaril strk, rastliny ocistil od rias (prip. otrhal najviac napadnute listy) a mam nove akva s 3/4 starej vody, v ktorej bolo aj hnojivo tak mi bolo luto tu vylievat. Takze k hnijucemu dnu asi mam co povedat. Co sa tyka tvojich korenov, tak s tym by som si hlavu nelamal ... to musis asi sam posudit. Ja ti davam len moju skusenost s HNIJUCIM dnom :o
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod michal_ » 12 Apr 2006 01:10 am

ahojte...no aj mne semtam ked pichnem do dna vydu take hnusne bublinky ;) ... ale moc si s tym halvu nelamem ;)...
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Rori » 12 Apr 2006 08:22 am

Mam podobny problem, idem to odkalovat asi cez sviatky - myslim si ze to nie je len na mavnutie rukou. Neviem ci to je tym alebo nieco ine zohrava rolu v danej veci ale nove rastlinky sa mi neuchytia - odhniju zospodu ... Moj nazor je, ze to nie je dobry proces v akva ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod fugu » 12 Apr 2006 09:03 am

aha ho, kolko hnilych akvariek :] vdaka za vsetky pripomienky, neviem ci je to z mojho popisu jasne, ale v mojom pripade sa jedna vyslovene len o lokalnu zalezitost .... z plochy dna ~60x30 sa to tyka rohu tak max 15x15, tam je z boku vidno vyslovene cierne dno, zvysok je v pohode. preto som vlastne chcel vediet, ci v takom pripade treba veci riesit, alebo to nechat na prirodu, nech sa s tym vysporiada. rastlinky mi (nastastie) mmntalne rastu celkom dobre :]
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Rori » 12 Apr 2006 09:19 am

Mne rastlinky tiez rastu dobre - len mam problem s novymi - 2 pokusy som mal - oba anubiasy. Ja to planujem riesit :) a v priebehu 2mes sa budem stahovat tak vsetok piesok preperiem ... Teda este uvidim - pretoze rozmyslam prejst na more (ked uz kupujem byt a k moru sa tak skoro nedostanem :D )
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Raviolka » 12 Apr 2006 11:40 am

Rori, z toho že ti uhnily dva anubiasy bych ještě nevyvozovala žádné závěry. To jsou zrovna rostliny, kterým se poměrně často po přesazení rozpadne hlíza. Tím spíš, pokud ji zasadíš do dna :wink:
Takže moře? Držím palce :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Rori » 12 Apr 2006 11:55 am

Raviolka napísal:Rori, z toho že ti uhnily dva anubiasy bych ještě nevyvozovala žádné závěry. To jsou zrovna rostliny, kterým se poměrně často po přesazení rozpadne hlíza. Tím spíš, pokud ji zasadíš do dna :wink:
Takže moře? Držím palce :-)


Problem je v tom, ze s anubiasmi som mal dobre skusennosti - vsetko mi rastie uplne perfektne. Echinodor sa mi rozrasta tak, ze kazdy mesiac vytrhavam. A pravidelne kvitne :) Len od vtedy co som tam dal velky koren tak sa borim kusok s riasov.
A hlavne ten druhy anubias som ani nezahrabaval - to mi je divne - naschval som ho nechal v kosiku so strkom ale aj tak to nezvladol ... Tak ci tak sa mi to az tak nepaci - porusim tym zasadu ktora sa mi v akva najviac osvedcila - "nestaraj sa do toho" :).
Ale urcite sa potom ozvem ked budem mat "vysledky" :) ci uz pozitivne alebo negativne.

A k moru - stahujem sa cca za 2 mesiace - takze teraz len citam prispevky na forach. Uz mam ako taky obraz v com su rozdiely od sladkovodneho akva. A dostavam sa do stadia, ze sa zacnem aj tu na fore pytat :) Ale je to urcita investicia (ale vola a chcenie je riadne :) ) a este mam ten mesiac alebo dva na poriadne rozmyslenie si co a ako :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod viridis » 12 Apr 2006 12:01 pm

Problemy s dnom ?
Mate ho napriklad prilis clenite a chcete ho zarovnat do roviny ? :o

Nevahajte a nasadte do akvaria slimaka druhu Melanoides tuberculata, vezova malajska ...

:roll: :wink:
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod Rori » 12 Apr 2006 12:08 pm

viridis napísal:Problemy s dnom ?
Nevahajte a nasadte do akvaria slimaka druhu Melanoides tuberculata, vezova malajska ...

Tych mam snad viac nez kamienkov v strku - tie najstarsie uz maju cca 1.5cm :)
Toto nie je riesenie :)

Urcity problem vidim aj v tom, ze mam aj ampularii kopec (rozmnozuju sa potvory :) ).
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: hnijuce dno?

Odoslaťod voloda210 » 07 Mar 2012 22:41 pm

moj problem je vtom že mi lava strana dna černa pod výtokom z filtra na pravej strane kde je nasávanie filtra je všetko v pohode:-)
po odkaleny dostane farbu ako zvyšok strku a o par dni je to naspäť
štrk mam riečny premyvani frakcie 2-4
neviete čo to môže spôsobovať a ako to odstrániť ?
voloda210
 
Príspevky: 30
Založený: 12 Júl 2011 21:04 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.