Problem s Hygrophilami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Problem s Hygrophilami

Odoslaťod cyrano » 26 Okt 2004 16:59 pm

Chcel by som poprosit nejakeho "pestovatela" rastlin o radu.
Mam problem s Hygrophilou corymbosa. Nove listky rastu v poriadku ale po par dnoch ked narastu sa zacnu trhat pri zilkach a vytvoria sa na nich
diery. Podobne sa robia diery aj na Hygropihla siamensis prip sa
deformuje ako je mozne vidiet z obrazkov.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

ostatne rastliny Hygrophila difformis, Rotala rotundifolia a Micranteum
micranthemoides rastu dobre az na Eusteralis stellata ktora asi
skor zivori.

Akvarium ma 90l, interny filter Shark1 s molitanovou vyplnou a raselinou.
Svetlo 2x18W Osram lumilux , 1 x 18W FloraGlo
teplota 25 stupnov, pridavam CO2 pomocou kvasnic
Vodu menim kazdy tyzden 10l.
Parametre vody:
gH 19
kH 9
pH okolo 7
Fe 0,5 mg/l
P 1 mg/l
NO2 skoro ziadne
NO3 20 mg/l

hnojim PMDD asi 5-10 ml/l za tyzden
v poslednom case som experimentoval s Makronom , Mangan+, Chelatin
vsetko od Rataja lebo som mal pocit ze tam chybaju nejake mikroprvky.
Posledne co ma uz napada je znizit kH a dosiahnut tym mierne okyslenie
vody. Som vdacny za kazdu radu.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod Raviolka » 27 Okt 2004 16:01 pm

Tak já se o radu pokusím... :roll: Prohlídla jsem si ty tvoje nešťastný rostliny a přicházím s tímhle závěrem: máš moc železa :idea: Jednak si myslím, že 0,5mg/l je ažaž, a taky tomu odpovídají příznaky, které jsou vidět na fotkách. Resp. nadbytek železa blokuje příjem jiných prvků (vznik hnědých skvrn a vypadávání pletiva podél žilek - nedostatek manganu; deformované mladé listy - nedostatek molybdenu).
To že ti chybí nějaké mikroprvky jsi odhadl správně, ale přiléváním dalších hnojiv se situace jen zhorší :idea: Navíc máš vodu filtrovanou přes rašelinu, která umožňuje velmi dobrou dostupnost mikroprvků pro rostliny - ale zlepšuje samozřejmě i příjem železa. (Hmmm proto asi dáváš Chelatin, ale u vody filtrované přes rašelinu je to zbytečné a může to být i nebezpečné... všeho moc škodí a pro rašelinový výluh to platí 100% :? )
Jak z toho ven? Přestat hnojit a to úplně, trocha diety ještě nikoho nezabila :D Vyměnit 1/3 objemu nádrže a později měnit každý týden trochu víc než píšeš, řekněme 20l. Po pár týdnech bys měl výměnami vody dosáhnout poklesu koncentrace železa. Tím začnou rostliny přijímat i další prvky... můžeš potom zkusit znovu hnojit, ale velmi mírně - jen pokud zjistíš, že rostlinám něco chybí :!:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 05 Júl 2006 15:08 pm

To: Raviolka

Moja tema sa sice netyka rovnakych rastlin,ale podobnych priznakov. Napriek marnej snahe zabezpecit ziviny, CO2, svetlo sa mojim rastlinkam celkovo a dlhodobo nedari.Snazim sa byt trpezlivy a nemenim podmienky zo dna na den.Raz take a raz inake.Skor sa snazim vytvorit podmienky a cakat..Preto si myslim, ze oko odbornika by mohlo odhalit pricinu neuspechu../Foto v albume X1-X4/

Akva 700l 200x70x50 /d v š/
Teplota 28-30°C
kH cca 8
GH 12
pH 6,8-7,2 /rataj test/
PMDD 2-3ml/100L -sem tam nieco ku korenom
3x 150W HQI
Filter ext. 36l f.naplne+2l siporaxu /prietok presne neviem-hladina stoji/
NO3- 50-80mg/l /vodovodna 40mg/
Fe - po pridani PMDD nemeratelne, po dvoch fl. ferroaktivu 0,3, ale na druhy den zas nic../ rataj test/
CO2 nepretrzite /rozprasovane malym cerpadlom. rybam neprekaza/
Rastlinky sice bublinkuju /neviem ci dostatocne/
ale na pohlad su uuplne skarede..Echinodory derave,flakate deformovane,bez farby a ostatne neviem ako sa volaju, su na tom rovnako..

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod Raviolka » 05 Júl 2006 15:51 pm

Bohužel jsi to vystihl, rostliny vypadají dost zle :? Na jedné fotce je E. quadricostatus (nebo podobný), který vypadá jako při nedostatku Fe, u ostatních bych tipovala spíš na nevhodný poměr N : P : K, ale těžko usuzovat. Nejdřív mám otázku - jak dlouho je to akvárium založené? A nenajde se tem žádná rostlina, která by prosperovala?

Každopádně si myslím, že jdeš na hnojení špatně. Železa se rostlinám nedostává - řešit to přidáním ferroaktivu není správné, protože pak zase chybí jiné mikroprvky, které musí být s Fe ve správném poměru. Možná namítneš, že dávkovat PMDD až k dosáhnutí 0,3 mg/l Fe je dražší než přidat ferroaktiv - ale tak to prostě je, každé hnojivo má vyvážené složení a dodávat jen železo, pokud nemáš detailní rozbory vody, je slepá cesta. Železo je skutečně jen přibližný ukazatel, pokud je ho dost, nic to nevypovídá o množství ostatních mikroprvků (obzvlášť pokud se železo dostalo do akvária samostatně).
Osobně bych radši dál dávkovala jen PMDD v nedostatečném množství, než si ještě komplikovala situaci s ferroaktivem. Rostliny dokáží i to minimum okamžitě využít, to že test ukazuje nulu neznamená, žes tam nic nepřidal. Optimální je samozřejmě dávkovat tolik PMDD, aby se koncentrace Fe držela neustále na řekněme 0,1 mg/l.

Tolik k mikroprvkům, teď ještě ty makro :wink: Jak často měníš vodu a kolik? Chápu, že s terčovci udržet nízké NO3 je těžké, ale přece jen mi 80 mg/l připadá dost. Předpokládám, že PMDD používáš bez KNO3 - potom bude v akváriu nedostatek draslíku (tím spíš že dusíku je tam velmi mnoho). Fosfor by chybět nemusel, zdá se mi to akvárium docela málo zarostlé - nebo se pletu? Nevím ani, kolik je v něm ryb a jakých... Celkovou fotografii akvária bys neměl?

Ve světle ani v CO2 bych problém nehledala, ty děravé listy ukazují na problém s výživou. Mimochodem, nenapadlo tě zkusit použít rašelinu k úpravě vody? Myslím, že terčovci by to ocenili a rostliny také.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 05 Júl 2006 18:07 pm

Toto akva je zalozene asi rok.Zo zaciatku sa aspon naoko rastlinkam darilo a ten velky echinodor niekolko krat vyhnal stonky s novymi rastlinkami.A aj ostatne rastlinky aj ked nie nejak zazracne,ale aspon mali zelenu farbu./obr. X5/Ale casom to islo vsetko dole vodou..Malo som svietil,tak som to zmenil na 450W HQI. Jedina ako tak prosperovala V.gigantea,ale tu som zrusil,lebo ma pripravovala aj o to posledne svetlo,co prenikalo do tej 70cm hlbky.Co sa tyka toho feroaktivu,dal som ho tam len par krat na skusku..PMDD nevynechavam..Proti pomeru cien nenamietam nic,kedze jedna davka F-aktivu ma vysla na cca 100Sk.

Vodu som menieval denne 30-50l,ale teraz kvoli casu to robim tyzdenne 150-200l,podla mnozstva NO3.
Akva je naozaj malo zarastene..Nieco vykapalo,nieco som myslel,ze sa rozrastie..Nevenoval som nejaku pozornost estetike,lebo som najskor chcel skusit,ci to bude rast./X6,X7/
Ryb si myslim,ze nie je mnoho.14 Ks diskus,6ks trinidad,2 ks prisavnik, 4ks SAE.
Co sa tyka raseliny.Prestal som ju davat,lebo zafarbenie vody ma oberalo o svetlo,ktoreho bolo vtedy zalostne malo,ale teraz sa k tomu mozem vratit.
Mam teda zvysit davku PMDD a zacat aj s draslikom?
Iny sposob na draslik ako KNO3 nie je??
Alebo to asi risknem aj s tym KNO3..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod majko » 05 Júl 2006 20:27 pm

Ale vsak recept na PMDD obsahuje K2SO4 pokial viem....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod janko » 05 Júl 2006 21:11 pm

[quote="snake"]To: Raviolka

Môžem ti len povedať , že som mal podobné problémy v mojom 600 L akvarku , toto isté mi urobili po zakúpení nové druhy ecinodorov ,zvlašť sa to týkalo tých , ktoré majú v listoch červené fliačky aj keď na pohľad sú nádherné , sú podľa mňa dosť citlivé na nedostatok výživných látok .Takisto chovám terčovce a mám vysokú teplotu ca 30 stupňov , hnojím CO2 iba cez deň , používam ale výhradne SERA hnojivá ,meriam obsahy železa 3x za týždeň , a pretože si to moje rastlinky všetko stíhajú odčerpať ani obsah dusitanov a dusičnanov nemeriam.Ateraz sa mi rastlinky množia samé že ani neviem , čo s nimi porobím.Ale pravdou je , že po odčerpaní všetkého železa z vody , ak na to pozabudnem , rastliny rastú ďalej ale sú slabé a bledé , pravdepodobne by dopadli ako tie tvoje , ak by som nepridal hnojivo.A tie cervenkavé echinodorusy nezniesli ani také vysoké teploty , nepomohlo nič ,iba presadenie do druhého akva s nižšou teplotou a tam sa im akotak pozdáva , tam ale pridávam CO2 iba sporadicky a tak to tam aj vyzerá.TAK ŽE MOJ KUSOK RADY PRE TEBA :skus použiť nejaké komplexné hnojivo s vyváženým pomerom prvkov a možno aj menej potravy pre ryby aby nebolo toľko dusičnanov
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 05 Júl 2006 21:34 pm

Ono problem je v stupnej vode..Beznymi merakmi nameriam okolo 40mg vo vodovodnej vode a po tyzdni mam cca 80mg..Je to vela,ale kym nefunguju rastliny mam smolu..Cize za tyzden sa mi tam nakopi 40mgNO3..Keby som mal vstupnu vodu 10mg+40 nahromadenych je po tyzni 50mg a to by mi nevadilo..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod Kubo » 05 Júl 2006 21:40 pm

2 snake : Podla mna 14ks diskusov na 700litrov je dost vela ked si vezmes ze jeden diskus v dobrych podmienkach narastie do velkosti tanieru.A s tym No3 sa vsetko da pekne doporiadku ked budes mat pekne husto zarastene akvarium zdravymi rastlinami no ale to zavysi od kvality a mnozstva zivin ktore im das. :) :wink:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 05 Júl 2006 22:05 pm

14 dospelych je vela..Ja mam velkych mozno 4ks..Ostatok su zatial krpate a je mozne, ze prejdu este selekciou...
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod Raviolka » 06 Júl 2006 14:22 pm

snake napísal:Mam teda zvysit davku PMDD a zacat aj s draslikom?
Iny sposob na draslik ako KNO3 nie je??
Alebo to asi risknem aj s tym KNO3..

KNO3 určitě nedávej, to by sis nepolepšil... nadbytek dusičnanů je asi tvůj největší problém :wink: Draslík v PMDD je (myslím v PMDD bez KNO3), ale pokud je v akváriu dost dusíku, tak právě ten draslík co nedáváš může chybět. Jakou formu zvolit je otazné... nabízí se K2SO4, případně KCl... možné jsou i fosfáty, ale to bych v tomhle případě neradila.
Začala bych ale od snížení dusičnanů a draslík zatím neřešila - zkus měnit víc vody, nasadit víc nenáročných stonkových rostlin. Jak už tu zaznělo, ryb je tam moc :? Dávkuj PMDD tak, abys naměřil Fe po podání cca 0,1 mg/l.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod janko » 06 Júl 2006 22:11 pm

[quote="snake"]Ono problem je v stupnej vode..Beznymi merakmi nameriam okolo 40mg vo vodovodnej vode a po tyzdni mam cca 80mg..Je to vela,ale kym nefunguju rastliny mam smolu..Cize za tyzden sa mi tam nakopi 40mgNO3..Keby som mal vstupnu vodu 10mg+40 nahromadenych je po tyzni 50mg a to by mi nevadilo..

MOŽNOSTI: 1. reverzná osmóza - veľmi drahé ,
2. vložiť do filtra keramické valčeky SERA SIPORAX - doporučujem
3. používať SERAnitrivec a ammovec - vhodný spôsob úpravy
4. zakúpiť rýchlo rastúce rastliny na prirodzené odbúranie NO2 a NO3 ale doporučujem kúpiť submerzne pestované aby si rýchlo privykli a začali rásť.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod majko » 06 Júl 2006 22:53 pm

Hmm, co mu pomoze siporax? Pokial viem je to len sintrovane sklo, ktore v normalnom filtri nema ako znizit NO3. Na zaklade coho to doporucujes ?
RO sa da kupit za cca 100EURO a podla mna je to "najrozumnejsia" metoda v jeho pripade.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 07 Júl 2006 22:47 pm

RO maju v biotope za 4700Sk..Nechavam ako posledne riesenie.. Skor vidim problem v prekrmovani..Kedze som doniesol male ryby snazil som sa ich prepchavat,aby nezakrpateli..Dva dni striedmeho krmenia a NO3 som nameral 20mg../Otazna je presnost testov/.Pockam v tomto rezime nejaky cas a uvidim, ci pride nejaka zmena..Doniesol som PMDD s plantexom/viac zeleza/ pokracujem v hnojeni a uvidime ...
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod Ricardo963 » 08 Júl 2006 13:26 pm

To Snake:
Podľa mňa sú navine Prísavníci. Ja som mal ten istý problém.
Pozri toto: http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=6659
Tak som ich dal preč a môj problém sa vyriešil.
Obrázok používateľa
Ricardo963
 
Príspevky: 177
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 15:33 pm
Bydlisko: Košice-KVP

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 08 Júl 2006 23:42 pm

Prisavnici bolo to prve co ma napadlo,ale celkovy pohlad na akva dava poznat,ze ekosystem nefunguje..A prisavnici tomu len dopomahaju..Ved uvidime ak sa mi to podari stabilizovat kto je navine.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod vysluzil2 » 09 Júl 2006 07:27 am

Cyrano aj Snake nedokazete dodat dostatocne mnozstvo zivin rastlinam.Cyrano u teba su dominanntne diformiska a rotala a ta tretia a odoberaju ziviny ostatnym,slabsie zakorenenym.Snake u teba su dominanntne ryby.Pokial tam nebudes davat lieciva, k rastlinam nikdy nedavaj ziadne liecivo,u teba niektore rastliny sa preberu.Pozeral som si tvoj personalny album,staci pridat dake ziviny ku korenom vo forme guliciek alebo tabletiek a byt trpezlivy.Mas tam mlade jedince rasliniek,bude im trvat kym si utvoria silnu korenovu sustavu.Cyrano ak ako hovoris diformiske a rotale sa dari,tak ich nechaj rast ako dominanntne,corymbosam mas moznost odrezat stonku ,a nechat len dva spodne listy.Utvoria si silnejsiu kor.sustavu a budu lepsie zasobovat stonku s listami.Samozrejme by si musel tiez trochu ubrat idformisiek.To by bolo u teba docasne,potom by sa stav v aq obnovil.A skus tam pridat aj dake ryby.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 09 Júl 2006 16:00 pm

Ale ano,uz som nastastie z netrpezlivosti vyrastol..Tri dni dozadu som nasekal 2 balenia bivoju ku korenom, snazim znizovat dusicnany a cakam a tesim sa z kazdeho noveho listocku..Sem tam obtrham vlaknitu riasu so siliqosi,kym rastlinky naziskaju nad nou prevahu..Ina riasa sa zatial neobjavuje.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Problem s Hygrophilami

Odoslaťod snake » 12 Júl 2006 23:38 pm

Lne tak pre info o vyvoji situacie..Po pridavani PMDD 5ml/100l som sa samozrejme dockal nejakych tych rias..Vlastne ani neviem ci to je riasa,alebo sinica..Co sa tyka NO3..Kupil som tie velke plavajuce rastliny s mohutnou korenovou sustavou a od vtedy s upravou krmenia to drzim na 20-30mg/l..Dva echinodory vyzeraju uz zelensie a mozno sa aj preberu..Co sa tyka toho hnojenia, asi to na nejaky cas vynecham, kvoli tym riasam..Mali by stacit gulicky bivoj a JBL ku korenom..Ak nie,tak budem pokracovat zo znizenou davkou.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.