didiplis diandra



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: didiplis diandra

Odoslaťod azet » 27 Máj 2004 10:10 am

raviolka napisala, ze:

Cryptocoryne affinis nemám a nikdy jsem neměla, cituji Rataje (Akvaristika začíná u rostlin): Všeobecně se dá říci, že při dostatku světla převládá zelená, v polostínu fialová barva. Obecně o kryptokorynách píše: Toto listové zbarvení není stálé, ale je závislé především na osvětlení, a to tak, že rostliny žijící v hlubokém stínu jsou pestřejší než rostliny na přímém světle, u kterých převládá zelená barva.


nuz o tom ratajovom vyroku si dovolim zapochybovat: vlastnim c. becketti, c. wendti a c. walkeri, ktore su si dost podobne. vsetky boli pri kupe prevazne zelene. v akvarkach mam pomerne silne osvetlenie (1W/1L), rast je kompaktny a farba listov je cerveno-hneda. poplazmi sa rastliny dostali aj do tienistych casti. tam su listy vacsie a zelene.

este kratky dodatok: rotala rotundifolia (indica) sa najkrajsie vyfarbovala, ked som dlhsie nemenil vodu. farebne odtiene boli od oranzovej, cez cervenu az purpurovu. svetlo stale rovnake, takze na tom prelozenom clanku od nina urcite nieco bude.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Reklama

Re: didiplis diandra

Odoslaťod skala » 27 Máj 2004 11:04 am

citujem raviolku:

.. cituji Rataje (Akvaristika začíná u rostlin): Všeobecně se dá říci, že při dostatku světla převládá zelená, v polostínu fialová barva. Obecně o kryptokorynách píše: Toto listové zbarvení není stálé, ale je závislé především na osvětlení, a to tak, že rostliny žijící v hlubokém stínu jsou pestřejší než rostliny na přímém světle, u kterých převládá zelená barva.

to by potvrdzovalo moje tvrdenie, ze salikova Diplidiska ma malo svetla, alebo malo inych zivin / energie. (citujem Rataja: je závislé především na osvětlení) - zdotaznujem predevsim. Rataj myslel zrejme na to iste co ja.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod skala » 27 Máj 2004 11:12 am

azet - chapem ten paradox, ale.

vezmem si 2 priklady:

1. cervenu Cryptocorynu affinis
2. zelenu napr. Ludwigiu repens, alebo Hygrophilu salicifoliu

Oba druhy oznacim ako typove.

Obom poskytnem optimalne podmienkty.

1. zozelenie
2. ocervenie

Dovod je ten isty, ista fylia k svetlo. Len jeden druh sa prejavuje inak ako druhy. Ved existuju aj dreviny, nakoniec aj kultivari ruzi, ktore nemaju zelene listy. Ale prave cervene, az tmavobordove.

Ked to zhrniem, ked vodna rastlina dostatok az prebytok zivin, ma tendenciu menit farbu smerom k cervernej, ale u niekorych druhov potvrdzujucich toto pravidlo je tomu naopak, napr. u niektorych kryptokoryn.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod salik » 27 Máj 2004 12:12 pm

skala napísal:to by potvrdzovalo moje tvrdenie, ze salikova Diplidiska ma malo svetla


ak nemas cas si precitat prispevky na ktore reagujes skala, tak na ne prosim nereaguj :!:

ak mas chut tukat do klavesnice - skus IRC, na to tu je :idea:

ak sa mylim a vsetko to mas precitane, osvetlenie mojej didiplis 1W na 1L sa ti zda malo, navhujes 2W na 1L? to ze ju ma affinis cervenu ako tu pise pod osvetlenim 0,3W/L je irelevantne ano?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: didiplis diandra

Odoslaťod Raviolka » 27 Máj 2004 12:30 pm

azet napísal:nuz o tom ratajovom vyroku si dovolim zapochybovat: vlastnim c. becketti, c. wendti a c. walkeri, ktore su si dost podobne. vsetky boli pri kupe prevazne zelene. v akvarkach mam pomerne silne osvetlenie (1W/1L), rast je kompaktny a farba listov je cerveno-hneda. poplazmi sa rastliny dostali aj do tienistych casti. tam su listy vacsie a zelene.
OK azet, věřím ti... ostatně kryptokoryny jsem do téhle debaty zatáhla proto, aby mě nikdo nevyčítal, že tak jednoduché to s antokyany není. Protože věřím tomu, že jsou mezi rostlinamy výjimky, které jsou barevnější ve stínu (i když kryptokoryny teda asi ne)... potom to ale podle mě mají na svědomí možná jiná barviva. Nechme ale výjimky stranou, ty druhy, které nás teď zajímají, reagují červenáním na silné světlo. To je fakt.

azet napísal:este kratky dodatok: rotala rotundifolia (indica) sa najkrajsie vyfarbovala, ked som dlhsie nemenil vodu. farebne odtiene boli od oranzovej, cez cervenu az purpurovu. svetlo stale rovnake, takze na tom prelozenom clanku od nina urcite nieco bude.
Na té stránce je toho mnohem víc, i když nino přeložil to nejzajímavější. Zmiňuje se tam vápník, draslík, amoniak/dusičnany, různé zkušenosti s osvětlením a tvrdostí vody... :| Kdybych to měla všechno zkoušet, asi bych nechala kytku zelenou :evil:

skala napísal:to by potvrdzovalo moje tvrdenie, ze salikova Diplidiska ma malo svetla, alebo malo inych zivin / energie. (citujem Rataja: je závislé především na osvětlení) - zdotaznujem predevsim. Rataj myslel zrejme na to iste co ja
skala, nerozumím ničemu z toho, co píšeš ve svých posledních příspěvkách... a tomuhle nejmíň ze všeho :? Nejen že Rataj nemyslel vůbec na to samé co ty, ale určitě nepotvrzuje, že salikova Didiplis nějak strádá. Má světla i živin ažaž. Mohly by chybět některé stopové látky, jak už salik poznamenal.

skala napísal:Obom poskytnem optimalne podmienkty.
1. zozelenie 2. ocervenie
Dovolila bych si pochybovat, co jsou to ty optimální podmínky. Všeho moc neznamená optimum... je to ideál jen z pohledu akvaristy, nutíš rostlinu rychle růst a rozmnožovat se, příp. červenat se - ale jak už jsem psala, to červenání je v podstatě obraná reakce na NADBYTEK. To jen pro úplnost, když jsme se na chvíli ze zahradníků stali biology...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod skala » 27 Máj 2004 13:22 pm

salik napísal:... osvetlenie mojej didiplis 1W na 1L sa ti zda malo, navhujes 2W na 1L? to ze ju ma affinis cervenu ako tu pise pod osvetlenim 0,3W/L je irelevantne ano?


mne sa to nezda malo. ale mozno je to malo. mozno sa malo toho svetla na rastlinu dostane, mozno mas malo tych stopovych latok. moj nazor vsak je, ze mas malo svetla. nie na rastliny, ale na to, aby si mal tu rastlinu o ktorej sa bavimem, taku ako si ju dostal od Astrid.

Ad Raviolka: mas samo pravdu, raz som sa aj tak vyjadril dnes v tejto teme, kde som sa pozastavil (aspon v mysli urcite), ze optimum pre akvaristu, pre mna a pre rastliny su 3 odlisne veci.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod salik » 27 Máj 2004 16:41 pm

stacilo, dam neskor vediet, vytlacil som si tie diskusie, idem to prestudovat, pozistovat tie parametre hnojiv atd.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: didiplis diandra

Odoslaťod Astrid » 01 Jún 2004 19:34 pm

Az teraz som si vsimla tuto temu, takze sa este, sali, dodatocne vyjadrim.

Ta verzia s nedostatkom urcitych zivin sa mi zda zaujimava, mohlo by na tom nieco byt. To hlavne preto, ze v sucasnosti ta rastlina nema u mna dodavane takmer ziadne ziviny, okrem hromady ryb, ktore ju hnoja... Nemam test na NO3, ale myslim, ze je dost vysoke. A ostatne, hlavne zelezo, bude urcite nizke...
Trochu tomu ale odporuje to, ze spociatku mi skutocne nechcela didi rast, ako to napisal nino. Ked sa jej aj zacalo darit, tak zacali vrcholky casom odumierat, normalne sa stali hnedymi az ciernymi a chytala ich riasa.
Ked som ale pridala ku korenom Sera Florenette A, v priebehu tyzdna sa rastlinka prebrala... a tak na mesiac bol pokoj, potom to zase zacalo, tak som okamzite pridala tablety a skoro za 2 dni bolo zase vsetko ok.
Z toho som usudzovala, ze didi naozaj potrebuje hnojenie, ale od posledneho pridania tabliet asi pred 2 mesiacmi (neviem presne) rastie pekne. Este ju aj pravidelne skracujem- je to uz potrebne. A to uz dost dlho nicim nehnojim, ako som napisala na zaciatku- ani CO2 nedavam, dokonca vzduchujem, lebo rano maju ryby deficit kyslika.

A co sa tyka svetla: Uz sme sa raz o tom s azetom bavili, prekvapilo ma, ze to tu nespomenul. Islo hlavne o to, ze pri tych fajnovych akvariovych trubiciach su rastliny skutocne krajsie vyfarbene. Cim to je, to netusim.
Inak aj o tomto som videla niekde temu na aquabotanic- co robi rastlinky cervensie. Bolo to ale uz davnejsie, nechce sa mi to hladat- asi by to aj bolo marne.

A co sa tyka toho cervenania vrskov mojej didiplis, tak som si vsimla, ze v tom kricku, kt. mam, je to hlavne na rastlinkach kt. su najblizsie k stredu akva, kde je predpokladam vyssia intenzita svetla.

Co sa tyka tienenia, to tiez uz nino spomenul- vela jej tam toho netieni, akurat ked sa rotala a ludwigia moc rozrastie a nemam cas ich skracovat. Ale vtedy je zvacsa uz dost rozrastena aj didi.

No, hadam som ti nejako pomohla. Vela zdaru, sali
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: didiplis diandra

Odoslaťod Astrid » 01 Jún 2004 19:39 pm

Aha a vyjadrim sa teda aj k tej Cryptocoryne affinis, ked ste tu aj tu nacrtli :)

U mna bola pri nedostatku svetla uplne zelena, ani naznak po cervenej a mala dlhe, velke listy.

Pri intenzivnejsom osvetleni sa postupne preorientovala na nizsi rast, pricom listy su zospodu do ceveno- oranzova a zvrchu niektore do hneda sfarbene. (Cize mam podobne skusenosti ako azet)

Trochu starsia fotka
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: didiplis diandra

Odoslaťod skala » 02 Jún 2004 06:52 am

didi mam uz aj ja :) od Astrid, od soboty. behom kratkej doby, zacala vyhanat nove prirastky. cuduj sa svete, spodok je do cervena, ale vrchy, ktore su nove no zelena, dokonca take, ako nove smrekove vyhonky, ziarivo svetlozelene. Ma menej svetla (Pistia a Echinodor statocne tienia), ale zivin ajajaj.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod salik » 02 Jún 2004 10:54 am

co to som si k tomu precital po diskusiach, jeden prispevok vyvracia druhy, niekto odporuca zvysit obsah vapnika/inemu rastie do cervena s nizkym obsahom vapnika, niekto odporuca vela svetla/v inom akvariu je svetla pomenej, popripade zvysit obsah NO2/NO3/PO4 alebo zase nizke hodnoty NO2/NO3/PO4 ale pridat do akva vapenec - zvysit kH/GH...a aby to nebolo take jednoduche, to co plati pre Rotalu wallichii/macrandra neplati pre didiplis...vyskusam pridat do pmdd KNO3 (pmdd som mal namiesane na velke akvarium, kde som tuto zlozku vynechal) popripade raz za cas pridat hnojivo s obsahom fosforecnanov
(fe tabletky mam momentalne aj ja sera, v mojom pripade nie je odozva ziadna)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: didiplis diandra

Odoslaťod rybka » 03 Aug 2006 23:30 pm

Chcela by som sa opytat k tejto rastlinke (didiplis diandra), do akej vysky dorasta. Niekde som totiz citala ze 15 - 20 cm ( To by mi vyhovovalo). Je to pravda? Vyssie nevyrastie?
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: didiplis diandra

Odoslaťod bettina » 04 Aug 2006 07:28 am

rybka napísal:Chcela by som sa opytat k tejto rastlinke (didiplis diandra), do akej vysky dorasta. Niekde som totiz citala ze 15 - 20 cm ( To by mi vyhovovalo). Je to pravda? Vyssie nevyrastie?


Ja mam tiez tuto rastlinku (a tiez mi robi v poslednej dobe dilemu) - u mna rastie pomerne rychlo - az do vysky vodneho stlpca - a urcite by rastla aj vyssie :wink:

Co sa tyka vyfarbenia - pred cca 2 mesiacmi - som pouzivala asi 1/2 roka PMDD - bez fosforu, bez KNO3 (2 ml/denne)a Didiplis bola krasna - mala docervena vrcholky.
Ale odkedy som presla na Americke PMDD (cca 2 mesiace) + som primiesala aj KNO3 (nakolko som mala NO3 na 0), 1. mesiac som pridavala beznu davku 2 ml/denne (teraz skusam az 5ml), didi je uz iba svetlozelena :(
Podotykam, ze mam nizke osvetlenie.
Dokonca som si to vsimla aj na ludwigie brevipes, ktora byvala vzdy tmavocervena, ze teraz je zelenocervena.

U mna som dospela k zaveru - vratim sa k povodnemu PMDD.
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: didiplis diandra

Odoslaťod Kubo » 04 Aug 2006 12:14 pm

rybka napísal:Chcela by som sa opytat k tejto rastlinke (didiplis diandra), do akej vysky dorasta. Niekde som totiz citala ze 15 - 20 cm ( To by mi vyhovovalo). Je to pravda? Vyssie nevyrastie?
Stonkove rastlinky zvyknu rast dovtedy pokial maju priestor.Cize keby malo akva aj 1m vysku a dostatok svetla a zivin vysla by az hore a nepochybujem o tom ze by sa este aj tocila po hladine . :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: didiplis diandra

Odoslaťod rybka » 04 Aug 2006 12:20 pm

Ano, ved to mi bolo take cudne, ze preco tam bola uvedena takato vyska. Ja mam so stonkovymi rastlinami presne taketo skusenosti. Ze rastu a nic ich nezastavi :)
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: didiplis diandra

Odoslaťod janko » 05 Aug 2006 11:46 am

Astrid napísal:Aha a vyjadrim sa teda aj k tej Cryptocoryne affinis, ked ste tu aj tu nacrtli :)
U mna bola pri nedostatku svetla uplne zelena, ani naznak po cervenej a mala dlhe, velke listy.
Pri intenzivnejsom osvetleni sa postupne preorientovala na nizsi rast, pricom listy su zospodu do ceveno- oranzova a zvrchu niektore do hneda sfarbene. (Cize mam podobne skusenosti ako azet)
Trochu starsia fotka


Ahoj astrid , čítal som zbežne túto diskusiu , niečo csa mi pozdávalo , niečomu som nerozumel - hlavne to úplne odborné mi veľa nehovorí ale:

tiež mám podobné skúsenosti s kryptokorynami aj ludwigiou a aj hygrophyllou.Kryptu som predtým mal a aj mám v menšom akva , ale je zatienená inými rastlinami tak má listy menšie a zvrchu sýtozelené , zospodu vímovočervené.Vo veľkom akva je na priamom svetle listy zvrchu trochu sčerveneli alebo sa dali do hneda.

ludwigia pri pravidelnom hnojení a na priamom svetle superkrásna zospodu vínová a zvrchu až do zelenohneda.Pri odčerpaní hlavne železa zostáva svetlozelená a rožovkastá , listy menšie a tenké , rast pomalý.

hygrophylla rubella rasti rýchlo , či je na svetle alebo nie ale rozdiel je v tvare a farbe listov. Opäť v tieni pekná zelená , listy pretiahnuté a úzke.
Teraz sa mi dostala až pod neónku a:zvrchu zatiaľ ružová a listy sa začínajú postupne rozširovať

Takisto sa domnievam , že CO2 mojim kryptám neprospieva až tak ako echinodorom

Rovnako je asi pravda aj to svetelné spektrum - príklad limnophylla aquatica.Vo veľlom akva svietia PHILLIPS TLD 950 2x 58w, v malomSYLVANIA AQUASTAR 2x18w pričom sú podmieky absolútne rovnaké - hnojivo , voda , teplota , CO2 , dľžka svietenia a vo veľkom je krásne široká a poschodia sú husto pri sebe , v malom je oveľa redšia lístky širšie ale kratšie a poschodia sú dvakrát tak ďaleko od seba ako vo veľkom.
Pre info veľké 600l slnko svieti do skla poobede po 16.00 - neskôr
malé 140l slnko svieti do skla poobede po 15.00 - skôr

Osravedlňte prípadné chyby , prišiel som z práce o tretej rámo a o siedmej som stával k dcére.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: didiplis diandra

Odoslaťod caloghero » 01 Sep 2006 20:57 pm

dost by ma zaujimalo co su tie ruzovocervene ihlany nad kazdym listockom?
www.akva.sk/viewtopic.php?p=13974#13974
inac je uzasna 8)
dakujem :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: didiplis diandra

Odoslaťod Raviolka » 01 Sep 2006 21:29 pm

Takhle Didiplis kvete :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: didiplis diandra

Odoslaťod caloghero » 01 Sep 2006 22:19 pm

Raviolka napísal:Takhle Didiplis kvete :wink:


tak mam aj ja asi takych 100 kvietkov :lol:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.