3D pozadie (cement + perlit)



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod hurban » 08 Máj 2003 11:41 am

Mili akvarist. priatelia, kto mi poradi? Dopočul som sa že je možne vyrobiť pozadie do akvaria aj odliatim z betonu. Presnejšie cement + perlit.
Zaujimalo by ma či je to vhodne, a či to nemôže najakym nevhodnym spôsobom ovplyvniť chemizmus vody. cement obsahuje vapenec. Po vytvrdnuti sa sprava možno inak. Kto pozna odpoveď?
Vopred vam ďakujem. hurban
Obrázok používateľa
hurban
 
Príspevky: 24
Obrázky: 3
Založený: 08 Máj 2003 11:33 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: 3D pozadie

Odoslaťod salik » 24 Máj 2003 20:37 pm

tu mas o tom clanok - http://www.akvarium.sk/index.asp?id=technika_vypis&id_technika=11, napis autorovi - hencek@safework.gov.sk, ale co som to tak "prebehol", nemal s nicim problem
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: 3D pozadie

Odoslaťod fero » 26 Máj 2003 13:32 pm

Celkom zaujimavy navod ako vyrobit pozadie. :roll:
Len to pozadie je dost svetle. Ja by som tiez chcel vyrobit nejake 3D pozadie, len nie biele resp. svetle. Neviete ci sa da do zmesy cementu a perlitu domiesat nejaka prisada / farbivo / - samozrejme vodostala ?

Alebo je potrebne cakat kym perlitove pozadie pokryju riasy. :?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod los alamos » 14 Aug 2003 15:19 pm

Ak to bude ovplyvnovať chemizmus vody skus vyrobit pozadie z ineho materialu skus www.aquacz.cz/web/kutil/index.php3?clanek=3
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod canart » 15 Aug 2003 09:38 am

hurban napísal:Zaujimalo by ma či je to vhodne, a či to nemôže najakym nevhodnym spôsobom ovplyvniť chemizmus vody. cement obsahuje vapenec.

Videl som pozadie z cementu u chovatela Tropheusov. Takze to hovori samo za seba. Jasne, ze tieto ryby vyzaduju tvrdsiu vodu, tak by pripadne zmeny v tvrdosti nevadili.
Cement zmiesal s pieskom, ale pod to na sklo dal tenku vrstvu cisteho cementu s velmi jemnym pieskom, aby mu dalsia vrstva drzala. Nevyzeralo to zle, aj som uvazoval nad tym, ze to skusim, ale nakoniec sa mi nechcelo packat sa s cementom. Pouzil som radsej PU penu :D .
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod skala » 15 Aug 2003 09:48 am

Uf, prave vcera som canart sa bavil o cemente. Ci vadi, alebo nie. Myslim v nadrzi. A zrejme nie. Islo o kombinaciu cement a voda + nejaky material. A islo o specialne aj tzv. priehradove cementy, ktore su voduodpudive. Opytam sa na to cez vikend mozno stavara.

A dalsia kombinacia bol perlit + cosi, len problem bol ze je to blede. A ak sa to zariasilo, co sa teda zariasilo, tak cichlidy na tom spravili kusance a nevyzeralo dobre. Ale keby sa to prefarbilo??? Ktovie, mozno by to bolo super.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod majko » 15 Aug 2003 18:20 pm

Ja osobne som si spravil pozadie s polystyrenu a epoxidovej zivice. Zoberies polystyren, s pistolou na horuci vzduch to opracujes a potom to natries EXPOXY 1200 a posypes pieskom. EPOXY 1200 je urcena aj pre styk s potravinami. Treba to zopakovat niekolko krat. V akvarku to vyzera super.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod jacik » 26 Aug 2003 11:21 am

na http://akvarium.hyperlink.cz/diskuse_2001_10.htm som nasiel zaujimavy prispevok:

Hugo ( 9.10.2001 - 23:08:45 )
Re: Nový život - pozadí
Výrobní postup je asi následující : Na plastovou desku o rozměrech zadní stěny akvária postupně nastříkáváš polyuretanovou montážní pěnu, která se běžně používá na utěsňování oken, futer dveří atd. Provádí se to v několika vrstvách. Vždy když povrch přestane lepit (cca 20 minut) zapíchneš špičku spreje pod povrch an různých místech přifukuješ, aby se vytvořily různé výběžky. Fantazii se meze nekladou. Navíc se na povrch, samozřejmě ještě před vytvrdnutím, dají různě položit mikrotenové pytlíky s pískem, které vytvoří hlubší prohlubně Na závěr se to celé dá doladit po úplném vytuhnutí zabroušením (já jsem použil flexu). Povrch se potom natře štětcem epoxidovým lepidlem (to je dost pakárna) a posype jemnějším pískem. Fázi epoxid písek je třeba, pro lepší pokrytí, asi třikrát zopakovat. Na úplný závěr se to celé opláchne potravinářskou kyselinou citrónovou kvůli neutralizaci. Ingredience se zdají být dosti odpudivé, ale na vodu žádný vliv nemají. Nutno podotknout že to není zrovna nejlacinější, ale upečeš si to na míru. Na stětunu o rozměrech 100x50 vyšel matroš asi za 600 Kč tj. litr epoxidové pryskyřice, 1,5litru mont. pěny a písek.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod l_laco » 03 Sep 2003 10:47 am

Osobnu skusenost s vyrobou pozadia z cementu a perlitu nemam, ale stretol som sa uz s tromi ludmi, ktory take pozadie mali a asi po pol roku im zacali akvaria tiect. Netvrdim a netvrdili to ani oni, ze to bolo sposobene tym pozadim, ale nie je to vylucene. Vsetci akvarium klasicky opravili a kedze sa nejednalo o velke priesaky, len take slzenia zalepili to z vnutornej strany a zase bol pokoj. Ryby znasali cement bez problemov tak ze to asi vplyv na chemizmus vody nema.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod Loki12 » 10 Máj 2017 08:59 am

Pokračovanie z tejto témy:
kamenna-formacia-cementovanim-vo-vivariu-paludariu-t17045.html

Mám vyrobené pozadie kombináciou
PUR peny
rýchlotuhnúceho cementu
Polyuretanovej farby (certifikácia na styk s vodou a vhodná aj pre deti, kupené v BA v hobbymarkete)

používam to v krevetkáriu. žiadne problémy nie sú.
Podľa informácií z internetu môže byť aj čistý, neošetrený cement, len je potrebné meniť viac-krát vodu (10-15x) a merať alkalitu vody kým sa to neustály. Je fakt, že to používajú hlavne cichlidári (Tanganika) a tam je alkalita vyššia ako želaný stav. Čo som ale čítal, tak po vytvrdnutí cementu, je vo vode nerozpustný (to je aj dôvod, prečo sa cement tak s obľubou používa na priehradách)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod hkckoo » 10 Máj 2017 09:44 am

fuha, pekne ozivanie 14 rokov starej temy.
to je v podstate pravda, ze po dlhsej dobe, ked cement kompletne vytuhne (ale to v zavislosti od objemovej plochy moze trvat aj mesiace) potom ph vody vobec neovplyvnuje. avsak cement samotny je dost svetly.
osobne som rozmyslal po vytvrdnuti aplikovat nejaku akrylovu/latexovu farbu na stmavenie odtienu (hneda/seda) a nasledne aplikovat priehladnu farbu (nieco na styl zivice, ale netoxicke), ktora by beton zafixovala a nedostavalo sa tak nic do vody. mam vsak problem najst priesvitnu polyuretanovu farbu (ak vobec nieco take je). vysledny efekt takymto sposobom stoji fakt za to
http://www.dendroboard.com/forum/member ... ction.html
na nemeckom amazone som nasiel uplne skvely produkt (priesvitny latex vo vode inertny), ale pytaju za to 70€ :/
https://www.amazon.de/dp/B01LZSP3LX/
pre slovaka asi najjednoduchsie a najdostupnejsie riesenie je ta polyuretanova farba, ktora by nemala nijako skodit vode.
nejaky overeny druh polyuretanovej farby v odtienoch kamenin (tmavsia hneda/siva), ktory je lahko dostupny na slovensku?
najlepsie velmi male balenia.
cosi som googlil, ale nic pozdavajuce sa som nenasiel. v podstate len jedneho vyrobcu s nazvom "chemopure/chemolak" a to "chemo" v nazve ma trochu odradza od pouzitia :D

ja by som mal este maly dotaz, davam dokopy 10litrove okrasne akvarko na pracovny stol. //btw do tohto mini akvarka je v plane aj vodopad na pravej strane z kamena(betonu) kvoli ktoremu vlastne potrebujem tie polyuretanove farby//
robil som k nemu betonovy podstavec a potreboval by som ho natriet niecim priesvitnym, co by nemenilo farbu betonu. dovod nateru je v podstate ochranny, aby som zabranil "droleniu/mrveniu" betonu, co sa deje velmi lahko. podstavec je robeny z betonovej stierky a zvetrava sa to ako besne. ak mate financne menej narocne riesenie ako tych 70€ na amazone, rad si to vypocujem. neoplati sa mi to kupovat kvoli takej malej ploche (dlzka 40cm)
Obrázok
hkckoo
 
Príspevky: 4
Založený: 09 Máj 2017 22:19 pm

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Máj 2017 22:49 pm

Plánuješ do toho dať niečo živé?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod hkckoo » 14 Jún 2017 16:51 pm

budu tam zivocichy a rastliny, ano.
chcem sa spytat, s akym farebnym produktom mate konkretne skusenosti? teda pouzili ste to v akvariu?
hladam farbu na kamen/beton bud polyuretanovu alebo akrylovu. problem je, ze zdravotne nezavadnu, kt. nemeni parametre vody a je vhodna teda pre styk s potravinami som nasiel len jednu, od chemolaku. priamo je urcena na kov a je len v odtieni bielej.
viete o niecom v odtienoch tmavej sivej, hnedej az ciernej?
vopred dakujem za info.
ide mi o to, ze pieskopad z batonu, kt. som postavil je po vytvrdnuti velmi svetly, neposobi dojmom "praveho kamena", potrebujem to niecim natriet.
hkckoo
 
Príspevky: 4
Založený: 09 Máj 2017 22:19 pm

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod kvietik » 15 Jún 2017 08:05 am

Pri chemopure pisu, ze nepopuzivat na detske hracky, tak by som radsej ani do akvarka nedaval. Ja som mal v akvariu natrete pozadie Balakrylom a bolo to ok(maju na niektore farby certifikaty, ze sa mozu pouzivat na detske hracky-tak jedine tieto), ale neviem ako to bude drzatna betone, ja som to mal na polystyrene. Napis im mozno poradia :)
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod Azaza3l » 15 Jún 2017 21:26 pm

Pouzitelne na detske hracky neznamena automaticky vhodne trvalo do vody. Co som mal uz asi 4 rozne farby na vodnej baze tak vplyvom vody to stracalo vlastnosti znacne rychlo. Priamo na styk z pitnou vodou su natery na baze epoxidov, priamo urcene na natery bazenov, nadrzi na pitnu vodu alebo vino, v inej ako bielej, sedej, bezovej alebo modrej som ich nevidel :) To epoxy ako tu niekto spominal bude celkom ok. Viac latok ako pvc hadicky alebo plastove teleso filtra to do vody nepusti.
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 3D pozadie (cement + perlit)

Odoslaťod hkckoo » 26 Jún 2017 11:17 am

fuu, tak ja som uz daval do akvarka aj mamut glue multi, tak snad to bude z dlhodobeho hladiska ok.. uvadza sa, ze lepi aj pod vodou a je vhodny do bazenov. radil mi to clovek, kt. vlastni akvarium, tak snad :D kazdopadne prioritizoval fakt epoxy dvojzlozkovu. v tej dobe som tomu ale moc neveril, lebo dalsi odbornik mi tvrdil, ze je v tom kopa chemie.. :roll:

kazdopadne nasiel som super farbu na cement. resp. do cementu. mokreho. praskova farba, zdravotne nezavadna, ide len o farebny pigment, kt. permanentne zafarbi beton a nikdy sa nevymyje. je ale len v zopar odtienoch, no da sa zohnat v ciernej a hnedej. v sedej sa da potom kupit samotny cement, takze tak som to poriesil, nevyzera to najhorsie.
hkckoo
 
Príspevky: 4
Založený: 09 Máj 2017 22:19 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.