Fotografovanie



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Igypop » 20 Jan 2005 13:07 pm

To bolo len tak. Na von by bol ideálny nejaký mrňavý kompakt. FZ20 je tak niekde na pol ceste od kompaktu k zrkadlovke :roll:
Inak S1 ma veľmi lákala, ale ked má "iba" 3Mpx :x
Na FZ20 mi vadí, že má horšie video, ale to není velká vada. Viac mi vadí, že nie je na klasické tužkové baterky, ale má vlastný "cartrige". A náhradný stojí pouho-pouhých 2.500Sk s DPH :? :x
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Reklama

Re: Fotografovanie

Odoslaťod MartinC » 20 Jan 2005 13:24 pm

Ako vlastne funguje vyššie ISO na digitálnych foťákoch?
Čo znamená ISO na klasickomfilme mi je jasné, ale neviem, čo vlastne urobí digitál keď nastavím napr. ISO 400, veď nemôže nastaviť vyššiu citlivosť snímača

Neviem ako to funguje. Z praktického hľadiska je podstatný rozdiel medzi šumom na kompakte a zrkadlovke.
Kompakt=malý čip=vysoký šum už pri ISO 400(rsp.200)
zRKADLOVKA = veľký čip=malý šum pri ISO1600(rsp.3200)
MartinC
 
Príspevky: 28
Obrázky: 7
Založený: 26 Sep 2002 10:41 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Ig » 20 Jan 2005 15:14 pm

Igypop napísal:Ako vlastne funguje vyššie ISO na digitálnych foťákoch?
Čo znamená ISO na klasickomfilme mi je jasné, ale neviem, čo vlastne urobí digitál keď nastavím napr. ISO 400, veď nemôže nastaviť vyššiu citlivosť snímača :roll:
Stačia aj nejaký linky na články

Vysvetlim to velmi velmi velmi vseobecne:

Kazdy snimaci obsahuje foto bunky, v ktorych sa vytvara elektricky naboj po dopade svetla (samozrejme zalezi to na type snimaca). To su nam velmi zname pixeli. Ich konstrukcia je rozna a nebolo by tu rozumne to rozoberat - malo miesta a komplikovana tema.
Kazda takato bunka vsak obsahuje nejaku riadiacu elektrodu, ktorou sa da nastavit velkost akumulovaneho naboja pri rovnakom osvetleni. No a zvysovanie ISO znamena, ze fotak resp. nejaka riadiaca jednotka toho snimacieho cipu nastavi take napatie na tej riadiacej elektrode, aby aj pri nizsej intenzite svetla sa akumuloval rovnaky elektricky naboj. S tym vsak suvisi prave zvysovanie sumu, pretoze snimace v pixeloch sa dostavaju mimo optimalnych pracovnych podmienok. Skratka neda sa donekonecna zvysovat citlivost, aby si sa nedostal na urcite napatove obmedzenie respektive obmedzenie velkosti akumulovaneho naboja.

Uz aj vela kvazi zrkadloviek (FujiFilm Fx602 napr.), ma korekciu citlivosti chipu. Takto mozes riadit expoziciu nie priamou zmenou ISO v normovanej dekade, ale zvysis citlivost cipu iba o nejake to percento. Je to skvela vec ked sa mas rozhodnut, ze ISO160 je malo a ISO 200 je uz vela. :wink:

Napriklad sa este stava, ze ked mas fotak s 6MPx cipom mozes fotit na 1600 ISO iba na velkost 1MPx. Ide o to, ze riadiaci softver scnimaca uz musi pouzivat viac snimacich pixelov na zaznamenanie jedneho bodu, pretoze musi robit softverove korekcie zo zosnimanych dat. Skratka nieco podobne ako keby si dva pixeli zapojil paralelne aby si dostal vyssie zosnimane napatie a tym zaznamenal aj tie najmenej osvetlene casti. Potom vsak dobre osvetlene casti obrazku su prepalene t.j. ze zosnimany naboj v pixeloch je na maximalnej moznej hranici. :wink:

PS: Dufam, ze to aspon niekto pochopil, lebo teraz som si ani ja nie isty ci by som pochopil sam seba. :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Igypop » 20 Jan 2005 15:31 pm

Ig, vysvetlil si to úplne parádne. Presne takto som to potreboval podať. Vŕtalo mi to v makovici už dávnejšie.

Čítal som si o tom na www.digi-foto.sk (dík xDodox), ale celkom to moju túžbu po pochopení ISO nenaplnilo :)

Myslel som si, že čipy majú danú jednu úroveň citlivosti a šmitec, a že vyššie ISO nejako simuluje foťák.

Teraz už chápem :D
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Fotografovanie

Odoslaťod milop » 20 Jan 2005 17:40 pm

Ig, hadam by si mohol doplniť ešte niečo o rozmeroch čipov (35mm, DSLR a kompakty ) a aký to má význam pre objektívy
inač , kto má záujem doporučujem www.fotoroman.cz,
konkretne www.fotoroman.cz/techniques/camera.htm
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Igypop » 20 Jan 2005 17:49 pm

Ževraj Canon Mark II ma čip rozmeru 35mm kinofilmu. Ale ten stojí iný "ranec".
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Fotografovanie

Odoslaťod salik » 23 Feb 2005 02:15 am

nuz, ak to bude naozaj tak fotit, tak naj fotak na tmave akvaria bude novy Canon EOS 350D, sum pri ISO 1600 je "zaujimavy" :shock:
http://img.dpreview.com/gallery/engine. ... 0d_preview
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Fotografovanie

Odoslaťod nino_q » 23 Feb 2005 17:07 pm

salik napísal:nuz, ak to bude naozaj tak fotit, tak naj fotak na tmave akvaria bude novy Canon EOS 350D, sum pri ISO 1600 je "zaujimavy" :shock:
http://img.dpreview.com/gallery/engine. ... 0d_preview
Aj 300D ma velmi slusny sum pri ISO1600 ;)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Fotografovanie

Odoslaťod salik » 25 Okt 2005 14:47 pm

Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Fotografovanie

Odoslaťod salik » 09 Nov 2005 23:12 pm

Pridaný nový článok - Fotenie akvária s bleskom, spracoval amos
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Fotografovanie

Odoslaťod roox » 10 Nov 2005 01:03 am

good clanek :) chavlim !
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Ig » 11 Nov 2005 13:34 pm

Naozaj profesionalny pristup, velmi dobre a polopastisticky spracovane. Pochvala.

Priznam sa, ze som sa aj dozvedel nove veci (zapajanie bleskov - doteraz som o takom niecom nepocul) a este sa mi pacia nafotene vysledky, zdalo by sa ze pri foteni boli pouzite vykonne halogenove svietidla ;)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Fotografovanie

Odoslaťod jacik » 14 Nov 2005 09:37 am

amos, pekny clanok :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Diwiak » 06 Jan 2006 10:29 am

lacnym digitalom fotim aqua spredu zhora po urcitym uhlom, blesk sa neodraza

lepsie fotky su este po tme so zapnutym neonom v aqua ale ryby su rozmazane ;-(
Diwiak
 
Príspevky: 17
Obrázky: 10
Založený: 06 Jan 2006 00:11 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Fotografovanie

Odoslaťod virus31 » 10 Jan 2006 03:41 am

Dovolim si pridat takovy DIY kit pro foceni mensich nadrzi :)
http://www.aguajournal.jp/aqua/Program/ ... icon3.html
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Fotografovanie

Odoslaťod ObiWanKenobi » 24 Feb 2006 10:25 am

caute

Môze mi niekto poradit ako fotgrafovat panoramatické oblúkové akva??

Dakujem
ObiWanKenobi
 
Príspevky: 14
Obrázky: 2
Založený: 23 Jan 2006 22:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod salik » 25 Feb 2006 16:54 pm

..nechcelo by sa niekomu spracovat clanocek o postprocesingu fotecky? o foteni je tu toho popisaneho hadam dost, ale k uprave fotky tu nic nemame a myslim, ze by to tu akvafotografom (nielen im) dost pomohlo, kazdy tyzden tu vidim vela zaujimavych fotografii, ktorym by velmi pomohlo lepsie vysledne spracovanie
ziadne odborne teorie..na par fotkach ukazat orezanie, kedy zlaty rez, kedy radsej na stred, ako doostrit popripade rozmazat pozadie, co je to prepal a ako sa mu vyhnut, jednoducha praca s histogramom, spravne nastavenie bielej, ako optimalizovat fotku - ukazat na fotkach roznu kompresiu...
co to by som vedel spracovat aj ja, ale tusim tu mame par akvaristov, ktori su v postprocesingu na inom levele ako ja .-)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Fotografovanie

Odoslaťod rybka » 26 Feb 2006 17:29 pm

Anoooo, urobte to niekto prosim :D Super napad salik :!: :idea: :)
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Fotografovanie

Odoslaťod salik » 06 Júl 2006 20:57 pm

Photomatix - davnejsie som sa s tym hraval, teraz som skusil akvarium, funguje to pekne - s konecnym vystupom sa treba este pohrat, aby to bolo tiptop, prikladam neupravene/zmensene obr. s ktorimi pracoval, vyskusajte - www.hdrsoft.com
(Photomatix/preview od Mira Veseleho)
--------
+2EV Obrázok+1EV Obrázok
_0EV Obrázok
-1EV Obrázok-2EV Obrázok
--------

Obrázok
hdr/rozne moznosti uprav
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Fotografovanie

Odoslaťod milop » 10 Aug 2006 10:16 am

Chcel by som sa vratiť k článku od amosa :
clanky/fotenie_bleskom.php
nedavno sa objavil podobný článok na akvamalawi.com:
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtop ... 6718#16718

k veci :
skušal som /nie síce s plným nasadením , ale predsa / v našich predajniach zohnať spomínaný pridávny blesk : Unomat B24TAC - no nepodarilo sa :cry: , dokonca som mal pocit , že u " odborníkov" pytam za takú cenu - cca 2-3 T,- Sk nejaký nezmysel, podobné zaležitosti sú vraj za 10 000,- a viac.
Po prečítani članku na akvamalawi ( a po včerajšej debate so skalom na stretku) ma to znovu chytilo a som rozhodnutý vyskúšať fotenie akva s pridávným bleskom (bleskami)
Vie niekto poradiť nejaký zdroj na kúpenie týchto bleskov, respektíve iné typy synchronných bleskov v prijateľnej cene ? ,
má niekto doplňujúce skusenosti a info k tejto téme ? :P
o výsledku snaženia budem informovať
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Fotografovanie

Odoslaťod skala » 10 Aug 2006 14:16 pm

nuz neviem, mozno sa nezhodneme na prijatelnej cene. ale som presvedceny, ze ak ma niekto Nikon a kupi si SB800, alebo Canon a kupi si k tomu kvalitny blesk Speedlite 580EX, tak banovat nebude. Ani, ked s tym bude fotit ryby / cez sklo.
Nikonacky SB800 vyjde u nas snad na 17 tisic, vonku 300 dolarov. Canonacky tu 19, vonku neviem, ale asi okolo 10 si myslim. A velky blesk - SB800 je vhodny aj na fotenie ludi, v exterieroch, interieroch vobec.

Napr. makrosadu, pre Nikon SB-R1, alebo SB-R1C1, ak niekto SB800 nema. Cena je u nas 18 az 29 tisic.

http://www2.europe-nikon.com/details.as ... prodId=731
http://www2.europe-nikon.com/details.as ... rodId=1108
http://highres.maxwell.com.au/nkn_speed ... SU800.html
http://highres.maxwell.com.au/images/nk ... 0_11_l.jpg
http://highres.maxwell.com.au/images/nk ... 0_15_l.jpg
http://highres.maxwell.com.au/images/nk ... 0_02_l.jpg

Cena - http://www.adorama.com/NKR1C1.html
660 dolarov

Mimochodom - mam otazku, mal by niekto z vas o platene skolenie vo fotografovani, ak ano dajte mi vediet.
Naposledy upravil skala dňa 10 Aug 2006 14:23 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Fotografovanie

Odoslaťod milop » 10 Aug 2006 14:22 pm

Skalka , mám blesk pre ten canon - je pravda nebanujem (, a za tu 580 niečo pridaj - síce zaleži kde kupuješ/ ale neodbočujme
chcem ti povedať, že fotenie s bočnými svetlami a nasvietením je niečo diametrálne odlišné , takže ťa poprosím zostanme pri téme :

Vie niekto poradiť nejaký zdroj na kúpenie týchto bleskov ú viď prispevky vyššie/, respektíve iné typy synchronných bleskov v prijateľnej cene ? ,
má niekto doplňujúce skusenosti a info k tejto téme ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Fotografovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Aug 2006 16:37 pm

Moze mi niekto poradit,lepsie povedane dat mi odpoved na otazku,ci je mozne prispiet na tieto stranky aj fotografiami z MT.Odoslal som prednedavnom fotografie z MT.Podla mna su na Akve aj ludia ,ktory by si na Akve pozreli aj vynimocne veci aj ked nie na moc kvalitne odfotene .Ak nie tak sa prosto mylim.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Fotografovanie

Odoslaťod Raviolka » 20 Aug 2006 17:24 pm

Ivane, pokud máš fotografie, které chceš ostatním ukázat, ale nejsou "dost dobré" pro veřejné fotoalbum (a to podle mě fotky z mobilu většinou nejsou), proč je nedáš do svého osobního alba? :)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.