Prve ryby alebo koraly ?



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod krysolet » 22 Apr 2006 17:29 pm

Ahoj, zdravim vsetkych. Zacinam s morom a naskytla sa mi zasadna otazka, je lepsie naplnit akvarko koralmi alebo rybami a pridavat koraly ?
krysolet
 
Príspevky: 8
Založený: 02 Feb 2006 20:05 pm
Bydlisko: NMnV

Reklama

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Nemo » 22 Apr 2006 19:08 pm

krysolet ja sa do toho sice velmi nerozumiem ale ak nato ideme so zdravym rozumom tak koralom je jedno ci tam su ryby akebi nie naopak klaun by bez korala asi nebol velmi stastny takze z toho by som usudil ze najprv treba zariadit cele akva a nakoniec ryby
Obrázok používateľa
Nemo
 
Príspevky: 88
Obrázky: 14
Založený: 14 Feb 2004 11:53 am
Bydlisko: Presov

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 22 Apr 2006 21:29 pm

Nemo, na to, že sa nevyznáš máš celkom dobrý úsudok.
Ak chceš mix, daj najprv nejaké nenáročné koraly a neskôr nejaké malé "štartovacie" ryby. Potom zistíš, či budeš chcieť skôr ryby alebo radšej náročnejšie koraly (alebo oboje, ale to je už vyšší level :wink:, takže ako začiatočník počítaj max. s malou 1 rybou na 50-100 l)
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod jan toman » 22 Apr 2006 23:11 pm

krysolet napísal:Ahoj, zdravim vsetkych. Zacinam s morom a naskytla sa mi zasadna otazka, je lepsie naplnit akvarko koralmi alebo rybami a pridavat koraly ?


Ak si zaciatocnik,pokus sa zohnat si nejaku literaturu.Napriklad velmi jednoducho a celkom prehladne to vysvetluje vo svojej knihe ,,MORSKÉ RYBY V AKVÁRIU,, Dick Mills.Kniha stoji okolo 200 Ks a skutocne je dobrou pomockou.Naposledy som ju uzrel asi pred 3 dnama v Tesco Trencin.
Netvrdim ze je to najmudrejsia kniha,no na zaciatok je velmi vhodna.
Ps,i ked isty pan z Ceska oznacil na tomto fore tohoto autora za neznaleho v otazke oznacovania ryb podla latinskeho nazvu/ Heterandria Bimaculata/ vid kniha AKVÁRIOVE RYBY, autor Dick Mills.I ked on je vo svojej krajine povazovany medzi vrcholne spicky modernej akvaristickej vedy a vyslo mu vela vydarenych prac a knih.
Ale spet k povodnej teme.
Bud si kup,alebo pozicaj od niekoho tuto knihu,je tam aj dost prebrana technicka otazka ozonu,UV,RV, a aj strucny farebny atlas morskych ryb,vhodnych na chov.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 22 Apr 2006 23:29 pm

Tú knihu sa fakt neoplatí kupovať. Údaje sú tam nepresné a v podstate už zastaralé. No a neviem či vinou prekladu alebo z nejakého iného dôvodu sú tam pri niektorých druhoch popísané podľa môjho názoru blbosti. Na nete sa dajú nájsť oveľa aktuálnejšie a spoľahlivejšie informácie. Kniha je to možno pre deti ako inšpirácia do budúcna.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod jan toman » 22 Apr 2006 23:56 pm

lukáš napísal:Tú knihu sa fakt neoplatí kupovať. Údaje sú tam nepresné a v podstate už zastaralé. No a neviem či vinou prekladu alebo z nejakého iného dôvodu sú tam pri niektorých druhoch popísané podľa môjho názoru blbosti. Na nete sa dajú nájsť oveľa aktuálnejšie a spoľahlivejšie informácie. Kniha je to možno pre deti ako inšpirácia do budúcna.

Konzultant tejto knihy,,doktor farmaceutickeho inzinierstva,vynalezca medznarodne uznavaneho tekuteho krmiva pre ryby poter a vynalezca a vyrobca jedinecnych technickych zariadeni a chemickych pripravkov pre akva svet,,Dr Neville Carington a Dick Mills clen rady Federacie britskych akvaristickych spolocnosti a akvarista venujuci sa problematike morskej akvaristiky takmer 40 rokov sa budu musiet prist trosku poucit o morskej akvaristike.
Hanba im a stastie pre nas.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2006 11:45 am

ad kniha: ta kniha od Dicka Millsa co vysla v slovenskom preklade je plytvanie papierom a miestom na polici ( predtym nez mi niekto bude oponovat , uvadzam, ze ju mam, pozorne som ju precital a porovnal s cca 20 knihami od renomovanych autorov, ktore mam tiez) horsie su uz hadam len kydy Giny Standford :) (-ovej)

ad ako zacinat: no najlepsie bude ked akvarko pre zaciatok zariadis iba utesom (skalami) pieskom , technikou a naockujes mikrozivot (bakterie, cerviky, blsivce, a podobne) a das si mesiac pauzu, budes pozerat ako sa akvarko postupne stabilizuje...budes mat kopec casu rozmyslat a studovat internet

pre krysolet:
na rozdiel od Lukasa, zastavam "americky" pristup k zariadovaniu akvaria: zacni 1 (jednou) nenarocnou rybou , ktora zacykli akvarium a po dlhsom case (2-3mes) sa rozhodnes ako dalej. Ak si zaciatocnik, predpokladam (neuraz sa) predpokladam, ze asi zacnes nadrzou okolo 100-200l max, daj na rozbeh 1 klauna Amhiprion ocellaris ( to je ten popularny "Nemo") , su lacni, vela vydrzia , pekni na pohlad, navstevy budu hiikat ze "aha nemo!!!" , lahko sa zhanaju a daju s chovat v paroch.

a nakoniec: pre Nema:
kde si prosim ta vycital, ze klaun by nebol bez koralov stastny ???? to je pre mna po 6 rokoch odkedy som zacal s morom novinka :D pouc nas ostatnych , prosim :lol:
Naposledy upravil Roman dňa 23 Apr 2006 22:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2006 12:05 pm

sorry za ten posledny odstavec, ale dviha ma zo stolicky ked niekto jednym dychom prizna ze o teme vie prd a potom rozsiruje nezmysly.... na webe je o mori hluposti a polopravd dost , tak preco pridavat dalsie ???

jo a podobne temy uz tu boli rozoberane aspon 3x, napr tu : http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=171

admin, prosim zamknut
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 23 Apr 2006 17:04 pm

Roman chce to klid a nohy v teple :wink: Prispievatelia by si mali najprv niečo naštudovať a potom sa pýtať čomu nerozumejú. Ale oni robia všetko naopak. :twisted:
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod krysolet » 23 Apr 2006 18:09 pm

Fuuuuha, sa to tu rozbehlo... A teda, vratim sa k tej prvej teme, koral ci ryba ...
Ani neviem akou nahodou som sa dostal k akvarku cca 480l . Dal som tam koralovu drt, namiesal osmozovu vodu, pridal po case zive kamene a zivu vodu a po cca troch tyzdnoch som pridal /prepacte za tie nazvy/ diskozomu a duru. NIc sa nestalo, tak som pridal chrysipteru. Ryba jedla, tak som pridal dalsich 5 vacsich ... odvtedy preslo asi 4 mesiace, nakupil som makke koraly /sinularia?/ a vsetky podochli. Akvarko mi cisti iba odpenovac a menim raz za tyzden cast vody.
No a jeden panko z ciech mi povedal, ze idealne je osadit prve koraly, tie filtruju vodu a potom pridavat ryby...
OTAZKA : Jak tam teda mam teraz sakra pridat tie koraly?
krysolet
 
Príspevky: 8
Založený: 02 Feb 2006 20:05 pm
Bydlisko: NMnV

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 23 Apr 2006 18:46 pm

Filtrácia je aká, aké sú namerané hodnoty NO2,NO3,PH4.....svetlo...........Ak to akva je len na odpenovači tak amen.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod krysolet » 23 Apr 2006 19:00 pm

No, amen ... NEmal som predtym akva, takze je to dost tazke, cital som, pytal som sa...
NO2 takmer nula
NO3 obcas az na 50 , inak 12- 25
Ale je to len na tom odpenovaci. Vela ludi hovori treba bahno, treba nitratreduktor, treba kalciumreaktor... A niekto zase treba pozit chemiu a menit vodu ... Tak ja som len menil vodu.
krysolet
 
Príspevky: 8
Založený: 02 Feb 2006 20:05 pm
Bydlisko: NMnV

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 23 Apr 2006 20:26 pm

Nič v zlom ale to akva veľmi rýchlo končí. Prečítaj si reef.sk, jednotlivé sekcie a potom sa dozvieš, že riešenie je ale treba začať odznova a úplne ináč a nepočúvaj radi každého akože moriaka ale presvedči sa aké má akva ako šlape.........
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 23 Apr 2006 21:46 pm

Daj tam PhosEx a aktívne uhlie. Ak máš NO3 naozaj do 50, väčšina mäkkých koralov by to mala zvládnuť (aspoň dočasne). Medzitým začni pracovať na filtrácii. Ak nemáš urobený prepad, bude asi dobré naplánovať vypustenie akvária (priprav si nejaké bedne na živé šutre a živočíchy + power heady na cirkuláciu vody) a navŕtanie diery + nalepenie odtokovej trúbky. Ak budeš šikovný, o 2 dni môžeš nádrž znova napustiť. Väčšina života ti pri nutnej dávke opatrnosti prežije. Neskôr, keď už bude nádrž plná života (ak by si k tomu vôbec so súčasným vybavením dospel) by to bolo omnoho náročnejšie a straty by na seba nenecheli dlho čakať.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 23 Apr 2006 22:38 pm

mmt, 480l akvarko 4 mesiace po zalozeni nemoze mat problemy so stabilitou.

neviem co myslis pojmom 5 vacsich ryb.. velka ryba je v mojom pripade kilovy balistoides :)

ak nemas nijake extremne problemy s riasami a akvarko vyzera inak OK , problem nie je vo filtracii, skor by som to videl na nejaky kov alebo fosfor (Kyslik s tym ma svoje skusenosti, presiel tym istym co ty pred cca 2 rokmi)

predpokladam ze nemas 5 obrovskych ryb a nekrmis ich jednym kilom file denne, tym by sa vysvetlovali vykyvy NO3 12-50mg/l, ale skor to vidim na nedokonalost testov , ja osobne NO3 nemeriam, lebo testy su nahouby

takisto predpokladam, ze vodu stale pouzivas z RO

moje podozrenia:
- fosfor
- med (neviem odkial)
- iny tazky kov z kamenov , ake kamene si pouzil ??? (prosim nenapis ze lavu ...)


napis :
co za ryby tam mas a kolko denne krmis
ake kamene si pouzil
aku sol pouzivas a ako pripravujes vodu na vymenu
mas problemy s riasami ?
ako ti funguje odpenovac?? kolko humusu denne vyslaha ?
mas nejake vykyvy v Ph alebo v teplote ?
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod kyslík » 24 Apr 2006 07:57 am

Nemo napísal:krysolet ja sa do toho sice velmi nerozumiem ale ak nato ideme so zdravym rozumom tak koralom je jedno ci tam su ryby akebi nie naopak klaun by bez korala asi nebol velmi stastny takze z toho by som usudil ze najprv treba zariadit cele akva a nakoniec ryby


Asi si chcel povedať , bez symbiotickej sasanky,čo je v princípe pravda, ale dá sa bez problémov chovať aj bez nej , a či je šťastný, alebo nie to sa asi nedozvieme ... :D
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod Roman » 24 Apr 2006 18:06 pm

kyslík napísal:Asi si chcel povedať , bez symbiotickej sasanky,čo je v princípe pravda, ale dá sa bez problémov chovať aj bez nej , a či je šťastný, alebo nie to sa asi nedozvieme ... :D

no ono to nie je z tymi klaunami a sasankou az take jednoduche...

v prirode je velka symbioticka sasanka casto jedinym moznom sposobom ako moze klaun prezit v tak narocnom prostredi ako je koralovy reef. houmles klauni proste sluzia ako popcorn velkym garupam, perutynom, murenam atd.
V akvariu, naopak, nepredpokladam vyskyt tychto dravcov do tej miery aby klauni tuto ochranu potrebovali pre zivot, paradoxne klauni v akva bez sasanky sa pokojne ponevieraju po celom akva , obcas si najdu miesto na znasku ikier, to potom primerane brania, ale vsetko v norme. Klauni , ktori maju svoju sasanku v akva sa ale menia na divoke bestie so prenasaju piesok, nahanaju ryby, co sa priblizili k sasanke a hryzu do ruky ked cistim sklo :)

okrem toho, realna zivotnost sasaniek v akvariach je v priemere miziva, takze odporucanie je jasne : sasanku do akvaria NIE
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 24 Apr 2006 18:16 pm

Oni ma hrýzli do ruky aj ked som robil poriadok s korálmi, a premnas je ako "žralok" V pohode fungujú aj bez sasanky.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod krysolet » 25 Apr 2006 19:23 pm

Ahoj Roman, super si to napisal. Viem, ze je kopa informacii na nete a v knihach ale skusenosti su skusenosti a nie vsetko si viem priradit k mojmu problemu. Takze, osadenie akvarka
1x Paracanthurus hepatus cca 6 cm
1x Zebrasoma flavescens cca 7,42 cm
1x Acanthurus nigricans cca 4 cm
1x Lo vulpinus cca 12 cm
2x Amphiprion ocellaris
1x Chrysiptera hemicyanea
1x Labroides dimidiatus

Na dne je 3 - 10 cm koralova drt
kamene z morskej akvaristiky
A JEDEN VELKY LAVOVY ..........

Filtracia je robena prepadom kde mam iba odpenovac, s ktoreho denne vylejem tak 0,5 dl bordelu. A Vodu tlaci naspat EHAIM 3500l/h

Vodu robim s osmozy a pridavam RedSea Salt

Co sa tyka rias ... len velmi malo /ryby vsetko pozeru/

Krmim 2x denne salat + artemie mrazene /dve kocky - neviem kolko to vazi ale je to velke asi akomoj palec/

Vykyvy v Ph nijake zasadne a teplota konstantna 26 C

Asi som to pokaslal s tym lavovym kamenom ale nikde som si nevsimol, ze by to vadilo.. Takze ho teda skusim vyhodit a uvidim ?
krysolet
 
Príspevky: 8
Založený: 02 Feb 2006 20:05 pm
Bydlisko: NMnV

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 25 Apr 2006 20:24 pm

3-10cm to je výška dna. Ak áno tak ho zredukuj na dva cm a spod utesu úplne von.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod krysolet » 25 Apr 2006 23:13 pm

A com mam dat pod tie koraly ? Len tak na sklo ??
krysolet
 
Príspevky: 8
Založený: 02 Feb 2006 20:05 pm
Bydlisko: NMnV

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod lukáš » 25 Apr 2006 23:16 pm

Tenký polystyrén (0,5 cm) alebo aj len tak na sklo (ak budú dobre fixované).
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod repik » 25 Apr 2006 23:36 pm

Ako ti poradil Lukaš stačí polystirén. Niektorý moriaci pod útes nedávajú nič. Samozrejme za útes čerpadlo alebo čer.hlavu aby organický odpad sa nehromadil ale ho vyfúkalo do prepadu v akva. Jedná sa o to aby čo najviac bordelu odišlo s akva, čo má vplyv na to aby nestúpali hodnoti v nádrži, a tvoji chovanci mali pohodu a robili ti radosť a nie starosti. A dno pravidelne odkalovať, meniť vodu.........
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Prve ryby alebo koraly ?

Odoslaťod kyslík » 26 Apr 2006 06:07 am

Neviem, myslím že v tomto sme za jedno s Romanom,lávový kamen rozhodne nie, nevieš akého je zloženia a čo sa Ti do vody vyluhuje..... A krmiť ryby šalátom ? kvôli NO3 tiež nie je dobré a mám dojem že ich tráviace ústrojenstvo tiež tým nie je nadšené, vhodnejšie je sušená morská riasa...a NO 3 ? čo Ti ich v akva odstraňuje ? Odpeňovač Ti ich neodstráni ,dno z korálovky by nemalo presiahnuť 3 cm pokiaľ nemáš ovšem Deep Sand, ináč Ti to začne hniť a zase Amen...
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Ďalšia

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.