Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 12 Júl 2006 11:51 am

Takze nevzdali to, nove ikri su na svete, teda idem na to... som zvedavy ci budu na svete aj nove skalare :?:
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: skalare

Odoslaťod pipapo » 12 Júl 2006 16:42 pm

drzim palce
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: skalare

Odoslaťod KeXo » 13 Júl 2006 08:02 am

Chcem sa spytat na ten raselinovy pridavok... ako sa to vola... lebo v klasickych akvashopoch mi moc nepomohli. A popripade mi napiste aj ako sa vola ten protiplesnovy pripravok... lebo nejake mali, ale bali sa mi to zas predat, zeby to mohlo byt moc silne a znicit okrem plesne aj ikri.
Zatial som dal do tej demi vody spolu s ikrami par kvapiek Preventinu a pripravku na upravu vody pre akvaristicke ucely.
Inak ked som prisiel s prace domov, hned som siel vytiahnut ikri, ale skalare ich uz pomali likvidovali, takze sa mi podarilo zachranit len male mnozstvo, ale sak uvidime... verim ze budu este dalsie.
Obrázok používateľa
KeXo
 
Príspevky: 47
Založený: 20 Jan 2006 10:41 am
Bydlisko: Trnava

Re: skalare

Odoslaťod xDodox » 13 Júl 2006 08:12 am

Napríklad: Tropical Torfin.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod pipapo » 14 Júl 2006 17:24 pm

Noo, moje sa vytreli dneska, skusim aj ja z nich nieco odchovat. Drzim palce, keby nieco napis, skusim poradit. Pytal si sa co proti plesniam-mozno nejaky Acriflavin. Ja pridavam len ten vyluh do demineralizovanej vody, nic ine. Par ikier splesnivie, ale prevazna cast sa vyliahne.
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 30 Apr 2007 22:29 pm

:o Ospravedlňujem sa Raviolka a ďakujem :?

Chcel by som teda vedieť, či je tu niekto kto sa zaoberá priamo skalármi alebo ich priamo chová chcel by som prekoznultovať moje fotky. Neviem či mám pár alebo dve samice jeden je o trochu menší a vytreli sa už cca 3 krát, ale väčšinou všetko pojedli kým som prišiel z práce domov.

Takisto by ma zaujímalo čo používa na úpravu vody či niečo konkrétne nejaké výluhy a tak, aby som skalárom spríjemnil život.

Ďakujem.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 10:20 am

da sa povedat ze sa zaoberam chovom (nie odchovom) skalarov kedze ich mam v akvarku momentalne 8. Ak sa ti vytieraju je dost jednoduche urcit pohlavie samicka ma hrube kladielko. Co sa tyka zozratia ikier je viacero alternativ
1. nevhodna voda a ikry plesniveju a rodicia len odstranuju splesnivete kry
2. rodicia nemaju dostatocny klud v spolocenskej nadrzi a tak ikry pozeru alebo ich jednoducho neustrazia
3. rodicia su jednoducho primlady a este to nevedia
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 01 Máj 2007 12:22 pm

ďakujem. :)

Nie je pre mňa až tak podstatné ich vytrieť, ale chcel by som im spríjemniť život. Na vytieranie veľmi nemám priestorové podmienky. Mám ich v 54 l akva sú tam len sami. Viem, že mi budete hovoriť, že je to zle a tak, že nemajú priestor a podobne... Sú takto už 1,5 roka a majú sa zatiaľ super. Keby som mohl mať väčšie akva tak by som ho mal.

Zaujímalo by ma či používaš Miloš niečo na úpravu vody? Nejaké extrakty alebo niečo konrétne?

Možno nie je celkom jasné čo ma zaujíma, ale v podstate všetko nikde som nenašiel nejako SK CZ stránku, ktorá by sa im do hĺbky venovala.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 12:42 pm

zaujimave je ze na jednej strane chces svojim rybam sprijemnit zivot no hoci si uvedomujes ze maju male akva a ty niesi schopny mat vacsie co chapem lebo aj ja by som chcel vacsie akva ale nemozem ho momentalne mat mozno raz ano tak si si skalare kupil, je kopec krasnych ryb ktore by boli v 54l akva stastne takze ak chces svojim skalarom naozaj sprijemnit zivot tak porozmyslaj nad tym ci by im nebolo lepsie niekde inde a ty si kup rybky vhodne do tvojho akvarka a az raz nebudes tolko limitovany priestorom tak sa ku skalarom mozes vratit ale oni naozaj vyzaduju vysoky vodny stlpec co v 54l akvarku nieje mozne

inak zaujimalo by ma jak si prisiel nato ze sa maju super skalar je nenarocna rybka ktora toho znesie mozno na jej skodu dost vela a preto sa moze chovatelovi zdat ze sa ma super ale schvalne ake velke su tvoje skalare po 1,5 roku?

a teraz k tvojej otazke ci pouzivam njeco na upravu vody nie nepouzivam nic raz tyzdenne vymenim v 200l akva cca 20l vody a vycistim skla sem tam pridam hnojivko pre rastliny a vycistim filter, to je s vynuimkou krmenia vsetka starostlivost ktoru akvarku venujem
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 01 Máj 2007 13:41 pm

No myslím, si, že sú šťastné, pretože sa raz do mesiaca vytrú na list. Takže neprodpokladám, že ich týram keď sa vytierajú.

Hmm kto má psa v byte robí presne to isté vie, že by mal mať dvor, pes v byte trpí ešte viac... nemôže ani vykonať základnú potrebu kým ho niekto nezoberie von... Nemáš psa? v byte? Možno ty nie ale ostatní majú a prečo??? Leb keď chce niekto psa nekúpi si mačku a keď chce niekto skaláre nekúpi si neónky. Radil som sa s nikokľými, že či by 2 skaláre mohli byť šťastné v 54 l a odobrili mi to. Keby mi zdochli, tak by to bolo jasné...

Inak je to nejako ako píše vyslužil2 v téme o skalároch

No a skaláre som nikdy nemeral ale kvôli tebe som odmeral priložením metra na akva, ale neviem čo som mal merať či aj plutvy ťa zaujímajú... Má spolu s plutvami cca 14 cm ale bol stále v pohybe takže +/- 1 cm. Druhý je o trochu menší od začiatku ako som ich kúpil Ten má asi o 3 cm menej. Ale takisto rovnako rástli vždy bol menší a kúpil som ich veľkých asi 7 cm približne.

Zaujímalo ma hlavne niečo o vode, mám skúsenosti s chovom a odchovom iných rýb, s ktorým som skončil s priestorových a časových dôvodov a teraz sa chcem mať len okrasné akva s 2 skalármi. Používal som u nich humínové extrakty od Rataja (antistres), chcel by som asi začať s Sera morenou, ale nevedel som či náhodou niekto nepoužíva niečo iné, niečo čo by skalárom viac vyhovovalo.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 14:23 pm

tak prirovnanie k psovi je sice dost nestastne lebo psa mozem zobrat von kde mu dam priestor sa vybehat a tym mu jeho naroky mozem splnit ale nepredpokladam ze zoberies skalara na precadzku nech si zaplava v nejakom jazierku ale fain
ivana aj jeho nazor poznam a je fakt ze sme spolu na tuto temu hovorili ale moj nazor je ze skalar potrebuje vodny stlpec aspon 40cm ak si zoberem ze tie moje maju vysku s plutvami okolo 20cm tak si neviem predstavit ako by plutvy roztiahli v akvarku s vyskou povedzme 30-35 cm ked tam je este substrat tak mam vodny stlpec nieco okolo 25-30cm a neverim ze tvoje akvarko ma vacsiu vysku ale povazuj tuto temu za uzavretu lebo ty mas jeden nazor ja druhy a nezhodli by sme sa :)

teraz k tym pripravkom na upravu vody smiem sa spytat naco tam chces liat chemiu myslim ze to je uplne zbytocne tak napr. ked si zoberies pripravok antistres od Rataja uz nazov hovori ze by mal uchranit ryby od stresu ale realita je taka ze voci dlhodobemu stresu ti ziadny pripravok nepomoze a teda je zbytocne ho pouzivat pri kazdej vymene vody mozne pouzitie by som vydel pri rozsiahlich zasahoch do akvaria kedy su ryby naozaj v strese(napr. ja som teraz v priebehu kratkej doby akvarium musel preniet z jednej izby do druhej a spat a pravdepodobne ho budem musier este presuvat nepouzil som ziadny pripravok ale na rybah bolo vydiet ze niesu uplne v svojej kozi ale to bol zasah vo forme vypustenia akvarka a teda aj preloveji ryb do vane, ale aj ked to bol pre ne urcite velky sok tak sa s nim vyrovnali aj bez liatia chemie)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 01 Máj 2007 14:33 pm

No díky. Ja akceptujem veľkosť akva, ale tiež bývam v takých podmienkach, že nemám na výber keď sa presťahujem tak im kúpim niečo väčšie. Koľko by stačil na pár? 80 l? Pes sa vybehá ale kým prídeš po 8 h z roboty tak si potrpí :) O inak výška je 30 cm :) takže ešte im to nie je až také malé. Ale ja bývam v byte o veľkosti 27m2 a to tiež nie je pre 3 ľudí optimálne :)

Nejde mi o liatie chémie do akva, ale o to, že niektoré extrakty simulujú prírodné podmienky. Čistá voda je len čistá... Skalár je tiež tropická ryba (aspoň dúfam :D) a či teda niečo mu nedodá kvalitnejšiu vodu. O stres nešlo ale antistres má podobné zloženie ako aquahum a sera morena, ktoré som nevedel zohnať tak som sa uspokojil s týmto. Ale teraz som chcel Sera morena alebo niečo podobné. 1 kvapka na 4l a malo by to ochraňovať sliznicu rýb a podobne... Čítal som o tom samé výhody a tak... A jedna kvapka na 4l vydrží dosť dlho.

Čiže používaš len klasicky odstátu vodu? O teplote som sa načítal až až. Akú máš ty? Ja som nastavil na 25°, lebo som niekde čítal, že pod 24° môžu chytiť pleseň.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 14:40 pm

ano vyrobca dokaze napisat vela chvali ale ci to ma naozaj aj ten ucinok reklama je silna zbran aj aktivia od danone posobi blahodarne na ludsky organizmus len aby mala dany ucinok tak by som jej musel ziest tolko ze ak z nicoho ineho tak z nej by mi doslo zle :D

teplotu vody mam podla okolia v lete aj cez 30 °C a neviem ci pod 24 °C mozu chytit plesen ale ak ano tak mi pod nu asi este neklesla neviem na teplomer moc nepozeram ked tak v lete ci to neni uz moc ale inak si s tym tazku hlavu nerobim predca len v petrzalskych panelakoch je dost teplo pocas celeho roka

a co sa tyka vody nepouzivam klasicku odstatu vodu pouzivam studenu vodu priamo z vodovodu :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 01 Máj 2007 14:44 pm

antistres možno je odvar, ale ja som to odskúšal na keď som odchovával iné ryby... Tak na nich to malo vynikajúci vplyv boli aktívnejšie a podobne.

Hmm tak skúsim bez ako ty. Ale ak niekto z Vás niečo používa určite sa ozve :lol:

Priamo z vodovodu??? :shock: Ani nenecháš odstáť a ani nedávaš rovnakej teploty ako je v akva? A ňáke teploté šoky abo tak?
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 14:54 pm

pozri akva ma cca 200l ja vymenim 20l co je 1/10 objemu a tam ten tepelny sok nie je nijak vyrazny prave naopak kratkodoby pokles teploty moze priaznivo vplyvat na ryby aj v prirode prsi a vtedy sa voda tiez ochladi, v 45l akva to robim tez tak akurat ze tam menim cca 8l vody tyzdenne
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 01 Máj 2007 14:57 pm

Ehm ale keď priamo z vodovodu tak tam je aj chlór... To nevadí? Inak pridal som do môhjho albumu tých mojich som ich pred chvíľou odfotil. Foto nie je kvalitné, ale aby bola aspoň predstava akí sú.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 01 Máj 2007 15:59 pm

vadi aj nevadi myslim ze ta koncentracia je zanedbatelna ak by som menil vacsi objem mohol by to byt problem
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 02 Máj 2007 21:41 pm

Miloš ak sa bude dať skús pozrieť moju galériu pokúsil som sa o detaily, že by sa dalo pozrieť pohlavie mojich skalárov.

Samozrejme sa môže vyjadriť aj niekto iný kto sa vyzná

Ďakujem. :roll:
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod arowana » 02 Máj 2007 22:17 pm

scalary napísal:Miloš ak sa bude dať skús pozrieť moju galériu pokúsil som sa o detaily, že by sa dalo pozrieť pohlavie mojich skalárov.

Samozrejme sa môže vyjadriť aj niekto iný kto sa vyzná

Ďakujem. :roll:


Z tých fotiek je veĺmi ťažko niečo vydedukovať, nakoľko sú veľmi máro zaostrené a detailné.
Najspoľahlivejším rozlišovacím znakom je buď rozlíšenie pri výtere, alebo podľa kladielka / urogenitálnej papily /, ktoré je u samice ploché so širokou základňou a tupým zakončením. U samca je kladielko drobnejšie s malou základňou a ostrým zakončením.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 02 Máj 2007 22:19 pm

Hmmm snažil som sa lepšie to nešlo...

A je možnosť že sa vytierajú aj samé samice? Lebo vytierajú sa pomerne často a teraz sa chystajú znovu lebo už čistia listy...
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 02 Máj 2007 22:21 pm

Inak neviet o nejakej dobrej fotke nanete kde je dobre vidieť, alebo nejaká kvalitná kresba? Díky.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod arowana » 02 Máj 2007 22:25 pm

Skúsim niečo pohľadať.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 02 Máj 2007 23:34 pm

no fotky su jak pisal arowana dost nekvalitne ale podla nich by som aspon toho bledeho tipol na samicu ale treba to brat s rezervou na druhej strane ak sa ti pravidelne vytieraju asi bude celkom jednoduche si ich odsledovat ktory kladie ikry
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 03 Máj 2007 07:12 am

NO dúfam, že sa mi to raz podarí, lebo väčšinou ich vidím len čistiť listy ako teraz... a keď sa vrátim z roboty, tak je to hotové... A majú ich deň dva a potom za cca 1 dva dni ich zožerú.

Chcel som hlavne vedieť, ktorý je čo. No dúfam, že sa mi to podarí. Podľa toho že samica má mať širkou základnu a tupý koniec by mohol byť ten bledý samica... A uvidíme ako bude vypadať po trení tem tmavší.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.