Odchov krevetiek - Caridina japonica



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 02 Máj 2006 12:37 pm

Ja by som chcel trosku ozivit tuto temu...
Rad by som to skusil s Japonicami aj ja.
Zatial nemam skusenosti, len zhanam vecicky na vybavu...

sol, krmivo, dobre rady nad zlato, ...

mam uz: vzduchovanie, akva, "tehotne" samice (6ks), odhodlanie

Skusam sledovat samice, ako sa vyvijaju ikry v ich vnutri a ked sa bude zdat, ze budu pustat ikry, prelovim ich. Viem, ze potom mam par dni na prelovenie lariev do morskej vody a ich "udrzbu" a potom spat do sladkej.

Teoria je fajn, ale prax bude asi zlozitejsia. Obavam sa hlavne tej "udrzby".

Ak teda mate niekto nove skusenosti, sem s nimi.

Vdaka
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 02 Máj 2006 14:48 pm

Som rád že sa zase oživuje táto téma. Ja som tiež dostal chuť na druhý pokus odchovať CJ. Podarilo sa mi tentoraz nachytať krevety ako sa pária (30.04.2006) a na druhý den už mala samica ovešané nohy vajíčkami, tak sa mi bude lepšie určovať den kedy asi vajíčka pustí cca. 27-29 den po párení. Prvý pokus nedopadol dobre pravdepodobne pretože som krmil len 1x za den, ale larvy vydržali cca. 3týždne, postupne sa zmenšoval počet až nebola ani jedna. Vtedy som si miešal morsku vodu sám (destilku z Biotopu + akv. morsku sol 35g/l).
Tento krát by som to možno vyskúšal priamo s morskou vodou z Biotopu a krmenie prve dni zelenu riasu (necham pár dní vodu vo flaši + hnojivo) kombinovať s tekutym krmivom napr. od JBL a po prvom týždni by som možno skusil skrmovať larvam Artemiu. Meniť vodu budem bud 1x týždenne skoro celý objem, alebo 1/3 každý druhý den. Najväčšia makačka bude asi odkalovanie. No uvidíme ako to tentoraz dopadne.

Obrázok
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Radka » 02 Máj 2006 17:00 pm

Dej vědět jak jsi byl úspěšný
Obrázok používateľa
Radka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2005 15:43 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod salik » 04 Máj 2006 08:28 am

Raviolka napísal:...Normálně se samice zaplňují vajíčky pořád, jediné co k tomu potřebují je dost krmení...

aky cas prejde od pustenia ikier a parenim? tie moje maju vajicka tusim nonstop...v noci "to" pustia a rano su uz naplnene? nedari sa mi to odsledovat
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 04 Máj 2006 11:03 am

Pokud se dobře pamatuju, tak je tam pauza aspoň 1 den. To znamená, že samička pustí vajíčka a ten den, nebo den (resp. několik dní) poté se svlékne - přitom dojde k páření a další den už nosí vajíčka.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod milop » 04 Máj 2006 12:54 pm

basi napísal:.......... Vtedy som si miešal morsku vodu sám (destilku z Biotopu + akv. morsku sol 35g/l).
Tento krát by som to možno vyskúšal priamo s morskou vodou z Biotopu .............

som uplný začiatočnik :o , ale zaujmalo by ma ako to je s tou slanou- morskou vodou ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod duri75 » 04 Máj 2006 13:32 pm

milop napísal:som uplný začiatočnik :o , ale zaujmalo by ma ako to je s tou slanou- morskou vodou ?


Co konkretne? u niektorych krevetiek napr. Cardina Japonica potrebuju larvy na vyvoj slanu vodu. Dospele ziju a paria sa v sladkej.

Tie neocaridiny co som ti dal, zase nie. Rodia sa uz funkcne - male krevetky.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod thomas111 » 04 Máj 2006 19:57 pm

Ludia, tak dnes som kupil 4 CJ. Dne samice, dvoch samcov. Idem na odchov tak drzte palce :?
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 04 Máj 2006 21:02 pm

ja som objednal morsku sol, nejake krmivo pre poter so zvysenym obsahom spirulinu a artemiu.
Jednej samici uz vidno ocka ikier. Asi to ale nestihnem, kym vsetko pripravim.
Mam v zasobe vsak dalsich 5 tehotnych...

Zatial tolko.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod salik » 13 Máj 2006 20:20 pm

cca 2-dnova larva caridina japonica, taka mensia kolaz z takej 50ky fotiek..bohuzial lepsie to spracovat tym co mam uz neslo :-/

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 23 Máj 2006 07:40 am

tak, ...

predvcerom som do 5l akva vybral dve samicky, ktore uz mali v bruchu "oci" :shock:

poviem vam, ze chytit ich vobec nebola sranda v 400l, stredne zarastenom akva s polystirenovym pozadim. :?
ani neviem, ci som nakoniec chytil tie spravne...

vcera, t.j. 22.5.2006 sa jedna samica vyprazdnila a uz je spat vo velkom.
vyzera to vsak dost biedne, najprv som myslel, ze tam nic nezije, neskor som vo svetle baterky objavil niekolko poskakujucich bodiek, ktore som prelovil do druheho akva (je ich cca 10-15). Ostatne ikry ostali lezat na dne a do troch hodin splesneli. :(

neviem, preco sa to stalo, mam pocit, ze samica ich vypustila priskoro a vacsina bola nedozreta. tie zive larvy mam zatial v sladkej vode, ale uz dnes by mala dorazit zasielka so solou a hustomerom, tak im spravim more. vedla mam dve dalsie samice, lebo "otehotneli" vsetky skoro naraz, tak cakam na dalsie larvy. Tie su a budu v 12l akva.

Teraz zacne etapa, z ktorej mam najvacsie stresy - krmenie... nemam sajnu, kolko moze zozrat 10 takych bodiek, nechcem pokazit vodu, ani nechcem, aby zdochli od hladu, ale to chce asi prax 8) (chlapik z tej anglickej stranky krmi 5-krat denne, ja pracujem, ale manzelka prislubila pomoc). Myslite, ze tak casto treby krmit?

OK, tot vsjo, ozvem sa s nejakymi NEWS. :roll:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Kubo » 23 Máj 2006 08:17 am

Hehe a ja ze konecne uz niekto nieco odchoval tolko ruchu.Nic dufam ze sa to niekomu podari aby som mohol potom zacat aj ja. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod zvejk » 23 Máj 2006 08:23 am

Proc je vypustila predcasne?
Stres z preloveni, jina kvalita vody, zmena teploty..... :)
Tech 10 larev nesezere temer nic, otazka spis je cim to budes krmit. cet jsem,ze je potreba hooodne jemna ziva potrava, plankton.
Drzim palce pri odchovu.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 23 Máj 2006 09:02 am

Kubo napísal:Hehe a ja ze konecne uz niekto nieco odchoval tolko ruchu.Nic dufam ze sa to niekomu podari aby som mohol potom zacat aj ja. :)


Vdaka za povzbudenie :wink:

zvejk, voda je z toho isteho akva, teplota... mozno minimalna zmena, drzi sa mi stale rovnaka - 23-25 stupnov, asi ten stres :(
Len ako ju prelovit bez stresu???
Krmenie - vycital som, ze drozdie, "zelena voda", riasy zoskrabane zo skla, neskor na prach rozdrvene vlocky, artemia, ...

Ak niekto mate dalsie info, poradte.

Mam tehotnych este 5 samic.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod duri75 » 23 Máj 2006 09:56 am

Do coho si ih chytal? Skus ich skor pomaly (krokom) nahnat do nejakej priesvitnej napr. umelohmotnej nadoby a tak vybrat. Vacsinou tam vlezie sama. Hlavne ziadne prudke pohyby.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 23 Máj 2006 11:24 am

Pštros já si vůbec nemyslím, že pustila vajíčka předčasně :idea: Je úplně normální, že je pustí hned, jak se začnou líhnout mláďata. Pokud je většina ještě ve vajíčku, nevadí to - vylíhnou se během následujících hodin nebo dnů. U tebe byl problém v tom, že vajíčka zplesnivěla, což se pochopitelně stát nemělo. Proto se občas doporučuje přidat do vody nějaký protiplísňový přípravek; možná by pomohlo vzduchování...

Pokud jde o krmení, určitě je potřeba krmit velmi často. Riziko, že larvy nenajdou správnou potravu v dostatečném množství je velmi vysoké. To že je larev jen 10-15 vůbec nevadí - nesmíš tomu přizpůsobovat množství potravy! Mnohem důležitější je jeho koncentrace ve vodě a tu snižovat nemůžeš. Pokud máš zelenou vodu, nemusíš se obávat o kvalitu vody a jako krmivo by to mělo být optimum. Držím palce a dej vědět, jak se daří.

P.S. Salik, jak to vypadá u tebe??
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod salik » 23 Máj 2006 14:52 pm

Raviolka napísal:P.S. Salik, jak to vypadá u tebe??

tak u mna to vizera nasledovne, som rad ze sem tam kuknem do akvarka, precitam @, v praci trochu ponetim :roll: , ostatok casu je okolo maleho salika, ale ostatnym drzim samozrejme palce :)
p.s. Pštros, male "porodnickove" akva uz si mal mat rozbehnute, za oknom, pekne zariasene
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 23 Máj 2006 17:46 pm

Chytal som do dvoch sietok, mam dost rastlin, hlavne pri dne a tak sa strasne lahko schovaju. Nabuduce skusim pomalsie. Problem je, ze ich vidim dost zriedka a uz vobec pri celnom skle. Ked je tam, hned ju idem lovit..

Vzduchovanie mam v oboch porodnickach, cez lipove drievko a robi kopec malych bublin. Protiplesnovy pripravok asi pridam.

Uz zacala pustat druha samica, priebezne prelovujem k tym prvym, uz ich je asi 25.

Rav, s tou zelenou vodou mi to nejako nejde... mam flasu so starou vodou osolenou na okne uz dva tyzdne a stale nieje taka zelena, ako ked mas zeleny zakal. Zato pestujem kopec rias na skle velkeho akva. Moze byt aj takato nahrada?

Mimochodom, uz mam sol, hustomer, sak green 00 a artemiu odskrupinkovanu. Skusil som dat trocha drozdia, len sa bojim, aby sa mi nepokazila voda.

Zatial tolko. 8)
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 23 Máj 2006 18:47 pm

S tou zelenou vodou je problém - nikdy jsem jí nezkoušela vypěstovat, ale donesla jsem si nedávno vzorek z botanické zahrady a moc dlouho se mi jí nepodařilo udržet naživu :roll: Vygoogli si "green water" a můžeš studovat - i když většinou jsou to návody, jak se těch řas zbavit.
Řasy na skle... hm, podle toho jaké - jestli se ti je povede rozdrtit na miniaturní částečky a ty udržet ve vodním sloupci, tak je to OK. Dekapsulovanou artémii bych u larev nepoužila vůbec, SAK apod. bych nechala na později. Možná by stál za úvahu JBL Nobil Fluid nebo podobná krmiva pro nejmenší plůdek. Kvasnice jsou OK, zkoušela jsem tak krmit nauplie artémie a voda se moc nekazila. Podle mě je mnohem větší riziko vyhladovění, než zkažení vody.
Držím palce, hádám při té "zásobenosti larvami" se aspoň něco podaří :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 26 Máj 2006 22:56 pm

sprava:

vyprazdnili sa mi tri samice, z prvej toho vela neprezilo, druhe dve boli "uspesnejsie". Dnes mi plavalo asi 70 lariev v morskej vode (30g/l) a asi tolko isto v sladkej vode. Tie som prave prelovil do "mora".

Pocet lariev v mori sa asi trochu od vcera zmensil, uvidime, ako sa to bude vyvijat dalej.
Co je na nich uzasne je, ako velmi ich pritahuje svetlo. Naraba sa s nimi najlepsie vecer/v noci a ed zasvietite do jedneho rohu baterku, so zvyskom akva sa da robit cokolvek (vymena vody, odkalovanie,...).
Su strasne rozkosne, dufam, ze aspon nejaka prezije. Davam zatial len drozdie (2 krat denne) a zajtra skusim zoskrabat trochu rias zo skla a dat do mora. (tam je len 6 litrov vody, budem menit cca 2/3 kazdych 4-5 dni, neviem, ci to staci...)

Este mam plne tri samice a tesi ma to, ze asi nebude nudza o larvy ani v buducnosti a ak nieco pokazim, budem to moct skusit znova.

uvidime. Dalsia sprava neviem kedy, ale urcite sa ozvem.

Dobru noc

8)
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod bobor55 » 27 Máj 2006 11:45 am

a budes mat pstros nieco na predaj????
Obrázok používateľa
bobor55
 
Príspevky: 76
Založený: 05 Feb 2006 15:29 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Pštros » 27 Máj 2006 22:14 pm

bobor55 napísal:a budes mat pstros nieco na predaj????


Vyzera to, ze nie.
V tej morskej vode ubuda lariev kazdou hodinou...

Zacinam mat pocit, ze prvy pokus dopadne zle :cry:

Este ich tam par je a mam este tri plne samice.
Skusim este postudovat a zacnem odznova.

Uvidima, co bude dalej.

Asi bude treba experimentovat s inou salinitou a krmenim.

uvidime...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod duri75 » 28 Máj 2006 12:35 pm

Monzo tu morsku vodu zarabaj postupne. Im to tiez trva kym sa splachnu do mora.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod thomas111 » 28 Máj 2006 12:40 pm

duri75 napísal:Monzo tu morsku vodu zarabaj postupne. Im to tiez trva kym sa splachnu do mora.

Cital som ze je to uplne jedno. Ze kludne sa mozu larvy hodit do slanej vody skokom. Tusim ze to pisala Raviolka v jednom zo svojich clankov...
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.