"dobra riasa"? [Aegagropila linnaei; Cladophora aegagropila]



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod ufounek » 11 Jún 2005 13:07 pm

Baloghi napísal:Raz za 5 minut to aby som si na to vyrobil nejaky stroj :mrgreen: :roll: :dead:
Napado me to same :o ... nejaky stroj ... mohl by mit miniaturni slunecni panely, aby se vyuzilo svetlo z osvetleni akvaria ... nebo vyuzit proudeni vody z filtru :o

luBBo napísal:s guličkami ste sa pohrali, môžte ich dať von , na dusičnany treba rýchlorastúce Ceratophyllum demersum a Pistia na hladine.
No asi mas pravdu, jenze to by chtelo vyzkouset ... jedno akva zaplnit jen kulickami, druhe jinymi rostlinami, dodat dusicnany umele, ve stejne koncentraci a merit ...

Jinak spis mi pripada, ze rasova koule funguje tak, ze zachycuje necistoty mechanicky, nez ze je pomaha ve velkem a rychleji rozkladat/vyuzivat nez jine rostliny.
ufounek
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Apr 2005 12:38 pm

Reklama

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod azet » 02 Sep 2006 11:25 am

trochu ozivim tuto temu: po totalnej prerabke akvarka ma napadlo pouzit riasu (ista forma cladophory - avsak nie gulicka) na dekoracne ucely. zacala mi uz davno obrastat filter, kde mi nevadila. zvysne chumace som vyhadzoval. teraz som ju prichytil o korene a kamene a zacala vytvarat pekne porasty. nieje to riasa, ktora by agresivne obrastala cele zariadenie. rastie pomaly a pripomina skor taky jemny mach.

avsak mate niekto dlhodobe skusenosti? nezvykne explodovat? resp. nechovam si hada na hrudi?

Obrázok
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod nanuska » 02 Sep 2006 13:39 pm

::"explodovat" nezvykne, kedze rastie velmi pomaly. mne osobne sa velmi paci,... vypestovala som si ju taku hustu, ze som ju musela sem-tam preriedovat. krevetky sa po nej prehanali a niekedy si na nej aj pochutnavali :) . skoda,... ze som pri prerabke celeho akva ten koren vydrhla "na kost". ale pomaly opat zacina rozrastat.
::foto je zhotovene veeelmi davno pri zaciatkoch jej rozrastania + vidno tam aj "pasucu sa" Caridinu japonicu
Prílohy
img2755riasads7.jpg
img2755riasads7.jpg (57.72 KiB) Zobrazená 17338 krát
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 02 Sep 2006 14:38 pm

je zaujimave ju vidiet s takymi dlhymi riasami, vzdy sa mi pozdavala ale gulicka bolo vzdy ako obkosena, vsade rovnaka dlzka rias...
to ste ju rozlamali, povalali a pripevnili na korene? myslim, ze to funguje takto, ci nie? :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod azet » 02 Sep 2006 14:53 pm

nie, ziadna gulicka. zacala rast sama od seba na filtri. caridina japonica ju inak kosi, velmi rada, ako sa prave pozeram na akvarko.

v starom katalogu dennerle bol popisany sposob na gulicky: rozrezat a natiahnut na kamen. neskusal som to (gulicky som nikdy nemal) ale malo by to fungovat
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod nanuska » 02 Sep 2006 15:32 pm

::ja som si kupila gulicku priemeru cca 5 cm, po dvoch mesiacoch sa mi rozrastla na priemer 9 cm. myslim, ze je to dost na tuto "rastlinku" a ani neviem "ake" podmienky jej k tomuto rozvoju prispeli.
::nemam tucha ako sa "zakotvila" na korenoch, kde neskor neskutocne rastla. sem-tam sa medzi nou nachadzala tmavohneda riasa, ktora jej bola velmi podobna, ale kvoli estetike som hnedy mach mechanicky vytrhavala. nechutil ani krevetkam.
::neskor zacala gulicka cladophory vytvarat dlhe vlakna, ktore sa z nej tiahli ako chapadielka. tie som musela tiez odstranovat, bo sa zacali omotavat okolo vsetkeho, ci rastliny alebo dekoracia. nakoniec som gulicku odstranila a prelozila do krevetaria, kde sa o nu staraju neocaridiny.
::neviem, ci mam take tusenie,... ale je mozne, ze riasa/mach, ktory sa rozrasta na dekoracii nema nic spolocneho s cladophorou. a mozno ani tie dlhe vlakna/chapadielka, ktore sa tahali z gulicky. mozno tu mame docinenie s rozlicnymi druhmy rias/machov. :idea: :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod Truhlik » 03 Sep 2006 13:58 pm

Ahojte.

Prosim vas neviete, kde by som zohnal taku riasu, aku ma Nanuska alebo Azet?
Obrázok používateľa
Truhlik
 
Príspevky: 53
Obrázky: 5
Založený: 01 Máj 2006 19:05 pm
Bydlisko: Blava

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod azet » 03 Sep 2006 15:54 pm

nanuska ze:
::neviem, ci mam take tusenie,... ale je mozne, ze riasa/mach, ktory sa rozrasta na dekoracii nema nic spolocneho s cladophorou. a mozno ani tie dlhe vlakna/chapadielka, ktore sa tahali z gulicky. mozno tu mame docinenie s rozlicnymi druhmy rias/machov.


e e, je to cladophora, avsak iny druh. proste nie gulickovy. okrem toho v cladophore, ci uz gulickovej alebo negulickovej sa zvyknu udomacnit aj ine zelene vlaknite riasy...to by vysvetlovalo tie "chapadla"
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod nanuska » 03 Sep 2006 15:57 pm

azet napísal:e e, je to cladophora, avsak iny druh. proste nie gulickovy. okrem toho v cladophore, ci uz gulickovej alebo negulickovej sa zvyknu udomacnit aj ine zelene vlaknite riasy...to by vysvetlovalo tie "chapadla"


::ja som to tusila :lol: :lol: :lol: cheh
::ved som hovorila, ze len "mozno". ale co ty vies co rastlinka to zazrak :D , ale nehadam sa. :wink:

::citacia z tropica.com:

Cladophora aegagropila is not really a plant, but a ball of algae, so it is a decorative exception from the rule about avoiding algae at all costs. It is normally found in shallow lakes, where the movement of the waves forms it into a sphere. In an aquarium it must be turned regularly to keep it in shape. C. aegagropila can be divided into smaller pieces, which become spherical with time, or which form a carpet, if attached to roots and stones. Protected in parts of Japan.
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 03 Sep 2006 18:35 pm

ta citacia z Tropici vysvetluje azetovu pracicku, chvalim :wink:

ale zeby nanuska alebo azet vypestovali novu Cladophoru??? :idea: tak to sa mi nezda :o i keby to nebolo odveci...
myslim si, ze sa tam drzia tie dlhsie zelene riasy... alebo sa len rast rozbehol viac na dlzku ako na objem, ked nema ten jej gulickovy tvar (mozno je v blizkosti filtra -> motivacia k rastu vdaka prudeniu vody)
neviem, vysvetlite mi to niekto :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod strbino » 03 Sep 2006 22:37 pm

no neviem ci je to v prudeni vody, ja to mam upne mimo filtra a rastie ako diva.
Nanuska mi pozicala na tyzden gulicku, kedze sa mi pacilo ako mala obrastene korene, a hned potom mi zacala ta "riasa" tiez obrastat koren.
Prílohy
grryx2.jpg
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod nanuska » 03 Sep 2006 22:46 pm

caloghero napísal:ta citacia z Tropici vysvetluje azetovu pracicku, chvalim :wink:

ale zeby nanuska alebo azet vypestovali novu Cladophoru??? :idea: tak to sa mi nezda :o i keby to nebolo odveci...
myslim si, ze sa tam drzia tie dlhsie zelene riasy... alebo sa len rast rozbehol viac na dlzku ako na objem, ked nema ten jej gulickovy tvar (mozno je v blizkosti filtra -> motivacia k rastu vdaka prudeniu vody)
neviem, vysvetlite mi to niekto :roll:


::trosku (mojho) filizofovania este nikomu neublizilo (ani nezabilo ... dufam)
::tie dlhe vlakna, ktore vychadzaju z cladophory,... to je vlaknita riasa :twisted: , odstranujem ju z akva kazdy tyzden,... esteze chuti rakom, mam z nej aj nejaky uzitok :o
::!!!VEREJNE PREHLASENIE!!! vopred sa ospravedlnujem, ak niekedy trepem dve-na-tri. vopred vdaka
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod Macadlo » 03 Sep 2006 23:12 pm

azet z coho usudzujes ze je to druh Cladophory?
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod strbino » 03 Sep 2006 23:23 pm

strukturou je to veelmi podobne, priam az to iste, ako cladophora
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 04 Sep 2006 00:20 am

strbino napísal:no neviem ci je to v prudeni vody, ja to mam upne mimo filtra a rastie ako diva.
Nanuska mi pozicala na tyzden gulicku, kedze sa mi pacilo ako mala obrastene korene, a hned potom mi zacala ta "riasa" tiez obrastat koren.


prepac strbino, ze sa furt hrabem ale nikde si nespomenul, ci si gulicku dal do akva a riasy prisli na koren same, alebo si ju rozmliazdil a tak pritlacil na koren :?:
asi to este stale ja nechapem
inac by som aj ja tipoval na riasu na koreni (najprv ma napadlo, ze nanuska pisala o ak si dobre pamatam stetinkovej riase na koreni pri pouzivani urciteho druhu pevneho hnojiva a naslednej tvorbe, ale ked sme uz pri tom, ako to vlastne je?)

popiste priznaky, priciny tvorby, neregulovatelnosti... :angel:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod strbino » 04 Sep 2006 00:58 am

pisal som "Nanuska mi pozicala na tyzden gulicku," , z toho vyplyva ze mi ju len pozicala , potom si ju vzala spat,a chvilku potom sa zacala objavovat ta riasa => riasy teda na koren prisli same :). Pricinu tvorby ti ja asi nepoviem :), ale ta riasa je regulovatelna, zas tak extremne rychlo nerastie zeby som ju nestihal kontrolovat.
A o tej stetinkovej riase - ta sa mne osone zacala extra tvorit po tom ako som dal do strku BIVOJ, preto radsej odporucam gulickove hnojivo JBL, s tym som nemal nejake problemy.
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod strbino » 04 Sep 2006 01:05 am

Obrázok
nejaky tyzden po tom ako sa mi objavila prvy krat na koreni
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 04 Sep 2006 01:18 am

doteraz som pocul o "gule" len same chvaly, najma, ze pritomnostou podporuje imunitu systemu voci riasam, ale asi ich sama sposobuje :?: aj tak je to dobra gulicka a aj pekna :o

strbino: inac si myslim, ze teraz s nou mozes spestrit svoj layout, lebo to vyzera dost dobre i ked je to riasa a ziadna rastlina, ale riasy k akvaristike patria
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod azet » 04 Sep 2006 11:40 am

caloghero, mas to ako s kazdou riasou. siri sa vzduchom, je vo vode, kupis si novu rastlinku, rybku, slimaka (rastie mi dokonca aj na starych slimakoch, hehe), neviditelny vlasok riasy, alebo co i len bunka sa prichyti na vhodnom podklade a zacne rast, no nie?

to ze to je forma cladophory je pre mna jasne strukturou riasy.

netusim o "podpore imunity voci riasam", ani o tom, ze by ich sposobovala. proste si rastie. nasla podmienky, tak preco nezakempovat? ma uz hodne blizko k "vyssim" rastlinam, k machom, praslickam, papradiam...cize sa nejedna o "zlu" riasu...okrem toho ju musim zachranovat a znizil som pocet c. japonic, pretoze ju spasaju. ako pise aj nanuska a strbino - je v podstate aj napadana stetinkovou hnedou riasou a vlaknitou zelenou - cize treba sa o nu starat.

moj prispevok som sem dal len kvoli tomu, aby som sa dozvedel, ze ci niekomu po case nazapelesila celu nadrz.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 04 Sep 2006 12:39 pm

tak take, ze je na nej hneda a zelena riasa som este nevidel, vzdy som ju videl len ako obkosenu gulu, ktora vyzerala dost esteticky, v akvariu som ju este v spolocnosti inych rias nevidel tiez

Raviolka :http://sweb.cz/maniakva/rostliny.htm napísal:Cladophora aegagropila se u nás prodává pod názvem "řasová koule" a má být prospěšná při odstraňování dusičnanů z vody. Co je na tom pravdy nevím, ale každopádně je tato řasa zpestřením akvária. Je to chumáč zelených vláken, který kupodivu požírači řas ignorují - na druhou stranu se nemusíte obávat, že se tato řasa rozšíří i tam, kde není vítaná. Koule může dosahovat v průměru 10 cm i více, ale jak roste, zvětšuje se uvnitř dutý prostor a později dokonce koule vyplave na hladinu. To se stává hlavně při silném osvětlení, kdy řasu vynesou bublinky produkovaného kyslíku. Větší kouli můžeme rozdělit na dvě části a trochu je v dlaních uválet do správného tvaru. V přírodě totiž řasa získává svůj tvar v pobřežní zóně jezer ve vlnobití - takže důvod je mechanický. Doporučuje se také občas Cladophoru obrátit; necháme ji-li dlouho ležet beze změny, hrozí že se rozpadne. Není nijak zvlášť náročná na světlo nebo živiny, ale nemá ráda teplotu nad 25°C.
Existuje i velmi podobná řasa, kterou je možné připevnit na kameny nebo kořeny - vytváří zelený kobereček a rovněž se nešíří, kam nemá.


mal som tusaka, ze tu som cital o boji proti ostatnym riasam, ale som sa mylil... :(
zaujimava je posledna veta
ale odpovede na pricinu tvorby tejto korenovej riasy som nenasiel :?:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod caloghero » 06 Máj 2007 19:28 pm

azet napísal:moj prispevok som sem dal len kvoli tomu, aby som sa dozvedel, ze ci niekomu po case nazapelesila celu nadrz.


aktualizacia po dlhom case
gulu som otacal, vysaval pravidelne, no nanestasie som svedkom invazivnosti tejto riasy, najprv som to pripisoval moznemu prehnojeniu a nabehnutiu zelenej vlaknitej riasy ale presviedcam sa o opaku, behom tyzdna mi male vlasocky obkolesili nakomplet didiplis, wallichii a javsky mach, chumaciky objavujem aj v substrate, krevety nan nereaguju a nevyzera to prave naj :( zvlastne ukazy su aj na glosse a anubiase...
mozno by ho zozrala SAE ale rozmyslam o namoceniu didiplisu do roztoku sava na jej rychlo znicenie, wallichii a mach uz pokladam za strateny :oops:
mal s tym uz niekto skusenosti? ako ju setrne odstranit (aspon z rastlin)? :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Máj 2007 00:27 am

Obrázok
pred casem jsem zadal o pomoc s urcenim a kladl si otazku, jestli to neni prave z te mechove koule.
Takze ted vim, ze je. Ale dela se mi to jen v jednom akvariu, kde kouli mam ...
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod Raviolka » 07 Máj 2007 01:43 am

Jo, taky jsem se před pár týdny ujistila, že si to nedomýšlím. Kam jsem cladophoru přesunula, tam vypukl řasový teror :mrgreen: Podle mě ji ale decimují krevetky, tam kde jsou (v hojném počtu a nekrmené) se totiž koule nerozšiřuje, ale zůstává koulí :roll: Před 3 týdny jsem nasadila neocaridiny do dvou postižených akvárií a nechci to zakřiknout, ale pomáhá to.
Taky jsem koule ze všech akvárií posbírala a dala k tetraodonům, kde jsou už 2 roky a nic zvláštního se neděje (je tam dost krevet). Koulí je tam ale teď asi moc (hmm 8 na 12 l akvárium :o) a vidím první vláknité řasy :x
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: "dobra riasa"? (Cladophora aegagropila)

Odoslaťod Jirka Scobak » 07 Máj 2007 10:42 am

Ale me to v tom akvariu ani moc nevadi ... :)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.