NOVACIK 60l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

NOVACIK 60l

Odoslaťod patyoo » 24 Aug 2006 08:40 am

Ak sa nenahnevate, budem si tu viest taky mensi dennik. Mozte poradit a zaroven to dufam pomoze aj inym novacikom.

mam 60 l akva, plne hnedych malilinkych rias. rastlinky: 4*Cryptocoryne lucens, 2*Bacopa monniera a mensia guca Riccia fluitans
rybky: 1*neonka cervena,6*tetra neonova, 7*gupka, 1*prisavnik albinsky. neonky ziju radi v hufoch, planujem ich dokupit nech je to pekna rodinka.Ale az ked bude po riasach. Jaj, a aby som nezabudol na moju zabku milovanu, taka mala hnedkasta s ciernymi bodkami dlhimi 0,5 az 1 cm.

Zo zaciatku som nesvietil, nehnojil, nic som s tym nerobil. cca Po 4 dnoch sa mi zacali tvorit riasi. po dalsich 5tich dnoch som uz musel menit vodu. Dost to pachlo. Zacal som riesit problem : kupil som ziarivku. Samozrejme xcel som hlavne usetrit, (pre studenta kazdy peniazok vzacny) Cize mam 11W ziarivku so svietivostou 4000K. Do mojej lampy sa silnejsie nevyrabaju. vodny stlp ma 40cm.

na 3ti den sa mi riasi tak premnozili, ze som bol nuteny vodu o5 vymenit :(
a to uz sme v sucastnosti. pridal som aj CO z kvasnic. (super, skoro zadara) cize vcera som menil vodu a aplikoval CO (priblizne vecer o 5tej) nexal som to bublat aj so svetlom do 9viatej. Akvarko bolo kraaasne, ste nikdy tak nevyzeralo. No rano sa zobudim a coooo ???!!! Riasy su s5 !

A este sa zmienim o chemii: mam Kloranti detoxikant co neutralizuje chlor z vodovodu a Floril 2000 hnojivo, ktore podla obalu obmedzuje tvorbu rias.

Na zaciatok by to bolo vsetko. Je mi jasne, ze : mam SLABE SVETLO a MALO RASTLIN. prebytok CO pekne vykrmuje riasy. Skusim nieco nasetrit a vyrobit si, abo pokukam inzeraty.
Obrázok používateľa
patyoo
 
Príspevky: 7
Založený: 22 Aug 2006 09:39 am
Bydlisko: NZ

Reklama

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod Gabo D » 25 Aug 2006 20:41 pm

Ak sa nenahnevas ze sa ti miesam do dennicka, niekolko rad:
- zisti si co najviac informacii z fora o riasach, rastlinach, strku...
- tym ze budes hnojit a pridavat co2 a mas malo rastlin tak to nebude ono
- najprv si zabezpec filtraciu, nelej do vody blbosti proti riasam
- nasetri si na viac nenarocnych rastlin, alebo si od niekoho zadovaz prebytky

- ked budes mat dost teorie tak prerob akvarium nanovo ale s kopou rastlin, filtrom, vhodnym strkom a bude ok.

Pripadne daj foto aby bolo vidno ako si na tom :wink:
Presne tak som na tom bol aj ja, casom to bude dobre len treba experimentovat.
Obrázok používateľa
Gabo D
 
Príspevky: 35
Obrázky: 17
Založený: 15 Máj 2005 16:29 pm
Bydlisko: KE-okolie

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod Raviolka » 25 Aug 2006 21:23 pm

Další ryby určitě nekupuj, vůbec nehnoj (už vůbec ne zázračným hnojivem, které omezuje tvorbu řas - nesmysl!) a nepřidávej ani CO2. Vodu holt měnit musíš - pokud zapáchá, tak máš problém! Měň třeba čtvrtinu obden, dokud to nebude v pořádku. Chápu to dobře, že máš akvárium jen pár dní - a už v něm jsou všechny ty ryby?

Co filtr - máš tam vůbec nějaký :?:

Světlo budeš muset přidat, pokud chceš pěstovat rostliny. Pro začátek si sežeň nějaké nenáročné - věřím tomu, že se v NZ najde dobrá duše, které ti daruje třeba valisnérie, sagitárie atd.

Ty hnědé řasy jsou na skle a na listech rostlin?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod patyoo » 26 Aug 2006 15:50 pm

filter atman 600F
riasy boli na skle aj na listoch

Resetol som akvarko. Znovu vyvaril kamienky, poumyval rastlinky od rias. Nasipal s5t strk a napustil do poly akvarka vodu. Nechal som tak den odstat. Po tom som nasadil rastlinky. Vsetky do lavej strany. Onedlho pridam aj foto. ... Zatial cakam. Po riasach este ani stopa. No pockam kym sa rastlinkam zacne darit. Rybky musia zatial vydrzat. Svetlo zapinam ZATIAL len na 6 hodin. To je este stale to slabe svetlo co som mal... Buduci tyzden (po vyplate) si kupim riadne. (Odporucte mi nejake)
Obrázok používateľa
patyoo
 
Príspevky: 7
Založený: 22 Aug 2006 09:39 am
Bydlisko: NZ

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod Raviolka » 26 Aug 2006 16:55 pm

patyoo, asi nechápu - proč zapínáš světlo jen na 6 hodin?? Bojíš se řas? Hnědé řasy jsou ty nejméně obávané, v novozaloženém akváriu se nemusíš lekat, když se tam objeví. Každopádně jsou právě tam, kde je hodně živin (včetně železa - proto ta rada nehnojit) a MÁLO světla. Sviť pěkně 12 hodin :wink:

Jinak znovu zdůrazňuju - řasy do akvária patří. Jejich výskyt by neměl být nikdy důvodem k vyváření štěrku a znovuzakládání akvária. Chce to trpělivost :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod kardano » 26 Aug 2006 21:01 pm

Ak budes mat problem s riasami nasad SAE. Tak 4 ks. Ja ich mam v 70L a vsetko je ciste. Riasy im chutia. Su ich prirodzena strava (SAE= mrenka siamska = Crossocheilus siamensis -> siamese algae eater). Su krasne, mile, kludne a fakt prakticke. Ja ich mam s blac molami, endlerkami + anciky + pancierniky. :lol:
Obrázok používateľa
kardano
 
Príspevky: 224
Obrázky: 41
Založený: 25 Máj 2006 18:41 pm
Bydlisko: Trencin

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod patyoo » 06 Sep 2006 08:49 am

pred tyzdnom som kupil vnutorny filter. je urceny pre 120 litrove akva. Cvilu mi trvalo kym som nasiel tu spravnu polohu, aby som eliminoval tajfun co mi sposobil...


Teraz je akva ciste, pokojne, lubi sa mi. Dokupil som jednu Bacopu lanigera. A 200W ohrievac. Nastaveny na 24 °C. S ohrievacom boli z pociatku problemi. Bo rybicky cely den len lenosili pri nom. Od rana do vecera stali co najblizsie k nemu a vegetili. No uz ich to zrejme preslo.

Momentalne zhanam nejaky mach, bo nejaky kobercek. No v obchodoch ho niet :(

PS.: Pocet ryb sa zredukoval. Kupil som takeho zlteho velkeho slimaka za 10 SK a den na to mi zdochla neonka cervena. Uz mam len 5 tetier neonovych a 5 gupiek. 3samcovia 2 samicky. Dufam ze sa mi rastlinky co najrychlejsie rozrastu, aby som mohol dokupit neonky. Nech su pekne v hufe.
Obrázok používateľa
patyoo
 
Príspevky: 7
Založený: 22 Aug 2006 09:39 am
Bydlisko: NZ

Re: NOVACIK 60l

Odoslaťod caloghero » 06 Sep 2006 10:44 am

200 W ohrievac a naco??? :x
kde mas to akvarko v pivnici?

kludne by ti postacil aj 50 W ak ho mas v izbe! :evil:
ten zlty slimak je Ampularia Australis
inac ten mach by sme dako asi vedeli poriesit, napis ssku :wink:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.