Mečúne [Xiphophorus ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Co si myslite o mecunoch???

Pekna ryba
47
71%
Taka priemerna ryba
19
29%
 
Celkový počet hlasov : 66

Re: MECUNE

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Jún 2006 00:42 am

rt a SoRex zaujimave citanie.Zaujali ma vase prispevky.Pozitivne.Vdaka
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: MECUNE

Odoslaťod Day » 22 Jún 2006 14:25 pm

pipapo-
Mať ujednotené a odborne schválené názvy je dôležité aj z hľadiska dorozumievania a ľahšej komunikácie. Napríklad to znamená, že keď si budeš v obchode pýtať mrenku štvorpruhú, tak aj dostaneš mrenku štvorpruhú a nie niečo iné.
Predíde sa aspoň prípadom, keď si niekto naivne myslí ako dobre ovláda názvy rýb a ako sú všetci predavači hlúpy (viď niektoré dávnejšie témy).
Po dlhšom čase zaujímavá téma vybočujúca z radu nemastných neslaných debát, ktorých je tu plno.
Naposledy upravil Day dňa 22 Jún 2006 18:00 pm, celkovo upravené 1 krát.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: MECUNE

Odoslaťod roger » 22 Jún 2006 15:08 pm

v casopise Kultura slova sa v rocniku 2001 zaobera knihou:
FRANK, Stanislav: Sladkovodná akvaristika. Praha: Nakladatelství Cesty 2000. 248 s. /Preklad z češtiny do slovenčiny: Alfréd Trnka a Bronislava Trnková/
tu si mozete pozriet:
http://www.juls.savba.sk:8080/hujer.ks/show/KS/2001/4

citujem:
V oblasti terminológie možno spochybniť názov piraja, keďže názov tejto ryby je v slovenčine ustálený ako piraňa, ďalej (a to je skôr otázka prekladateľom) sa nám vidí neodôvodnená zmena názvu rozšíreného druhu ryby Xiphophorus helleri z ustáleného názvu mečúň mexický (ide nám najmä o rodový názov mečúň) na názov mečovka zelená, zjavne prevzatý z češtiny.
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: MECUNE

Odoslaťod duri75 » 22 Jún 2006 16:09 pm

k tejto debate. Ked som mal mecune niekedy v roku 1983-84 tak sa volali mecune a nie mecovky.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: MECUNE

Odoslaťod bobor55 » 23 Jún 2006 13:09 pm

pipapo,tato tema ma byt o mecunoch a vsetko okolo ich...........:D
Obrázok používateľa
bobor55
 
Príspevky: 76
Založený: 05 Feb 2006 15:29 pm
Bydlisko: Poprad

Re: MECUNE

Odoslaťod rt » 23 Jún 2006 13:28 pm

SoRex napísal:Já bych nijak výrazně nevinil ichthyology. Národní názvy nemusí být jejich parketa. Nebo myslíte, že kapr, siven, hlavatka, vranka, ad. jsou názvy, které rybám přiřkli ichthyologové? Vznik národních názvů je "multiplatformější". Některé jsou historické, některé vznikly spontánně lidskou tvořivostí, jiné mají na svědomí komerční potřeby, případně překlady z cizí literatury, další vznikly jednorázově na zakázku pro nějakou publikaci...
Obecně potom platí, že oficiálním názvem je uznán ten, který byl ve spojení s daným organizmem použit poprvé (v novodobých dějinách) a nebyl již dříve použit u jiného.
A to je, předpokládám, právě ona nejasnost u slovenského názvu X. helleri. To, co bylo používáno ve starší literatuře, nemusí být vůbec relevantní. Je totiž možné, že ještě dříve bylo použito jiné jméno, které je podle výše uvedených zásad platné. Osobně (promiňte, vím, že mi do slovenštiny nic není) bych nejvíc fandil názvu mečůn, který užívá p. N. Dokoupil v knize "Moderné mečůně". U něj věřím, že prošel stohy literatury, aby našel první použitý název.


Súhlasím, ale naopak sám pán Dokoupil ešte pred uverejnením spomínanej knihy používa názov mečovka.
Opakujem, že mečúň je ryba z morskej čeľade mečúňovitých (mečounovití). Andódi sa opiera vo svojej knihe o staršie pramene a zrejme vedel o čom píše.
Na druhej strane je možné prihliadať aj na ostatné živorodky, ktorých názov je výhradne v ženskom rode.

Pozn. pre začiatočníkov (mečúňovité nemajú nič spoložné s radom halančíkov, do ktorého spadá živorodý rod Xiphophorus)
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: MECUNE

Odoslaťod rt » 23 Jún 2006 13:30 pm

pipapo napísal:Aj mne je to jedno. Boooze, aspon mate o com kecat. Tlachate o nicom jak v parlamente. Volajme ich rt a bude!!


No tak to vidíš. Akvaristika nie je iba o pozorovaní, ale aj o poriadku v názvosloví resp. v systéme.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: MECUNE

Odoslaťod rt » 23 Jún 2006 13:39 pm

roger napísal:v casopise Kultura slova sa v rocniku 2001 zaobera knihou:
FRANK, Stanislav: Sladkovodná akvaristika. Praha: Nakladatelství Cesty 2000. 248 s. /Preklad z češtiny do slovenčiny: Alfréd Trnka a Bronislava Trnková/
tu si mozete pozriet:
http://www.juls.savba.sk:8080/hujer.ks/show/KS/2001/4

citujem:
V oblasti terminológie možno spochybniť názov piraja, keďže názov tejto ryby je v slovenčine ustálený ako piraňa, ďalej (a to je skôr otázka prekladateľom) sa nám vidí neodôvodnená zmena názvu rozšíreného druhu ryby Xiphophorus helleri z ustáleného názvu mečúň mexický (ide nám najmä o rodový názov mečúň) na názov mečovka zelená, zjavne prevzatý z češtiny.


Mečovku zelenú používa aj RNDr Holčík, ktorý ma za sebou vynikajúce práce z oblasti ichtyológie. Preložil už dnes staršiu, ale stále cenenú knihu od S. Franka Veľký obrazový atlas rýb. Logicky nemohol dať tomuto druhu iný rodový názov nakoľko o niekoľko strán skôr je mečúňom nazvaná iná morská ryba.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: MECUNE

Odoslaťod skala » 23 Jún 2006 19:00 pm

nuz, mna boli z toho brucho :-((. Ja osobne by som narodne nazvy prenechal ludovej tvorbe a pouzival ich v skolkach. Viem, zhruba aky bordel je v nazvoch aj inych skupin ako su ryby, zvlast anglosasi si nehoraznde vyrabaju nazvy v duchu primitivneho prvotnopospolneho spolocenstva. Nic proti prirodzenosti v pripade guinejskych obyvatelov, ale od britov napr. by som cakal vacsiu uctu voci vede.

mne osobne je uplne jedno, ci to niekto nazyva mecovka, alebo mecun. Mne sa nazov mecovka zda cesky a beztak sa mi nepaci. Castejsie aj tak pouzivam pomenovanie xifa.

chapem vsak, ze je to pre rt srdcova tema, aj ked sa musim priznat, ze mi to je smiesne, ale statocne to vzdy pretrpim a akceptujem zvacsa k nicomu neveduce prispevky. RT totiz az so sialenou vasnou presadzuje mecovku - prepac riso, tak to vnimam.

navrhujem skor pokojne presadenie nazvu mecovka, najma do odbornej literatury.

pouzijem priklad z inej oblasti: vsak vacsina z vas pocula o tom, ze ten a ten, alebo vy ste chovali zajace. Ale, chyba lavky - ono totiz az na male vynimky sa chovaju kraliky. A kralik nie je ten isty druh ako zajac. Padne preto svet na zadok? ;-) Aby ste ma pochopili, jasne je lespie, ovela lepsie volat veci pravym menom, ale dramu by som z toho nerobil, howgh.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: MECUNE

Odoslaťod pipapo » 23 Jún 2006 22:33 pm

Day - to mi je jasne. Len opakujem, myslim si, ze nie je v moci par akvaristov na tomto webe volajako pretlacit pouzivanie toho nazvoslovia ne ktorom sa tu dohodneme. Ci myslis, ze hej?


bobor55 - Myslim len, ze zakladatel tejto temy jej dal nie celkom vystizny nazov na to, co sa chcel opytat.

rt - Beriem, ze akvaristika nie je len o pozorovani. Ale ani o merani vtakov, kto ma doma vacsiu, hrubsiu, alebo starsiu akvaprirucku. Nic v zlom, beriem ked sa akvaristike venujes tak do hlbky.


Ked sa niekto pyta na mecune na tomto akvafore, je mi jasne ake mecune ma na mysli. Tebe nie??

Stale si myslim, ze tato debata k nicomu nevedie. Majte sa
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: MECUNE

Odoslaťod vysluzil2 » 23 Jún 2006 23:23 pm

Takze v odborne sa zajac vola kralik a neodbornici volaju kralika zajac.Takze ,ked bude chciet skala zajaca,tak bude pytat kralika.Ak ja budem chciet kralika tak si budem pytat zajaca. A mne prisla prihlaska na Medzinarodne majstrovstva Slovenska XIPHO-MOLLY .Termin uzavierky prihlasok je10.7.2006.A bude sa sutazit X.Helleri,X.Maculatus,X.Variatus,P.Sphenops,P.Velifera, a P.reticulata-pary.Pre nas ostatnych su to VIII.Medzinarodne majstrovstva zivorodych ryb 2006 .Takze vsetci odbornici na nazvy mate moznost sutazit v kategoriach-mecune-mecovky-xify,platy variatusky a maculatusky,moly-velfery-latipiny,gupy-gupky-oka-pavie ocka.To ze ziacik by mal dokazat vychovat zivorodky na chlebe a v kybly je jasne ako facka.Takze som zvedavy kolko Vas co mate aq afajnovo krmite kolky poslete prihlasku.Spravne by bolo keby nazvy urcil vitaz.Keby som vyhral ja,tak x.helleri by sa rok volal raketa.:-) .To by bolo chaosu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: MECUNE

Odoslaťod Drobec » 24 Jún 2006 09:38 am

ahojte no celkom sa na vašich pismenkach bavkam.Neviem preco dakomu zalezi na tom ako sa to ma spravne Slovensky vyslovovat,ked vieme ze oficialne nazvy na slovensku neexistuju,tymto by sa mali zaoberat ludia iny a nie my.Ja tiez osobne pouzivam latinske nazvy,ale ked mi dakto povie ci nemam mecune je jasne ze ma na mysly X.Helleri
a nie obrovskeho mečuna aj ked bolo by zaujimave mat daco take v neakej giga nadrži a prisiel by kupec ze berem par kuskov hehe
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: MECUNE

Odoslaťod rt » 24 Jún 2006 13:18 pm

vysluzil2 napísal:Takze v odborne sa zajac vola kralik a neodbornici volaju kralika zajac.Takze ,ked bude chciet skala zajaca,tak bude pytat kralika.Ak ja budem chciet kralika tak si budem pytat zajaca. A mne prisla prihlaska na Medzinarodne majstrovstva Slovenska XIPHO-MOLLY .Termin uzavierky prihlasok je10.7.2006.A bude sa sutazit X.Helleri,X.Maculatus,X.Variatus,P.Sphenops,P.Velifera, a P.reticulata-pary.Pre nas ostatnych su to VIII.Medzinarodne majstrovstva zivorodych ryb 2006 .Takze vsetci odbornici na nazvy mate moznost sutazit v kategoriach-mecune-mecovky-xify,platy variatusky a maculatusky,moly-velfery-latipiny,gupy-gupky-oka-pavie ocka.To ze ziacik by mal dokazat vychovat zivorodky na chlebe a v kybly je jasne ako facka.Takze som zvedavy kolko Vas co mate aq afajnovo krmite kolky poslete prihlasku.Spravne by bolo keby nazvy urcil vitaz.Keby som vyhral ja,tak x.helleri by sa rok volal raketa.:-) .To by bolo chaosu.


Ale Ivan. Mečúne tam istotne nebudú. Budú tam mečovky.
Ja si zvyčajne za svojimi názormi stojím a je mi ťažko sa názoru vzdať.
A viem, že takých nás je veľa.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: MECUNE

Odoslaťod pipapo » 24 Jún 2006 13:27 pm

:D
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: MECUNE

Odoslaťod rt » 24 Jún 2006 13:37 pm

Drobec napísal:ahojte no celkom sa na vašich pismenkach bavkam.Neviem preco dakomu zalezi na tom ako sa to ma spravne Slovensky vyslovovat,ked vieme ze oficialne nazvy na slovensku neexistuju,tymto by sa mali zaoberat ludia iny a nie my.Ja tiez osobne pouzivam latinske nazvy,ale ked mi dakto povie ci nemam mecune je jasne ze ma na mysly X.Helleri
a nie obrovskeho mečuna aj ked bolo by zaujimave mat daco take v neakej giga nadrži a prisiel by kupec ze berem par kuskov hehe


Momentálne je to tak ako vravíš. Ale čo keď (viem je to iba málo pravdepodobné) sa mimoriadne rozšíria v akvaristike 300 kilové mečúne z mora?
Xiphophorus helleri je iba jedným z príkladov.
V ponuke slovenských prekladov kníh o akvaristike sú aj ďalšie lahôdky.
Napríklad som sa dočítal o slížovi nádhernom.
No povedz, keby som tu o ňom písal, asi by málo kto tušil, že sa jedná o najrozšírenejšiu botiu nádhernú, v čechách parmičku nádhernú v latine Chromobotia macracanthus z čeľade Cobitidae, ktorú naši skvelí prekladatelia preložili ako čeľaď plžovitých (pozn. plžovité snáď vystihujú iba niektoré rody ako napr. pangio, ale botie sú predsa úplne iné ryby).
V tomto prípade sa prikláňam tak isto k českému názvosloviu, kde: Cobitidae = sekavcovité
Pangio = sekavec
Botia = sekavka.
Logické názvoslovie vystihujúce vlastnosti tejto skupiny (rodu)
Napr. Botie dokážu svojou prispôsobenou papuľkou doslova vysekať slimáka z ulity. Pri konzumácii tvrdých granúl dobre počuť sekavé zvuky.
A vraj slíž. Onedlho sa možno popíše nový druh botie s drobnými tmavými škvrnkami a bude tu slíž makový a keď si ich kúpim päť tak budem mať makové slíže alebo čo?
Takže táto téma je naozaj pritvrdým chlebíkom.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: MECUNE

Odoslaťod pipapo » 24 Jún 2006 20:10 pm

Preboha, prosim, len nezacinaj zase s niecim inym...
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: MECUNE

Odoslaťod Drobec » 25 Jún 2006 18:04 pm

aj tak si myslim ze by sa mal použivat latinsky nazov,tomu porozumie aj prislusnik inej narodnosti a medzinarodne vstahy su doležite xixi.Aj tak to tu nevyriešime a ja tak ako doteraz budem nosiť do akvaristyk mečune bo tie odomňa pýtaju.Teraz im mam hovoriť že to nie su mečune,ale mečovky,alebo Xiphophorus helleri pripada mi to divne vam nie
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: MECUNE

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Jún 2006 00:52 am

A odo mna cez telefon pytali mecune madarske.To kamarat z akvaristiky XY sa pomylil.Ked mi potom vysvetlil,ze su to s ciernymi ocami,tak mi bolo hned vsetko jasne.Odteraz ja budem ponukat mecovky, rt ma presvedcil.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: MECUNE

Odoslaťod SoRex » 26 Jún 2006 08:01 am

vysluzil2 napísal:... mecune madarske.....Ked mi potom vysvetlil,ze su to s ciernymi ocami,tak mi bolo hned vsetko jasne.Odteraz ja budem ponukat mecovky...

Přiznávám, že jsem si to přečetl několikrát, ale vztah ani argumentaci jsem nepochopil :oops:
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: MECUNE

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Jún 2006 04:04 am

CHcel povedat mexicke,a pomylil sa..Objednaval wiedenske lyrove a normalne.Potom chcel cervene a WG-cka,nevedel ako ich pomenovat tak ich chcel pytat pod nazvom mexicke. A mecovky pretoich budem volat mecovky,pretoze v slovenskom preklade Interstandart Xipho-Molly2001 sa pise nazov mecovka.Ten je pre mna prvorady.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: MECUNE

Odoslaťod SoRex » 27 Jún 2006 08:02 am

vysluzil2 napísal:CHcel povedat mexicke,a pomylil sa..Objednaval wiedenske lyrove a normalne.Potom chcel cervene a WG-cka,nevedel ako ich pomenovat tak ich chcel pytat pod nazvom mexicke.

Ale názvy chovatelských forem přeci nemají vůbec žádný vztah k systematickému názvu druhu. Takže z tohoto hlediska je úplně jedno, jestli "Mečůně wiedeňské" nebo "Mečovky wiedeňské". Takže Vaší poznámce stále nerozumím. Ale jako Čechovi jsou mi tyto spory hodně vzdálené...
Naposledy upravil SoRex dňa 27 Jún 2006 17:02 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: MECUNE

Odoslaťod Drobec » 27 Jún 2006 15:54 pm

a co ak sa mi podari ustalit farbu aka tu este nebola,nazvem ju podla seba xixi
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: MECUNE

Odoslaťod Dany Five » 27 Jún 2006 22:33 pm

mno a ako ich mnozit ? :D lebo vobec ma nezaujima ako sa volaju, teraz som dokupil samca (vraj samce su tie s mecom na chvoste ;)) ku samicke teda bez meca...som zaciatocnik tak poradte, samicka je cela cervena aj chvost, a samec ma biele brusko, cervene telo a od polky tela ide az po chvost cierny pas, nezalezi akej farby su ci ano ? pri romznozovani...nejde o rozdielny druh ?
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: MECUNE

Odoslaťod vysluzil2 » 28 Jún 2006 01:24 am

Tak teda Dany Five,ked si taky zeravy go mnozenia mecoviek, tak ti poradi vicemajster Europy za minuly rok v mecovkach,ktore sa konali v Polsku.Budes sledovat samicku , a ak zbadas ze je tesne pred porodom tak ju umiestnis do porodnicky ktoru mas v aq s filtrom a bez dalsej inej rybiej osadky.Das si tam niekolko slimakov,ktory budu likvidovat nadbytocnu stravu arybie vykaly.Caka ta krmenie,dodrziavanie hygieny v aq.To je vsetko .A uz sa viac nemusis vypytovat,a ja budem rad ak mi das vediet svoj vysledok.Atake banalne otazky s farbou ,ktore ta ztrapnuju neklad.Mecovka sa spari aj platov hocakej farby,nieto este navzajom.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.