Chladenie vody - Peltierov clanok



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Chladenie vody - Peltierov clanok

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 14:52 pm

Vsimol som si, ze vela z nas ma problemy s chladenim akvaria. Napadla ma jedna moznost. Existuje elktronicky prvok tzv. peltierov clanok. Tento prvok je kvader o rozmeroch 30mmx30mmx5mm. Po prilozeni napajania sa jedna strana zacne chladit druha ohrievat. Ak by sa na tu horucu stranu dal chladic ktoreho teplota by nepresiahla 60C, tak druha strana sa moze ochladit na 0C. Existuje vo viacerych vykonovych variantoch, tato ma ak sa nemylim okolo 40W. Ak by sa spravil nejaky vymenik tepla, mozno by to bolo riesenie pre akvarium. Stoji to cca 500Sk. Co si o tom myslite? Slo by to?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Chladenie vody

Odoslaťod bolek » 27 Aug 2003 15:33 pm

Peltierove články pre termoelektrické chladenie sú jeden zo spôsobov, ako docieliť nižšej teploty ako je teplota okolia. Chladenie je na inom princípe ako chladenie vzduchom. Používa sa nielen v oblasti PC ale aj v technologických produktoch a v elektronike.

Istý francúzský fyzik Peltier sa už v roku 1834 zamýšlal nad známym Seebeckovým javom. Ak sú dva vodiče z rôznych kovov spojené do uzavreného obvodu a majú rôznu teplotu, vzniká v obvode elektrický prúd. Takému spojeniu sa hovorí Sebekov obvod. Peltier zistil, že tento jav sa dá využiť aj obrátene. Pokiaľ sa teda privedie jednosmerný elektrický prúd do Sebekovho obvodu, vzniká teplotný rozdiel mezi spojmi. Na tomto objave bol založený Peltierov článok. Ten je vytvorený z dvoch polovodičových teliesok a elektrovodivého môstka. Ako polovodič sa používají špeciálne materiály (vizmut-telluridy), ktoré majú vhodné termoelektrické vlastnosti, hlavne nízky merný odpor a malú tepelnú vodivosť. Pre spojovacie články sa používá meď s malým elektrickým odporom. Spojením viacerých takýchto článkov vznikne tzv. termobatéria. Jednotlivé termočlánky sú za sebou a sú umiestené medzi dve keramické doštičky s dobrou tepelnou vodivosťou. Keramické doštičky zároveň slúžia ako elektrická izolácia. Privedením jednosmerného prúdu na výstupy termobatéria sa jedna keramická doštička ohrieva a druhá ochlazuje. Pokiaľ má termobatéria pracovať ako tepelné čerpadlo, je potreba, podľa známych termodynamických zákonov zajistit účinné odvádzanie tepla z ohrievanej doštičky. Privedený prúd sa samozrejme tiež zmení v tepelnú energiu a tá sa musí odviesť spolu s teplom odčerpaným z ochlazovanej doštičky. Určitou nevýhodou sú teda zvýšené nároky na chladenie systému. Naproti tomu je ale možné na ochladzovanej strane získat teplotu nižšiu ako je teplota okolia.

Čiže by si musel jednu stranu ohriavať viac ako je teplota okolia (izbová).
Možeš na to teoreticky použiť prebytkové teplo zo svietidla (akváriového), vedeného vhodným tepelným vodičom na danú doštičku. Ale či to v konečnom dôsledku dokáže stiahnuť teplotu vody aspoň o 3-4 stupne ťažko povedať, pretože aj mierne ochladená voda by automaticky prijímala teplotu z izby, ktorá by bola vyššia ako teplota v akva (kedže akva nie je termoizolačná nádoba, ktorá by neprijímala teplo z vonkajšieho prostredia a navyše má aj veľkú výmennú plochu s vonkajším prostredím, čiže aj dosť odovzdáva....) a na to už asi tento výmysel nebude mať "pajšle" aby utiahol toľko fyziky naraz.

Asi tak. To je môj názor na danú tému....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Chladenie vody

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 15:47 pm

Ako funguje Peltierov clanok mi je jasne. Ja som chcel vediet, ci ma niekto napad ako spravit vymenik tepla.
Clanok nemusis ohrievat. Je to tak ako si to napisal v odstavci hore. Ten clanok sa na jedne strane ohrieva na druhej chladi. Ak zabezpecis npr. chaldicom aby sa tepla strana nezohriala na viac ako 60C tak druha strana bude mat 0C. Je jasne, ze by to muselo bezat stale. Ale ked 50W ohrievac je schopny zohriat vodu v 100l akvariu o 2C, teoreticky by to mohlo podobne fungovat aj naopak: 50W clanok by teplotu o 2C mohol znizit. Alebo?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Chladenie vody

Odoslaťod Roman » 27 Aug 2003 16:39 pm

Diskusia o peltieroch prebehla aj na www.reef.cz, ale bez jednoznacneho vysledku. Ja pouzivam bezny chladiaci agregat Danfoss s vykonom 350W a zrazil mi teplotu z 29 na 26 u 800l vody v priebehu dna. Dnes uz pomaly termostat nespina , ale pred mesiacom bezal 50% casu.
Vedel by som si predstavit zadnu stenu akvarka oblozenu peltiermi a zopar ventilatorov fukat na ne ale celkove naklady (cena+ elektrina) by asi boli vyssie ako pri klasickom chladeni.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Chladenie vody

Odoslaťod majko » 27 Aug 2003 17:21 pm

Roman napísal:Diskusia o peltieroch prebehla aj na www.reef.cz, ale bez jednoznacneho vysledku
Dik za typ.

Roman napísal:Ja pouzivam bezny chladiaci agregat Danfoss s vykonom 350W a zrazil mi teplotu z 29 na 26 u 800l vody v priebehu dna.
Co Ta to stalo?

Takze teoreticky by to malo ist. Firma Aqua Medic vyraba nieco take.
Robia to ale priamo s pocitacom, takze je to strasne drahe. Otazka zostava ci to oplati skusit.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Chladenie vody

Odoslaťod Roman » 27 Aug 2003 17:56 pm

bol to dar, ale samotny agregat bol z vyradeneho chladiaceho automatu na kokakolu. Dal by sa pouzit aj agregat z 50l mraznicky a tu kupis v avize za 1000sk
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Chladenie vody

Odoslaťod majko » 28 Aug 2003 08:10 am

Roman napísal:Dal by sa pouzit aj agregat z 50l mraznicky a tu kupis v avize za 1000sk

Takze to znamena, ze sa to asi neoplati. Ten clanok vo 100 W verzii stoji asi 1500 CZk. Takze nic. Dik.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 27 Aug 2005 19:23 pm

Zdravim, nasiel som navod na chladiaci system akvarka pomocou PC (nie personal computer:). Ide len o to, ze je cely v madarcine a ja po madarsky neviem ani ň. Takze, ak by sa nasiel nejaky nadsenec hovoriaci po madarsky bolo by dobre. Este lepsie by bolo keby to bol vystudovany elektrotechnik. Potom by to mohol prelozit a odovzdat bohatstvo vedenia celemu (nie madarsky) hovoriacemu ludu. tu je sita:

http://edak.cellkabel.hu/fok/kiir.php?azonosito=66
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Milos Gnida » 28 Aug 2005 12:52 pm

dexter ja som nasiel nieco taketo . Najprv som si myslel ze je to chladenie pre akva ale koly pouzitym materialom to bude zrejme pre nieco ine , ale v principe by to mohlo fungovat aj pre akva :)
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 28 Aug 2005 17:16 pm

Milos Gnida napísal:dexter ja som nasiel nieco taketo . Najprv som si myslel ze je to chladenie pre akva ale koly pouzitym materialom to bude zrejme pre nieco ine , ale v principe by to mohlo fungovat aj pre akva :)


Su to rozne riesenia na vodne chladenie procesorov. Pochybujem, ze by to fungovalo, pretoze. Chladenie procesora je postavene na tom, ze sa pomocou vody odvadza teplota z tej medennej platnicky zatialco Peltierove clanky prave na tejto platnicke (PC) sa tato voda ohrieva. Jednoducho ked chces chladit procesor, tak tu vodu vlastne ohrievas a odvadzas tak teplo, ked chces chladit vodu, musis prinasat "chlad" a to dokaze Peltier...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod votrelec » 28 Aug 2005 18:07 pm

dexter ma pravdu, je to vodne chladenie procakov. ale to ze by to nefungovalo je podla mna aj z ineho dovou. a to takeho, ze tu pretekajucu vodu ochladzujes len vzduchom z izby a ked ten vzduch ma v lete 30 stupnov tak tazko vodu ochladis na 26 napr. respektive fungovalo by to keby sa ten chladic ponoril do vedra so studenou vodou a este za predpokladu ze by sa taky isty chladic (v nasom pripade ohrievac) namontoval aj do akvarka. Lebo ten medeny kvader ma dost malu vonkajsiu plochu
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod nino_q » 28 Aug 2005 21:21 pm

votrelec, nemas celkom pravdu - peltierom ochadis bez problemov na menej ako je teplota prostredia.

Peltierov clanok vlastne prenasa teplo z jednej strany na druhu (bez ohladu na teplotu prostredia). Cize jedna strana sa ochladzuje (na tu stranu das vodu z akvaria) a druha sa zohrieva (pomerne dost) - a tuto treba nejako ochladzovat, resp. teplo odvadzat prec. V pripade akvaria by sa to asi riesilo ventilatorom (dost slabe a zohrieva to miestnost) alebo separatnym vodnym okruhom, ktory ale nakoniec treba tiez nejako chladit (autochladic niekde vonku?). Otazka je ako vela to treba chladit.

Takze asi tolko - kazdopadne prirodu neoklames, to teplo sa nemoze stratit...

Mimochodom, pokial viem ten clanok vyzaduje prud v radoch desiatok amperov aby fungoval (tu som si nie celkom isty, ak niekto viete opravte ma), co okrem ineho tiez prispieva k ohrievaniu jeho teplej strany.

Nasiel som diskusiu ktora zacina skoro rovnako (az na preklad z madarciny ;-)), komu nevadi anglictina klik sem:

http://fins.actwin.com/nanf/month.9901/msg00010.html
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod votrelec » 28 Aug 2005 21:58 pm

nino, ale ja som nehovoril o peltierovom clanku, ale o tom druhom vodnom chladeni procakov. viem ako funguje peltier.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Kulgan » 28 Aug 2005 22:24 pm

Pre tych co nemaju predstavu co vlastne tento prvok dokaze, za akych podmienok a za co.
http://www.soselectronic.sk/?str=21
nacitajte si sekciu I v nej str. 11.
Na druhej strane, dala by sa na tom postavit komplet "klima" pre akva - chladenie aj ohrev. Vacsi sortiment tychto clankov ma GME a lacnejsich.
Ten clanok v madarcine ma tu vyhodu, ze postupne vysvetluje problematiku navrhu a hlavne jeho kriticke miesta. Je tam kvantum odbornych terminov, strasne zle sa mi to cita, moja madarcina nie az tak dobra.
Este k tym prudom, v zavislosti od vykonu som zatial nasiel clanky od 4-30A pri napajani od 2,0-17,5V.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 29 Aug 2005 13:32 pm

Kulgan napísal:Pre tych co nemaju predstavu co vlastne tento prvok dokaze, za akych podmienok a za co.
http://www.soselectronic.sk/?str=21
nacitajte si sekciu I v nej str. 11.
Na druhej strane, dala by sa na tom postavit komplet "klima" pre akva - chladenie aj ohrev. Vacsi sortiment tychto clankov ma GME a lacnejsich.
Ten clanok v madarcine ma tu vyhodu, ze postupne vysvetluje problematiku navrhu a hlavne jeho kriticke miesta. Je tam kvantum odbornych terminov, strasne zle sa mi to cita, moja madarcina nie az tak dobra.
Este k tym prudom, v zavislosti od vykonu som zatial nasiel clanky od 4-30A pri napajani od 2,0-17,5V.


Len mala poznamka k tomu odkazu: Prave na tejto stranke som pozeral tie peltiery aj ja (aj vsade inde) a kontaktoval som aj technika z tejto sity. Ten mi dal prave odkaz na tu madarsku stranku.

Kulgan... keep translating, priapdne niekoho angazuj, kto vie lepsie madarsky ako ty... :-)
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Milos Gnida » 29 Aug 2005 13:51 pm

uz mam v tom jasnejsie :D myslel som si ze to je nieco podobne , lebo na dalsom odkaze na tej stranke su spominane tiez tie peltierove clanky
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou


Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 29 Aug 2005 15:51 pm



Sorry, ale ja som nevykradol banku aby som si mohol kupit Micro, tie dva vyssie odkazy nejdu. Tento thread som zalozil preto, aby sme spolocne nasli nejake lacnejsie riesenie od komercne prehnane drahych ktore distibuuje Mercenauer a jemu podobni...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Pepa » 29 Aug 2005 16:18 pm

Ty dva horni odkazy mi normalne fungujou primo z fora. Jinak samozrejme nikdo nerika ze to mas kupovat, ja do toho ty prachy taky nedal. Jen je to dobra inspirace jak se to da udelat, obzvlast ten druhej link. Dalsi info: http://www.coolworksinc.com/iceprobe_aq ... hiller.htm
Sam resim chlazeni na male akvam, pac mi hodne hrejou zarivky. Zatim jsem dospel k tomu, ze to asi bude titanova desticka potopena do akva, kde nad hladinou na ni bude studenou stranou peltier a na jeho teple strane bude pasivni chladic s ventilatorem.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 30 Aug 2005 06:14 am

Pepa napísal:Ty dva horni odkazy mi normalne fungujou primo z fora. Jinak samozrejme nikdo nerika ze to mas kupovat, ja do toho ty prachy taky nedal. Jen je to dobra inspirace jak se to da udelat, obzvlast ten druhej link. Dalsi info: http://www.coolworksinc.com/iceprobe_aq ... hiller.htm
Sam resim chlazeni na male akvam, pac mi hodne hrejou zarivky. Zatim jsem dospel k tomu, ze to asi bude titanova desticka potopena do akva, kde nad hladinou na ni bude studenou stranou peltier a na jeho teple strane bude pasivni chladic s ventilatorem.


Hm. chapem, aj tak mi tie odkazy nejdu, ale to je jedno. Ale ten IceProbe Small Aquarium Chiller, akurta som na tej stranke nenasiel cenu, nevies, kolko stoji a ci sa da zohnat aj na SlovensKu?

EDIT: Aha, uz som nasiel cenu - 108 dolacov + dalsich 50 termostat, ale ci sa da zohnat na Slovensku to stale neviem...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod motorhead » 30 Aug 2005 15:39 pm

Ahoj, neda mi aby som sem nedal nejake moje postrehy ohladom chladenia Peltierovym clankom. Predpokladne naklady su jedna vec, druha vec je tech. prevedenie. Konkretne mam na mysli tieto dva problemy:

1.) ak chceme chladit vodu z akvaria, treba ju nejaky sposobom dostat na "chladnu stranu" Peltiera. Cize treba urobit meander - co najvacciu plochu na styk s Peltierom. Plastova trubka sa lahko tvaruje ale velmi zle, odvadza teplo. Kovova trubka odvadza teplo vyborne, ale velmi zle sa tvaruje. Zvlast vyrobu meandru s rozmermi 5x5 cm (bezny rozmer predavanych peltierov) si v "domacich" podmienkach neviem dost dobre predstavit. Dalsiu vec co by bolo treba zobrat do uvahy je material. Mosadz a med by to rozhodne nemali byt - ostava len jeden material a to antikora. Meander by sa este dal vyfrezovat do kvadra na ktory by sa naskrutkoval kryt. Dalej je potrebne cely chladiaci system niecim kontrolovat a to termostaom ktory bude spinat Peltiera a cerpadielko ktore bude tahat/tlacit vodu z akvaria.

2.) Chladenie Peltiera - napada ma (zatial) jedina vec hodne velky a hodne masivny hlinikovy chladic (mozno z Pentia4 - ma okolo 480 gramov ale asi nebude stacit ) a vykonny ventilator, ktory by mal byt velmi tichy. Ak ma byt hlucnost ventilatora velka, tak nam na chladenie akvaria staci izbovy ventilator za 1500 Sk a pootvoreny kryt akvaria. (tento "easy system" mi uchladil 460-tku na prijatelnych 26,7°C)

Par cien na zorientovanie...

Peltier 5x5 cm - prud 8A(!); napatie 16V; vyzarovane teplo 80W(!); maximalny teplotny deficit 60 (z katalogu som nepochopil ci stupnov a lebo percent oproti teplote okolia) 1.500,- Sk

Zdroj 10A/16V 3.000,- Sk

Vyroba meandru (fakt len odhad) + matros 3.000,- Sk

Chladic Peltiera + ventilator (ako prvy pokus z Pentia 4 aj s ventilatorom) 500,- Sk

Termostat s dvoma teplotnymi cidlami TER-6 4.000,- Sk

cerpadlo + spetne ventily + ine drobotiny co ma hned nenapadaju 1.000,- Sk


Dostame sa na cenu 13.000,- a to netvrdim ze je konecna. Dalej mam pocit ze chladic z procesoru asi neuchladi 80W vyzarovaneho tepla. Takze tym smerom bude treba ist systemom POKUS/OMYL :-(

...by som to uzavrel asi takto - Peltier je super vynalez, ale doma to nebude take easy zlepit si na nom postaveny chladiaci system. Urcitym kompromisom by bolo pouzitie autochladnicky mnohe z tych novsich maju Peltier v sebe. A stoja okolo 4.000,- Malo by to vyhodu v tom, ze sa do nej da zmotat slusne dlha hadica pricom uz kaslat na straty, autochladnicku napustit studenou vodou a zapnut chladenie. Opat sa nevyhneme termostatu co to bude ovladat a cerpadlu. Ale takto by sa dalo usetrit cca 4.000,- Osobne si myslim ze nad chladenim ma vyzmam uvazovat (vzhladom na naklady) ak mate velku nadrz. ...lebo preist na diskusy (co chce opat velku nadrz ;-) ) alebo kupit teco, alebo pouzit fakt ten stojanovy ventilator za 1.500,- Sk

prepacte ten sloh. :angel:
motorhead
 
Príspevky: 54
Obrázky: 15
Založený: 27 Mar 2005 21:02 pm
Bydlisko: PK

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Dexter » 30 Aug 2005 16:10 pm

Motorhead, povedal by som, ze s cenou tych termostatov si to minimalne dost prepiskol, pozri sa na

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/3527

tieto termostaty su na peltieri site a stoja 10 dolacov, co sa da rozchodit lahsie ako tvojich zbruchastyritisic...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod hurri » 30 Aug 2005 16:18 pm

no ked to tu tak citam a vidim rozne kalkulacie cien, odhliadnuc od toho, ze by to mal robit clovek co aspon "nieco viac" ako skor "nieco menej" vie o elektrike (predsa len prudy okolo 10A a voda je dost nebezpecna kombinacia), tak mi napadlo ist na to z ineho konca. Co tak kupit prenosnu klimatizaciu (cena v elektro obchodoch uz od 10k a cez znamost urcite aj menej) a v lete chladit celu miestnost? V horucich dnoch a teplych nociach by to bolo priam na nezaplatenie, moct spat v klimatizovanej izbe s akvarkom :) Klima totiz odobera vlhkost zo vzduchu ale ked mate v miestnosti velke akvarko tak nemate s tym problem :roll:
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: Navod na chladenie pomocou peltierovych clankov.

Odoslaťod Pepa » 30 Aug 2005 16:19 pm

Peltier bezne stoji o dost mene, cca 160Kc. Treba nabidka www.gme.cz
Ja jako material planuju titan. Vodu nehodlam privadet k peltierovy, ale ochlazovanou desticku potopit primo do akva.
Ten chladic z P4 uchladi i 120W. P4 s jadrem Prescott na 3,0GHz ma cca 100W.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.