Zalozenie akvaria - filtracia



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod Rori » 20 Apr 2006 07:33 am

Tak tak, aj ja fandim Biotopu.
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod dexterXXL » 26 Apr 2006 21:57 pm

ROMAN a KYSLIK..diky za odpovede, zvlast Romanovi ten sa pekne rozkokosil :o

ale fajn, takto...cize hovoris ze vnutorny filter nema v morskom akvariu zmysel ? ale ved aky je v tom rozdiel ze ten filter
visi v akvariu alebo je polozeny pod nim...neviem ved to je to iste, ci nie je? ved kazdy jeden filter pracuje na principe
prietoku vody cez nieco a vysledkom je cista voda...potom v com je rozdiel ze ta voda preteka
cez filter vo vnutri alebo cez filter vonku...no ale dobre dalsia vec..

kazdy tu sermuje tym Zeolitom alebo Phosex-om, ved ale naco su mi potom tie odpenovace a filtre ked dam do toho akvaria
maly pocet ryb + Zeolita ziadne NO2-3 sa tam hromadit nebude...a to nehovorim ze to akvarium bude mat
pri dostatocnom osadeni koralmi samocistiacu schopnost...cize nie je otazka NO trocha preexponovana ??

daju sa morske rybicky v akvariu rozmnozit? som cital ze sa pokojne a radostou vytieraju, ale ze plodik uhynie
pretoźe nema co konzumovat...ze vraj teda nikto nevie co vlastne tie male kuratka zobu..ja neviem, tak teda da sa vobec nieco rozmnozit?

PS. ROMAN diky za koraly, fakt mi mozes podarovat nejake ? to by som bol fakt rad, je to dost prachov a nakupit
nadherne koraly niekde v rakusku a potom zvysok mesiaca zit na rozkoch nie je zrovna moja predstava o plnohodnotnom zivote :o
pocuj a nejake zvysne rybky nemas ? (toto bolo uz asi drze ) :roll:
dexterXXL
 
Príspevky: 4
Založený: 14 Apr 2006 02:39 am

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod kyslík » 27 Apr 2006 06:49 am

dexterXXL napísal:ROMAN a KYSLIK..diky za odpovede, zvlast Romanovi ten sa pekne rozkokosil :o
ale fajn, takto...cize hovoris ze vnutorny filter nema v morskom akvariu zmysel ? ale ved aky je v tom rozdiel ze ten filter
visi v akvariu alebo je polozeny pod nim...

Ja neviem, Ved Ti to o tej filtrácii Roman jasne povedal, musíš mať niečo čo Ti odbúra NO3 ... Ako to chceš zabezpečiť vo vnútornom filtri ?/ plocha, objem,náplň filtra /.Ak otazku celého nitrifikačného procesu a denitrifikačného nebudeme exponovať ako si sa vyjadril tak, akvarko budeš mať po čase samú sinicu a riasy, čo Ti v konečnom dôsledku zahubí korály,a potom pôjdu na druhý svet aj ryby ,asi tolko,ak ich nezahubí samotná vysoká hladina NO3 .....A to nevravíme o odbúraní fosforečnanov, ich nadbytok Ti spôsobí podobnú haváriu ako NO3...Tam Ti už odpeňovač pomôže, ten odstráni látky z ktorých konečním produktom sú fosforečnany,ale to Ti tu už Roman tiež písal..
Dalej, Odpeňovač Ti NO3 neodbúra, a korály tiež tvoria čiastočne odpad...Rozhodne s nimi nedosiahneš samočistiacu schopnosť... Ryby sa dajú množiť v akva, ale len niektoré a problém je práve s prežitím plôdika a jeho krmením...To dokáže málokto... Je to náročné na čas , a výsledok nie je adekvátny, proste sa to neoplatí..Skôr sa množia korály ako ryby.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod kyslík » 27 Apr 2006 06:59 am

Na 100l akva sa dá zlepiť kvázy externý filter ,ktorý sa dá vložiť do akva bez vrtania dier...s odpeňovačom a môžeš mať ryby ,korály, po zabehnutí samozrejme aj takto sa to dá..To je ten systém ktorý som tu na začiatku popisoval ako vnútorný filter a potom tu vznikla debata :D , že je to vlastne externý ale to je jedno...Náplne tohoto filtra sú : bioakvacit,zeolit,Phosex,malé čerpadlo na výtlak späť do akva a odpeňovač na lipové drievko, ten je v akva ,nie je súčasťou filtra. .Takto fachčí Repikove akva 120 l celkom slušne zaťažené rybami ,a aj s tvrdými korálmi..mäkké nepočítam..Tie už Repík z tohto akva úspešne množí, s tvrdých množí jeden druh Montipory...A stačilo...
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod repik » 27 Apr 2006 07:18 am

No nejaké mekáče úspešne rozmnožené sa dajú podarovať ale ryby ti dá len ten kto sa ich chce zbaviť, lebo je s nimi nejaký problém. Nespoliehaj sa na charitu. Buduj si akva podľa svojích možností a skúseností.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod ondro » 27 Apr 2006 17:39 pm

Otazka na repika or kyslika,
ze na takto riesenu filtraciu (´externa vo vnutri´) aky objem by mal mat ten filter v pomere k akva. Myslim ze 1:10 asi bude malo! Ale napr. 1:5 by stacilo?
Resp. plati ze nech si da kazdy pomer aky sa mu zachce chce, ale musi si byt vedomy toho, ze len do takej miery moze potom zatazovat akva?
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod Roman » 27 Apr 2006 17:45 pm

ondro; nejde o pomer, ide o to , aby ti tam vosli tie veci co tam potrebujes dostat (odpenovac, cerpadlo, nadobka so zeolitom, phosexom)

dexterXXl: odpenovac neodstrani vsetky bielkoviny na 100% , a zeolit a phosex pomozu vychytat to za tym. akva so samocistiacou schopnostou by malo tisic litrov, jednu-dve ryby a kvantum koralov..ide to ale je to na domace pomery neprakticke
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod repik » 27 Apr 2006 17:56 pm

Mám štvorkomorový systém.1-biopena+biobals,2-korálovka,3-zeolit,4-čerpadlo a phosex ultra. Odpenovač je v akva. Ostatné ti napísal Roman.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod ondro » 27 Apr 2006 18:07 pm

to roman,
berem tvoju odpoved tak ze objem toho filtra bude zrejme velky k pomeru k akva, a preto s nim radsej sup pod akva.
Ale su pripady ze z roznych dovodov nechcem davat nic pod akva, a chcem mat vsetko pekne pokope v jednej ´nadobe/tanku´.
No a preto pre tento pripad su dobre aj taketo riesenia, aj za cenu akoze zmensenia realneho objemu akva :D .
Alebo sa komercne nevyraba maly odpenovac, male cerpdlo, maly...
Neviem, asi som uz uplne volajako zblbol-osprostel :twisted: .
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod repik » 27 Apr 2006 18:29 pm

No, všetko malé nie je ok. Celá technika ako čerpadlo, odpenovač, svetlo.......sa rieši na konkrétnu nádrž, litráž, skladby živočíchov, korálov....more má určité zákonitosti a ked nie je tak ako má tak je problém.
Obrázok používateľa
repik
 
Príspevky: 57
Založený: 22 Okt 2005 17:49 pm
Bydlisko: Ba?ovany

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod ondro » 27 Apr 2006 19:15 pm

Ja mam taký aký má ... :D .
Skoda ze mi nevyslo to stretko vo Valmeze (dlzim este 1 pivo). Ja uz na ten pomer pomaly dochadzam sam, lebo niekedy je lepsie to co sa mi pozdava vyskusat, ako si nechat niekolkokrat ´zarucene´poradit - morsky paradox?
Ja len ze je tu forum a nech aj ostatna slovac sa co-to dozvie nieco z tych zakonitosti :D .
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod kubrt » 28 Apr 2006 07:19 am

Ja mam interny filter, ale uz by som to tak nerobil. Nie ze by to nefungovalo, ale je strasne maly a nevychyta "tvoje" chybicky a potom to mas hned v AQ. Nehovoriac o tom, ze je to strasne neprakticke - das tam len nejaku biopenu, phosex, zeolit a mozno, mozno nejaky mini odpenovac. Ja ho mam 15 litrovy na 150 litrove AQ a nie je to ono. Uz by som robil filter len pod AQ a urobil by som si tam miesto na slusny odpenovac, vapenny reaktor, zeolitak, phosex, nejaky ten predfilter... Skus este vykumat ako to urobit na externu filtraciu, do nej budes moct hocco potom pridavat, odoberat, rozsirovat a bez problemov. A to nehovorim o pristupu k filtracnym mediam. Tot moj nazor.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Zalozenie akvaria - filtracia

Odoslaťod ondro » 28 Apr 2006 21:42 pm

No este ze kubrt sa k tomu postavil ako chlap aj ked ma relativne mozno poddimenzovany ten filter.
Ono sa potom tema zvrtla naopak, teda ze maly filter k velkej nadrzi lebo je to vnutorny filter tak snad nebude zaberat tretinu objemu akva :o . Ale odhliadnuc od doporuceni ktore berem, aj tak pre tento pripad to urobim ako vnutorny s tym ze cast bude externa ale tlakova.
Takze na vstupe nejaky predfilter(molitanovy blok) cca 2l, potom odpenovac ala AM Midioflotor, mechanicka filtracia(koralova drt) cca 20l, externy hrnec s fosexom, zeolitom, a este niecim dokopy asi 8l, no a nakoniec vo vnutri riasovy s vysokym dnom cca 20l. Prietok je v smere ako som to vymenoval, bez bypasu. Takze dohromady tak asi 50l filtracneho objemu k 120l objemu akva, tak snad to bude stacit.
No zavodou budem az to bude samozrejme fachat a budem rad ked o tom budem moct aj poreeferovat :D .
ondro
 
Príspevky: 71
Založený: 26 Sep 2005 19:42 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.