Pozieranie Neoniek.



Všetko okolo akvarijných rýb

Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 12 Aug 2003 12:40 pm

Mam nasledovny problem.

Osadka akvaria:

Panciernicek Panda 3
Corydoras Sterbai 3
Betta splendens male 1
Paracheirodon innesi 20
Pterophyllum scalare 7

Teda Neoniek uz je len 16 :-(. Najskor sa "zahadne " stratili 2. Nezostala po nich ani stopa ... Vcera, som bol na sluzobke a prisla domov prva priatelka. Ked prisla k akvarku uvidela bettu ako ma v papuli jednu neonku a taha ju medzi rastlinky ... Neonka to uz ma za sebou a uz je vo "velkom akvariu".

Este popis rozlozenia sil v akvarku:
zo zaciatku si skalare dovolovali na kazdeho (aj na bettu), potom ked sa trosku zabivala, skalare uz tak nevyskakuju a k bette sa ani nepriblizia, ale zase ona viditelne neutocila na ziadnu rybu. Len ked sa priblizoval skalar, napechorila sa a skalar potom zdrhol.
Jeden zo skalarov (ten najvetsi), viditelne utoci na ostatne skalare. Aj pri krmeni, ostatne odhana.
Neonky sa medzi sebou hasteria a nahanaju, obcas sa mi zda, ako by na seba aj mierne utocili ...
Dnes rano som nasiel dalsiu pokusanu neonku, mala ranu na chrbte, chybala jej aj cast chrbtovej plutvy. Odlovil som ju do maleho (karanteneho) akvarka. A co ma stve najviac nasiel som, ze aj niektore skalare maju trosku pookusovane chvostove plutvy. Ten najvetsi a najagresivnejsi nemal samozrejme nic.

Mozem take nieco zvalit na bettu, alebo to skor ma na svedomi skalar ?

Co s tym ? Darovat, "splachnut" skalara ?
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Reklama

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod barky » 12 Aug 2003 13:56 pm

Pochybujem ze by bojovnica dokazala chytit neonku, na to je podla mna moc pomala, skor by som povedal ze sa len ulakomil na nejaku zranenu popripade uhynutu. Ako hlavneho vinnika by som tipoval tych skalarov, predsa len treba si uvedomit ze v prirode su neonky prirodzenou potravou skalarov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Pata » 12 Aug 2003 14:10 pm

Stalo sa mi to už tiež,po príchode domov som našla polku neonky ako si na nej pochutnávali všetci.A jednu som nenašla vôbec.Ale nemôžem povedať,žeby si ich nejako zvlášť všímali skaláre.A po týždnovej hlaqdovke rýb, počas dovolenky,nebol zjedený ani zmiznutý nikto :!:
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Vai » 12 Aug 2003 14:15 pm

Jakou máš teplotu vody v nádrži? Neonky nesnáší dlouhodobě vysoké teploty nad 28°C, což je v těchto parných dnech běžné.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 12 Aug 2003 14:33 pm

Teplotu sa snazim udrzat na max. 27°C. Rano je to tak okolo 26, potom pocas dna sa to zvysi na 27. Nad 28 som este nemal. Snazim sa ako sa len da ... Klima, ventilatory, ... :-)

Ja mam tiez pocit, ze bojovnica by to nestihala -) Ta je naozaj dost pomala.

Typoval som to na toho skalara. Skusim ho nejako dlhsie pozorovat a uvidim co sa bude diat ... Ale dost ma to stve ... Uz padli 4 neonky a jedna to mala uz celkom nahnute :-(
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod skala » 12 Aug 2003 14:38 pm

Jednoznacne skalar. Najma ak si ich ako mlade nenasadil spolu. Napokon pre skalara je neonka prirodzena potrava.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 12 Aug 2003 14:45 pm

Su nasadene spolu ... Asi 2 tyzdne. Skalare su stale este relativne male ... To som vedel a preto som ich aj do nadrze vypustal v rovnakom case. Ale krmit skalare neonkami sa mi zase az tak velmi nechce :-(
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod skala » 12 Aug 2003 14:47 pm

No, to uz asi nezmenis. Uz zistili co je dobre, a budu v tom pokracovat. Ja som vcera zauvazoval nad neonkami, ale mne vadi v lete ta teplota. Ale keby bol uz september, tak by som neonky robil rad.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Ceco » 12 Aug 2003 15:24 pm

Ja mam skalare s neonkami spolu v relativne malej nadrzi (120l)
Boli nasadene spolu. Za 8 mesiacov mi odisli zatial len 3 kusy neoniek a to predpokladam preto, ze sa nedokazali prisposobit podmienkam. Teraz som bol 2 tyzdne na dovolenke, automaticke krmitko davkovalo co najmensie davky potravy, takze ryby viac-menej mali hladovku. Za tu dobu mi vsak nezmizla ziadna neonka. :!: Ani cierna ani cervena a ani tetry neonove. Pocas tych 8 mesiacov som nespozoroval ziadne utoky skalarov na neonky s cielom pochutit si. Ak utoky boli, tak sa spravidla jednalo len o odhananie z teritoria v case kladenia ikier, co je normalne.

Nevylucujem, ze ti ich zeru skalare. Mozno zavisi aj od toho, cim boli krmene od malicka, kym si ich nasadil do svojho akva. Kazda ryba ma svoju osobnost a mozno tam mas nejakeho krvilacneho zakeraka :o
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod nino_q » 12 Aug 2003 22:19 pm

tomasm napísal:Ked prisla k akvarku uvidela bettu ako ma v papuli jednu neonku a taha ju medzi rastlinky ...


Hm, podla toho, ze betta bola prichytena pri cine a podla predchadzajucej diskusie by som povedal, ze asi ju skalare ustvali, pripadne nacali, takze uz nemohla uniknut ani pred pomalsou bettou, ktora ju potom dorazila (eutanazia sa tomu tusim hovori :D )
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 13 Aug 2003 09:55 am

Tak vcera vecer bola zeutanazovana (ako to nazval Nino_q) dalsia neonka. Uz ich je len 15. Ked som prisiel domov, betta bola stiahnuta v hustinke rastliniek a pri nej lezal zvysok neonky (kusok chrbtovej kosti). Kedze ziadna ina ryba v akva nechyba, bola to zase neonka ...

Chcel som odlovit skalara do karanteny, ale v nej sa momentalne nachazdaju mecune, takze ak su neonky sikovne, nech to preziju ... Ked nie, budem musiet najst nejake ine rybky, ktore by sa tam hodili ...

Rano vsak boli neonky vsetky a ziadna ani nemala nic pokusane. Asi uvidime len casom.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod canart » 13 Aug 2003 11:49 am

Ved odlov bojovnicu a uvidis. Ale myslim, ako ostatni, ze je to skalar.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Atilla » 13 Aug 2003 13:10 pm

aj tak je zaujimave ze kazdy vie ze skalare potrebuju teplu vodu a neonky zas studenu (atd atd...) aj napriek tomu ich vela ludi chova spolu
ja som mal zopar neoniek a uz ich nexcem ani vidiet ked som sa na nich co i len skaredo pozrel hned ochoreli alebo rovno skapali najblisie mozno na vianoce ich zopar kupim nakrajam a hodim svojim skalarom.

tomasm: napis nieco viac ako si naziva bojovnica so skalarmi dost ma to zaujima dik (ake velke tie skalare su ?)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Ceco » 13 Aug 2003 13:21 pm

Atilla napísal:aj tak je zaujimave ze kazdy vie ze skalare potrebuju teplu vodu a neonky zas studenu (atd atd...) aj napriek tomu ich vela ludi chova spolu


Ako som uz pisal vyssie uz osem mesiacov mam tuto kombinaciu ryb - bez problemov. Staci udrziavat teplotu na 25-26 stupnov. Viem teraz v lete je to tazke (ja mam 28-29) ale toto letne obdobie mi nezdochla ani jedna neonka a ani tetra. 8) Treba mysliet na to, ze akvariove ryby su dost flexibilne co sa tyka prisposobenia sa prostrediu. Dnesne odchovy to maju uz geneticky dane. Este ma logicky napada otazka :idea: : Ako mozu byt neonky prirodzenou potravou skalarov v prirode, ked ako povedal atilla neonky potrebuju studenu vodu a skalare teplu z coho mi vychadza, ze neziju v spolocnych vodach :?: :?: :?:

Ceco
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 13 Aug 2003 13:28 pm

Ale ked si zoberies, tak v Amazonke ziju spolocne a vo volnej prirode sa skalare zivia neonkami. Ja mam teraz teplotu okolo 26. A to by som chcel aj udrziavat. Popripade este schladit na 25.

Skalare som kupoval este male, vsetky boli rovnakej velkosti. Od vtedy sa nejako vyprofilovalo zopar, ktore zjavne papaju viac. Tie aj celkom rychlo podrastli.

Bojovnica sa sprava uplne pokojne. Zo zaciatku zacali do nej skalare vyryvat, ale ked sa bojovnica prestala stresovat (tak 1-2 dni), zoparkrat sa nafukla a ma od skalarov pokoj. Dokonca ani ten najagresivnejsi na nu neutoci. Proste si len tak veselo plava a ignoruje ostatne ryby, tak ako oni ignoruju aj ju. Chcem jej este kupit samicky, ale bohuzial nemali, dufam, ze sa podari tak okolo konca tohto tyzdna. Nejake 2-3, nech ma co obhanat :-).
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod marlo » 13 Aug 2003 13:32 pm

ja osobne mam uz asi druhy rok Cheirodon axelrodi su krasne velke ..a priemerna teplota je asi 25-26 C po cely rok a v lete niekedy aj viac...
Co sa tyka umrtnosti tak zo zaciatku som mal problem.Vzdy ked som nejake kupil teda presne 2x tak mi z 8kusov dve odisli do 3dni ....

Teraz nedavno mi jedna posla ...bez priznakov ....je mozne ze od tepla alebo uz mala svoj vek :)

PS: podla mojich skusenosti je bojovnica velmi priatelska a malo agresivna voci ostatnym rybkam
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod skala » 13 Aug 2003 13:56 pm

Bojovnica je absolutne tolerantna voci vsetkym rybam inym ako je rod Betta. Aj gupka dokaze byt otravnejsia.

Ad2.: skalare a neonky ziju v J. Amerike vedla seba. Skalare nepotrebuju tak teplu vodu aby bola prilis tepla pre neonky - asi tak 22 - 26 °C je optimum. Neonka zije podla mna v pohode "doma" aj pri 18°C, co uz skalar velmi nie, ale zase skalar vydrzi viac ako 26°C, od coho zase neonka ked moze "utecie".

Staci ceco?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 18 Aug 2003 12:43 pm

Neni uplne pravda, ze bojovnica je tolerantna ku vsetkym ostatnym rybam ... Po tom ako som pridal mecune s karanteny, zacala bojovnica vyskakovat aj do mecunov. Teda hlavne sa zacala predvadzat pred samickami mecunov ...

Problem s pozieranim je uz vyrieseny:

Bola to Bojovnica sama, ziadna pomoc skalara. Bola zvyknuta este z obchodu na mrazenu stravu (nie susenu) a ja som mal chvilkami obdobie, ze som daval iba vlocky (nebol cas na nejake premivanie pod tecucov vodou, ... ).
Bojovnica velmi vlocky ani riasy nepapala no a ked bola hladna, tak si vzdy schmatla nejaku tu neonku.
Zacal som pravidelne chovat mrazenou stravou a neonky sa drzia uz asi tyzden na rovnakom pocte 15 ks ...
Dokonca sa mi podarilo aj vidiet ako sa pokusala zautocit na neonku (tento weekend). Neonka bola pri pozadi (su tam aj aj nejake otvory a da sa dostat za kamene), a bojovnica plavala okolo. Ked ju zbadala, vystartovala po nej, ale neonka sa vedela vtiahnut hlbsie a tak jej unikla :-). Ale za normalnych okolnosti si ich nevsima, kludne preplava pomedzi ne ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod skala » 18 Aug 2003 12:47 pm

No, ta tvoje betta je nejaka domylena. :) Takze, ak dostavala patentky, tak ju ta cervena farba neoniek poplietla, skus ich prafarbit, alebo ich oblec :)

Inak, ide urcite o Betta splendens. Normalne si ma navnadil a spytam sa na spravanie tej tvojej jedneho bettaka. Niektore su fakt agresivnejsie, no mari sa mi, ze len medzi sebou - medzi rodom Betta.

BTW: tomas, minuly tyzden sme sedeli v Raci s JoLim, a spominali sme aj teba a fefeho trochu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod tom » 18 Aug 2003 12:58 pm

skala napísal:BTW: tomas, minuly tyzden sme sedeli v Raci s JoLim, a spominali sme aj teba a fefeho trochu

Ja viem, ja som bol s JoLim potom na obede druhy den, ako ste boli spolu :-) Takze mi ta tiez spominal, ze ste boli na pive ...

Mozem skusit nastriekat neonky na cierno :-) Mozno potom by jej uz az tak velmi nechutili :-). Mne sa inac nezda, ze by bola nejako agresivna ... Ked do nej utocili skalare, tak ona utekala, ziadny naznak ze by sa branila, alebo nieco.

Ale to vies, kazda je zvlastny jedinec a ma vlastnu povahu ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod hongi » 01 Mar 2004 09:18 am

Ja som mal problem ze neonky pozabijali gupky ostala len 1 ktora mala inu farbu ako ostatne. Nepovedal by som ze neonky vedia byt take svine.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod Rori » 01 Mar 2004 09:57 am

To si mal co za neonky a co za gupky ( z kazdeho je viacej druhov)?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod hongi » 08 Mar 2004 08:53 am

klasicka neonka prava a gupky boli vraj nejaka thajska sorta boli aj o dost drahšie ako tie bezne miešance.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Pozieranie Neoniek.

Odoslaťod gabriela » 08 Mar 2004 09:46 am

:mrgreen:
gupka skrizena s piranou ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.