Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE



Všetko okolo akvarijných rýb

Mrenka siamska [Crossocheilus siamensis] - SAE

Odoslaťod ufounek » 12 Apr 2005 12:58 pm

Ahojte, mam jen takovy maly dotaz na ty, kdo maji zkusenosti s touto rybkou (Crossocheilus siamensis). Uz jsem je kdysi chovala cca pred 2 roky. Pote jsem mela mensi nehodu v akvariu (nejaka otrava), rybky to mely ryche za s sebou :( Nove jsem nekupovala (samozrejme jine ano), nyni jsem na ne narazila nahodou, a koupila 3 kusy.
No a ted k tomu hlavnimu :D ... Mam je cca tyden. Jedna z nich je stale stejna, cela stribrna s krasnym cernym pruhem. Druha trosku ztmavla, ale ne o moc, ovsem vsimla jsem si, ze ma zbarvene docervena predni brisni ploutvicky. No a ta treti je uplne cela ztmava (krome briska) :shock: , predni ploutvicky ma skoro cele cerevene, zadni poutev jde take do cervena, dalsi ploutve jsou zase zlute ... a je strasne agresivni na ostani. Fousky se mi zdaji take cervene, stahla se od ostatnich, ma svuj kus akvarka a tam nikoho nepusti. Jinak se chovaji normalne, jsou cile, vsechno oziraji, pri krmeni jsou mezi prvnimi. Nevim co mi to tedy prodali :? , mate nekdo s touto zmenou zabarveni zkusenost?
Diky ufounek
ufounek
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Apr 2005 12:38 pm

Reklama

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod affinis » 12 Apr 2005 13:48 pm

si si ista ze su vsetky tri SAE? Skus ich pofotit a urcite ti niekto bude vediet povedat ci su to SAE alebo nie...tie zafarbenia a spravanie mozu znamenat uplne iny druh..
Naposledy upravil affinis dňa 12 Apr 2005 14:23 pm, celkovo upravené 1 krát.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod gabriela » 12 Apr 2005 14:13 pm

SAE je tzv mrenka siamska alebo parmicka siamska, da sa zamenit za rozne ine druhy parmiciek. "Krasnoplutva" napriklad.
Skus si zaguglovat a pozriet ci si nekupila nieco celkom ine ako si chcela :
http://images.google.sk/images?q=Epalze ... art=0&sa=N
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod ufounek » 12 Apr 2005 16:20 pm

Tak uz asi vim, vypada to, ze minimalne ta jedna je asi 'falesna siamensis' - Epalzeorhynchus sp. Odpovida tomu zabarveni ploutvicek, cervena tlamicka (myslela jsem ze fousky, ale je to tlamicka) a i ta agresivita, ale zase mi nepripada, ze ma dva pary fousku ... nechci je ted stresovat a vytahovat. V krame vypadaly vsechny stejne svetle, ale asi byly dost vystresovane. Docetla jsem se na akvanetu, ze casto byvaji spolecne v nadrzich dva druhy a jsou prodavany a zamenovany jako jeden. Diky za pomoc, uvidim jak porostou. Snad se vzajemne nezabiji :?
ufounek
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Apr 2005 12:38 pm

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod dudy » 03 Mar 2006 12:17 pm

Po precitani clanku na

http://www.akvanet.cz/Crossochelius.htm
a original na
http://www.aquatic-gardeners.org/cyprinid.html

Som si myslel,ze uz rozlisujem SAE v pohode,ale...
Nedavno mi jedna uhynula,tak som chcel kupit novu v Zoodome a narazil som na problem.Doteraz som sa riadil pruhom v chvostovej plutve,co rybky v predajni mali,ale mali jemne nazltle plutvy, boli plnsie v bruchu a hlavne co ma zabrzdilo pred kupou agresivne navzajom na seba dorazali a to maju cca 4 cm.Vzhladom na pas v chvostovej plutve to moze byt len Crossocheilus siamensis alebo Epalzeorhynchus kalopterus, agresivita a tvar tela mi dava skor E. kalopterus na druhej strane plutvy hoci boli nazltle tak nemali cierne pasiky.Tak naozaj neviem,zeby nejaky medzidruhovy hybrid?Navyse to predavaju pod oznacenim Epalzeorhynchus siamensis.Tak som zatial nekupil,ale pojdem sa na ne este pozriet.
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod salik » 03 Mar 2006 15:19 pm

Riasy-ryby
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1290

požierače rias
www.akva.sk/viewtopic.php?t=329

SAE - Crossocheilus siamensis
"Neprava SAE" - Garra cambodgiensis - syn. Garra taeniata - Epalzeorhynchus sp.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Zaza » 03 Mar 2006 19:21 pm

Dnes som bola v Bratislave v ZOOdome a kúpila som 3 SAE (aspoň dúfam, že som sa dobre trafila) pod názvom, ak si dobre pamätám Epalzeorhynchus siamensis. Zatiaľ sa tvária a správajú presne podľa predpisov :lol: , tak dúfam, že je pravá :roll:
Obrázok používateľa
Zaza
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 27 Jún 2005 19:23 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod skizuzka » 04 Mar 2006 00:06 am

dnes mi dosli SAE od XP z Kosic,fesaci su. :lol:
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod dudy » 06 Mar 2006 14:52 pm

Zaza napísal:Dnes som bola v Bratislave v ZOOdome a kúpila som 3 SAE (aspoň dúfam, že som sa dobre trafila) pod názvom, ak si dobre pamätám Epalzeorhynchus siamensis. Zatiaľ sa tvária a správajú presne podľa predpisov :lol: , tak dúfam, že je pravá :roll:


cau,no ja ti teda neviem bol som sa na ne znovu pozriet a mlatili sa jedna radost (co som si u C. siamensis akosi nevsimol) hlavne jeden jedinec tam bol obzvlast tyransky.Navyse dnes som na nete zistil,ze je aj iny Crossocheilus,ktory vyzera rovnako ako C. siamensis,akurat je trosku agresivnejsi ,ale pri tvojej velkosti akva sa to snad bude dat zvladnut aj keby to bol on.
pozri sem
http://www.catfish.cz/ruzne/rasy/rasy.htm

Crossocheilus oblongus
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Zaza » 06 Mar 2006 15:58 pm

No ja neviem, ale ešte som nevidela, že by do seba čo len do ťukli, ani sa nenaháňajú. Činia sa len tak radosť na ne pozerať, totálne očisťujú rastlinky od rias až ja sama som z toho prekvapená, takú rýchlosť som nečakala. Podľa ma sú pravé.
Obrázok používateľa
Zaza
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 27 Jún 2005 19:23 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod skizuzka » 06 Mar 2006 19:44 pm

waw,dnes som u nas v LV videla SAE.Kus za 120Sk.Zeby boli nejake specialne?Povedzme tri v jednom? Ved ked porovnavam ceny co tu ludia pisu alebo cenu za ktoru som ich ja mala,tak to musia byt tri SAE v jednej.A popritom ich ma v obchode uz asi tyzden v akva kde nie su ziadne riasy a rastliny tak chudence aj tak vyzeraju.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod viridis » 09 Mar 2006 10:17 am

Ak by niekto mal zaujem o 4 pekne velke kusy asi 2rocne kusy (2 ks asi 10cm, 2 ks cca 6-7cm), ozvite sa na SS.
(Su rovnako stare ale 2 boli v mensom akvariu donedavna, tak su mensie)

Mam ich vo velkom akvariu mimo obyvacich priestorov a ak by niekomu spravili radost niekde v akvariu v obyvacke, moze ich mat.
Dam iba do velkeho akvaria (nad 300-400 litrov) do"dobrych ruk" :) a len ak si ich zaujemca osobne prevezme v BB (v Ocovej pripadne).

Edit: 13.3 - SAE su zajednane.
Naposledy upravil viridis dňa 13 Mar 2006 17:43 pm, celkovo upravené 1 krát.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod pierro » 12 Mar 2006 14:43 pm

Vcera som dostal 10 SAE od XP (dík). Bral som to triezvo.. že to nebude úplný zázrak.. ale je!!! riasu mi likvidujú priamo pred očami. vážne som veľmi milo prekvapený.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Ray » 12 Apr 2006 10:41 am

Chcem sa opytat, ci je mozne chovat Crossocheilus siamensis (SAE) a zivorodky spolu? Ide mi o to, ze by som chcel odchovat zopar malych (gupky, black moly) a neviem, ci parmicky nebudu likvidovat male zivorodky. Vopred dik za info.
Obrázok používateľa
Ray
 
Príspevky: 166
Obrázky: 28
Založený: 27 Okt 2005 10:22 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod XP » 12 Apr 2006 10:47 am

overene mozu spolu byt malym rybickam neublizuju, samozrejme chce to trosku rastlin a ukrytov, ale SAE a zivorodky kludne spolu odporucam.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Pštros » 12 Apr 2006 10:49 am

Ja som bral tiez SAE od XP-ho cez Tona Lackovica. Vzal som len tri, ale jedna je divna...
vid
Obrázok
Je mozne, ze to pokryvenie ma z nejakeho stresu, nemoze to byt nebezpecne pre ostatne ryby? :?
Ozaj a je to vobec SAE? :?
Dik 8)
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Tono Lackovič » 12 Apr 2006 15:56 pm

Dnes som pozeral do akva ci dobre vidim,kompletne mi vycistili kamen na ktorom bolo riadne vela rias,ktore som tam vlastne naschval dostal lebo som skusal na akva kolko hnojiva vydrzi,a aby mali co sae zrat,kompletne vycistili aj listy echinodorov.teraz uz nemaju skoro ziadne riasy,XP vdaka,su to skvele ryby
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod XP » 12 Apr 2006 17:12 pm

Tono uzivaj v zdravi, co sa tyka Pstrosa, je to urcite SAE, teda ak sa niekde vo Vietname alebo bohvie odkial tie rybicky su neprimiesala nejaka neprava ... to so zakrivenou chrbticou je podla mna vada jedinca, pokial ale papa a je cula a cisti usilovne riasu...tak byx si stym hlavu nelamal. Inak su to usilovni papkaci riasy, skusam teraz nekrmit vobec a naozaj zariasenu rastlinku su schopne cca 50ks ocistit za jeden den krasne docista ..bez najmensieho poskodenia rastliny. Odporucam kazdemu , hlavne tym co sa dlhodobo trapia so stetinkami, hnedou riasou... zelenou , ciernou atd...co som si vsimol moc im nechutia tie dlhe vlaknite riasy, ale tie kucerave cierno sive tie idu na odbyt...
Takze pre zaujemcov SAE este su na sklade na poziadanie poslem.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Patrox » 07 Aug 2006 07:57 am

Mám v akva 3 SAE a občas sa dve z nich začnú naháňať po celom akvárku. Stredový pás im skoro úplne zmizne. To trvá cca 10 minút. Zatial čo ich mám cca 9 mesiacov som to pozoroval asi 5 krát. Prikladám fotku:
Obrázok
Pozorujete to tiež?
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod thomas111 » 08 Aug 2006 12:37 pm

Ahoj Patrox, tak presne toto som si dnes vsimol na mojich dvoch SAE. Pas skoro zmizol, krutili sa okolo seba, obtierali sa, nahanali sa a asi po 7 minutach sa samicka vzdialila. Aspon predpokladam ze to bola samicka (vacsia, oblejsia...). Mylis ze ide o parenie?
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod maruska3 » 08 Aug 2006 13:45 pm

affinis napísal:si si ista ze su vsetky tri SAE? Skus ich pofotit a urcite ti niekto bude vediet povedat ci su to SAE alebo nie...tie zafarbenia a spravanie mozu znamenat uplne iny druh..


Čo je SAE? Pokiaľ máš na mysli Spojené arabské emiráty tak táto ryba odtiaľ určite nie je.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Patrox » 08 Aug 2006 14:03 pm

thomas111 napísal:Ahoj Patrox, tak presne toto som si dnes vsimol na mojich dvoch SAE. Pas skoro zmizol, krutili sa okolo seba, obtierali sa, nahanali sa a asi po 7 minutach sa samicka vzdialila. Aspon predpokladam ze to bola samicka (vacsia, oblejsia...). Mylis ze ide o parenie?

Podľa toho čo som čítal tuším v Akvárium živě 2/2006 tak je tam takto popisované trenie....
maruska3 napísal:Čo je SAE?

SAE = Siamese Algae Eaters = Crossocheilus siamensis :wink:
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod maruska3 » 08 Aug 2006 14:11 pm

Tvrdenie, že poskytnem 100% C. siamensis je zavádzajúce, nakoľko si to netrúfne ani odborník bez labolatórneho preskúmania. Rod Crossocheilus dnes obsahuje niečo vyše 42 niekedy dosť podobných druhov odlišujúcich sa iba nepatrne.
Okrem tohoto rodu sú aj podobné ryby v iných rodoch.
Napr:
Garra cambodgiensis
Garra ceylonensis
Garra fasciacauda

A vedzte, že všetky tieto ryby sa používajú na riasy a v japonskom liečiteľstve aj na chorobu zvanú lupienka.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: Crossocheilus siamensis

Odoslaťod Kubo » 21 Aug 2006 15:30 pm

Patrox napísal:Mám v akva 3 SAE a občas sa dve z nich začnú naháňať po celom akvárku..

To parenie nebude urcite.To budu dvaja samci ktory si skacu do usmevu :) .V malych poctoch su tieto ryby agresivne voci sebe. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.