Mečúň mexický [Xiphophorus helleri]



Všetko okolo akvarijných rýb

Máte v akvariu MEČÚŇA MEXICKÉHO

Anketa bola ukončená dňa 14 Aug 2006 09:29 am

ÁNO
21
46%
NIE
25
54%
 
Celkový počet hlasov : 46

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod maruska3 » 20 Júl 2006 21:39 pm

SoRex napísal:
maruska3 napísal:Treba podotknúť, že spomínaný interštandart t.j. ISXM 01 je stále iba pracovnou verziou, ... na medzinárodných výstavách sa organizácie môžu, ale nemusia podľa tejto verzie riadiť.

Je třeba podotknout, že tuto informaci do slovenského překladu přidal svévolně ing. Stieranka a není pravdivá. Interstandard je oficiální metodika hodnocení, uznávaná všemi zeměmi, účastnícími se ME X-M. Odmítání řídit se tímto standardem vyneslo SZCH poměrně ostrou kritiku ze strany Německa, Polska i Česka a SZCH se tak sám (díky Stierankovi) separoval od pořádání evropských mistrovství.
Mýlne názvoslovie viditeľne vzišlo z prekladu z češtiny.

Ano, přesně na to jsem poukazoval. Tento překlad totiž nelze brát zcela vážně i kvůli těmto chybám, o úmyslných nepravdách nemluvě...


Chyby sa naopak našli vo verzii českej.
O rešpektovaní tzv. nového štandardu svedčí aj neúčasť zástupcov viacerých organizácií - mimo nezairentesovaných.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Reklama

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod skala » 20 Júl 2006 21:54 pm

nutne tento problem rozoberat nie je, ale myslim ze je to velmi vhodne.
ja sa na to pozeram trochu inymi ocami. po prve - si myslim ze je to ako hra malych o fazulky, a po druhe si myslim, ze funguje jesitnost. tak ako tak, je to ako v osobnych vztahoch - stroskotava na malickostiach - na blbostiach az smiesnych

spytam sa ale nieco ine. pre gupy existuje medzinarodna a koordinacna autorita IKGH. Pre Xipho-Molly pokial viem nic take nie je. To co je je dohoda, asi skor ustna, a taka nazval by som to asi slovom svojvolna
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod SoRex » 20 Júl 2006 23:00 pm

maruska3 napísal:Doposiaľ nie je jediný doklad respektíve podpísaný protokol všetkých krajín podieľajúcich sa na vytvorení štandardu.

Máte špatné informace. Opět. IS XM 01 byl slavnostně a oficiálně vyhlášen (a podepsán) 19.10.2002 v Bretnigu 4 německými, 2 polskými a všemi 4 českými kluby. Není tedy pravdou, že "ČKŽR nesúhlasil s verziou a la "Krček&Trautzetel". Souhlasil a podepsal!
Je ale pravdou, že jediní, kdo se jednání neúčastnil byli zástupci SZCH. Což ovšem nic nemění na faktu, že pokud se chtějí účastnit ME X-M, musí se Interstandardem řídit.
Chyby sa naopak našli vo verzii českej.

Povídej, povídej, to mne opravdu zajímá. A jistě nejen mne.
O rešpektovaní tzv. nového štandardu svedčí aj neúčasť zástupcov viacerých organizácií

Nevím o žádné takové organizaci. Konkrétněji by to nešlo?

skala napísal:Pre Xipho-Molly pokial viem nic take nie je. To co je je dohoda, asi skor ustna, a taka nazval by som to asi slovom svojvolna

To, že o tom nevíš, neznamená, že nic takového neexistuje. Koordinační centrum ME X-M zastřešuje Bretnig, kontaktní osobou je Dr. Trauzettel.
Žádná slovní "svévolná" dohoda, ale oficiální odsouhlasený a zapsaný konsensus, týkající se metod hodnocení a střídání soutěžních výstav mezi státy.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod skala » 20 Júl 2006 23:14 pm

sorex, ano, take nieco viem aj ja. ale nie vsetci si to myslia. preco a kde je problem nie som si isty. ber to aj ty, aj ostatni ako provokaciu. chcel som, aby si napisal nieco presne tak ako si napisal = jednoznacne. fajn.

kazdopadne ak to zastresenie je, tak je este vo faze batolata ;-). ja si myslim, ze je problem ho akceptovat.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod SoRex » 20 Júl 2006 23:27 pm

No, nevím, skala, jestli systém, který běží bez problémů od roku 2001 (první ročník byl "na zkoušku") je možno nazývat batoletem.
A jak už jsem psal výše, jediný, kdo má problém s jeho akceptováním je právě SZCH. Důvody jsou vcelku zřejmé a sahají daleko do minulosti, ale rozhodně nepatří na toto fórum.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod luboss14 » 22 Júl 2006 09:25 am

Mne je uplne jedno či je to mečúň alebo mečovka mexická hlavne že viem o čo ide!!!
Obrázok používateľa
luboss14
 
Príspevky: 327
Obrázky: 5
Založený: 12 Nov 2005 10:57 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Júl 2006 16:15 pm

Čo je to vysoko šlachtená zavojová forma?Pozna to niekto?
Naposledy upravil vysluzil2 dňa 23 Júl 2006 03:39 am, celkovo upravené 1 krát.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod vysluzil2 » 23 Júl 2006 03:29 am

SoRex stale si mi nevysvetlil co to je vysokoslachtena zavojova forma x-helleri.Je to pre mna novinka,rad sa dozviem nieco nove.Ako to vyzera,velmi ma to zaujima.Nepoznam to totiz.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod roger » 27 Júl 2006 12:55 pm

SoRex napísal: Proto bych zrovna tento překlad nebral jako 100% seriózní a korektní (viz roger) a nepřikláněl bych se k němu jako k arbitru správných názvů. :D

mne sa interstandard zdal predsa len hodnovernejsi zdroj na zistenie spravneho nazvu, ako nejake kucharske recpty alebo colny sadzobnik, ktore pouzil na obhajobu svojho nazoru Richard Tokusev. Blizsie sa tejto oblasti nevenujem a ani ju tym padom podrobne nepoznam. Dakujem za vysvetlenie :wink:

maruska3 napísal:Mýlne názvoslovie viditeľne vzišlo z prekladu z češtiny.
Správne je ostroústa.
P. latipina ako živorodka širokoputva
P. velifera ako živorodka veľkoplutva


presne ako nazov Xiphophorus hellery - v cestine mecovka, lenze v slovencine je zauzivany nazov mecun.
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod Phantom » 28 Júl 2006 11:39 am

Kedy pouzivame slovo forma a kedy slovo varieta?
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod skala » 28 Júl 2006 12:21 pm

forma a varieta su synonyma. Varieta sa pouziva skor v odbornejsom texte
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod maruska3 » 28 Júl 2006 13:21 pm

roger napísal:
SoRex napísal: Proto bych zrovna tento překlad nebral jako 100% seriózní a korektní (viz roger) a nepřikláněl bych se k němu jako k arbitru správných názvů. :D

mne sa interstandard zdal predsa len hodnovernejsi zdroj na zistenie spravneho nazvu, ako nejake kucharske recpty alebo colny sadzobnik, ktore pouzil na obhajobu svojho nazoru Richard Tokusev. Blizsie sa tejto oblasti nevenujem a ani ju tym padom podrobne nepoznam. Dakujem za vysvetlenie :wink:

maruska3 napísal:Mýlne názvoslovie viditeľne vzišlo z prekladu z češtiny.
Správne je ostroústa.
P. latipina ako živorodka širokoputva
P. velifera ako živorodka veľkoplutva


presne ako nazov Xiphophorus hellery - v cestine mecovka, lenze v slovencine je zauzivany nazov mecun.


Milý Roger, ale je to iba tvoj názor.

Možno u Vás v Ba. Slovensko je však aj v BB a tu je zaužívaný názov mečovka. A to že si blavák ešte neznamená, že máš pravdu.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod maruska3 » 28 Júl 2006 13:22 pm

vysluzil2 napísal:SoRex stale si mi nevysvetlil co to je vysokoslachtena zavojova forma x-helleri.Je to pre mna novinka,rad sa dozviem nieco nove.Ako to vyzera,velmi ma to zaujima.Nepoznam to totiz.


No Sorex...aj ja čakám.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod roger » 28 Júl 2006 15:11 pm

maruska3 napísal:
Milý Roger, ale je to iba tvoj názor.

Možno u Vás v Ba. Slovensko je však aj v BB a tu je zaužívaný názov mečovka. A to že si blavák ešte neznamená, že máš pravdu.


ja nie som blavak, trvaly pobyt mam cca 50 km od BB :wink: a k tejto teme sa uz nejdem vyjadrovat, je to Xiphophorus a po slovensky premnazamna aj mečovec alebo mečiarisko :pivo:
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod SoRex » 31 Júl 2006 14:20 pm

vysluzil2 napísal:SoRex stale si mi nevysvetlil co to je vysokoslachtena zavojova forma x-helleri.Je to pre mna novinka,rad sa dozviem nieco nove.Ako to vyzera,velmi ma to zaujima.Nepoznam to totiz.


Nemám teď internet ve stálé dostupnosti, takže nemohu reagovat ihned. Omlouvám se.
Já si spíš myslím, že nechceš rozumět, ale dobrá, možná je to nekompatibilitou našich jazyků.
Přesto, že Tvoje závojové mečovky jsou nádherné (opravdu, všechna čest), jejich samci gonopodium závojové nemají. Jen trochu prodloužené. Je to samozřejmě výhoda při množení, protože jsou plodní (předpokládám). Narozdíl od vysoce šlechtěných/přešlechtěných, jejichž gonopodium je také závojové a prakticky nerozeznatelné od závojových řitních ploutví samic. Tito samci pochopitelně plodní nejsou a místo nich se na samice nasazují normální, nebo méně závojoví samci. Potomstvo pak není 100%, ale to jistě všechno víš a jen mne popichuješ ;-)
Přeji Ti úspěch v Hrabušicích.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod SoRex » 31 Júl 2006 14:22 pm

maruska3 napísal:No Sorex...aj ja čakám.


Dočkal jsi se...
Ale maruska3 - já také čekám.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod milop » 31 Júl 2006 20:10 pm

Vyslužil 2 :
kedže si tak trpezlivo čakal ešte jedna verzia :
ty byvaš na 1. poschodi a chovnu maš dokonca na prizemi
takže ty máš nizko šľachtené ryby,
kamarát býva na 12 poschodi takže ten ma oproti tebe vysokošľachtené
...ty maš okna zatemnené a on má firhanky - take zavoje na okna, ostatné si hadam domysliš
a neskušaj sorexa
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Júl 2006 21:29 pm

Sorex ja nemam zavojove xify a ani som nikdy nemal.Dokonca som ich ani nikdy nevidel.Na fotografii su 4 mesacne xify,takze sa im gonopodium zacina iba tvorit.Preto ho maju takej formy ,ako samci s normalnymi plutvami.Ked mali 6 mesiacov ,tak im riadne narastlo. Tie xify-experiment ,su vlastne lyrovite.Namahanim chvostovej plutvy im lyra zarastla.Lyroviteho samca od lyrovitej samice musi rozoznat podla ritnej plutvy aj maly ziacik.Inac vdaka za slova uznania,aj za to ze mi prajes uspech v Hrabusiciach. :D .Samozrejme ze som podpichoval.Toto je taka rypacka tema,uz od zaciatku.Mne bolo hned jasne ,ze pod pojmom zavojove myslis lyrovite. :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Aug 2006 00:33 am

Milo ja SoRexa neskusam.Ja som sa ho ako ziacik pytal na nieco co som este nevidel. :lol: Kazdy kto cital medzi riadkami,okamzite tuto temu zatriedil tam kde patri.Tesim sa na podobne temy.?. Preco si celemu Slovensku prezradil ze byvam na prvom poschodi ,a chovnu mam na prizemi?A tie vysokoslahackove ,to su ake?To su z toho 6 poshodia? :?:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod skala » 07 Aug 2006 16:13 pm

na vystave, na ktorej som tento vikend bol, hovoril kazdy len a len o mecovkach
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod duri75 » 07 Aug 2006 18:31 pm

No nedalo mi to a podarilo sa mi najst na chalupe knihu "Prvé akvárium" od N. Dokoupil, vydavatelstvo Priroda z roku 1980 za 5 Kcs :-) Kde sa pise o Mecunovi mexickom a nie o mecovke. Neviem ci mate niekdo starsi zdroj.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod redw » 07 Aug 2006 20:22 pm

Ja mam knihu "222* jak a proč" je z roku 1967 a tam píšu o mečovke červenej. Ale je to česká kniha, tak neviem či to je jedno alebo nie.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod caloghero » 07 Aug 2006 20:57 pm

skuste sa opytat Stefana, on ma knihy aj z 1848meho :shock: co bolo aj pre mna niecim nepochopitelnym, on ma snad najstarsiu zmienku o mecunovi/mecovke ;)
vela stastia :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Mečúň mexický

Odoslaťod duri75 » 08 Aug 2006 12:30 pm

Ide o slovensky nazov, takze by som moc cesku lit. nebral do uvahy.

Inak aj logicky mi pride, ze ked ma mecovity vybezok samcek, mal by sa volat mecun a nie mecovka. :-)
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.