Kontinualna vymena vody



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Pouziva niekto z Vas kontinualnu vymenu vody?

Ano
2
5%
Nie
38
95%
 
Celkový počet hlasov : 40

Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 08:36 am

Pouziva niekto z Vas kontinualnu vymenu vody? To znamena, ze voda stale pomaly priteka a zaroven pomaly odteka. Zabezpeci sa tym rovnomerny prisun zivin a odsun odpadovych latok.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod jacik » 26 Aug 2003 09:26 am

dobra vec ale pokial viem tak sa pouziva iba v profi akvachovniach a tam je to vlastne aj nevyhnutnost.
rozmyslal som nad tym ale mozno az budem velky :D . teraz pouzivam system 'hadica a vedierko'
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 10:36 am

jacik napísal:dobra vec ale pokial viem tak sa pouziva iba v profi akvachovniach a tam je to vlastne aj nevyhnutnost.

V nemecku sa to pomerne rozsiruje aj pri "domacich" akvaristoch. Ja som dnes prave spustil skusobnu prevadzku :D .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod gabriela » 26 Aug 2003 10:48 am

Zaujimalo by ma kolko vody vymenis tyzdenne takymto sposobom.
Inak citala som clanok kde si to chovatel zivorodkar velmi pochvaloval a pripisoval aj dobremu zdravotnemu stavu ryb pritomnost maleho mnozstva chloru v takejto vode, ktory posobi dezinfekcne.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 10:55 am

gabriela napísal:Zaujimalo by ma kolko vody vymenis tyzdenne takymto sposobom.

Mam 150l akvarko. Dnes som tento system spustil. Plan je vsak vymenit asi 25l tydenne. Ma to pomerne vela vyhod. Sam som zvedavy ako to bude fungovat. Co sa tyka chloru, tak ten tam asi ja nebudem mat, pretoze nepouzivam klasicky sposob pritekania vody priamo z vodovodu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod shooty » 26 Aug 2003 11:22 am

Skus to popisat
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod skala » 26 Aug 2003 11:50 am

AKo ti ta voda koluje. Alebo, kedy odteka do prec?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 11:50 am

shooty napísal:Skus to popisat

Mam 50l plastovu nadrz do ktorej pripravim vodu. Ja mam velmi meku vodu z vodovodu, takze miesam s mineralkou. Do toho este pridam hnojivo na rastliny. Vnutri tejto nadrze mam cerpadlo ktore cerpa vodu von z nadrze a zase spat. Tento okruh ma v sebe zabudovane jedno T, ktoreho vyvod ide do akvarka. Skrtitkom regulujem ako rychlo voda do akvarka priteka. Tym, ze existuje "vnutorny okruh" je zabezpecene, ze voda sa stale premiesava a prisady su rovnomerne "rozpustene". Na druhe strane akvaria ma vyrobeny specialny prepad, ktory zabezpecuje, ze ak hladina stupne nad urcitu uroven, automaticky odteka do dvoch 25l nadob. Tie su spojene a v jednej z nich je cerpadlo. Cela akcia spociva v tom, ze kazdy tyzden doplnim 25l vody. Odpadovou vodou pomocou cerpadla polievam kvety (super hnojivo). Vyhody su v tom, ze ziviny stale pomaly pritekaju do akvaria. Rastliny sa nemusia vysporiadavat s tym, ze zivyny su na zaciatku tyzdna v prebytku a ku koncu zase chybaju. Dalsou vyhodou je, ze tymto sposobom sa pri vymene vody nemenia prudko parametre vody co sa pri normalnom sposobe deje drasticky. Nech sa totiz akokolvek snazime rovnaku kvalitu vody ako v akvariu nikdy nedosiahneme. A zmena PH vody uz len o 0.1 znamena 10 nasobne vyssiu alebo nizssiu alkalitu. Taktiez s dobrym filtrom nieje nutne tak casto stresovat ryby. Ani rastlinam nerobi dobre ked sa hladina zrazu znizi. Zaroven sa z akvaria pomaly odvadzaju skodlive latky, ktore sa nehromadia. A posledna vyhoda je, ze mozem ist na dva tyzdne na dovolenku bez obav.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod skala » 26 Aug 2003 11:55 am

Mineralku??? Takze hned aj CO-ckujes. Inak mineralka ma vysoky obsah soli. Je to treba? Asi hej, vsak?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 13:05 pm

skala napísal:Mineralku??? Takze hned aj CO-ckujes. Inak mineralka ma vysoky obsah soli. Je to treba? Asi hej, vsak?

Ja viem znie to divne, ale funguje to. Moja vodovodna voda ma 3GH a 1.5KH co je pre akvarium velmi nebezpecne a pre zivorodky malo. Skusal som aj specialne pripravky ako AquDur od JBL ale tie sa tazko rozpustaju. Samozrejme nie kazda mineralka je na to vhodna! Treba starostlivo vybrat. Taka FATRA ma npr. obsah NH4+ 33mg/l. Kriticka hodnota pre akvarko je 1mg/l. Takze si treba vybrat mineralku ktorej podstanu cast tvoria soli Mg+ a Ca+, vysoky obsah HCO3- a ma zanedbatelny obsah NH4+,NO2-,NO3-,SO4-,Cl-. Ja sam nasiel Cerinsku mineralku. Ta ma tvrdost niekde okolo 40 GH. Pri miesani 1:6 dostanem vodu s 7 KH a 10 GH. Inak nieje to moj vymysel, nieco podobne som cital v knihe. Co sa tyka CO2 ten pri mojom sposobe kontinualnej vymeny vody unikne takze mam 10kg bombu s CO2, redukcny ventil, ihlovy ventil a specialny CO2 reaktor (urobeny doma, absorbuje 100% CO2 do vody). Pred tym som pouzival kvasnice, ale po nehode som od toho upustil. Pri kvaseni su totiz hlavnym produktom metyl a etylalkohol. V teple sa odparuju a spolu s CO2 unikaju do vody. Pre ryby je C2H5OH smrtelny jed (vo vacsom mnozstve aj pre nas :D ). Takze ak pridavas CO2 pomocou kvasnic, tak opatrne. Ja som radsej zainvestoval (tlakovy regulator 800SK,Ihlovy ventil 500CZK,CO2 reaktor 150Sk,bomba 4000SK - ale 10kg ktora drzi uz 2 rok :o. Som s tym maximalne spokojny. Echinodorus osiris som mal taky velky ze som ho musel dat do akvaristiky(mal vysku 40cm sirku 60cm a stale kvitol->velmi pekne).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod Astrid » 26 Aug 2003 13:09 pm

majko napísal: Moja vodovodna voda ma 3GH a 1.5KH co je pre akvarium velmi nebezpecne a pre zivorodky malo.

To by som neverila, ze niekto ma aj opacne problemy ako ja. Ja mam zase vodu hrozne tvrdu a neviem, co s tym... Samozrejme, existuju rozne moznosti, ale ziadna mi zatial velmi nevyhovuje...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 13:19 pm

Ja mam zase vodu hrozne tvrdu a neviem, co s tym... Samozrejme, existuju rozne moznosti, ale ziadna mi zatial velmi nevyhovuje...

Co znamena hrozne tvrdu vodu? Kolko mas KH a kolko GH ? A aku vodu by si chcela mat? Pri mojich problemoch som vela cital aj o opacnych rieseniach. Ak napises aku mas a aku chces vodu, mozno Ti budem vediet poradit :).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod gabriela » 26 Aug 2003 13:36 pm

Majko, nieje jednoduchsie pritvrdzovat jedlou sodou?
A ake ZIVORODKY CHOVAS?
A odkial a za kolko tu mineralku?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod skala » 26 Aug 2003 14:00 pm

Majko, ako schodnejsi sposob by som videl v pouziti vody z ineho zdroja. Iste sa inde najde voda tvrdsia. Existuje taky pripravok, ze KH+,

Gabi, jedlou sodou dosiahnes zvysenie pH, zvysenie tvrdosti len minimalne.

A k opacnym problemom - zmakcovanie vody. Ja mam tiez skor take problemy ako Astrid - potrebujem zmakcovat. O schodnom postupe neviem - ak zan nepovazujem destilaciu, ci osmozu. Nieco sa da dostiahnut kys. stavelovou, ale chce to mechanicku velmi ucinnu filtraciu. Ak by si nieco vedel napis. A precitaj si prosim TEMU TVRDOST VODY.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 14:11 pm

gabriela napísal:Majko, nieje jednoduchsie pritvrdzovat jedlou sodou?
A ake ZIVORODKY CHOVAS?
A odkial a za kolko tu mineralku?

Myslim ze pod jedlou sodou chapes NaHCO3(soda bikarbona). Celkova tvrdost vody je definovana ako rozpustene soli vapnika (Ca) a horcika(Mg). Uhlicitanova tvrdost vody je definovana ako obsah uhlicitanov a hydrogenuhlicitanov vapenatych a horecnatych soli. To znamena ze zvysenie tvrdosti vody mozes dosiahnut len pridanim soli vapnika a/alebo horcika (npr. CaSO4 , MgO). Teoreticky by si mohla pomocou NaHCO3 zvysit uhlicitanovu tvrdost. Problem je v tom, ze akvaristicke testy skumaju obsah uhlicitanov a hydrogenuhlicitanov vsetkych soli, to zanamena aj sodika (Na). Takze po pridani sody bikarbony namerias vacsiu uhlicitanovu tvrdost, ale to nebude tak celkom pravda. Ja nie som chemik, takze ak taram prosim nech ma niekto opravi. Okrem toho je dolezite zachovavat urcity pomer medzi ionmy vo vode. Pridanim sody bikarbony menis pomery ionov vo vode. Mojimi oblubenymi rybickami su Poecilia reticulata (gupka),Poecilia latipinna(moly),Xiphophorus helleri (mecunik). K tomu mam este Ancistrus sp.(prisavnik). Chovam ich nie preto, ze su nenarocne, ale preto, ze ak sa clovek o nich stara su to velmi mili a prijemni spolocnici. Mineralku mam s METRA a 6x 1.5l stoji 69Sk. Takze je to asi 7,60/l-> 15Sk tyzdenne.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod nino_q » 26 Aug 2003 14:12 pm

gabriela napísal:nieje jednoduchsie pritvrdzovat jedlou sodou?

skala napísal:Gabi, jedlou sodou dosiahnes zvysenie pH, zvysenie tvrdosti len minimalne.

gabi asi myslela jedlou solou, nie?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod skala » 26 Aug 2003 14:16 pm

majko na sirany si zabudol, a potom si ich spomenul - vid CaSO4, aj ked v trochu inej suvislosti - tie su zodpovedne za stalu tvrdost. CT=ST+UT

Asi aj preto je to tak zauzivane, lebo sirany su pomerne nerozpustne a uhlicitany sa rozpustne lahko.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 14:35 pm

skala napísal:Majko, ako schodnejsi sposob by som videl v pouziti vody z ineho zdroja. Iste sa inde najde voda tvrdsia. Existuje taky pripravok, ze KH+
byvam na dedine medzi ZV a DT. Nas zdroj vody (a sirokeho okolia) je vodna nadrz Hrinova. Kedze ide o povrchovu vodu jej tvrdost je velmi mala. Takze najblissia tvrda voda je asi v ZV(20km) alebo BB(30km). Jej tvrdost je asi 12GH. To znamena potrebu asi 25 l tyzdenne.Jedinou moznostou by bol niektory s pramenov na okoli. Lenze tam o kvalite vody neviem nic. A jej tvrdost je asi 7 az 10 GH. Takze by som tyzdenne musel z pramena doniest 25 l vody. Ak je tam aj pristup autom, v zime si to neviem predstavit. Co sa tyka KH+, ja nepotrebujem zvysit len KH. Okrem toho neviem co KH+ obsahuje. Jediny seriozny vyrobok tejto kategorie je AquaDur od JBL. Ten sa ale tazko rozpusta. Pre mna je daleko najvyhodnejsie mat par flias mineralky v zalohe a v pripade potreby hned moct pripravit vodu pre akvarko.

skala napísal:A k opacnym problemom - zmakcovanie vody. Ja mam tiez skor take problemy ako Astrid - potrebujem zmakcovat. O schodnom postupe neviem - ak zan nepovazujem destilaciu, ci osmozu. Nieco sa da dostiahnut kys. stavelovou, ale chce to mechanicku velmi ucinnu filtraciu. Ak by si nieco vedel napis.
Reverzna osmoza je velmi ucinny sposob. Jeho jedinou nevyhodou je obstaravacia cena. Este existuje pristroj, ktory sa vola ionovy menic pomocou neho dostanes takzvanu demineralizovanu vodu. Je to kanister so specialnou zivicou. V zahranici sa to pomerne casto pouziva (v akvaristike!). Myslim, ze jeho cena je nizssia ako RO, ale neviem to presne. Ak chces mozem zistit.

skala napísal: A precitaj si prosim TEMU TVRDOST VODY.
Sorry som tu pomerne novy, kde to mam najst?

skala napísal:majko na sirany si zabudol, a potom si ich spomenul - vid CaSO4, aj ked v trochu inej suvislosti - tie su zodpovedne za stalu tvrdost. CT=ST+UT
Na sirany som nezabudol. CASO4 je totiz sol vapnika. Ta sa pocita do celkovej tvrdosti vody(vid. definicia tvrdosti). NaSO4 je tiez siran ale do celkovej tvrdosti sa nepocita (vid. definicia tvrdosti).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod Astrid » 26 Aug 2003 14:45 pm

Myslim, ze mnohi z nas poznaju moznosti zmäkcovania vody- ci uz reverzna osmoza, ionomenice, voda z pramena a ine. Niektori z nas to aj pouzivaju. ;)
Avsak, napr. reverzna osmoza sa mne osobne zda velmi neekologicka a v mensej miere aj neekonomicka. Takze tak.
No a ako asi najdes temu Tvrdost vody? No chod do "Volnej diskusie", tam si to nalistuj a mas.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 14:53 pm

Astrid napísal:Avsak, napr. reverzna osmoza sa mne osobne zda velmi neekologicka a v mensej miere aj neekonomicka. Takze tak.

Preco neekologicka? Myslis preto, lebo len 1/3 az 1/4 vody je demineralizovana? Preplachovacia voda sa da stale vyuzit. Minimalne musis vystupnu vodu znova pritvrdit. Ta voda je len o 1/4 az 1/3 tvrdsia nic viac.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod Astrid » 26 Aug 2003 14:57 pm

Da sa vyuzit, ale malo- a zda sa mi, ze je dobre, ked je reverzka stale v pohybe- vysusovanie jej nerobi vraj dobre.
Cize vznikne vela "odpadovej" vody, ktoru v konecnom dosledku nemas ako vyuzit/skladovat a vylejes ju do kanala.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 15:02 pm

Astrid napísal:zda sa mi, ze je dobre, ked je reverzka stale v pohybe- vysusovanie jej nerobi vraj dobre.

Ja mam zase informacie ze zivotnost osmotickej membrany zavisi od "pracovnych hodin". To znamena ak RO ide a Ty ju nepotrebujes, zbytocne znizujes zivotnost membrany.Pred odlozenim RO je vsak velmi dolezite dokladne oplachnut membranu. Moje info sa vztahuju na RO fy. JBL.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod gabriela » 26 Aug 2003 15:32 pm

pozeral si aj tu?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=99
niektore temy su tu akosi zbytocne zdvojene :(
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kontinualna vymena vody

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 15:58 pm

gabriela napísal:pozeral si aj tu?
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=99
niektore temy su tu akosi zbytocne zdvojene :(

Dik. Ale ani tam nic zaujimaveho nieje.Az na par VOODOO rad :). CO2 napriklad zarucene zvysuje KH. Je to prirodzena chemicka reakcia.CO2 totiz reaguje s vodou na H2CO3 (kyselina uhlicita). Ta rozpusta Ca a Mg a viaze ich na Ca(HCO3)2 a Mg(HCO3)2 co su prvky ktore tvoria KH. A Ca sa prave nachadza v ulitach slimakov. A aj s pramenmi by som bol velmi opatrny. Kompletny rozbor vody totiz stoji cez 5000 Sk. A bez neho to moze byt velke riziko. Pramene maju totiz tendenciu mat v sebe vela zeleza, ak su pri poli tak NO3,NO2.....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.