Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Dexter » 08 Feb 2006 09:46 am

Mojim rastlinam v akvariu sa dari len striedavo. Echinodoru odumieraju niektore listy, vaslisnerie ich maju ciastocne priesvitne a hygrophila siamensis ma zakrpatene a derave listy. Preto to zvalujem na nedostatok zeleza. Netestoval som vsak - nechcem kupovat dalsi test, ktoreho presnost je aj tak diskutabilna. Pridavam CO2 do zvona a hnojim kazdy den aj PMDD. Preto som sa cudoval ale zda sa mi, ze v PMDD je zeleza malo - 1,74%. Neviem, nie som odbornik, ale rad by som skusil este pridavat samostatne zelezo, len nevem, ake hnojivo zvolit. V obchode som sa zatial stretol len s takou malou flastickou, co ma vysoku koncentraciu lebo sa pridava len raz za 14 dni a to sa mi zda nie prave najlepsie. A este som videl od JBL Ferropol 250 ml za 350 Sk. Ten vsak neviem ako sa podava, je dost drahy... Nemate niekto skusenosti so samostatnym "zeleznym" hnojivom. Ak hej, poradte ake by som mal kupit...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod xDodox » 08 Feb 2006 10:23 am

Tropical Ferro-Aktiv. Cena okolo 50,- Sk.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod Dexter » 08 Feb 2006 10:31 am

xDodox napísal:Tropical Ferro-Aktiv. Cena okolo 50,- Sk.


Akurat to som vcera drzal v ruke. Si s tym spokojny?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod xDodox » 08 Feb 2006 10:51 am

Na doplnenie železa postačuje.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod joko » 10 Feb 2006 09:37 am

Presne to potrebujem, sa mi zacali v novej nadrzi rozpadat skoro vsetky rasliny :-( Same tmave bodky na listoch echinodorov.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod abba » 25 Mar 2006 11:04 am

moze to byt aj nedostatok manganu,aj ja som mal ten problem,tak som pridal mangan a CO2 a zlepsilo sa to
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod XP » 25 Mar 2006 13:00 pm

Takze, ak nebudes investovat do testov tak nikdy neuvidis co sa ti deje v akvariu. To co vravis ..diskutovatelna presnost testov uplne beznej akvaristickej praxi postacuje. Tvoje symptomy vobec nemusia byt sposobene nedostatkom len jedneho prvku ako usudzujes... A cudujem sa ti preco xces skusat cokolvek dalsie na Fe ak mas PMDD? Neviem kde si nakupoval ale to je jedno... ak nerozorbis PMDD naraz vsetko spolu...ale po jednotlivych zlozkach, tak mozes Fe pridavat kolko len xces. Takze zhrniem ti jednoduchy postup: kup si sadu testov na Fe, NO3, NO2, P, Uhl.tvrdost a pH. Kup si PMDD a rozrob ho nasledovnym sposobom... 1flaska 0,4l destilky do nej daj TENSO coctail (PLANTEX) + K2SO4+MgSO4*7H2O , 2.flaska 0,4l destilky rozrob v nej KNO3, 3. flaska 0,4l destilky rozrob len KH2PO4
Tym padom zisitis testami hodnoty ake mas napr po vymene 1/3 vody. Ak sa ukaze ze mas stav napr. *Fe*=0 tak prilejes roztok z prvej flasky dovtedy kym testom nezistis stav povedzme 0,3mg/l
Ak sa ukaze testami ze mas stav NO3=0 tak prilejes z 2.flasky roztok dovtedy kym nezistis ze mas stav NO3 povedzme 20-30mg/l
Ak sa ukaze testami ze mas fosofor(P) = 0 tak prilejes z 3.flasky aby si dosiahol rozumnu koncentraciu (povedzme 1-1,5mg/l)
Takto dodas ziviny potrebne pre rast rastlin kontrolovane, bez toho aby si prekrocil horne medzne hodnoty... Dolievanie spolu namiesaneho PMDD moze dobre fungovat v dobre zabehnutej nadrzi, kde odbuda prvkov zhruba rovnako. Avsak pozorovnim povedzme mesiac sam zistis ako sa chova tvoje akvarium a kolko tych prvkov ti odbudne povedzme za tyzden. Po tom prvom merani mozes povedzme po 3dnoch zmerat zas aby si zistil ako ti odbudaju jednotlive ziviny..a po tyzdni zasa. Takto ziskas prehlad orientacny co sa deje v akvariu, je celkom mozne ze stav Fe ti klesne uz po 3dnoch..tak zas prilejes mnozstvo aby ti to zdvihlo na 1mg/l koncentraciu Fe. MEDZI MERANIAMI UZ NEHNOJ .. len sleduj co sa deje. amozrejme skontroluj aj NO2 ci ti filtracia bezi v poriadku a testom Karbon aj stav nasytenia CO2 vo vode. Hlavne ide oto aby si mal vyrovnane vsetky potrebne prvky dobreho rastu rastlin..teda SVETLO, CO2 podla tillmana v hranici OPTIMUM, dostatok NO3, Fe a fosforu. Snad ti to pomoze a uvidis konecne bujare prirastky svojich kyticiek :)
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod fugu » 31 Mar 2006 13:46 pm

XP napísal:... Kup si PMDD a rozrob ho nasledovnym sposobom... 1flaska 0,4l destilky do nej daj TENSO coctail (PLANTEX) + K2SO4+MgSO4*7H2O , 2.flaska 0,4l destilky rozrob v nej KNO3, 3. flaska 0,4l destilky rozrob len KH2PO4 ...


ten tvoj navod mi pripadal celkom rozumny, tak som siel do toho, kupil som novu varku PMDD, lebo staru som mal namiesanu v jednom roztoku ... ale ... sada toho pmdd je oznacena len cislami (roztok 1, 2,3..) a navyse su to 4(!) sacocky ... da sa z toho nejako urcit, co je co? podla vzhladu napriklad? mam pytliky s nasledovne vyzerajucimi vecami: zeleno_hnedy jemny prasok, biely jemny prasok1, biely jemny prasok2 a biele krystaliky (zrnitost ~krystalovy cukor). :shock:
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod dzoni » 31 Mar 2006 14:12 pm

Fugu, ten zeleno-hnedy prasok je Tenso, krystalovy cukor je MgSO4.. ale tie dva len tak od oka rozoznat...najlepsie bude ked zavolas tam kde si PMDD kupil a spytas sa co je co.

Inak XP pisal o 3 flaskach, ale do prvej mas dat az 3 prasky, takze spolu ich je 5 (praskov) - tebe chyba podla vsetkeho KH2PO4, ktore sa standardne v PMDD nedodava a ani ho pravdepodobne nepotrebujes (pokial nemas extremnu rastlinkovu dzunglu).
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod XP » 31 Mar 2006 16:42 pm

ten tvoj navod mi pripadal celkom rozumny, tak som siel do toho, kupil som novu varku PMDD, lebo staru som mal namiesanu v jednom roztoku ... ale ... sada toho pmdd je oznacena len cislami (roztok 1, 2,3..) a navyse su to 4(!) sacocky ... da sa z toho nejako urcit, co je co? podla vzhladu napriklad? mam pytliky s nasledovne vyzerajucimi vecami: zeleno_hnedy jemny prasok, biely jemny prasok1, biely jemny prasok2 a biele krystaliky (zrnitost ~krystalovy cukor). :shock:


Oups toma nenapadlo, zeby niekto kto predava PMDD neozacoval jednotlive sacky, asi kupujes na nespravnom mieste :o :o :o
Oukej, teda to zelenohnede...je Tenso, najhrubsi krystalovy cukor (je ho najviac ...33g ) je MgSo4*7H2O, to co vyzera ako praskovy cukor a ma take tvrde hrudky je K2SO4, To co vyzera ako sol je KNO3 a tak ako pise Dzoni asi tam nebudes mat KH2PO4 to vyzera podobne ako sol... jemne krystaliky... ale toto sa objednava zvlast.
Inak u mna kupene PMDD je oznaceny kazdy sacok co obsahuje :roll: :wink:
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod fugu » 31 Mar 2006 22:45 pm

XP napísal: Oups toma nenapadlo, zeby niekto kto predava PMDD neozacoval jednotlive sacky, asi kupujes na nespravnom mieste :o :o :o
Oukej, teda to zelenohnede...je Tenso, najhrubsi krystalovy cukor (je ho najviac ...33g ) je MgSo4*7H2O, to co vyzera ako praskovy cukor a ma take tvrde hrudky je K2SO4, To co vyzera ako sol je KNO3 a tak ako pise Dzoni asi tam nebudes mat KH2PO4 to vyzera podobne ako sol... jemne krystaliky... ale toto sa objednava zvlast.
Inak u mna kupene PMDD je oznaceny kazdy sacok co obsahuje :roll: :wink:


8) no ok, namiesane, dakujem za konzultacie. podrobnym studiom prilozeneho letaku som zistil, ze KNO3 je identifikovatelne ako "zlozka3, takze to bola len moja zbrklost, kupil som varku bez fosforu, ten mam dlhodobo viac_menej v norme (~0.5mg/l), pri vyssej koncetracii sa mi vzdy rozbehli riasy. tak idem lievat a merat :roll:
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 02 Sep 2006 18:17 pm

Ale ako to je s meranim takych prvkov ako napr. K, alebo Mg? XP radil dolievat namiesany roztok č.1 /tenso+..../ az do priatelnej hodnoty zeleza..Ale ak by som teoreticky potreboval kvantum roztoku na zdvihnutie Fe, nepredavkujem akva draslikom.?Ja viem, tazko to robit bez detailneho rozboru vody..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod redw » 02 Sep 2006 19:54 pm

snake napísal:Ale ako to je s meranim takych prvkov ako napr. K, alebo Mg? XP radil dolievat namiesany roztok č.1 /tenso+..../ az do priatelnej hodnoty zeleza..Ale ak by som teoreticky potreboval kvantum roztoku na zdvihnutie Fe, nepredavkujem akva draslikom.?Ja viem, tazko to robit bez detailneho rozboru vody..


pmdd je navrhnute tak aby vyhovovalo vatšine akva rastlin. Takze tie zlozky ta velmi trapiť nemusia. Len kno3 a fosfor je dobre davať zvlášť, inak sa ti može akva pekelne :twisted: rýchlo zariasiť (z vlastnej skusenosti, ked som zacal davať zložky oddelene(vynechal som kno3) tak riasy sa ukludnili.)
A pravidelnou výmenou vody sa prebytočne prvky odstránia.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Zralok » 02 Sep 2006 20:24 pm

presne tak ako vravi XP.
Kup PMDD-Plantex tak isto som mal problem so zelezom a daval som od rataja FE a nic je to na H...!
Po aplikacii PMDD uz po 10-dnoch som zaregistroval z 0,15mg mi to vyslo na 1az2mg na liter a rastliny rastu ako dive odporucam aj ja PMDD.
Obrázok používateľa
Zralok
 
Príspevky: 127
Obrázky: 32
Založený: 20 Jún 2006 17:29 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Wepman » 02 Sep 2006 20:52 pm

Tiez si myslim ze PMDD by samo o sebe ako hnojivo malo stacit, ak ho rozrobis pracnejsim sposobom. Ja som nakoniec zistil ze mozem mat vsetko zmiesane aj v jednom, trebalo len najst vhodny pomer.

Akurat mne sa zas stalo ze som chytal paniku kvoli zvysenej hodnote NO3, aj ked stale len nejakych 0,25, dovtedy som mal vzdy nemeratelne vdaka robote hmf filtra :) No a potom som zistil ze vsetko je OK :) Spravnym davkovanim PMDD a CO2 ti to musi rast jak paradajky pri Cernobyle.
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 02 Sep 2006 21:17 pm

hi hi...a nerastie..JBL gulicky, PMDD, CO2, svetlo...Uz neviem co by som mohol viac urobit...
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Wepman » 02 Sep 2006 21:43 pm

snake: hi hi...a nerastie..JBL gulicky, PMDD, CO2, svetlo...Uz neviem co by som mohol viac urobit...


Zaklad je investovat do zakladnych testov, aspon PH, UT+CO2, FE, NO3. Tiez mi chvilu trvalo nez som nasiel optimalnu kombinaciu. Ked som daval malo hnojiva a nemal som co2, musel som svietit menej a tak, ale ked uz najdes nejake optimum tak radost pozerat... horsie je to s pretrhavanim potom :-). Vsetko je tu na fore staci hladat, citat a vyberat si info niekde bokom.
Obrázok používateľa
Wepman
 
Príspevky: 136
Obrázky: 16
Založený: 03 Nov 2005 09:51 am
Bydlisko: Zilina

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Kubo » 03 Sep 2006 09:41 am

Heh to ze sa vam nedarilo s inymi hnojivami a chvalite pmdd neznamena ze tie hnojiva boli zle ale znamena to ze neviete hnojit. :!: :!: :!:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod jocai » 03 Sep 2006 10:19 am

Kubo má pravdu, na jeho odporúčanie som začal používať Brutus od Rataja a akva šlape ako hodinky.
Kubo ináč AHOJ.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod snake » 03 Sep 2006 16:59 pm

Wepman napísal:Zaklad je investovat do zakladnych testov, aspon PH, UT+CO2, FE, NO3. Tiez mi chvilu trvalo nez som nasiel optimalnu kombinaciu. Ked som daval malo hnojiva a nemal som co2, musel som svietit menej a tak, ale ked uz najdes nejake optimum tak radost pozerat... horsie je to s pretrhavanim potom :-). Vsetko je tu na fore staci hladat, citat a vyberat si info niekde bokom.


Hmm, to mi je jasne. Myslim, ze mam doma snad vsetky dostupne komercne testy, ake su na trhu..A tak isto by som sem nepisal a hladal by som po fore /co aj pravidelne robim/..Problem je v tom, ze som vo vsetkych meratelnych hodnotach v priemere udavanom na tomto fore..Preto ma to rozculuje. Akva ma stoji asi 1500 mesacne a nevadi mi to, len by to chcelo nejake vysledky.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod Miloš » 03 Sep 2006 17:10 pm

Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod jany emm » 03 Sep 2006 17:27 pm

snake napísal:Hmm, to mi je jasne. Myslim, ze mam doma snad vsetky dostupne komercne testy, ake su na trhu..A tak isto by som sem nepisal a hladal by som po fore /co aj pravidelne robim/..Problem je v tom, ze som vo vsetkych meratelnych hodnotach v priemere udavanom na tomto fore..Preto ma to rozculuje. Akva ma stoji asi 1500 mesacne a nevadi mi to, len by to chcelo nejake vysledky.


Ak je to to akva s diskusmi co mas v galerii - mam otazku. Aku mas teplotu vody ?
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 03 Sep 2006 22:45 pm

Teplota je teraz 27-28°C. Ja viem, kazdy povie, vysoka teplota vadi..Ale mam v akva prevazne echinodory a na kazdom jednom stitku bolo napisane do 28°C. A ako som uz povedal niekolkokrat, poznam kopec ludi, co maju aj pri 30tke pekne rastliny..Je to o rychlejsom metabolizme a myslim ze ani kratkodobe 30tky by nemali rastlinam uskodit. Vid napr. BIOTOP v BA.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 03 Sep 2006 23:07 pm

To MILOS: Dakujem, tieto stranky mam zbehane..POdla tych priznakov mi chyba asi vsetko..Ale nevzdavam to..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.