poslednych 10 rokov



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 21 Aug 2006 14:21 pm

Myslím, že v tejto téme je trochu jedno čo koľko stojí.
Dotyčný chcel vediež, čo sa za posledných 10 rokov zmenilo.

K iontomeničovému odstraňovaniu NO3.
Táto možnosť počíta s pravidelnou náhradou a výmenou iontomeničov,

V prípade denitrifikácie...sa jedná o biologickú očistu vody, pri ktorej je treba iba vytvoriť podmienky.
Všetky vonkajšie filtre pracujú na báze nitrifikačno-denitrifikačnej.

Na vebe je veľa nesprávnych príspevkov a často sa dnes zamieňajú termíny : nitrifikácia, denitrifikácia, prípadne nitrifikačné, nitritačťné, amonizačné, či denitrifikačné baktérie. Podľa najnovčích výskumov sa na kolobehu dusíka lpodieľajú aj iné bližšie nešpecifikované organizmy.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Reklama

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Norman » 21 Aug 2006 14:37 pm

K iontomenicovemu odstranovaniu cohokolvek, teda aj NO3, SO4, Ca, Na, Mg a podobne sa daju pouzit regenerovatelne ionexy. Takze nie pravidelna nahrada alebo vymena ale regeneracia. Ionexy v dnesnej dobe su regenerovatelne podla vyrobcov "donekonecna", avsak je jasne, ze to v tomto pripade moze znamenat tak niekolko sto krat.

Nazyvat znizovanie NO3 iontomenicmi nitrifikaciou alebo denitrifikaciou je podla mna nespravne. Skor by som to nazval nejakym chemickym cistenim, ale necitim sa na to aby som to odborne pomenoval inak ako iontova vymena.

Co sa tyka bludov na weboch, tak s tym absolutne suhlasim. Je toho dost vela a nielen na forach ale aj na strankach vyrobcov. A to nejde len o nespravne pomenovavanie biologickych a chemickych procesov.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod majko » 21 Aug 2006 15:06 pm

maruska3 napísal:V prípade denitrifikácie...sa jedná o biologickú očistu vody, pri ktorej je treba iba vytvoriť podmienky.
Všetky vonkajšie filtre pracujú na báze nitrifikačno-denitrifikačnej.

To je ale veeelmi zjednoduseny pohlad. Denitrifikacia je daleko zlozitejsi a nebezpecnejsi proces ako inotomenic. Nejeden prevadzkovatel denitrifikacneho filtra (myslim takeho co si toto meno naozaj zasluzi) ho ma riadeny pocitacom cez REDOX. A minimalne je nutne bakterie prikrmovat a riadit prietok vody, zavisi od typu bakterii ktore sa v danom type filtra vyuzivaju na denitrifikaciu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod janko » 21 Aug 2006 19:28 pm

vysluzil2 napísal:Janko ,ryby ma nastastie nezivia.To nastastie preto,nakolko teraz je velmi tazka doba pre akvaristov na SK.Staci ti dufam udaj ,ze vykupne ceny ryb sa za poslednych 9 rokov/tolko chovam ryby/nezmenili.


Tak O.K. tvoj ,Váš príspevok beriem , presvedčil ma o tom že ten pôvodný nebol písaný v zlom.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod janko » 21 Aug 2006 19:46 pm

skala napísal:zlozitejsie veci sa daju povedat aj zrozumitelne. myslim, ze je to o najdeni si cesty. pravda, vo verejnom svete, aky akva.sk predstavuje je to velmi velmi tazke najst si cestu s kazdym. hovori sa, ze nie je dolezite vediet, ale pochopit. a na to by mali mysliet ti, ktori sa snazia informacia odovzdavat.

a inak nesuhlasim s tendenciou byt pre zaciatocnikov a stredne pokrocilych. naopak ja si myslim, ze by sme sa mali snazit posuvat dopredu, napokon aj v suvislosti s odstavcom vyssim, v tom, aby sme boli zrozumitelni :-)))


Ja si nemyslím že sa dá najsť cesta z každým , ale to že si napíšeme svoje názory navzájom vo verejnej diskusii , nie je nič nezrozumiteľné.
A ak sa tu proste niekto začne rozpisovať o čudesných prístrojoch , tak to asi nebude cesta k pochopeniu.

A k tomu o pokročilých a začietočníkoch toto: ano treba sa posúvať vyššie aby sme boli zrozumiteľní , ale ja sa teraz staviam na stranu nováčika , ktorý sa pripojí po kúpe akva alebo po nejakom roku fungovania , zrazu príde prvý problém a on na stránke skočí do debaty na úrovni takmer chemického labáku.

Alebo pre moderátorov , potom vytvoriť na fóre profi sekciu s upozornením alebo označením PRE NÁROČNÝCH!?

Koľkí z tých mladých nadšencov majú snahu dostať až na takúto úroveň , ak sú radi , že dostali akvarko od tatkovho známeho s jednou rastlinkou?
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Raviolka » 21 Aug 2006 21:17 pm

janko napísal:A ak sa tu proste niekto začne rozpisovať o čudesných prístrojoch , tak to asi nebude cesta k pochopeniu.
No a co když chce někdo pochopit, jak ty čuděsné přístroje fungují? :wink:
janko napísal:Alebo pre moderátorov , potom vytvoriť na fóre profi sekciu s upozornením alebo označením PRE NÁROČNÝCH!?
Něco jako "pozor, jed na krysy"? :lol: Asi to moc nechápu - copak jsou vědomosti a zkušenosti ostatních nějak nebezpečné? :shock: Jakýkliv začátečník, který si otevře aspoň průměrnou knížku o akvaristice, má před sebou hodně studia - a taky nemusí všechno hned chápat. Přesto bych mu doporučila, ať si tu knížku přečte - je to lepší než rady prodavačů v mnohých obchodech, kde se tě snazí přesvědčit, že stačí koupit tohle a tamto, správně to namixovat, kapku tohodle, vložit tam ryby, nasypat vločky, zamíchat a jedeme...
Akvaristika JE jednoduchá, ale právě to objevování nového a učení se je na ní to krásné :) Já taky nehltám debaty o předřadnících apod. - ale ani v nejmenším mi nepřekáží a nelekám se, když do nějaké nahlédnu. Vím, že jednou mě třeba bude i tohle zajímat. Uf, ale jsem se rozepsala - až moc na to, že je to mimo topic, omlouvám se :oops:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Phantom » 21 Aug 2006 21:34 pm

janko napísal:začátečník, který si otevře aspoň průměrnou knížku o akvaristice, má před sebou hodně studia - a taky nemusí všechno hned chápat. Přesto bych mu doporučila, ať si tu knížku přečte - je to lepší než rady prodavačů v mnohých obchodech, kde se tě snazí přesvědčit, že stačí koupit tohle a tamto, správně to namixovat, kapku tohodle, vložit tam ryby, nasypat vločky, zamíchat a jedeme...


Samozrejme ano,ale aj tu si treba dat pozor aku knizku-sam mam doma viacero kniziek a sam sa cudujem niekedy akych zavaznych chyb doslo v prekladoch.

Osobne si myslim,ze v akvaristike by sme sa mali vyjadrovat odbornejsie(ved ak nieco nechapem,tak dam do google dane slovicko+slovnik a verte mi,ze najdete vysvetlenie daneho slovka).

Akvaristika je dost aj o teori(ved vzdy je co citat) a chapem,ze zaciatocnikovi sa nebude chciet citat vsetko,ale kto to mysli s akvaristikou vaznejsie,tak sa neskor danej problamatike vrati :)
Kazdy zaciatok je tazky.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Silvester Valentin » 22 Aug 2006 00:11 am

je zaujimave ze nieco nove a poucne (prevratne pre mna) sa docitam v temach s ktorimi to pritom nema nic spolocne . ak tu niekto otvori temu o rusnoch skor ci neskor sa aj tam objavia zaujimave informacie. ja Vam nenadavam ba naopak nabadam Vas :lol: len do toho...
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod milop » 22 Aug 2006 08:49 am

posledných 10 rokov mne utieklo ako voda
chodim už pár rokov do norimbergu na výstavu, kde sa dá povedať,že sa objavujú novinky od Top firiem sveta a musím konštatovať, že ma vždy niečim prekvapia -
momentalný trend pre Top akvaria /možno môj subjektívny dojem/ :
- akvarium s LCD displejom, kde sa da kontrolovať, nastavovať možné aj nemožné - dokonca realizovať zmeny a upravy cez mobil
- možná aj nemožná a takmer dokonala technika (osvetlenie, filtre, úprava vody)
- "amano akvaria" - bez komentára
- chov rýb - stála dominancia aziatov
- začína sa presadzovať talianský design / čo ma zaujalo a potešilo/

Kym som nespoznal Vás-na akva.sk tak som si myslel, že tie nadherné akvária a technické zariadenia sú viacmenej nedosiahnuteľná reklama.
A tu je zrazu dosť velká skupina ludí, ktorí sú v daleko jednoduchších podmienkách schopní vymyslieť zariadenia , využiť dostupné materiály a dosiahnuť porovnateľne, ak nie lepšie výsledky -hovorím o natural akvariach, akvascapingu, miniakva, rastlinkových akva a podobných mnohokrát umeleckých dielach, ktoré sa tu objavujú aj s dostupným vysvetlením a návodom.
Myslim, že za posledných 10 rokov najdôležitejším faktorom pre rozvoj akvaristikyna Slovensku je relatívne masová dostupnosť informácii a prezentácia práve cez internet.
Neviem si predstaviť iný spôsob ako sa hocikedy dostať k tak širokej databáze údajov a rád o tom " AKO NA TO" s názornou ukážkou a kedže pre nás /aspon pre mna / gro tejto služby umožňuje práve akva.sk ja by som dal zlatú palmu práve tomuto portálu a všetkým ochotným akvaristom, ktorí stoja za jeho popularitou
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod jacik » 22 Aug 2006 11:21 am

milop napísal:Myslim, že za posledných 10 rokov najdôležitejším faktorom pre rozvoj akvaristikyna Slovensku je relatívne masová dostupnosť informácii a prezentácia práve cez internet.

ano, to je skutocny pokrok. zlatu palmu internetu za neuveritelne zjednodusenie vymeny informacii medzi akvaristami :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 22 Aug 2006 14:05 pm

Norman napísal:K iontomenicovemu odstranovaniu cohokolvek, teda aj NO3, SO4, Ca, Na, Mg a podobne sa daju pouzit regenerovatelne ionexy. Takze nie pravidelna nahrada alebo vymena ale regeneracia. Ionexy v dnesnej dobe su regenerovatelne podla vyrobcov "donekonecna", avsak je jasne, ze to v tomto pripade moze znamenat tak niekolko sto krat.

Nazyvat znizovanie NO3 iontomenicmi nitrifikaciou alebo denitrifikaciou je podla mna nespravne. Skor by som to nazval nejakym chemickym cistenim, ale necitim sa na to aby som to odborne pomenoval inak ako iontova vymena.

Co sa tyka bludov na weboch, tak s tym absolutne suhlasim. Je toho dost vela a nielen na forach ale aj na strankach vyrobcov. A to nejde len o nespravne pomenovavanie biologickych a chemickych procesov.


Ale Norman. Ty si ma nerozumel. Veď som ti povedal iba toľko, že znižovanie NO3 iontomeničmi nič nemá spoločné s denitrifikáciou. Čítaj poriadne.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 22 Aug 2006 14:12 pm

majko napísal:
maruska3 napísal:V prípade denitrifikácie...sa jedná o biologickú očistu vody, pri ktorej je treba iba vytvoriť podmienky.
Všetky vonkajšie filtre pracujú na báze nitrifikačno-denitrifikačnej.

To je ale veeelmi zjednoduseny pohlad. Denitrifikacia je daleko zlozitejsi a nebezpecnejsi proces ako inotomenic. Nejeden prevadzkovatel denitrifikacneho filtra (myslim takeho co si toto meno naozaj zasluzi) ho ma riadeny pocitacom cez REDOX. A minimalne je nutne bakterie prikrmovat a riadit prietok vody, zavisi od typu bakterii ktore sa v danom type filtra vyuzivaju na denitrifikaciu.


Ale, Majko
Denitrifikácia je vcelku jednoduchý proces bez prísunu kyslíka, Odpadom je čistý plynný a neškodný dusík.
Výhodou denitrifikácie je, že nepohlcuje pre rastliný, alebo ak chcete aj pre more dôležité stopové prvky.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod majko » 22 Aug 2006 16:49 pm

To je len teoria, prax je trocha ina. Pretoze ked nesedia podmienky (prisun, kyslika, potravy, uhlika) tak prebehne denitrifikacia neuplne a zacne napriklad produkovat No2 pripadne HS. Je samozrejme rozdiel ci sa jedna o autotrofny alebo heterotrofny filter.
Je dost ludi co maju skusenosti a je dost ludi co si takto aj priotravili akvarium. Staci trochu pocitat.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Aug 2006 17:29 pm

Milo vrta mi v hlave,preco su aziati taki dobri? Nevie niekto z vas,ja toziz literaturu nesledujem,anglicky uz vobec neviem, ako to u tych aziatov funguje.Ryby,to ma zaujima.Technika,tak tu ja vonkoncom nemusim.Z usmevom spominam ako mi v 1 chovni v 8000l vody bublalo 5 kamienkov.Aq bez filtracie,bez vzduchovania a plne viedenskych,berlinskych,ciernych,tuxied,gup,moll.Esteze mam svedkov,lebo sam tomu nechcem verit.Doba pokrocila,tak sa trochu snazim aj ja.Teraz by som to uz nedokazal,urcite by som nemal take krmivo,a to je zaklad akvaristiky.Takze poprosim tych aziatov.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Kulgan » 22 Aug 2006 20:33 pm

vysluzil2 napísal:Milo vrta mi v hlave,preco su aziati taki dobri?

Základom ich úspechu je v prvej rade geografická poloha. Väčšinou majú ryby v nádržiach celoročne vonku (nemusia prikúriť, min. náklady na zriadenie chovne), najčastejšie na nejakom potoku (odpadá filtrácia). A v neposlednej rade lacná pracovná sila.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod milop » 23 Aug 2006 01:03 am

Ivan - k uspechom aziatov:
1. ako povedal Kulgan- celoročne vhodné klimatické podmienky = chov vonku v bazenoch pod slnkom kde sa tvoria riasy - v riasach mikroorganizmy ,ako doplnok potravy ...- vplyv na farbu rast-kvalitu
2. veľmi nízke náklady- prietočné bazény bez potreby svetiel, filtrov a podobných vymoženosti+ lacna práca = bezkonkurenčne nízka cena
3. potrava- aj umelá ale vždy základ živá z prírody
4. dobra starostlivosť -nie su to žiadní primitívi, ktorých treba zvesiť z palmy, menežeri a experti pre chovy su často ludia s kvalitnou vysokou školou z USA, z europy, ktorí vedia čo robia
5. možnosti veľkochovov- obchodne a ekonomický podchytený trh
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Day » 23 Aug 2006 11:15 am

Ja si zas myslim, ze je to z 97% ich mentalitou. Su neuveritelne pracoviti a snazivi.
Klimaticke podmienky a ine vyssie spomenute faktory su aj v Latinskej Amerike, Afrike.
Day
 
Príspevky: 54
Obrázky: 5
Založený: 24 Aug 2003 14:20 pm
Bydlisko: Nitra

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Kulgan » 23 Aug 2006 11:45 am

Day napísal:Ja si zas myslim, ze je to z 97% ich mentalitou. Su neuveritelne pracoviti a snazivi.
Klimaticke podmienky a ine vyssie spomenute faktory su aj v Latinskej Amerike, Afrike.
V tom prípade by som ešte rád pripomenul silnú historickú tradíciu, ktorú Južná Amerika nemá.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 23 Aug 2006 13:44 pm

majko napísal:To je len teoria, prax je trocha ina. Pretoze ked nesedia podmienky (prisun, kyslika, potravy, uhlika) tak prebehne denitrifikacia neuplne a zacne napriklad produkovat No2 pripadne HS. Je samozrejme rozdiel ci sa jedna o autotrofny alebo heterotrofny filter.
Je dost ludi co maju skusenosti a je dost ludi co si takto aj priotravili akvarium. Staci trochu pocitat.


Jedinou potravou pre denitrifikačné baktérie je odpad.
NO2 sa premieňa pomocou nich na O2 a čistý plynný dusík.
V akváriách sa osvedčujú kombinácie nitrifikačných a denitrifikačných procesov, ktoré v postačujúcej miere splnia externé (vonkajšie) filtre.
V týchto prípadoch je prvou vrstvou keramika alebo tzv. silónová stríž, biofiltrén k oddeleniu vrstiev (tu sa zachytáva hrubá nečistota a tým sa aj zabráni upchávaniu mikropórov vo vrstvách následujúcich biologických)
V druhej vrstve je možné použiť všakovaké filtračné materiály s čím väčšou plochou povrchu. Vhodné sú porézne biofiltrény (bioakvacid), lávová drť, ale najmä v poslednom desaťročí labolatórne produkované hmoty s extrémne veľkým povrchom (až 450m2 v jednom litri substrátu).
Tu prebiehajú nitrifikačné procesy a teda premena NO2 (dusitany) na menej škodlivý NO3 (dusičňany) za pomocou kyslíka. Kdesi v hlbke filtra, kde sa kyslík nedostáva prebiehajú čiastočné denitrifekačné procesy, pri ktorých denitrifikačné baktérie a iné bližšie neurčené organizmy premieňajú NO2 na nimi využitý kyslík a ako odpad neškodný plynný dusík.

Hovorím o čiastočnej denitrifikácii. V akváriách, zvlášť rastlinkových by bol plný proces denitrifikácie problémom, nakoľko NO3 je jednou z hlavných živín rastlínstva.

Súhrn.
-V procesoch denitrifikácie nie je možné ratať s produkciou NO2, ale naopak.
-jedinou výživou denitrifikačných baktérií je O2 využitý NO2
- Vprípade uhlíka-tento je odpadom pri prísune CO2

Keď niekto našiel iné vystvetlenia javov denitrifikácie - rád si prečítam.

http://www.akvaprodukt.sk/clanky/filtracia.php
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Ceco » 23 Aug 2006 14:04 pm

maruska, zrejme si este nepocul o nekompletnej (neuplnej) denitrifikacii. Odporucam nastudovat si nieco na tuto temu. Kazdopadne, proces denitrifikacie nie je az taky jednoduchy, ako ho prezentujes.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod maruska3 » 23 Aug 2006 14:14 pm

Ceco napísal:maruska, zrejme si este nepocul o nekompletnej (neuplnej) denitrifikacii. Odporucam nastudovat si nieco na tuto temu. Kazdopadne, proces denitrifikacie nie je az taky jednoduchy, ako ho prezentujes.


Súhlasím, tieto procesy stále v štádiu výskumu.
maruska3
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Júl 2006 20:51 pm

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Ceco » 23 Aug 2006 14:43 pm

V tychto procesoch je uz davno vsetko jasne. Zakladny rozdiel medzi nitrifikaciou a denitrifikaciou je v tom, ze nitrifikacia ma samoregulovatelny charakter, pricom denitrifikaia nema a je zavisla od exogenneho zdroja uhlika. To riadenie vyzaduje sledovanie minimalne redox potencialu, pH a vysledneho mnozstva N2, co je dost komplikovane. Neriadeny deni proces je casovanou bombou, a nie je z praktickeho hladiska velmi pouzitelny v akvaristike uz len z dovodu, ze existuju bezpecnejsie alternativy.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod majko » 23 Aug 2006 14:45 pm

maruska3 napísal:Jedinou potravou pre denitrifikačné baktérie je odpad.

Nehnevaj sa, ale toto len hovori o tom, ze si toho na tuto temu vela neprecital.

tu mas priklad heterotrofneho denitrifikacneho filtra:

http://www.wodkafilter.de/wodkafilter_bau01.html

Kedze potrebujes dosiahnut maly obsah kyslika, je prietok velmi maly tym padom je aj prisun organickeho uhlika maly a pre bakterie jednoducho nestaci, preto sa pridava ako "krmivo" umely zdroj ako alkohol pripadne ocot.


Tu mas priklad autotrofneho denitrifikacneho filtra:

http://www.aquacare.de/produkte/deni/e1adn.htm

tu sa ako substrat ktory pouzivaju bakterie na rast pouziva sira...

obidva typy vsak treba bud nejak riadit, alebo intenzivne sledovat...
Tych clankov a navodov je nespocetne mnozstvo, kto hlada najde, kto nechce najst, nehlada.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: poslednych 10 rokov

Odoslaťod Phantom » 23 Aug 2006 15:52 pm

Ak tomu dobre chapem,tak rozdiel medzi autotrofnou a hetero trofnou denitrifikaciou je v tom,ze v autotrofnej deni. su bakterie sebestacne(t.j.nie je potreba "prikrmovat") pricom heteortrofnej nie?

autotrofna denitrifikacia-----autotrofne mikroorganizmy(chemosynteza)
heterotrofna denitrifikacia-----heterotrofne mikroorganizmy
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.