ostriežik purpurový



Všetko okolo akvarijných rýb

ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 31 Máj 2006 19:17 pm

ahojte
mám taký možno pre niekoho jednoduchý problém.
prednedávno som si kúpil niekoľko ostriežikov purpurových a dal som ich do svojho akva už s pôvodnou osádkou (14 kardinálky, 3 prísavníci, 17 panciernikov).
chcel by som sa pokúsiť o vytretie tejto rybky.
myslím si však, že panciernici ich rušia.
Môže to byť pravda? čo by ste mi radili?
Dal som im aj kvetináč do akva.
myslíte si, že by som mal zredukovať stavy ostatných rybky?
môže si ostriežik a prísavník prekážať?

prosím poraďte niekto
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Reklama

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 31 Máj 2006 19:35 pm

nepises ake mas akvarko takze tazko povedat ci to moze byt osadkou ale ak mas akva dostatocne velke pre dany pocet ryb tak v osadke problem nebude, a este co je niekolko ostriezikov ake su velke a v akom fizickom stave
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 31 Máj 2006 22:37 pm

a aby som doplnil milosa, treba mat v akvarku vela ukrytov. aby si mohli vybrat...
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 31 Máj 2006 23:40 pm

myslím že akvárko je v pohode (120 l)
úkrytov majú tiež dosť a fyzicka kondicia je podľa mňa dosť dobra. sú totiž dosť čule a tiez podla dostupnej literatúry sú aj dospele. mam ich teda 6 a z toho 4 vyzerajú, že sú skutocne dospele.
Neviem vsak ako docielit, aby sa rozmnožovali. vyzera to na dva pariky ale samice sa k sebe chovajú dost cudne. akoby si vzajomne dvorili. ja viem, ze to príde ako hlupost. ja len ako sa mi to javi.
neviete, co by to mohlo znamenat? a ako docielit rozmnozenie?
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 01 Jún 2006 06:26 am

tak zaprve 6 kusov v 120l akva je dost predsa len su to teritorialne ryby a bude pravdepodobne dochadzat ku vzajomnym konfliktom a ak vyzeraju "skoro dospele " tak kludne mozes mat uplne ine pohlavie ako si myslis vsak kenny :D skus dat foto inak preto aby sa vytreli nemusis robit nic oni ak maju aspon scasti vyhovujuce podmienky a su v dobrej kondicii tak sa vytru ci chces alebo nie
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 01 Jún 2006 09:19 am

tak je milos... presne ako hovirs :o
mne sa vytreli prvy krat v 56l akvarku a bol som z toho pekne prekvapeny...
teraz mam v 120 l akvakru 4 ks a po roku som zistil ze mam 4 samcov... :(
a inak som niekde cital ze ostrieziky maju radi sukromie a niekedy je dobre zakryt prednu stenu akvarka aby ich nerusilo to co sa deje v miestnosti.... ale neviem ci je to pravda... ale vyskusaat mozes :wink:
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 01 Jún 2006 12:29 pm

bohužial nemám možnosť dať foto, ale podľa všetkých možných znakov sú to dva páriky. samci majú predĺženú chrbtovú plutvu, samičky sú plnšie a tmavšie až silno bordové bruško.
tak dám asi preč tých menších dvoch.
nemám im dávať viac živej potravy, alebo niečo špeciálne?
a tí jpanciernici im nebudú vadiť?
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 01 Jún 2006 12:37 pm

no pozeral som zlozenie tvojho akvarka a musim povedat ze je trochuprerybnene mas tam sice 17 panciernikov ale z toho 6 su trinidadsky co je ryba dorastajuca cca 10 cm plus ostatna osadka. klasicky corydoras by mu vadit nemal a pri normalnom pocte urcite ani trinidadsky ostriezik totiz nema problem vytriet sa aj v spolocenskej nadrzi a dokonca je aj sanca ze tam nieco odchova ale potrebuje mat klud a to v tvojom akvarku asi vazne nema, co sa tyka potravy moze to pomoct ale oni niesu nijak vyberavy ja krmim suchym a vytieraju sa takze problem by som hladal inde
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 01 Jún 2006 17:28 pm

takze dakujem za odpoved obom
mam teraz pred sebou zavaznu ulohu: vybrat z panciernikov, ktorych dam kamosovi
mam tam albínovi, škvrnitých, kovových a triindastých
ale nechám si asi tých triindastých
a chcel by som ešte rozmnožiť prísavníkov
nebudú si ostriežikovia a prísavníci nejako prekážať?
teda resp. nebudú ostriežikovia požierať malých prísavníkov?
ak máte nejakú skúsenosť alebo radu, poteším sa jej
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 01 Jún 2006 18:44 pm

no takja by som dal skor prec tych trinidadskych a co sa tyka rozmnozovania prisavnikov a ostriezikov v jednom akvarku tak to bude asi problem lebo aj prisavnik aj ostriezik vyhladavaju jaskynky a ako naschval sa ti urcite budu byt prave o tu jednu :D navyse ak sa ti mlade prisavniky rozplavaju tak ostriezik bude urcite skusat nejakeho chytit ono su to lovci mne napriklad v pohode zlikvidovali tak 2cm neocaridiny tak do 10min vacsinu jedna sa schovala a prezila do dalsieho dna, problem je aj v tom ze sa budu nacahdzat v rovnakom vodnom stlpci teda pri dne a budu vlastne stale v kontakte, mozne riesenie by bolo vytvorit veelku dzunglu a spravit im teritoria aspon ciastocne odseba ale oto sa mozes len pokusat ci sa ti to podari je otazne takze vela stastia aj ked ja by som volil na odchov asi samostatnu nadrz ale to je uz vec priestoru a moznosti
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 01 Jún 2006 22:11 pm

v skutočnosti fakt nemam toľko priestoru, to máš pravdu.
asi by som sa pokúsil praktizovať ten tvoj nápad s tou "džunglou". ale mám veľký problém s rastlinami. moc sa im jednoducho nedarí. nemáš nejaký osvedčený spôsob aké rastliny sa dajú v pohode pestovať a darí sa im? alebo aké kombinácie zvoliť?
nemám s tým totiž moc nejaké skúsenosti (inak dúfam, že nevadí že tykám. nechcem byť nezdvorilý)
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 02 Jún 2006 10:33 am

no ak sa mozem pripojit... ja tam mam dost husto nasadenu heterantheru sosterifoliu, valisneriu a hygophilu guyanensis v pozadi a v predu echinodorus quadricostatus (neviem presne ako sa to pise...)
mne sa tiez rastlinam velmi nedarilo ale ked som sa dal na kvasenie tak sa to rozbehlo a teraz kazdy druhy tyzden musim riedit.... ty pridavas nieco? nejake hnojivo alebo co2?

ps1: som si vsimol jednu vyhodu pri bublani u ostriezikov... vobec im to nevadi... ostatne ryby su pri hladine a snazia sa dychat z atmosfery a oni sa veselo prehanaju popri dne... :)

ps2: milos.... predstav si ze tie ostrieziky co simi dal... jeden z nich je samec... takze uz ich mam 5 .... :D
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 02 Jún 2006 13:06 pm

kenny to my je luto ale uznaj ze pri 2cm rybach mam aj tak dobru uspesnost :D ale s tym CO2 to nie je az tak celkom pravda mne sa uz podarilo ostriezikov dostat k hladine ale to ich bolo v 45l akva asi 60
Michal zaruceny recept na rastliny asi neexistuje alebo aspon ja ho nepoznam ale doporucujem druhy ako valisneria, sagitaria, javsky mach a ak mas dobre svetlo mozes dat aj stonkove ak nie tak tie by som nedaval lebo sice porastu rychlo ale budu to len stonky "bez" listov
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 02 Jún 2006 19:27 pm

vdaka za nápady. sú to skutočne pekné rastlinky.
budem si vsak musieť akva trošku prerobiť.
ja CO2 nepridávam a zisťujem, že tým robím asi dosť veľkú chybu. hnojivo som dával. nemáš nejakú overenú značku (lacnejšie, drahšie) hlavne aby bolo účinné.
už sa normálne teším, ako to pekne porobím a rastlinkám sa bude dariť. len aby som neskončil s dlhým nosom.
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 02 Jún 2006 22:25 pm

ja som bol v akvaristike kde je odbornik (teda aspon tak o nom v bb hovoria) a ten mi neodporucal PMDD a povedal ze si mam radsej kupit BRUTUS ze je to pecka a nerastu z toho riasy ako po PMDD. a k tomu co2.... urcite robis chybu... ja som zacal bublat a rastliny normalne "vybuchli". ked som doniesol do predajne heterantheru sosterifoliu ze sa jej chcem trosku zbavit lebo rastie ako z vody tak na mna pozeral ako no nejaky zjav ze co som mu to tam doniesol... a ked som sa pozrel do jeho akvarka tak som zistil preco :D jeho heteranthera vyzerala oproti mojej dost uboho....
len sa neboj experimentovat... zacni najprv z difuznym zvonom... raz denne ho napln a uvidis ako sa ti to bude spravat a ako sa ti budu spraat ryby. ja som to neskor trosku prehnal a skoro som si odpasol prisavnikov ale uz je vsetko v poho... skus ten brutus a co2 a popripade skus tie tabletky ku korenom co sa tu teraz o nich hovori (uz neviem ako sa volaju)....

ps: milos... to neva... ja uz s tym nieco spravim :) uz su celkom velke tak ich skusim nejako poparit aby som sa aj ja zase mohol tesit z pekneho prirastku do "rodiny" .,...

chovu zdar
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 03 Jún 2006 00:46 am

michal mne sa celkom osvedcil bivoj to su take gulicky co sa davaju do strku ku korenom, ak by si chcel davat tekute hnojivo tak to by som uz asi testoval vodu aby sa ti nepremnozili riasy
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod jabackhamko » 18 Jún 2006 10:36 am

mám problém s identifikáciou pohlavia mojich dvoch ostriežikov. vie mi niekto popísať ako ich na 100% rozpoznám?
a ešte jedna vec. v mojom spoločenskom akvárku by ostriežiky asi veľa pokoja na odchov nemali. môžem použiť akvárko s rozmerom 45x30x25 (šxvxh). v tom malom akva mám len jednu neocaridunu ak sa nemýlim a zopár rastlín (egeria densa, kryptokorina nejaká, echinodorus bleherae a hygrophyla polysperma). filter aquael fan-1 plus a osvetlenie klasická usporka.
jabackhamko
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Dec 2005 20:01 pm
Bydlisko: trebišov

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 18 Jún 2006 11:10 am

Ja si myslim, ze by to mohlo byt v pohode. daj im tam este nejake úkryty. teda kvetináč, alebo niečo s hladkými plochami a časom sa ti vytrú. teda ak nemáš rovnaké pohlavie.
tie rozdiely na 100% neviem, či ti niekto povie. samček by mal mať chrbtovú plutvu dlhšiu (taký mečovitý výbežok) a samička by mala byť tučnejšia a takou červenou až bordovou škvrnou na spodnej časti brucha (pri análnej plutve).
a ešte jedna podstatná vec: ostriežiky si vyberajú partnerov a keď si nesadnu, tak s tým asi nič nenarobíš
ostriežiky sú neni nejako náročne na starostlivosť, aj mladé si vychovávajú samé. môže však nastať prípad, že po nerese začne samček byť samičku. potom je lepšie ich oddeliť. samčeka nechaj s malými on ich už vychová a bude dávať na ne pozor.
neviem však, čo je tá "neocariduna"
sorry, ale nie som v tom až taký zbehlý. ale s tými ostriežikmi by to mala byť pravda. skús sa tu ešte popozerať, niekto dával obrázky, lebo nevedel tiež rozlíšiť samčeka od samičky
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 18 Jún 2006 14:08 pm

no hlavny rozdiel je v tom ze samicka je o dost mensia. samec ma predlzenu chrbtovu a chvostovu plutvi, samicka ma chvostovu plutvu zaoblenu. vecsinou samicka nema cierne skvrny na chrbtovej a chvostovej plutve ale nie vzdy...ale samicka je vacsinou cervensia na bruchu. neviem dat sem fotku tak sem dam len link na obrazk, na ktorom to dobre vidno. samicka mensia a plnsia, samec vacsi a s dlhsimi plutvami :)

http://www.justbajan.com/pets/fish/spec ... e_krib.jpg

ak chces vediet viac tak si vygugli slovo "kribensis" alebo "pelvicachromis pulcher" a mas co citat cely tyzden :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 18 Jún 2006 19:54 pm

samec je menj vyfarbeny jeho plutvy byvaju predlzene ale nemusi to platit pokial nieje dostatocne dominantny je chudsi samicka ma pekne vyfarbene brucho je plnsia ale urcenie na 100 5 je mozne len pri dostatocne velkych jedincoch tak 3-4 cm pripadne tu daj fotku a pohlavie sa uz urci na tej fotke co tu dal kenny to je dobre vydiet
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 26 Jún 2006 17:36 pm

ahojte vsetci!
potrebujem surne radu. samice ostriezika purpuroveho sa spravaju ako cudne k samcom. akoby ich vábili, alebo nieco take. a ked sa stretnu spolu, akoby sa predvadzali pred sebou.
je to v poriadku???
mne tak vobec nepride. podla mna to je dost divne, ved robia to, co by mali robit samci
prosim o radu
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod kenny » 26 Jún 2006 17:54 pm

no tak to je v poho... z toho si nic nerob. ony sa pretrcaju pred samcami a lakaju ich ked su plne ikier. ukazuju im ze uz je cas na parenie....
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Miloš » 27 Jún 2006 11:22 am

onedlho budes mat kopu malych a o problem viac teda co s nimi :D gratulujem
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ostriežik purpurový

Odoslaťod Michal Kozák » 29 Jún 2006 07:10 am

ahojte
vcera som v akva zbadal malych prisavnikov. som inak taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak rad.
ale bojim sa, ze ich ostriezikovia pozeru.
co by ste mi poradili?
prosim co najskor
Obrázok používateľa
Michal Kozák
 
Príspevky: 49
Založený: 27 Mar 2006 10:33 am
Bydlisko: Lednické Rovne

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.