Teplota vody v akva v lete?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Dany Five » 28 Jún 2006 14:31 pm

predavac na Muskatovej v akvaristike v KE mi povedal tiez ze flasa nepomaha, ak teplota stupne na 30 stupnov, treba vraj odobrat 1/4 vody a doliat z vodovody priamo uplne studenu
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Reklama

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod MatoM » 28 Jún 2006 14:33 pm

:-)...teraz som pocul predpoved...ma sa ochladit...vraj...ale neviem o kolko stupnov...:-)
Obrázok používateľa
MatoM
 
Príspevky: 16
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2006 07:23 am
Bydlisko: ša?a

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod joko » 28 Jún 2006 14:40 pm

k sa nemylim, tak tusim jacik, alebo ninoq to tu pred 2 rokmi vysvetlovali, aj tusim vzorec dali, alebo nejaku tabulku, kolko ladu by pomohlo na znizenie teploty!

Ale ako Roman spominal, je to uplne nerealne !
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Attila Szabó » 28 Jún 2006 14:56 pm

Odoberanie švrtiny obemu akva podľa mňa tiež nepomáha dlhodobo. Ja odoberám práve štvrtiny vody pri pravidelnej víkendovej výmene vody. Naposledy mi stiahlo teplotu o 2 stupne (stiahlo by aj o viac, ale nechcem rybám spôsobiť tepelný šok). Na druhý deň večer bola teplota zase späť. Nebudete predsa každý druhý deň vymieňať štvrtiny vody... Už len z dôvodu narušenia bilogickej rovnováhy. Nie že by to bola namáhavá robota pri 700 l akva...
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod skala » 28 Jún 2006 15:19 pm

ja by som tiez na vsetkych apeloval - nezaoberajte sa kravinami. resp. pozerajte sa realne na riesenie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod roger » 28 Jún 2006 15:36 pm

skala napísal:ja by som tiez na vsetkych apeloval - nezaoberajte sa kravinami. resp. pozerajte sa realne na riesenie.

pravda je :wink:
neda mi nereagovat, lebo mna tiez trapia vysoke teploty v akvariach, ale mrazit umelohmotne flase plne vody by ma v zivote nenapadlo :idea:
kazdy skuseny akvarista vam potvrdi, ze 30 az 32°C nie je nic strasne,vacsina ryb to v pohodicke prezije.Skor sa treba zamerat na druhotne vplyvy teplej vody, v prvom rade nedostatok kyslika,co moze uskodit niektorym druhom ryb,ktore vyzaduju vodu bohatu na kyslik /prisavnicky zijuce v prudiacej vode,gastromyzony ai./
najvhodnejsim opatrenim proti nadmernemu prehrievaniu vody je obmedzenie osvetlenia: zmensit pocet W/l a znizit aj dobu osvetlenia. Ja momentalne nesvietim vobec. :P
dalsie opatrenia:
-menej krmit, pri takychto teplotach sa moze voda rychlejsie "pokazit"
-castejsie menit 1/4 az 1/3 vody ale neodporucal by som castejsie ako 1 x za tyzden
-aspon cez noc okyslicovat klasickym prevzdusnovacim kamienkom

Hlavne nepanikarit,ako som na zaciatku napisal,take teploty su uplne v pohode :wink:
Naposledy upravil roger dňa 28 Jún 2006 15:47 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod joko » 28 Jún 2006 15:46 pm

roger napísal:take teploty su uplne v pohode :wink:
No zase uplne v pohode to nebude. Ale inac suhlasim :wink:
Skor to aj rastliny mozu odniest. Tiez to nemaju moc radi.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod mikess » 28 Jún 2006 15:49 pm

Roqer ma pravdu, netreba z toho robit taky problem. Teplota rybam vobec neublizi a ked dychaju ako po 100ke tak je to preto, ze nemaju co dychat a nie ze im je teplo. Najlahsie je pridat niekde do rohu jeden prevzdusnovaci kamen a nie je problem. A ani to moc nevidno a splni to ucel.
Ryby aj v priode maju raz za cas vysoke teploty a zvacsa to "rozchodia" Tam je problem len s tym vzduchom, takze ten by som riesil v prvom rade a flase az potom, ak by to nepomohlo.
Obrázok používateľa
mikess
 
Príspevky: 7
Založený: 26 Jún 2006 18:45 pm
Bydlisko: LM a BA

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod roger » 28 Jún 2006 16:03 pm

joko napísal:
roger napísal:take teploty su uplne v pohode :wink:
No zase uplne v pohode to nebude. Ale inac suhlasim :wink:
Skor to aj rastliny mozu odniest. Tiez to nemaju moc radi.

samozrejme, niektore rastlinky s tym mozu mat problem,to nepopieram. pokial ma niekdo 500 litrove rastlinne akvarium plne vzacnych, tazko zohnatelnych rastliniek ta mu odporucam:

http://www.akvashop.sk/product_info.php?manufacturers_id=83&products_id=2522
http://www.akvarista.cz/web/shop/rubrika-chladici-technika

a bude mat po cely rok 24°C :)
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod skala » 28 Jún 2006 16:11 pm

to co napisal roger - je to zhruba tak, ako by sme sa mali starat aj o seba. a z rastlinami joko je este mensi problem. ved si skuste predstavit, ake teplo je rastlinam v ich prirodnych lokalitach. echinodori v teple kvitnu ako sialene - aj ked je to aj preto, ze sa im zhorsili podmienky.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Attila Szabó » 28 Jún 2006 18:10 pm

S tým vzduchom to nie je tragické, ja mám v 650-ke 54ks dospelých Tropheusov veľkých 10-14cm a nevzduchujem viac ako obyčajne (včera teplota v akva dosiahla 30 stup.). Zadýchané sú len po bitke... Aspoň sa toľko nemlátia ako obyčajne...
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Drobec » 28 Jún 2006 18:55 pm

predstavte si u mna sa dnes vysplhala teplota na 30 a okamžite boli ryby hore a lapali po vzduchu,tak som im musel pridat,žial par kuskov podlahlo.Islo o nadrz z Xiphophorus helleri asi 5 cm kusky,neviem ako je to možne ale stalo sa nedostatok kyslikaniekto tu mal opat pravdu...
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod duri75 » 28 Jún 2006 20:09 pm

ja mam zase 32 a v pohode, pritom 54l je prerybnena uz len dospelymi jedincami 6ks gupiek ľks mecunov a 3ks black moll (plus 10 tetier neonovych, 3 medene, 4 panciernicky a 1 prisavnik). a to tam mam este nejakych 50ks drobizgu (gupky, mecune) Ani som nezaznamenal nejake lapanie po vzduchu.

Akva je prykryte, otvorena vetracka, svietim normalne 2x15w 12 hodin.
Musim vsak povedat, ze mam 2 filtre, lebo jeden nestihal a vzduchovanie ide naplno. Akurat atya a atyopsis sedia hore na filtri, dufam ze to ustoja.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Dany Five » 28 Jún 2006 21:56 pm

ty mas 70 ks ryb v 54 litrovom akva ? hmmm....
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod duri75 » 28 Jún 2006 22:32 pm

Dany Five napísal:ty mas 70 ks ryb v 54 litrovom akva ? hmmm....


Hej asi aj viac. Plus este 4 Caridiny japonici a co prezilo par desiatok Neocaridin. Tie mladasky sa snazim odlovit ale furt pribuduaju. Teraz tam mam asi naraz 3 vrhy kazdy tak po 20ks takze spolu 50-60 malych. Romanov perutyn sa zase potesi.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod mikess » 29 Jún 2006 11:04 am

Odmontuj termostat z ohrievaca, pockaj par hodin a mas 54l kvalitnej polievky a mnozstvom masa :roll:
Obrázok používateľa
mikess
 
Príspevky: 7
Založený: 26 Jún 2006 18:45 pm
Bydlisko: LM a BA

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod snake » 29 Jún 2006 12:59 pm

roger napísal:najvhodnejsim opatrenim proti nadmernemu prehrievaniu vody je obmedzenie osvetlenia: zmensit pocet W/l a znizit aj dobu osvetlenia. Ja momentalne nesvietim vobec. :P

Neviem,ale dovolil by sm si trochu oponovat,pokial ide o akva s rastlinami.Prave v case,ked je teplota vody vyssia, stupa aj rychlost metabolizmu rastlin a tym aj ich naroky na vsetko,co potrebuju k zivotu/svetlo,ziviny a.p./ A ako je zname, tepla voda obsahuje menej kysliku a odstavit navyse jeho prisun z fotosyntezy by bolo kontraproduktivne.Viem ze zle navrhnute osvetlenia sa casto podpisuju za prehrievanie vody,ale vypinanie to neriesi.A hlavne ked su vonku 30tky. Skor by som to riesil lepsim vetranim uzavretych krytov s vyuzitim fyzikalnych javov/ termika, prudenie a.p./
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod skala » 29 Jún 2006 13:29 pm

snake, ale zabudas na to, ze rastliny aj same dychaju. a ked cez den "pumpuju" do vody kyslik, tak zrejme v noci ho zasa papkaju :-((

a roger napisal - vzduchovat. ak je problem, kyslik pomoze aj tentokrat. a neprehanal by som to s tym strasenim o znizenej koncentracii kyslika. pozrite sa na graf, tych par cisel, nikoho nezachrani. ak je kyslika malo, tak problem v teplote nebude

este raz opakujem a inak - rastliny v lete rastu najlepsie !!!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Raviolka » 29 Jún 2006 13:53 pm

skala napísal:este raz opakujem a inak - rastliny v lete rastu najlepsie !!!
Skala opakuješ to už po tolikáté, že mi to nedalo - NĚKTERÉ rostliny rostou teď v létě výborně, jiné to ale zabije. To že ty takové nepěstuješ neznamená, že to ostatní netrápí... zkus trochu míň zobecňovat :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Dany Five » 30 Jún 2006 12:40 pm

takze najlepsie chladenie je ais vzduchom, ja mam velky kancelarsky ventilator namiereny na akvarko a cez den nanho fuka, trosku mam pootvoreny kryt cize viri aj hladinu, teplota vody je momentalne 26 stupnov, ale ventilator ide na najvacsom stupni, svietim normalne, secko je ok
Obrázok používateľa
Dany Five
 
Príspevky: 133
Založený: 10 Jún 2006 13:51 pm
Bydlisko: Kosice, Terasa

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod snake » 30 Jún 2006 14:14 pm

skala napísal:snake, ale zabudas na to, ze rastliny aj same dychaju. a ked cez den "pumpuju" do vody kyslik, tak zrejme v noci ho zasa papkaju :-((

a roger napisal - vzduchovat. ak je problem, kyslik pomoze aj tentokrat. a neprehanal by som to s tym strasenim o znizenej koncentracii kyslika. pozrite sa na graf, tych par cisel, nikoho nezachrani. ak je kyslika malo, tak problem v teplote nebude

este raz opakujem a inak - rastliny v lete rastu najlepsie !!!


Toto su veci,ktore su uplne jasne a nikto ich nespochybnuje.Ja som len reagoval na nazor,ze prehrievanie akva by sa malo riesit vypnutim svetla a znizovanim intenzity.To ze rastliny v noci papaju O2 s tym nema nic spolocne./s tym mojim vyjadrenim/
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod ExtremeSin » 31 Júl 2006 14:21 pm

Ja som to vyriesil namontovanim 2 ventilatorov do krytu .. teplotu vody daju dole aj o 5stupnov a mozem svietit ...

Som uz tu niekde naskrkal o tych vetrakoch nieco .

http://www.pohodofka.sk/modules.php?nam ... ew_topic=4

Tu je o nich aj clanok
ExtremeSin
 
Príspevky: 73
Obrázky: 7
Založený: 17 Júl 2005 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Júl 2006 22:18 pm

Raviolka napísal:
skala napísal:este raz opakujem a inak - rastliny v lete rastu najlepsie !!!
Skala opakuješ to už po tolikáté, že mi to nedalo - NĚKTERÉ rostliny rostou teď v létě výborně, jiné to ale zabije. To že ty takové nepěstuješ neznamená, že to ostatní netrápí... zkus trochu míň zobecňovat :wink:
Raviolka ,prosim ta ktorym rastlinam .Moj nazor je ze tym //chulostivym// rastlinam vadia nie vysoke teploty,ale nevhodne podmienky v aq za ktore zodpoveda akvarista. :!:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Teplota vody v akva v lete?

Odoslaťod Raviolka » 31 Júl 2006 22:48 pm

Ivane, naprosto souhlasím. Ale copak udržování vhodných podmínek nezahrnuje i udržování správné teploty? :-)
Na vlastní oči jsem si ověřila, že některé rostliny z mírného nebo subtropického pásma rostou při teplotě nad 30 °C mizerně a pokud by vedra trvala dlouho, tak se prostě růst úplně zastaví. Třeba Micranthemum umbrosum, Eleocharis acicularis, Lysimachia nummularia... ale rozhodně netvrdím, že není možné dosáhnout toho, aby tyto druhy prosperovaly i při vysokých teplotách - klobouk dolů před každým, komu se to podaří :wink: Jsem jen proti zobecňování, že rostlinám je přece v přírodě taky hej, když je teplo. Nesmysl - některé naše druhy v teplé vodě nerostou, pochopitelně - a některé tropické druhy jsou na tom podobně. Třeba některé vzácné Aponogetony (podotýkám rovnou - žádné z těch co máš ty, Ivane :wink: ) apod. Netvrdím, že Christel Kasselmannová musí všechno vědět, ale když tvrdí že některé druhy nesnášejí vyšší teplotu, něco na tom hádám bude :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.