Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod MRP » 04 Sep 2006 18:21 pm

Dexter napísal:Mojim rastlinam v akvariu sa dari len striedavo. Echinodoru odumieraju niektore listy, vaslisnerie ich maju ciastocne priesvitne a hygrophila siamensis ma zakrpatene a derave listy. Preto to zvalujem na nedostatok zeleza. Netestoval som vsak - nechcem kupovat dalsi test, ktoreho presnost je aj tak diskutabilna. Pridavam CO2 do zvona a hnojim kazdy den aj PMDD. Preto som sa cudoval ale zda sa mi, ze v PMDD je zeleza malo - 1,74%. Neviem, nie som odbornik, ale rad by som skusil este pridavat samostatne zelezo, len nevem, ake hnojivo zvolit. V obchode som sa zatial stretol len s takou malou flastickou, co ma vysoku koncentraciu lebo sa pridava len raz za 14 dni a to sa mi zda nie prave najlepsie. A este som videl od JBL Ferropol 250 ml za 350 Sk. Ten vsak neviem ako sa podava, je dost drahy... Nemate niekto skusenosti so samostatnym "zeleznym" hnojivom. Ak hej, poradte ake by som mal kupit...


Vsechny PMDD obsahuji stejne zeleza. Pokud Ti opravdu chyby jen zeleze, pak nejlevnejsi bude pridavat prave jen zeleze. Pokud mas kyselejsi vodu, muzes pridavat siran zeleznaty (aka zelena skalice). Pokud mas vodu s pH vetsim nez 6,5 tak nepouzivej zeleze ve forme Fe-EDTA, ale fe-DTPA, pokud mas pH vetsi nez 7,5 tak tak pouzivej EDDHA a podobne stabilni. Pokud mas vysoke pH a pouzivas v PMDD plantex tak se ti muze stat, ze budes mit nedostatek zeleza, protoze obsahuje jen zeleza v EDTA.

Vice o zeleze:
http://akva.mrp-cz.com/index.php?stranky=pmdd
MRP
 
Príspevky: 14
Založený: 20 Júl 2006 17:04 pm

Reklama

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod MRP » 04 Sep 2006 18:27 pm

redw napísal:
snake napísal:Ale ako to je s meranim takych prvkov ako napr. K, alebo Mg? XP radil dolievat namiesany roztok č.1 /tenso+..../ az do priatelnej hodnoty zeleza..Ale ak by som teoreticky potreboval kvantum roztoku na zdvihnutie Fe, nepredavkujem akva draslikom.?Ja viem, tazko to robit bez detailneho rozboru vody..


pmdd je navrhnute tak aby vyhovovalo vatšine akva rastlin. Takze tie zlozky ta velmi trapiť nemusia. Len kno3 a fosfor je dobre davať zvlášť, inak sa ti može akva pekelne :twisted: rýchlo zariasiť (z vlastnej skusenosti, ked som zacal davať zložky oddelene(vynechal som kno3) tak riasy sa ukludnili.)
A pravidelnou výmenou vody sa prebytočne prvky odstránia.


Asi Vas nepotesimm, ale univerzalni hnojivo neexistuje. V kazdem akvariu je to s koncetraci prvku jinak a tomu by se melo prizpusobit i slozeni PMDD.

http://akva.mrp-cz.com/index.php?stranky=pmdd
MRP
 
Príspevky: 14
Založený: 20 Júl 2006 17:04 pm

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 04 Sep 2006 21:02 pm

Suhlasim s MRP..Kazdy ma inu vstupnu vodu a bez podrobneho rozboru nevieme aku koncentraciu jednotlivych prvkov mame v nasej vode..V mojej moze byt vyssie mnozstvo draslika a ko v inej a nie je potrebne ho tam tolko pridavat ako niekto o 100km dalej..So zelezom to iste..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod redw » 04 Sep 2006 21:24 pm

Takto......... v pmdd je 5 sáčkov a ak niekto chce tak si ich môže namiešať každy zvlášt a davkovať a skušať a skušať a skušať, no neviem koho by to bavilo dlhšie ako týžden. Preto sa to odporúča namiešať spolu, iba kno3 a fosfor zvlášť, lebo tých látok je vätšinou vela už v akva a je zbytočné ich prilievať. Ale ved o tom je tema pmdd.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod caloghero » 05 Sep 2006 11:58 am

redw napísal:Takto......... v pmdd je 5 sáčkov a ak niekto chce tak si ich môže namiešať každy zvlášt a davkovať a skušať a skušať a skušať, no neviem koho by to bavilo dlhšie ako týžden. Preto sa to odporúča namiešať spolu, iba kno3 a fosfor zvlášť, lebo tých látok je vätšinou vela už v akva a je zbytočné ich prilievať. Ale ved o tom je tema pmdd.


nejde o to, koho by to bavilo, ale ak chces mat vyvazeny rast a chces vediet kedy si kolko coho tam dal, tak to davkujes zvlast
ja mam v chladnicke 5 nadobiek a frcim davkovanim kazdy den, vela ti to z casu neukradne, ratam 1 minutu denne na vybranie flias a nadavkovanie, takze v tom problem ziadny nevidim, aspon viem co tam davam a ako som priblizne na tom.
si myslim, ze ta denna minutka nikoho nezabije :!:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod redw » 05 Sep 2006 15:12 pm

Možno by sme sa mali spýtať Viridisa, ako to on vidí.
Určite je lepšie to namiešať zvlášť, to netvrdím že nie. No ja to mam tak ako to je aj na tom balení napísane a som spokojný.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod caloghero » 05 Sep 2006 16:38 pm

redw napísal:Možno by sme sa mali spýtať Viridisa, ako to on vidí.
Určite je lepšie to namiešať zvlášť, to netvrdím že nie. No ja to mam tak ako to je aj na tom balení napísane a som spokojný.


nehovorim, ze nie, ALE
ak ti z tvojho mixu rastliny spotrebuvaju prevazne len jednu zlozku, pozres testom, vysledok maalo, co spravis? doplnis davku na danu hranicu, OK tvoja chybajuca latka je v normale ale zas si zvysil dalsiu, ktoru si mozno vobec nepotreboval zvysovat, ci je uz nad maximom :idea:
povedz, ak nemam pravdu :wink:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod janko » 05 Sep 2006 22:07 pm

Dexter napísal:Mojim rastlinam v akvariu sa dari len striedavo. Echinodoru odumieraju niektore listy, vaslisnerie ich maju ciastocne priesvitne a hygrophila siamensis ma zakrpatene a derave listy. Preto to zvalujem na nedostatok zeleza. Netestoval som vsak - nechcem kupovat dalsi test, ktoreho presnost je aj tak diskutabilna. Pridavam CO2 do zvona a hnojim kazdy den aj PMDD. Preto som sa cudoval ale zda sa mi, ze v PMDD je zeleza malo - 1,74%. Neviem, nie som odbornik, ale rad by som skusil este pridavat samostatne zelezo, len nevem, ake hnojivo zvolit. V obchode som sa zatial stretol len s takou malou flastickou, co ma vysoku koncentraciu lebo sa pridava len raz za 14 dni a to sa mi zda nie prave najlepsie. A este som videl od JBL Ferropol 250 ml za 350 Sk. Ten vsak neviem ako sa podava, je dost drahy... Nemate niekto skusenosti so samostatnym "zeleznym" hnojivom. Ak hej, poradte ake by som mal kupit...


Ak možem poradiť , pri hnojení CO2-kou mam najlepšie výsledky s hnojivom od SERA-y . Je možé sa pozrieť na ich stránku www.sera.sk
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod redw » 06 Sep 2006 09:41 am

caloghero napísal:nehovorim, ze nie, ALE
ak ti z tvojho mixu rastliny spotrebuvaju prevazne len jednu zlozku, pozres testom, vysledok maalo, co spravis? doplnis davku na danu hranicu, OK tvoja chybajuca latka je v normale ale zas si zvysil dalsiu, ktoru si mozno vobec nepotreboval zvysovat, ci je uz nad maximom :idea:
povedz, ak nemam pravdu :wink:


Caloghero, normálne si ma prinútil pozrieť sa na krabičku od pmdd, čo mi to tam vlastne prišlo. Takže je tam zrejme draslik k2so4 a mangán mgso4*7h2o. Tak tieto prvky sa zmerat len tak lahko nedaju.
Ved už predtým som ti povedal že máš pravdu, ale keby sme spravili anketu, že kolko ludí to má všetko zvlášt a kolko to má spolu tak aký by mylsíš bol výsledok? 1:20 hm, :?: (ten jeden si ty :D )
Ale už sa tejto diskuksie asi zdržím, aj tak pmdd bez ostatných faktorov je k ničomu.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod caloghero » 06 Sep 2006 11:02 am

redw napísal:Caloghero, normálne si ma prinútil pozrieť sa na krabičku od pmdd, čo mi to tam vlastne prišlo. Takže je tam zrejme draslik k2so4 a mangán mgso4*7h2o. Tak tieto prvky sa zmerat len tak lahko nedaju.
Ved už predtým som ti povedal že máš pravdu, ale keby sme spravili anketu, že kolko ludí to má všetko zvlášt a kolko to má spolu tak aký by mylsíš bol výsledok? 1:20 hm, :?: (ten jeden si ty :D )
Ale už sa tejto diskuksie asi zdržím, aj tak pmdd bez ostatných faktorov je k ničomu.


zmerat tak lahko nejdu, to mas pravdu, mozno laboratorne za dake peniazky :wink:
tesim sa, ze som ja ten jediny :D
pmdd bez ostatnych faktorov je k nicomu - co tym myslis, co su tie ostatne faktory? :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod dzoni » 06 Sep 2006 11:29 am

to redw:

s tym draslikom mas pravdu, ze sa neda tak lahko odmerat, ale ak davkujes KNO3 a mas NO3 dostatok, pravdepodobne mas aj dostatok K (draslika)

avsak ten "mangan" co je v skutocnosti horcik sa da odmerat pomerne lahko (staci na to test GH, CA a trochu matematiky) a vela ludi by zistilo ze ho vlastne vobec nepotrebuju

a to je prave zlozka (mgso4) ktora mi vadi na celom PMDD najviac... niekto kto ma vysoke GH si ho tym zbytocne este zvysuje, cim zhorsuje prijem inych zivin :(
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod snake » 06 Sep 2006 12:14 pm

dzoni napísal:to redw:

s tym draslikom mas pravdu, ze sa neda tak lahko odmerat, ale ak davkujes KNO3 a mas NO3 dostatok, pravdepodobne mas aj dostatok K (draslika)

avsak ten "mangan" co je v skutocnosti horcik sa da odmerat pomerne lahko (staci na to test GH, CA a trochu matematiky) a vela ludi by zistilo ze ho vlastne vobec nepotrebuju

(


Daj navod jak sa to da vypocitat..Zo skoly som mimo uz nejakych par rockov..
A k tomu drasliku..Slova ako pravdepodobne, malo by byt a malo by stacit velmi neoblubujem.Ja skor radsej cisla a hodnoty..A ani s tym draslikom to nemusi byt celkom pravda..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod caloghero » 06 Sep 2006 12:19 pm

dzoni napísal: je prave zlozka (mgso4) ktora mi vadi na celom PMDD najviac... niekto kto ma vysoke GH si ho tym zbytocne este zvysuje, cim zhorsuje prijem inych zivin :(


prave preto ho ani nedavkujem, uz mi skoro "hnije" v chladnicke :oops:
naco by som ho daval? GH 18 :cry: KH 10 :x
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod Raviolka » 06 Sep 2006 12:51 pm

snake napísal:Daj navod jak sa to da vypocitat..Zo skoly som mimo uz nejakych par rockov..

http://www.sweb.cz/maniakva/chemie3.htm
Úplně na konci máš převod °dGH na mg Ca2+ a Mg 2+... změříš tvrdost a vápník a odečteš :wink:
snake napísal:A k tomu drasliku..Slova ako pravdepodobne, malo by byt a malo by stacit velmi neoblubujem.Ja skor radsej cisla a hodnoty..A ani s tym draslikom to nemusi byt celkom pravda..
Naprosto souhlasím - to, že "většinou" akvárium funguje tak či onak je vodítko, ale v kažém konkrétním případě se musí postupovat individuálně.
Ješté k celému tomuto tématu... nejde přeci jen po poměr složek PMDD a rozhodnutí, jestli chci přidávat drasík, dusík, hořčík atd. V Tenso koktejlu (Plantex atd., dosaďte si co jen chcete) je poměr mikroprvků daný a s tím nic neuděláme... ano, v ideálním případě je to ten správný poměr, ale ještě musíme najít ideální akvárium a ideální druh rostlin. Marná sláva, perfektní akvárium je utopie a byla by to i nuda :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod dzoni » 06 Sep 2006 13:01 pm

to snake:

Na vypocet obsahu Mg potrebujes zistit dGH a obsah Ca (obidva testy su pomerne lacne a dostat ich hocikde)

((17.86 x dGH) - (2.5 x Ca ppm)) / 4.1 = Mg ppm

pre istotu: ppm = mg/L

inak ani ja sa neriadim slovami ako "pravdepodobne" pri vypocte davkovania - robim to uplne presne a presne mam aj otestovany obsah draslika... da sa otestovat napr. vo VUVH za cca 3 kila, alebo si kup brutalne drahy test na K a testuj kolko chces. Podla metody ktorou sa ja riadim, ak davas dostatok KNO3 (ovela viac ako ho je v PMDD, ale toto tu nechcem rozoberat), mas zarucene dostatok draslika - potvrdil som si to dvomi meraniami s odstupom pol roka (dal som samozrejme zmerat aj vstupnu vodu)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod dzoni » 06 Sep 2006 13:13 pm

ups, Raviolka ma predbehla... tak si vyber, je to to iste

to Raviolka: chvalabohu akva rastlinky zvladaju urcity "rozsah" zivin a na tom je zalozena metoda, ktoru pouzivam
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod redw » 06 Sep 2006 16:09 pm

caloghero napísal:
redw napísal:Ale už sa tejto diskuksie asi zdržím, aj tak pmdd bez ostatných faktorov je k ničomu.


co tym myslis, co su tie ostatne faktory? :roll:


To je hnojivo v substrate, spravne svetlo, spravny filter, co2.
Na začiatku ked mi prišlo pmdd, tak som čakal zazrak no časom som zistil že bez toho ostatneho to nejde.

dzoni napísal: avsak ten "mangan" co je v skutocnosti horcik

ops, moja chyba, velmi som nad tym nepremýšlal, išlo mi v tedy o podstatu veci.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zel

Odoslaťod MRP » 08 Sep 2006 14:06 pm

"v kažém konkrétním případě se musí postupovat individuálně" tohle by se melo davat velkym zlatym pismem ke kazdemu hnojivu. A kazdemu vyrobci, ktery neuvadi slozeni vyrobku by to mely vypalit na celo :)
MRP
 
Príspevky: 14
Založený: 20 Júl 2006 17:04 pm

Re: Ktore hnojivo zvolit v pripade chybajuceho zeleza?

Odoslaťod snake » 19 Sep 2006 23:01 pm

Ako som vyssie napisal, ze mam radsej cisla, merania a hodnoty...
No nie preto, ze si myslim, ze sa to da namiesat ako cesto kolaca, podla presneho receptu a vysledok je zaruceny..Tiez liat a skusat sa mi velmi nepozdava..Merania a porovnavania hodnot su dolezite preto, ze kazda chemia v akva navyse je naskodu..Radsej pomeram co sa da a doplnam len to co chyba.Jasne ze doladovanie budem robit podla toho ako sa akva sprava..Ale liat tam nejaku zlozku bez toho, aby som mal vobec ponatia o tom kolko tej zlozky obsahuje moja vstupna voda..To je podla mna trestuhodna alchymia, ktoru si obyvatelia nasich akva nezasluzia..
A tvrdenie, ze v PMDD je vsetko vo vyvazenom pomere...To je ako pridavat zmes soli a korenin namiesanej podla presneho receptu do polievky bez toho, aby sme ju najskor ochutnali..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.