Vnutorne parazity



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 19 Aug 2006 10:05 am

Zdravim osadenstvo diskusneho fora. Hladam radu skutocne profesionalnych akvaristov. Kupil som si asi pred 6 tyzdnami diskusa v KE v obchode na nam. osloboditelov. Cca 8-9cm priemer. Chcel som otestovat, ci znesie moje chovatelske maniere, ako sa znesie v spolocenskom akvariu a ci je sanca na prezitie dalsich kusov, ak by som si ich neskor kupil viac.
Diskusovi sa zo zaciatku darilo, chutilo mu zrat, krmil som mrazenym hovadzim srdcom, vlockami a granulami pre diskusov. Chutilo mu, nahanal sa za zradlom, zbieral na dne co popadalo. Vykaly mal blede, niekedy az vodnate, ale pripisoval som to stresu z transportu.
Asi po troch tyzdnoch sa diskus utiahol za rastlinky a prestal zrat. Precital som kopu stranok a podla priznakov som usudil, ze ho napadli bicikovce. S priatelkou sme v mikroskope preskumali vykaly a nejake tam boli, preto sme podla navodou, preliecili entizolom. Diskus, ale nezmenil spravanie. Pod chrbtovou plutvou sa mu utvorila biela bodka, ktora par dni rastla, mala asi 1,5 - 2mm a potom odpadla. Vyzeralo to ako zavrtany, maly cervicek.
Dalsim mikroskopickym vysetrenim vykalov, sme prisli na to, ze ma cervy. Zrejme nejaky druh hlisty, alebo podla mna skor vyvojove stadium pasomnice, pretoze par dni nato mu z analneho otvoru zacal vyliezat 2cm clanok cerva - pasomnice. Chudak plaval po akvarku a snazil sa toho zbavit, tak som mu pomohol a dali sme to pod mikroskop. Ploche telo, viditelny oddeleny clanok. Samozrejme hlavicka pasomnice zostala vo vnutri a po tyzdni sa to cele sa dalsim vytlacenym 2cm clankom zopakovalo. Predpokladam, ze sa nakazil zivou potravou, ktoru ho krmil chovatel, takyto dlhy cerv sa nevyvinie za mesiac.
Prosim o radu. Pytal som sa aj v akvaristike, ale tam netusia o ziadnom pripravku, co ma prekvapilo. Profesionali predsa musia poznat riesenie aj na taketo problemy.

Na internete sme vypatrali mozne lieciva na tieto problemy: Mebenvet, Neguvon, Mazoten, Concurat. Predpokladali sme, ze nebude problem zohnat tieto lieky. Bohuzial, lekarne ani ziadny distributor na Slovenku ich nema!!! Posledny ktory bol na trhu bol madarsky Mebenvet, tento rok mu ale zrusili registraciu.

Este raz prosim o rady. Cim odcervujete a kde zhanate lieky.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Reklama

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod jano_i » 19 Aug 2006 10:13 am

Najlepsie bude ak s tym pojdes na UVL na parazitologiu. Tam Ti isto pomozu. A ak je priatelka lekarka, nebude problem.
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod catfish » 19 Aug 2006 12:57 pm

Zajdi na veterinu, kde dělají nemoci ryb, možná toho terčovce budou chtít vidět - lepší se domluvit předem telefonicky. Přípravek na tesemnice by měl být praziquantel (Droncit) a měl by být účinný i na žábrohlísty.
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 19 Aug 2006 14:35 pm

catfish napísal:Zajdi na veterinu, kde dělají nemoci ryb, možná toho terčovce budou chtít vidět - lepší se domluvit předem telefonicky. Přípravek na tesemnice by měl být praziquantel (Droncit) a měl by být účinný i na žábrohlísty.

Dakujem za odpovede. Poprosim Vas vsetkych prispievatelov, neposielajte ma na veterinu, resp. na veterinarnu kliniku. Rad by som poznal vyjadrenie chovatela, ktory uz takyto problem riesil. Mam diagnostikovanu pasomnicu u ryb, su zname lieciva a s tymito liecivami je zname aj davkovanie. Na slovenskom trhu vsak neexistuju. Mam to overene cez lekara a distribucky.

Spomenute je lieciva Praziquantel a Droncit su primarne urcene pre teplokrvnych masozravcov. Teoreticky je mozne aplikovat ich aj u ryb. Pozna vsak niekto aj spravne davkovanie, alebo aplikaciu?

Povedzte mi cim odcervujete, v akych davkach a kde to zhanate.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod catfish » 19 Aug 2006 20:27 pm

praziquantel (droncit) - dávka pro ryby by mohla být: 2 mg na l na 24 hod, nevím zda se musí použít opakovaně jako Bioverm.

(Dávka a délka koupele záleží na druhu ryby, maximim je 10 mg/l vody po dobu od 3 do 48 hodin.)

Vyzkoušený ho nemám. Když tak se zkus obrátit na dr. Novotného, myslím že ten už tasemnice u ryb několikrát řešil.
e-mail: ladislavn@yahoo.com

Já jsem na běžné odčervování vždycky používala Bioverm, který už se sehnat nedá, alespoň v Česku ne.

http://www.catfish.cz/ruzne/nemoci/nemoci.htm
(dole)
http://www.catfish.cz/ruzne/faq/q22-prev_kap.htm
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Aug 2006 06:57 am

Stou pasomnicou si si isty?Ak by mal pasomnicu,tak by plaval na povrchu.Neupchal si mu nahodou nevhodnou stravov creva?Ja by som povedal ze ano.Co tak, okrem stravy ktoru si menoval ,poznas nieco take co je lahsie stravitelnejsie?
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 20 Aug 2006 09:21 am

vysluzil2 napísal:Stou pasomnicou si si isty?Ak by mal pasomnicu,tak by plaval na povrchu.Neupchal si mu nahodou nevhodnou stravov creva?Ja by som povedal ze ano.Co tak, okrem stravy ktoru si menoval ,poznas nieco take co je lahsie stravitelnejsie?


Ano som si tym isty. Stravu mali vsetky rybu rovnaku a mnohe boli zravejsie ako on a su bez problemov. Vykaly diskusa nemaju struktru nestravenej potravy. Vykaly nema ziadne. Je to hladke telo pasomnice ak by som mal technicke moznosti, dam sem aj zaber z mikroskopu. Prave som na toho diskusa pozeral a v noci vytlacil dalsiu 2cm cast cerva a taha ju za sebou. Kedze takmer nezral uz vyse 2 tyzdnov a posledny tyzden vobec, je nerealne aby v crevach este mal potravu v akejkolvek forme. Vsetko nasvedcuje pasomnici, pretoze sa moze vyvijat a rast, kedze je prisata na stene creva a ziviny si cerpa z krvi obete.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 20 Aug 2006 09:25 am

catfish napísal:praziquantel (droncit) - dávka pro ryby by mohla být: 2 mg na l na 24 hod, nevím zda se musí použít opakovaně jako Bioverm.

(Dávka a délka koupele záleží na druhu ryby, maximim je 10 mg/l vody po dobu od 3 do 48 hodin.)

Vyzkoušený ho nemám. Když tak se zkus obrátit na dr. Novotného, myslím že ten už tasemnice u ryb několikrát řešil.
e-mail: ladislavn@yahoo.com

Já jsem na běžné odčervování vždycky používala Bioverm, který už se sehnat nedá, alespoň v Česku ne.

http://www.catfish.cz/ruzne/nemoci/nemoci.htm
(dole)
http://www.catfish.cz/ruzne/faq/q22-prev_kap.htm


Dakujem za radu, zatial bola najkonkretnejsia, zrejme skusim kontaktovat spominaneho doktora, len dufam, ze bude reagovat na neznameho cloveka z internetu.
Ak sa dopatram k nejakym udajom, alebo uspesne dokoncim liecbu, dam sem udaje, pretoze to vyzera tak, ze tato tema je u akvaristov minimalne preskumana zvladnuta.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 26 Aug 2006 15:08 pm

catfish napísal:praziquantel (droncit) - dávka pro ryby by mohla být: 2 mg na l na 24 hod, nevím zda se musí použít opakovaně jako Bioverm.

(Dávka a délka koupele záleží na druhu ryby, maximim je 10 mg/l vody po dobu od 3 do 48 hodin.)

Vyzkoušený ho nemám. Když tak se zkus obrátit na dr. Novotného, myslím že ten už tasemnice u ryb několikrát řešil.
e-mail: ladislavn@yahoo.com


Skusil som sa obratit na pana doktora, ale zrejme profesna cest a osobne know how mu nedovoluje povedat, to co mu prinasa financny profit.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod catfish » 26 Aug 2006 20:44 pm

Ráda bych poradila nějak lépe, ale nic víc než to co jsem už napsala o léčení tasemnic nevím. :-(
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod Evka » 26 Aug 2006 21:29 pm

Co zkusit Esha 2000. Píší, že je i na parazity: http://www.akvamalawi.com/phpBB/printvi ... 62c3cbb577
zkušenost s tím ale nemám :-( zkus na netu pohledat info...
Obrázok používateľa
Evka
 
Príspevky: 4
Obrázky: 2
Založený: 23 Aug 2006 09:55 am
Bydlisko: Praha

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod azet » 28 Aug 2006 10:52 am

niesom odbornik. ale co viem, tak droncit (vyraba Bayer). pouziva sa sice pre psy a macky, ale je vhodny aj pre reptilie a ryby.

narychlo som nasiel: http://www.skepticalaquarist.com/docs/health/trematodes.shtml

davka (praziquantel): http://www.nationalfishpharm.com/products2.html

vela zdaru, i ked podla mna su sance mizive - preslo uz pomerne vela casu. co je horsie, ze nieje vylucena nakaza inych ryb. pasomnica mohla uz vypustit do vody mnoho vajicok.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 28 Aug 2006 22:13 pm

Dakujem Catfish, azet. Aplikoval som praziquantel, podla odporucania, ktore mi dala Catfish. Praziquantel 2mg/l na 24hod. Liek mal zatial dobry ucinok. Tazko povedat ci vysledok liecby je defintivny, teda ci zabil vsetkych cervov v rybach.
1. akvarium-karantenne - 2 skalare, dlzka aplikacie lieku asi 36 hodin, ku koncu sa objavil biely zakal a jemny sliz a vsetky slimaky ktore boli v akvariu plavali na hladine hore bruchom, ale podotykam ze boli zive. Liek zaucinkoval na nich tym, ze ich paralyzoval. Aspon som ich odlovil a vyhodil. Po vymene vody sa na skle akvaria objavilo velke mnozstvo malych, bielych, vlasovitych, loziacich cervikov asi 2mm dlhych, je mozne ze to bol nejaky druh hlistic. Casom sa stratili. Mozno uhynuli, mozno sa zavrtali do strku...
Ak ste podobne cosi videli, moznete ma opravit v tom, co som to na skle videl.
2. akvarium - spolocenske - neonky, diskus, ancistrusy, black moly, skalar - dlzka aplikacie asi 34 hodin. /////////////ku koncu takisto biely zakal, sliz, poniektore neonky polomrtve, ale vsetci zivi. Zachraneni vymenou vody. Pocas dna zo seba diskus vytlacil dalsiu cast pasomnice, v mikroskope boli vidiet aj larvy hlistic, bohuzial zivych. Po vymene vody zo seba po znacnej namahe dostal dalsie dve casti. Jedna mrtva pasomnica bola kompletna aj s hlavickou. V mikroskope vyzerala ako vystrihnuta z knihy biologie, ukazkovy studijny material s viditelnymi clankami a dokonca aj s rozpoznatelnymi vajickami vo vnutri clankov. Druhu pasomnicu vytlacil zo seba v tvare hlienovitej hrcky, ciastocne natravenej. Skratka hnus, obzvlast, ked si uvedomim, ze som si obcas z tej vody parkrat aj nechtiac logol, pri vypustani vody do vedra. Takze nesterite, kupujte pumpicky, nepite to kolegovia!

Diskus zrat zatial nechce, ale v ociach mu vidim mierny optimizmus. Tiez by ste mali radost, keby ste zo seba vytlacili nieco co je velke ako pomaranc. Otazka je, kolko toho v nom je. Na take male telo to musi byt velka zataz. Ked som videl v mikroskope, co za svinstvo je vo vode akvaria, skoro som akvaristiku zavesil na klinec. Ale uz som sa s tym zmieril.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod catfish » 28 Aug 2006 22:36 pm

Podstatné je, jestli zase začne žrát až se z toho trošku dostane. Nech ho 2-3 dny hladem a pak ho zkus malinko nakrmit, žádnou velkou dávku krmení naráz, raději pomalinku.
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Aug 2006 08:28 am

Sledujem tuto temu,a neda mi to.Este pred vznikom tejto temi som bol u kamarata,ktory mnozi viacej druhov diskusov.Pozastavili sme sa nad jednym jeho aq.V tom aq to prehnal s krmenim,a diskusov upchal,Ukazoval mi tie vykali,ktore opisujes aj ty.Preliecoval ich entizolom.Po nasadeni entizolu pockal,kym vytlacia tieto biele vykali,a zacal ich postupne krmit.Bolo ich asi sto,vo velkosti 5 korunacky.Zacal zivou ziabronozkov,.Povedal ze dalej to bude mrazene artemia,potom koretra.Ja osobne som mu odporucal zivu dafniu,mrazenou totiz ja precistujem creva prisavnikom,tie maju podobne traviace problemi.Povedal mi ze na zivu potravu nema cas chodit,a ze zivim sa boji krmit.A jednoducho mavol rukov,ak sa nadpolovicna vacsina diskusov z toho nedostane,tak ich jednoducho splachne.Viedli sme vtedy velmi dlhu debatu o upchavani ryb,proste o krmeni.Ja som discusov choval,nikdy som ich ale nemnozil.To je asi jedina ryba,ktora potrebuje starostlivost.A to som sa staral uz o dost druhov ryb,a mnozil tiez.A to co som cital od teba ako ich krmis........Obrazne to napisem asi takto-ranajky parky,obed slanina,vecer klobasa.Ty keby si jedol len toto,predstav si v akych bolestiach by si sa zvijal.Samozrejme zo zaciatku bi ti to chutilo,ako tvojmu diskusovi.Potom by sa ta ujali lekari,ozaj co ti este zije v aq?Ja osobne predpokladam ze uz je tam toho velmi,velmi malo.Co sa tyka pasomnice,viem ze v letnych mesiacoch plavali na povvrchu belicky ,ktore sa nevedeli ponorit.Mali velke brucha,od pasomnice.Pitvali sme ich,mali tam pasomnicuBelicka velka asi 15cm,pasomnica siroka asi 10mm,vysoka asi 2mm.dlha asi 10cm.Spolupracovnik priniesol rybarsky casopis,kde sme si o nej citali.Bola tam aj vyfotena.V ramene Dunaja tychto beliciek bolo velmi vela.Pozoroval som tento jav asi tri roky.Naposledy to bolo pred 5 rokmi.Vzdy pre vyskytom pasomnice sa dal v tomto ramene chytat cyklop.Chytal som,krmil aj s vodou z Dunaja.S rybami som nemal ziadne problemi.Uz 4 roky na tom pracovisku nerobim,viem ze cyklop tam uz nebyva,tak ani pasomnicu nesledujem.Keby bolo kde,a bol by cas ,urcite by som na zive chodil. Spravne krmenie je totiz zakladom akvaristiky.Author,zelam ti vela chovatelskych uspechov.Apropo,voda z aq sa nepije.ja som ju este nikdy neochutnal.To by som radsej tusim zjedol tu pasomnicu,videl som ju uz pecenu jest. :o
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod azet » 31 Aug 2006 09:03 am

vysluzil2 pisal:
A to co som cital od teba ako ich krmis........


o tom potom, ze potrava, ktoru spominal author, je pre diskusa uplne nevhodna. nikdy som diskusov nechoval, takze sa tu nejdem hrat na diskusoveho vsevedka a davat mudre rady. avsak mozem o sebe tvrdit, ze mam ake take skusenosti s akvaristikou - krmenie srdcom a vlockami su podla mna tradovane prezitky z doby minulej. nesrkmoval by som to. to plati hlavne pre srdce. nekvalitnou stravou znacne prispievas k zhorseniu kondicie ryby a zvysujes nachylnost na choroby, parazity, atd.

avsak ani najlepsim krmivom sa ryba napadnuta pasomnicou vyliecit neda! tu treba urychlene konat a preliecit!
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Aug 2006 09:22 am

Azet ja teoretizujem,ak sa diskus schovava za rastliny a neplava nadlahcovany pasomnicou pri hladine........Ved vies ako sa hovori-vysledky laboratornych testov na pecen negativne,pacient zomrel na cirhozu.Srdcom sa krmit da,len treba mat ake take vedomosti o krmeni.To iste plati o vlockach.Za srdce je lepsia nahrada rybie file.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vikino » 02 Sep 2006 06:56 am

Zdravím,
na pasomnicu je dobry Masoten, ktory sa pouziva na proti koznym a ziabrovym cervom. No na pasomnicu je nebezpecne davkovanie tohoto pripravku. Co je 4mg na 1L vody. a je teda 10 krat silnejsie ako sa pouziva na ziabrohlisty. Discus to ale vacsinou, ak nie je velmi oslabeny, znesie. Tento pripravok som si nechal kupit v Nemecku a je velmi drahy. ale oplati sa pre chovatelov.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod author » 02 Sep 2006 11:30 am

"vikino" keby som mal zaujem vies mi objednat/predat nejaku davku, ci balenie?
Dozvedel som sa, ze masoten bol zakazany na Slovensku preto, lebo obsahuje organofosfaty a je toxicky aj pre cloveka.

ad vysluzil2 - Nechapem, preco sa vsetky fora na internete vyznacuju rovnakymi priznakmi. Nekonstruktivnostou a mlatenim prazdnej slamy odveci. Parkrat som zdoraznoval, aku informaciu hladam. Precitaj si este raz uvodne prispevky. Ake konkretne riesenie problemu v nazve temy tvoje prispevky mne a ostatnym citatelom dali? Ziadne. Ci chcel si si pomasirovat ego profesionalneho akvaristu tym, ze poukazes na chyby zaciatocnika? Co mali znamenat tie belicky s nafuknutymi bruchami? Aspon sa vyjadri konkretne na co tym narazas. Akoze ryba, ktora nema nafuknute brucho a neplava na hladine nema pasomnicu? Fakt, brilantna diagnoza. Nepisal som na uvod, ze som si kupil jedneho diskusa preto, aby som spoznal narocnost chovu? Spoznal som ju? Ano spoznal. S tym, ze na otazky krmenia, som dal na odporucenie predajcu, ktory konkretnu rybu predaval. Co viac dodat? Ze na fore je dostatok tem o krmeni? Ano je, ale iste si vsimnes, ze mnohe si protirecia. K tvojej poznamke o mnozstve ryb. Mam ich dost, nebudem pisat konkretne pocty, pretoze by sa urcite nasiel niekto, kto by zacal splietat teorie o prerybnenosti, nevhodnej druhovej skladbe atd. Straty - dva mesiace od zalozenia akvaria uhynul jeden ancistrus.
Nespochybnuje tvoje chovatelske znalosti, preto ak mas skusenosti s liecbou vnutornych parazitov, vyjadri sa. Pomoze to mne a mozno aj inym, ked tu budu informacie hladat. Ak nemas skusenosti s liecbou, tak prosim ta, radsej nic nepis a citaj. Aj ked si skuseny, vzdy sa mozes ucit.
Zial ten problem s vyskytom pasomnice nevznikol zlym krmenim amaterom, teda mnou. Problem vznikol u dodavatela alebo v predajni ryb, pravdepodobne v tuzbe vysokych objemovych prirastkov rybam sukali vsetko co sa hybalo. A to su uz ine kapacity v porovnani so mnou, cize tam by takato fatalna hrubka v chove nemala vzniknut. Mysle som si to.

Pre ostatnych: Diskus stale odmieta zrat, nevidel ho zhltnut krmivo takmer mesiac, neviem z coho zije, mozno ozobava rastliny. Dufam, ze ma nikto nebude obvinovat z prekrmovania masom. Predpokladam, ze neprezije. Neviem mu pomoct. Najjednoduchsie a najlacnejsie je najst chovatela s cistym chovom.
author
 
Príspevky: 7
Založený: 19 Aug 2006 09:10 am

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vysluzil2 » 02 Sep 2006 13:12 pm

No asi sa nebudem miesat do tem o lieceni.Ja liecit totiz neviem.A ak som sa aj pokusal liecit,dopadlo to vzdy katastrofalne.To ale bolo davno.A preco som sem pisal?Tesne pred tvojim prispevkom som navstivil kamarata diskusara.Jeho jedno aq molo podobne priznaky,rovnake vykaly.Spominal som to.Podla poctu tvojich prispevkov /7/som si tipol ze si daky zaciatocnik.Asi to bolo zle.Alebo nie?Zaciatocnici su vacsinou neskuseny Tam bola odo mna snaha upozornit ta na velku chybu ktoru robis krmenim. ta chyba mohla sposobit aj tvoje problemi.Dosledkom tohoto zleho krmenia byvaju priznaky ,ktore si uviedol.U diskusov ,ale aj u inych ryb treba /hovori sa tomu precistit creva/ dodavat aj lahhkostravitelne krmivo.Podla toho co si uviedol som zistil ze ich nedavas.Toto bol kamen urazu u spominaneho chovatela-spominal som ho ako kamarat.Nahanal diskov vysoko proteinovou stravov,a nedal im cas na ako to nazvat.Dajme tomu regeneraciu criev.Toto iste bolo pisane v tvojom prispevku-uvedene krmivo.Ak ti ho odporucal obchodnik,...A tie belicky-tak to bola moja spomienka na pasomnicu,formu ako ju ja poznam.U inych vylovenych ryb sa nenachadzala..Takze aj ked sa vtedy krmilo s vodou z Dunaja,pasomnica sa v aq nevyskytla.Tie belicky nemali nafuknute creva,ale brusnu dutinu mali plnu pasomnice.To ze si to neprehnal s liecenim som rad,ved som ti aj prial vela chovatelskych uspechov.Co satyka lieciv,ja ziadne nepouzivam.Som totiz alergicky na niektore lieky.Ado rastlin liecivo nesmie ist.Davam medvedi cesnak,niekto spominal ze je to na vnutorne parazity.Ak ti diskus nechce zrat,skus komarie larvy zo suda v zahrade,alebo zivu artemiu.Ku mne chodili diskusari na zivu dafniu,ktoru chovam s prisavnikmi.Zije s nimi v symbioze,likviduje totiz zakal v aq.Takze to su moje skusenosti s liecbou vnutornych parazitov.Aj ked sa vyskytuju v aq inych chovatelov.U mna vdaka hygiene vody a hlavne spravnemu krmeniu sa nastastie crevne parazity v aq nevyskytuju.Odo mna bola snaha pomoct,ty si ale chcel pocut ine.Mozno iny sa poucili.Ahoj.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vikino » 02 Sep 2006 16:46 pm

No, s Masotenom je potrebne zaobchadzat naozaj velmi opatrne. Asi len v rukaviciach a davky vazit na lekarskych vahach. Pouzivam ho uspesne hlavne proti ziabrohlistom, na ktore su nachylne hlavne mlade disky. Je zaujimave ako sa ryby pri prelieceni ( 0,4 mg/liter akv. vody) prefarbuju. Pekna modra sa meni na striebrite zelenu a telo je cele trochu svetlejsie. Ani chut k jedlu vtedy nemaju bohvieaku, skoro nezeru. Po troch dnoch vymenim vodu a prefiltrujem ju cez raselinu, ktoru inak ani nepouzivam, ale v tomto pripade pomoze rybam rychlejsie sa spamatat. Musi to byt pre nich riadny napor. A to je toto davkovanie 10 krat mensie ako sa odporuca na pasomnicu. Myslim, ze ina ryba (napr. cervena neonka a pod.), by to isto nevydrzala. Ale ved ona to ani nepotrebuje. Este k pouzivaniu Masotenu. Nemal by sa pouzivat v cerstvej vode a prvy krat by sa nemala prekrocit koncentracia 1 mg/liter akv. vody.
Inac v KE som si len tak na skusku kupil aj ja tercovce. Tam pri hoteli Slovan v tom dvore. Neviem ako sa to vola. Mali tam krasne red tyrkysi a v dobrej velkosti za vynikajucu cenu. A su tiez vo vynikajucej kondicii. Myslim ze si ich nechavaju posielat z ciech. Maju ukazkovu stavbu tela a vyfarbenie tiez stoji za to...
S pozdravom Vikino :o)
Naposledy upravil vikino dňa 04 Jan 2007 08:51 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod puly » 02 Sep 2006 18:14 pm

Vyhrabal som staré AT tam je napísané, že ked neviete zohnat masoten je ho možné nahradiť postrekovacím prípravkom soldep,ktorý obsahuje účinnú látku trichlorfont.Na skaláre sa dáva 0,6 ml na 100 l vody po dobu 6 až 12 hodín.Potom treba celú vodu vymeniť.Neviem či sa tento prípravok ešte vyrába ,ale náhrada zaň určite bude.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod vikino » 03 Sep 2006 07:26 am

Zdravim! :-)
Vcera som zabudol este na jednu dolezitu vec. Masoten sa da pouzivat aj na prevenciu, nie len na samotne liecenie, ktore je pre ryby asi velmi namahave (myslim na liecenie pasomnice).
No a ako predchadzat pasomnici pri diskusoch? Samozrejme starostlivym vyberom krmiva. Ale je tu este jedna moznost. Cervene pakomarie larvy patentky maju schopnost vstrebavat urcite mnozstvo latok, ktore su rozpustne vo vode. No a to vyuzijeme tak, ze do misky s vodou a patentkami ( zivymi ), nasypeme zo spicky lyzicky trosku masotenu. Tie ho vstrebaju do seba a zdochnu. Takto nasytene krmivo prinesie liek priamo do rybieho tela a nici v nom parazity. Len je nutne krmit opatrne a neprekrmit. Vyhoda tohoto postupu je tiez v tom, ze masoten posobi cielene na lozisko choroby a nieje ovplyvnena kvalita vody. Teda odpada jej vymena a filtracia cez raselinu. Tolko teda na doplnenie mojho vcerajsieho prispevku.
S pozdravom Vikino :-)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Vnutorne parazity

Odoslaťod puly » 03 Sep 2006 07:57 am

To by ten diskus musel prímať potravu.Každý diskus má v sebe určité množstvo parazitov a vôbec mu to nevadí.Ide o to že pri nevhodnej strave ale aj strese sa môžu rozmnožiť na tákú mieru že ten diskus to nezvláda a musí nastúpiť liečenie.Ono je problém že tie ryby žerú hlavne tú potravu ktorá je pre ne nevhodná a na drahé granule od f. sera sa vykašlú.Diskus musí pravidelne a dosť žrať aby narástol do požadovanej velkosti a tak sa podáva mäso v konbinácií s špenátom.Toje môj prípad ryby rastú ale je tam riziko že sa premnožia vnútorné parazity.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.