Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod rostratus » 23 Júl 2006 10:29 am

Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Napísal © 2006 by Rostratus

Na prípravu zmesi budeme potrebovať 1/2 kg mrazeného špenátu, 1/2 kg mrazeného hrášku a 30-70g kvalitného vločkového krmiva s obsahom vitamínov. Ďalej budeme potrebovať nádobu kde rozmrazíme a rozmixujeme zmes a ručný mixér.



Návod ako si pripraviť zmes.

1.Mrazený špenát a hrášok vyberieme z mrazničky a necháme niekoľko hodín rozmraziť v pripravenej nádobe a pri izbovej teplote. Nerozmrazujte pod vriacou vodou, pretože tým zničíte potrebné vitamíny, ktoré obsahuje špenát a hrášok.



2. Rozmrazený špenát a hrášok necháme v miske, pridáme trošku vody a poriadne rozmixujeme ručným mixérom. Mixujeme dovtedy pokiaľ nevznikne zo zmesi kaša.

3. Keď už máme zo zmesi kašu pridáme do nej vločkové krmivo pre akváriové ryby, ktoré obsahuje okrem iného aj vitamíny. Poriadne rozmixujeme spolu s krmivom. Pokiaľ je treba ešte pridáme trochu vody, ale nie príliš veľa aby to nebolo riedke. Musí byť z toho kaša, nie zmixovaný nápoj :). Voda slúži len na to, aby sa nám ľahšie mixovala zmes. Vločkové krmivo môžte použiť od akéhokoľvek výrobcu pokiaľ obsahuje potrebné vitamíny pre zdravý vývoj vaších rýb.

4. Takto rozmixovaná zmes je konečná podoba krmiva pre naše ryby. Zmes si môžte nabaliť do uzatvárateľných sáčkov a následne dať zmraziť do mrazničky.

Takto pripravené krmivo používam hlavne pri kŕmení afrických cichlíd rodu Tropheus, ktoré vyžadujú prevažne rastlinnú zložku. Okrem nich môžte touto zmesov kŕmiť aj iné rastlinožravé cichlidy a nepohrdnú ani mäsožravé. Pred kŕmením len vyberieme sáčok z mrazničky. Trošku necháme rozmraziť a následne podávame rybám.

Pozor na prekŕmenie rýb! Cichlidám podávame len také množstvo, ktoré dokážu skonzumovať behom pár minút !


Približná cena krmiva:

500 g mrazeného špenátu do 20,- Sk
500 g mrazeného hrášku do 30,- Sk
70 g vločkového krmiva cca 20 - 50,- Sk - cena záleží od kvality krmiva.

Celkom zaplatíte za túto 1.100g zmes cca 70-100,- Sk

[b]Originál tohto článku s fotografiami si môžte taktiež prečítať aj na portáli: http://www.cichlidportal.sk
Naposledy upravil rostratus dňa 16 Nov 2009 14:01 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
rostratus
 
Príspevky: 316
Obrázky: 54
Založený: 30 Mar 2005 18:59 pm

Reklama

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod skala » 23 Júl 2006 22:26 pm

schvalujem takuto papanicku. ja robim cosi podobne a podobne :-))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod peter215 » 25 Júl 2006 10:19 am

Nekali vam to vodu? Ten spenat vzdy preplachujem pod studenou vodou (koli zakaleniu vody v akva). Ja este pridavam aj ovsene vlocky, rozmixovanu mrkvu a nejaky ten cyklop alebo dafniu.
peter215
 
Príspevky: 14
Obrázky: 15
Založený: 05 Nov 2004 14:13 pm

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod rostratus » 26 Júl 2006 17:41 pm

Mne osobne to vodu nekalí, nakoľko dávam len toľko čo hneď skonzumujú.
Obrázok používateľa
rostratus
 
Príspevky: 316
Obrázky: 54
Založený: 30 Mar 2005 18:59 pm

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Attila Szabó » 27 Júl 2006 12:15 pm

Mňa by zaujímalo, či je v takejto potrave niečo navyše, čo neobsahujú vločky?
Alebo je to len "zriedenie" vločiek, aby bolo kŕmenie v konečnom dôsledku lacnejšie?
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod skala » 27 Júl 2006 12:25 pm

myslis, ze ide o "zriedenie". nuz, co sa tyka zivin. myslim si, ze je otazne ci zmesou vyrobim nieco koncetrovanejsie, alebo zriedenejsie. myslim si, ze hlavne do zmesi ak si spravim, viem co do nej dam. a nie je tam popol, ktory je snad v kazdom suchom krmive, aj 15%. Ide o nerozlisene casti, spad, humus. navyse tam je to, co tam chovatel sam da. a je to cerstve - to je hoooodne dolezite. nie je to susene, je to len mrazene.

ad cerstvost: ak mam k dispozicii kupovany cyklop a cyklop nedavno nachytany, rybam bude viac chutit ten druhy

co konkretne sa do zmesi pridava zavisi od ryb, od chovatela. ak chcem vyfarbenie, dam nieco ine, ako keby som chcel chytro vykrmit.
zriedenie v ziadnom pripade nesuvisi s cenou.

dovody pre mna na zmes su tieto: zlozenie, mnozstvo, sposob skladovania a krmenia a cena.

informacia: asi 5 rokov som ziadne susene krmivo nekupil !!!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Norman » 27 Júl 2006 14:47 pm

S tym popolom by som trochu opatrne narabal. Aj spenat a hrasok obsahuju "nestravitelne" zlozky, takze ak by si si dal spravit rozbor tvojho krmiva v potravinarskom ustave, mozno by boli hodnoty "popola" rovnake ako u komercnych krmiv. Napriklad aj doma chovane drozofily maju velky podiel takehoto "popola".
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod skala » 27 Júl 2006 14:53 pm

az na to norman, ze podla mna popol je v krmivach tvoreny vyrobou. tym, ze suroviny z ktorych sa sklada krmivo nie su uplne ciste. si vezmi len parky - ved to je pre cloveka odpadove maso plus muka. a salamy - fuj.
a uz vobec si nemyslim, ze popol je oznacenie pre nestravitelnu zlozku. skor pre bordel, ktory radsej nechce byt menovany.
kazdopadne si ma vyprovokoval a posielam znamemu otazky, iste sa vyjadri.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod bettina » 27 Júl 2006 15:09 pm

skala napísal:az na to norman, ze podla mna popol je v krmivach tvoreny vyrobou. tym, ze suroviny z ktorych sa sklada krmivo nie su uplne ciste. si vezmi len parky - ved to je pre cloveka odpadove maso plus muka. a salamy - fuj.
a uz vobec si nemyslim, ze popol je oznacenie pre nestravitelnu zlozku. skor pre bordel, ktory radsej nechce byt menovany.
kazdopadne si ma vyprovokoval a posielam znamemu otazky, iste sa vyjadri.


v parkoch nie je ziadny podiel masa - pouzivaju rozne kostne mucky a potom rozne stabilizatory a chutove emulgatory.
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Attila Szabó » 28 Júl 2006 15:35 pm

Myslím si, že kŕmiť sušenou potravou nie je o nič horšie, ako čerstvou. Nakoniec je to o tom, že je to pre ryby jednotvárne, bez zmeny. No ale keď v živote nežrali nič iné, tak v tom nie je problém, predsa nepoznajú hrach a špenát, tak po ňom nebudú túžiť. Mám dospelé jedince tropheusov a nevidím žiadny dôvod nedôverovať sušeným vločkám zn. SERA, ktoré som od začiatku pri chove na 100 % používal. Sú krásne, zdravé, čulé, bez príznakov chorôb atď.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod rostratus » 28 Júl 2006 17:59 pm

Je na každého vec ako bude kŕmiť s touto zmesou. Nikomu nekážem, aby vysadil všetky krmivá a kŕmil iba s týmto. Ja osobne toto krmivo striedam s ďalšími cca 5 druhmi krmiva. Je to návod ako si vyrobiť zase niečo iné ako nájdete v obchodoch. A presne ako Skala píše, vidíte čo v tom krmive naozaj máte...
Obrázok používateľa
rostratus
 
Príspevky: 316
Obrázky: 54
Založený: 30 Mar 2005 18:59 pm

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod bettina » 28 Júl 2006 18:44 pm

Rostratus: ten navod si urobil perfektne - pacia sa mi aj fotky aj zmesi - super!
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Júl 2006 16:22 pm

Zastavam rovnaky nazor ako Bettina v poslednom prispevku.Ja som tak spohodlnel , ze zmesy robim uz iba pre prisavnikov.Spenat nahradzam redkovkovymi listami,medvadim cesnakom,cviklovymi,hrachovymi,repkovymi,kalerabovymi, a pod.listami.Aj niektore buriny ako napr. mrlik oblubuju.Najvacsi hit su redkovkove listy.Chovatelia si pripravuju zmesy hlavne preto ze su lacne.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod skala » 25 Aug 2006 08:35 am

citujem z mailu: Takze, popol - cast susiny (asi 5%), ktoru tvoria oxidy, uhlicitany, sirany roznych prvkov a zvysok susiny su spalitelne organicke latky (asi 95%). Tzn., ze Teba zaujima tych ~5%. Su to mineralne latky (Ca, Mg, Na, P....., cize nespalitelny podiel, takze urcite spenat, ci hrach obsahuje popol. Spravnejsie by sa to malo uvadzat popoloviny, ale vo vyzive sa uvadzaju oba pojmy. Na krmivach sa uvadza popol (popoloviny) nejakym % a potom este niektore mineralne latky, pri ktorych je uvedene, kolko % tvoria z popola."

cize, opravujem sa, spenat popol OBSAHUJE
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod nanuska » 25 Aug 2006 11:02 am

::"receptar prima napadu", este nejake recepty? co tak pouzit mrkvu?
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod sami » 25 Aug 2006 11:42 am

Na mozno trochu mimo odpoved ale tyka sa to tiez potravy rastlinneho povodu. V poslednom obdobi som vyskusal rozne suroviny ako cuketa, uhorka, zihlava a raz ma napadlo skusit supy z cerveneho melonu. Hovorim si celad ta ista ako uhorka a cuketa, a ti prisavnici si mysleli to iste ako ja :-), inak ta zmes sa mi celkom lubi. Tie redkovkove listy resp. kalerabove vyskusam uvidime.
Obrázok používateľa
sami
 
Príspevky: 69
Obrázky: 35
Založený: 09 Feb 2005 14:06 pm
Bydlisko: Pieštany

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod skala » 25 Aug 2006 14:11 pm

vela veci je jedlych. ja som pridaval aj ribezle. ale rozumnejsie je napr. stavel Oxalis acetosella, datelina, lucerna, spomenuta zihlava, skorocel, "hypermarketova" zeleninka ...
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Norman » 25 Aug 2006 15:29 pm

Jo, skala a ked si vezmes, ze komercne krmiva sa robia aj z "rybacej" mucky, co je "pomlety rybaci odpad" cize aj kosti a pod. tak sa toho "popolu" v nich kludne nazbiera aj 10-15%.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Phantom » 31 Aug 2006 12:41 pm

skala napísal:citujem z mailu: Takze, popol - cast susiny (asi 5%), ktoru tvoria oxidy, uhlicitany, sirany roznych prvkov a zvysok susiny su spalitelne organicke latky (asi 95%). Tzn., ze Teba zaujima tych ~5%. Su to mineralne latky (Ca, Mg, Na, P....., cize nespalitelny podiel, takze urcite spenat, ci hrach obsahuje popol. Spravnejsie by sa to malo uvadzat popoloviny, ale vo vyzive sa uvadzaju oba pojmy. Na krmivach sa uvadza popol (popoloviny) nejakym % a potom este niektore mineralne latky, pri ktorych je uvedene, kolko % tvoria z popola."
cize, opravujem sa, spenat popol OBSAHUJE

Kvantitativnou analyzou rastlinneho tela vieme zistit,ze podstatnu cast biomasy tvori voda(92-80%).
Susenim(pri 105-110 stupnov celzia) sa zbavi rastlina vody a vznika susina(obsahuje hlavne tuky,cukry,bielkoviny,alkaloidy,glykozidy a v mensom mnozstve anorganicke latky-70 prvkov a jednoznacne bolo urcenych 57 prvkov).
Zihanim susiny(cca 500stupnov celzia) ziskame popol.
Spalenim niektore prvky uniknu v plynnych oxidoch a ostatok zostane v popole-uhlicitany,sirany,chloridy,fosforecnany... .
Samozrejme nieco podobne plati aj pre zivocichy.Oznacenie popola=bordel sa mi nezda vobec spravne a tiez by som polemyzoval ci dane latky su stravitelne alebo nie su.
:wink:
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod rostratus » 01 Sep 2006 20:10 pm

Vidím, že diskusia sa rozbehla dosť zvláštnym smerom... Takéto podrobné analýzy som nečakal, ale na druhej strane som rád, že sa dozviem zase niečo nové :wink:
Obrázok používateľa
rostratus
 
Príspevky: 316
Obrázky: 54
Založený: 30 Mar 2005 18:59 pm

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod trimm » 03 Sep 2006 19:32 pm

Chcel by som sa spýtať ako sa takáto rozmrazená potrava správa vo vode, nie je to rozmixované priveľmi? Ja som niečo podobné skúšal s rozmixovanou zeleninovou zmesou a naviac som tam dal aj rybie filé, to som podľa návodu ešte doplnil potravinárskou želatinou, nech to drží, ale nebolo to ono. Vo vode sa to rozpadlo na príliš malé čiastočky.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod rostratus » 04 Sep 2006 20:00 pm

Aj toto sa ti rozpadne na malé čiastočky avšak treba kŕmiť v minimálnych dávkach a viac krát za sebou. Nie hodiť celú dávku naraz...
Obrázok používateľa
rostratus
 
Príspevky: 316
Obrázky: 54
Založený: 30 Mar 2005 18:59 pm

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Tomson » 05 Okt 2006 16:42 pm

Ahojte,

chcem sa vás spýtať na systém kŕmenia - ako rybkám dávkujete, resp. podávate toto krmivo? Ako trimm píše - časť toho sa rozpadne vo vode na "hmlu"... Nebolo by lepšie spraviť niečo "tuhšie"?

Ja im to dávam pomaly, postupne, s lyžičkou...

Druhá otázka - ako čo najlepšie kŕmiť prísavníkov? Krmivo sa k nim takmer nikdy nedostane, cichlidy všetko rozoberú, dokonca aj suché špeci krmivo, kt. klesá hneď ku dnu roznesú po akva...
Obrázok používateľa
Tomson
 
Príspevky: 1
Založený: 22 Máj 2006 15:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Príprava zmesi pre rastlinožravé cichlidy.

Odoslaťod Norman » 05 Okt 2006 17:45 pm

Ja som vcera kupoval mrazeny spenat pre mlade prisavniky a zarazilo ma, ze len jeden jediny druh bol bez pridavku soli, korenin, inych pochutin, pripadne smotany, samozrejme patricne drahy :( To sa uz nevyraba "obycajny spenatovy pretlak" ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.