Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod JanoT » 11 Dec 2004 19:54 pm

Vlado:
Pises, ze chovas aj neonky. Tym to robi tiez dobre?
Nemyslim. Ale ak sa im u teba dari O.K.
Obrázok používateľa
JanoT
 
Príspevky: 21
Obrázky: 35
Založený: 04 Aug 2004 10:54 am
Bydlisko: Humenné

Reklama

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod joko » 14 Dec 2004 03:48 am

No je pravda, ze to nemusel niekto pochopit, alebo pochopil inac.
Ale na to je forum, aby sa to vysvetlilo. Nie ? :-)

joko napísal:Ani psa nezrazi auto ak je na retazi.
Myslel som to tak,
ze ak sa stale nachadza v akvariu nejaky dezinfekcny prostriedok, tak
je nepravdepodobne, ze ryby ochoreju, takze ak psa nepustis z retaze,
tak sa mu nic nestane (nezrazi ho, nezatula sa a pod.).
Ale to neznamena, ze tie ryby sa v tej soli maju dobre!
Ani pes sa nema dobre ked je na retazi a pritom je relativne na tom bezpecneisie.
Inac to bolo iba prirovnanie na koniec, znazil som sa to vysvetlit v hlavnom texte.

Vidim, ze sa tu polemizuje, banilizuje.
Ale tusim uz vsetko chapeme, aj co som napisal uz majko vysvetloval.

Neonky maju radi makku vodu, takze ...
Ja nemam Biotop, takze radsej nedam sol kvoli par rybam, a dalsim to nechyba ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod fliper » 14 Dec 2004 16:17 pm

Nase deti su alergicke a maju slaby imunitny system.

to myslis vazne? Maju slaby imunitny system a alergie, kvoli smogu, prachu a zlemu ziv. prostrediu a nie kvoli nejakemu sterilnemu prostrediu, ved kde by si ho aj vzal? Preco nepomoct trochou soli rybam?, ved ten sliz si vytrvoria same...neliecime ich...ci nechat akvarko na pospas chorobam?
fliper
 
Príspevky: 64
Založený: 22 Nov 2004 12:23 pm
Bydlisko: kosice

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Raviolka » 14 Dec 2004 17:15 pm

fliper napísal: Preco nepomoct trochou soli rybam?, ved ten sliz si vytrvoria same...neliecime ich...ci nechat akvarko na pospas chorobam?
Fliper: proč nepomoct trochou léku dětem? :? Dával bys svým dětem preventivně léky, nebo bys je radši nechal "napospas chorobám" :?:
O léčebném používáni soli tu nikdo nepolemizuje, stejně tak o přisolování vody těm druhům, které jsou na to zvyknuté; ale sůl jako prevence je volba lenochů. Jedna rozumná zásada akvaristů je: zasahovat do akvária pokud možno minimálně. Pokud to zkusíš, nemoci se akváriu vyhnou - za předpokladu, že se o něj příkladně staráš :wink: Kdy ryby onemocní? V 99% případů potom, co dojde v akváriu k nějaké změně, nebo se nahromadí odpadní látky. Není lepší prevencí těmto situacím předcházet :?:
Fliper, ještě jednou se vrátím k tvojí otázce: pomoct rybám trochou soli? A k čemu? Aby si vytvořily nějaký ten sliz navíc? Ale ony ho nepotřebují, jsou ve výborné kondici a kdyby se vyskytla choroba, bude to jasné znamení, že jsem někde něco zanedbala. A to něco určitě neznamená, že jsem zapomněla hodit do akvária špetku soli :|
Příznivci soli jako prevence: nezapomeňte, že sůl v určité míře likviduje bezobratlé živočichy a bakterie (škodlivé i užitečné). Je to zásah do ekosystému, ke kterému nemusí dojít - a to je pro mě osobně pádný důvod k tomu, aby k němu nedošlo.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod jlu » 31 Dec 2004 01:46 am

Myslim, ze zrovna preventivni podavani leku detem neni uplne vhodny priklad - povinne ockovani (neni to primo lek, ale take je to umely zasah proti prirode) prece chrani deti proti spouste velmi osklivych nemoci a take deti ockovat nechavame - az na par vyjimek, kteri radsi zkusi, jestli jejich dite tu nemoc chyti a prekona.
Ja jsem sul do akvaria pridavala do nedavne doby, protoze mi to pri zakladani akva poradili v obchode, kde nakupuji. Myslim, ze ani sul neni vselek a pokud budu mit zanedbane akva a rybky budou ve spatne kondici, tak jim ale ani ta sul nepomuze. Naopak v dobre fungujicim akvariu ji podle meho nazoru neni treba. Jinak s ni mam dobre zkusenosti (spolu se zvysenim teploty, v koncentraci 1 kavova lzicka na 10 l vody) v pripade, ze se mi u skalary vyskytla plisen - nebo co to bylo (takova mala mista mlecne zakalena na ploutvich). Ale abych to shrnula: protoze nechovam rybky, ktere by v prirode zily v brakicke vode, radsi bych sul preventivne do sveho akva nepridavala.
Jinak preji vsem akvaristum (a nejen jim) stastny novy rok a zdrave rybicky! :D
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majko » 31 Dec 2004 02:56 am

fliper napísal:Nase deti su alergicke a maju slaby imunitny system.

to myslis vazne?

Ano. Par citatov:

Přirozeně fungující imunitní systém je schopen "odhalit" nebezpečné antigeny a zneškodnit je. Bohužel dětem už dnes téměř není dovoleno s antigeny "bojovat". Nesmí se totiž dotýkat ničeho špinavého, matky je často myjí, doma mají vzorně uklizeno a vydezinfikováno. Právě přílišná, až sterilní čistota, ve které děti odmalička vyrůstají, způsobila, že jejich imunitní systém nemá v rozhodujících okamžicích "natrénováno".

Situaci navíc někdy zhoršují sami lékaři, když - někdy i na nátlak rodičů - předepisují dětem antibiotika i na banální infekce, s nimiž by se tělo vypořádalo samo, byť by mu to trvalo o něco déle. V důsledku takové léčby pak tělo neumí s takovými infekcemi bojovat samo.

Sorry za trochu off-topic.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod robotmz » 31 Dec 2004 08:31 am

Tymto by som chcel reagovat na pani, alebo slecnu jlu:

Myslim, si, ze ked sa tu bavime o ockovani deti, tak je to v dnesnej dobe velmi potrebne prave na to, aby si dieta samo, ZDORAZNUJEM SAMO nastartovalo svoju produkciu protilátok. Toto očkovanie nie je zásah do organizmu proti prirodzenosti, ale je to práve náprava, lebo dnešný život, a dnešný štýl života je zásah proti prirodzenosti prostredia.
Ešte by som tu podotkol, že zásah do prirodzenosti je ako-tak podávanie hotových prípravkov, teda vitamínov, ale aj tie sú potrebné, za predpokladu, že sa ich nám nedostáva dostatok z bežnej stravy a z faktorov, ako je napr. slnko...
Tieto očkovacie protilátky iba prinútia telo, aby si samo vyrábalo tieto konečne protilátky, ktoré priamo posobia proti napr. chrípke...
Je plno detí, ktoré vdaka "starostlivému zaobchádzaniu v rukavičkách" zo strany rodičov majú už 5 !!! rokov, a ešte nemali chrípku. Keby takéto dieta chytilo "živý bacil" tak je tu pomerne velké riziko poškodenia organizmu, ba aj smrť... Preto existujú aj vakcíny z FYZICKY rozsekanými /nie iba usmrtenými/ bacilmi, ktoré nie sú schopné viac reprodukcie...Vacsina z nás mala už prvé ochorenia, keď ešte nemali ani rok, takže protilátky majú "naštartované"... Moja terajšia manželka mala prvú angínu v 21 rokov, a už by som v živote nechcel zažit priebeh tohto ochorenia...
Napísal som to trochu dlhé, lebo mám už trošku vypité. Majte sa a Štastný a veselý Nový rok, a aj nový rok :-/
robotmz
 
Príspevky: 91
Obrázky: 15
Založený: 04 Nov 2004 09:46 am
Bydlisko: žilinský kraj

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod IvoMP » 02 Jan 2005 18:15 pm

No Pani,

ja mam akvarko 6 rokov ale este ani raz sa mi nic neokotilo ani nevytrelo- okrem par gupiek. Choval som vselico ale jedine co mi vzdy prezilo a zije dodnes je fuzaty sumec 16 cm dlhy.Maval som problemi z machom ne sklach, teda najskor to boli take tvrde bodky a potom z toho rastol mach. Pred asi 2 rokmi mi niekto poradil davat sol do vody, vraj mam tvrdu vodu a sol tomu pomoze, vodu tvrdu mam(vyviera z vapencovej hory, jej tvrdost som radsej nemeral lebo asi by som sa pod 20-25 nemeckych nezmestil :) ). Ked som pridal sol cca 4 pol.lyzice na 100lit. tak sa vsetko zmenilo, mach prestal rast, bodky na skle su male (ale su :x ), ryby prestali kapat a vsetko sa to tak nejak stabilizovalo. 100 percentne to urcite nieje pretoze sa mi nic nemnozi, ale chvala bohu aspon ze ziju. Este to musim zdokonalit :D .

Tod tolko skusenosti s NaCl

ps: svojimi hratkami sa na slovicka robile toto forum nudne ale inak je to ok :wink: .
IvoMP
 
Príspevky: 2
Založený: 02 Jan 2005 18:04 pm

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod nino_q » 02 Jan 2005 21:06 pm

Ivo, len taka malicka poznamka off-topic, ale neda mi nereagovat. Na skle ti rastla riasa, nie mach.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod IvoMP » 02 Jan 2005 23:04 pm

preco off? ok riasi sorry.
IvoMP
 
Príspevky: 2
Založený: 02 Jan 2005 18:04 pm

:-)

Odoslaťod velo » 27 Feb 2005 12:34 pm

Je iste ze ten kto ma black molly sol moze pridavat do akva ale zeby to robilo dobre neonkam skalarom ... no neviem. Solou mozme riesit problemi ked nam rybky ochoreju a potrebujeme to vyliecit ... ale aj clovek nepapa stale antibiotika ... a ockovanie sa u ryb neda previest takze musime im dovolit aby si vytvorili obranyschopny organizmus sami. Lebo ak budeme dezinfikovat vsetko v akvarku tak cochvila dame nasim rybickam ruska a budu ako Michal Jackson a budu vidiet vsade choroby :roll:
velo
 
Príspevky: 28
Založený: 20 Feb 2005 21:51 pm
Bydlisko: Humenne (studujem v Rk )

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod romancek » 28 Feb 2005 16:39 pm

Mozem pridat do akvaria aj morsku sol, alebo musi byt NaCl+jod? Pouzivam doma totiz iba morsku sol.
Obrázok používateľa
romancek
 
Príspevky: 4
Obrázky: 6
Založený: 21 Feb 2005 16:19 pm
Bydlisko: Bratislava, Ružinov-západ

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod joko » 28 Feb 2005 18:11 pm

Myslis morsku jedlu ? Alebo mas morske akvarium a chces tam pridat morsku sol? Alebo jodidovanu ? :-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Ray » 22 Mar 2006 11:18 am

Poradte mi prosim. Mam osadenstvo: 4x prisavnik, 9x neonka, 6x gupka, 6x Black Molly, 2x Colisa red, 2 male mecune (1 cm) a tri male gupky (6 mm). Mozem tam dat sol? Problem je v tom, ze v priebehu dvoch dni mi uhynuli dva samce Colisy red a neviem preco.
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Dragon » 17 Apr 2006 22:42 pm

No ja na to skusim takto: Vidim ze sa tu mnozia prispevky ze jeden sol pridava druhy nie.. a stale ze jeden ano a stale ze druhy nie... Ale na to je forum... Ja osobne si myslim, ze tak ako kazdy clovek je iny - aspon odtlackami prstov:-) - tak je ine aj kazde jedno akvarium. Ked som zacal s akvaristikou, tak som vobec nevedel o nejakej soli, alebo pripravkoch co sa pridavaju do akva.. a akvarium mi "fungovalo" uplne v pohode ryby mi z malych stuplov vyrastli na 10 cm pekne kusy...
Pred asi 7. mesiacmi som zalozil akva odznova a pridal som aj sol - preco? Docital som sa ze zivorodky maju sol radi, vedel som ze dezinfikuje atd, atd. Postupne ako vymienam raz za cas 1/4 vody v akva a cistim filter, tak ma omrzelo tu sol tam davat a prislo mi to aj trochu "proti prirode".. Zamyslel som sa aj nad tym, naco som tam na zaciatku sol dal, ked bolo vsetko OK... Samozrejme nevylucujem sol v pripade choroby, ak nie su ryby vo svojej kozi, alebo ked to niekomu fakt neda tak pri vymene tam "supnut" STIPKU soli - to sa da zvladnut - ale zas STIPKA soli neznamena podla mna 2-3 polievkove lizyce:-/ Cize ako je kazdy clovek iny, tak ine su aj akvarka a niekde ta sol fakt moze pomoct (choroby,...) a niekde je to uplne zbytocne len tak ju davat do akva aby sa ryby citili "lepsie" - a ked tak, tak s MIEROU... Cize sa neda jednoznacne povedat ANO/NIE, kazdy si musi zohladnit v akom "stave" ma akvarko.
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod majky » 17 Apr 2006 22:52 pm

ja davam sol , gupky ju maju radi,a tak isto aj ku inym rybam sem tam supnem koli prevencii.
Obrázok používateľa
majky
 
Príspevky: 282
Obrázky: 41
Založený: 05 Mar 2005 21:38 pm
Bydlisko: Valaliky

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Dany Five » 05 Júl 2006 23:42 pm

mno pekne ze kazdy dava sol, ale ako casto sa tam ta sol ma davat ??
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod lunimus » 26 Feb 2007 01:47 am

Ako vam reaguju na sol prisavnici? Vsetci co tu pisete o pozitivnych ucinkoch soli pri liecbe a prevencii spominate najroznejsie osadenstvo akva. Nikde som vsak nenasiel ze by niekto z vas spomenul prisavnika.
Ako reaguju prisavnici na jemne osolenu vodu?
... nerad by som si totiz odpalil moje prisavnicky, ktore zvyknu byt dost citlive na davky lieciv.
Dakujem
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod jan toman » 26 Feb 2007 02:08 am

Cca 1 polievkova lizica na 200 l.Raz za mesiac
Baryancistruse,panaques,hypancistrus,botia macrakanta.
Pocas 8 rocnom podavani straty klesli asi o 60-70 %
Ziadna krupicka,vodnatelka,infekcia.
Avsak,rastlinstvo prejavilo straty.Samozrejme,ze pokles uhynu ryb neni iba zasluhou soli,ale aj inych komponentov,ako cesnak,petrzlen,oleje,minerali, teplota atd.Je to iba na tebe,ako zvazis.
Mne sa tato davka osvedcila.Najlepsie,ked sam zistis,ci robi sol v nadrzi dobre,alebo nie.V ziadnom pripade neber sol ako prevenciu,alebo vseliek.
Ale ked zistis,ze pomaha a neskodi zaroven osadke,tak skus.
Ja som mal problem s vodnym kamenom a v kombinacii s aquatanom ho nemam.
Ahoj.
ján.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Jurroo » 26 Feb 2007 09:35 am

no,ja som choval zivorodky...a este aj daco medzi nimi bolo,neake tvory.......... sem tam,preventivne som hodil 2 polievkove lyzice soli, dve a pol....na 35 litrove akva.Ale treba presne vediet co nase rybky znesu,a tak im tvorit podmienky:)
Jurroo
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Jan 2006 10:23 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod lunimus » 26 Feb 2007 11:59 am

jan toman napísal:Cca 1 polievkova lizica na 200 l.Raz za mesiac

Ahoj predpokladám, že 1 pol lyžica na 200l sa bez odpúšťania vody len tak nevyparí ... naopak len pri odparovaní tam soľ ostáva.
Takže ťa poprosím ešte doplniť, ako často a koľko vody z tých 200l meníš.

Ja osobne zvyknem meniť cca 10% každé 2-3 dni (občas aj 4-5 :) ) ... to znamená, že cca raz za mesiac vymením teoreticky celú vodu, ale vzhľadom k tomu, že sa neustále premiešava, tak tú lyžicu soli nedostanem von za 10x10% vymenenej vody ...

Add Jurroo: Ty máš v 35litroch morské akvárium? :o
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod jan toman » 26 Feb 2007 20:00 pm

Ahoj.
No tych 200l. bola iba mierka.
Hlavne mam 400l. nadrze a teraz idem osadzat 8 -750l.
Kedze chovam hlavne prisavnikov a botie,moje nadrze su vlastne neni az tak akvaria,ale skor divoka skladka kamenov a kadejakych korenov a dutin.V kazdej 400tovke mam velke molitanove filtre a zaroven aj vonkajsie.Voda je neustale v silnom prude,takze ani nepotrebujem odkalovat- /Hladina vody ma iba 26-30 cm stlpec./Tie vonkajsie filtre totiz spracuvaju aj vsetke necistoty a zostatky potravy..Takze sol ??? Vodu menim minimalne tak 2 x mes.,skor dolievam upravenu.Pri 30 C sa voda pomerne znacne odparuje.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Jurroo » 26 Feb 2007 21:07 pm

Add Jurroo: Ty máš v 35litroch morské akvárium? Surprised

Niee :D ale rybycky boli zdrave, plne elanu a radosti zo zivota...nic to snimi nerobilo, len ted ma napada,cito neboli kavove lyzicky :) bolo daavno....
Jurroo
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Jan 2006 10:23 am

Odoslaťod lajko » 20 Okt 2008 10:02 am

ahojte
Chcel by som sa spytat ci neskodi kuchynska sol neonkam cervenym.
Mam 300 l akva. Uhynuli mi neake platy tak som pridal sol 3 polievkove lyzice ,teraz sa mi zacali stracat neonky behom troch dni z 9 kusov zostali 4 moze to byt solou?
Obrázok používateľa
lajko
 
Príspevky: 57
Obrázky: 3
Založený: 20 Sep 2008 13:57 pm
Bydlisko: Velke Rovne

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.