Elektronicky predradnik



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 25 Aug 2003 15:44 pm

Mal by niekto zaujem o elektronicke predradniky fy. TYRIS TECHNOLOGY s.r.o. ( www.tyris.cz ) ? Ak by sa nasiel dostatocny pocet zaujemcov, mozno by som vedel zabezbecit dodavku cez nasu firmu. Ja osobne si idem v 15. septembra zobrat do Prahy 3 vzorky pre 18W ziarivky. Telefonoval som tam a firma zatial nema zastupenie pre SR.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Roman » 25 Aug 2003 19:00 pm

majko napísal:Mal by niekto zaujem o elektronicke predradniky fy. TYRIS TECHNOLOGY s.r.o. ( http://www.tyris.cz ) ? Ak by sa nasiel dostatocny pocet zaujemcov, mozno by som vedel zabezbecit dodavku cez nasu firmu. Ja osobne si idem v 15. septembra zobrat do Prahy 3 vzorky pre 18W ziarivky. Telefonoval som tam a firma zatial nema zastupenie pre SR.

prave dnes som im 2 ks 18W vratil, lebo som kupil nespravny model
zajtra idem pre 3x24W, mozem ich odporucat , funguju skvele a maju zabezpeceny aj servis.
pri odbere viac kusov sa da dohodnut aj lepsia cena (vyskusane)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 25 Aug 2003 21:18 pm

Tiez ich nosis s CR, alebo mas neaky kontakt v SR?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Roman » 26 Aug 2003 08:44 am

majko napísal:Tiez ich nosis s CR, alebo mas neaky kontakt v SR?

priamo z vyroby :-)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 26 Aug 2003 10:04 am

Co presne znamena "priamo z vyroby" ? S vyroby v CR alebo SR?Vzhladom na casove terminy, ktore si uviedol, nepredpokladam,ze chodis kazdy den do PRAHY.Alebo si prave v PRAHE? Som trochu zmateny :roll: . Ak je totiz niekto v SR, ktory je schopny tieto predradniky dodat, je zbytocne aby som vybavoval oficialnu cestu s clom a vsetkym co k tomu patri.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Roman » 27 Aug 2003 18:02 pm

majko napísal:Co presne znamena "priamo z vyroby" ? S vyroby v CR alebo SR?Vzhladom na casove terminy, ktore si uviedol, nepredpokladam,ze chodis kazdy den do PRAHY.Alebo si prave v PRAHE? Som trochu zmateny :roll: . Ak je totiz niekto v SR, ktory je schopny tieto predradniky dodat, je zbytocne aby som vybavoval oficialnu cestu s clom a vsetkym co k tomu patri.

kazdy den nie ale dost zasto (castejsie nez by sa mi chcelo)
ale nemam ambiciu dovazat ich pre cele slovensko, takze pokojne pokracuj v nastupenej snahe. Upozornujem vsak na jeden detail, webstranka uvadza napr model Sinecan6 ako 3x 18-36W , to neznamena ze ide o univerzalny typ. Treba presne specifikovat, ci chces na 18, 24 alebo 36w trubice.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 07 Okt 2003 09:32 am

Na akvachate bola debata o elektronickom prevodniku a o jeho vyhodach. Padla otazka kolko energie sa da usetrit atd. Trosku som badal a tu su vysledky pre tych, ktori maju zaujem.

Spotreba celeho systemu vyzera nasledovne pre jednotlive predradniky:
KVG konvencny EMG predradnik
VVG nizkostratovy EMG predradnik
EVG elektronicky predradnik
Kód: Vybrať všetko
Ziarivka   KVG  VVG  EVG
18W        26W  24W  21W
36W        45W  42W  39W
58W        71W  66W  58W

K vyhodam treba este zapocitat 50% predlzenie zivotnosti.

PS: skutocny odber sa bude trochu listit v zavislosti od vyrobcu a modelu.
Zdroj: www.elektro-fachplanung.de/Fachinfo/Pla ... eraete.htm
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod jacik » 07 Okt 2003 10:26 am

Roman napísal: Upozornujem vsak na jeden detail, webstranka uvadza napr model Sinecan6 ako 3x 18-36W , to neznamena ze ide o univerzalny typ. Treba presne specifikovat, ci chces na 18, 24 alebo 36w trubice.

len doplnim ze robia aj 30W verziu pre 90cm dlhe trubice.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Igypop » 15 Okt 2003 22:01 pm

Roman napísal:
majko napísal:Tiez ich nosis s CR, alebo mas neaky kontakt v SR?
priamo z vyroby :-)

Vedel by si tieto predradníky ešte zohnať??
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod mato » 19 Okt 2003 21:25 pm

Pani co stoji taka vecicka cca. ? napr. pre 30W ziarivky. Nemam vobec sajnu, a to co citam sa mi zda celkom rozumne. Dik za odpoved.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 06:50 am

mato napísal:Pani co stoji taka vecicka cca. ? napr. pre 30W ziarivky. Nemam vobec sajnu, a to co citam sa mi zda celkom rozumne. Dik za odpoved.

www.tyris.cz/zppopis_typu.html
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod mato » 20 Okt 2003 17:57 pm

tak to je super, keby ste niekto isiel do Prahy ja by som mal tiez zaujem. Ak nie skusim nieco splasit. Ja chodim kazdy mesiac sice len do Brna, ale mam tam znamych, ked tak by som to nechal poslat. Dajte vediet ako ste dopadli. Ja by som potreboval Sinecan5 na 2x30W .
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod tonket » 21 Okt 2003 08:31 am

Naco sluzi taky predradnik? Nie je lepsia "obycajna" tlmivka - klasicky sposob?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 21 Okt 2003 08:38 am

tonket napísal:Naco sluzi taky predradnik? Nie je lepsia "obycajna" tlmivka - klasicky sposob?

Podla toho co je hodnotiace hladisko. Ak cena tak tlmivka je lacnejsia. Tlmivka je tiez predradnik - elektromagneticky.Ale elektronicky predradnik ma o asi 30% vacsiu ucinnost, o to mensiu spotrebu a vyzaruje menej tepla. Taka tlmivka moze dosahovat teplotu az do 90 C. A elektronicky predradnik zvysuje zivotnost ziariviek o 50%.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod nino_q » 21 Okt 2003 09:01 am

majko napísal:A elektronicky predradnik zvysuje zivotnost ziariviek o 50%.

toto bol hlavny argument, preco som volil elektronicke predradniky. Ked zvazim, ze jedna trubica ma vyjde na cca 300 Sk a ten predradnik zvysi zivotnost o polovicu... jeho cena sa mi vrati dost skoro.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Vai » 21 Okt 2003 11:26 am

Aby to nebylo tak jednoduché a jednostranné, dovolím si zkopírovat část z velmi obsáhlé diskuze o výhodách / ale i nevýhodách el.předřadníků z www.akvarium.cz.
...z důvodu úspory energie jsem volil předřadníky z Tyrisu, cena hrozná na moje světla 3.000,-. Tlumivky se startéry by vyšly na méně než půlku. Nicméně jsem zvolil strategii-vyšší počáteční investice-levnější provoz. Sice je pravda, že se tolik nezahřívali, ale po půl roce začali problikávat, na mou reklamaci mi ochotně zaslali nové, které prý už pořádně "vyšťavili"-tak mi to bylo řečeno do telefonu, 6 měsíců byl zase klid a po této době opět problikávání, po 8 odešel první a za ním další. To už nebylo na reklamaci, takže jsem nakonec pěkně vyšťavený a nas... skončil u starých dobrých tlumivek
...
Výrobce přebírá za zářivku záruku pouze v případě, že jsou použity povolené předřadníky nebo předřadníky prohlášené za vhodné
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 21 Okt 2003 11:38 am

Toto vsak je o konkretnom vyrobcovi, nie o elektronickych predradnikoch. Elektronicke predradniky vyrabaju aj firmy ako PHILIPS, OSRAM.... Su vsak neporovnatelne drahsie. Je pravda, ze prevodnik od Tyrisu je dost jednoduchy. No neviem ked som tam bol tak ta firma nevyzerala, ze vyrabaju 3ks mesacne.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod mato » 21 Okt 2003 22:09 pm

Inak ta vyhoda nizsieho tepelneho vyzarovania sa prejavi hlavne u kupovanych umelohmotnych krytoch na svetla. Vid moj priklad. Ako som zistil predradniky mi zvysuju teplotu v akvaria zo standartnych 23°C na 27°C !! preto musim obcas vetrat.
Obrázok používateľa
mato
 
Príspevky: 41
Založený: 04 Apr 2003 15:00 pm
Bydlisko: BA

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 22 Okt 2003 06:19 am

Este jedna poznamka. Myslite na to, ze dlzka kablov od elektronickeho predradnika k ziarivke nesmie prekrocit 1m :!:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Igypop » 22 Okt 2003 12:43 pm

majko napísal:Este jedna poznamka. Myslite na to, ze dlzka kablov od elektronickeho predradnika k ziarivke nesmie prekrocit 1m :!:

Skús ešte jednoducho/laicky vysvetliť prečo.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 22 Okt 2003 13:05 pm

Igypop napísal:
majko napísal:Este jedna poznamka. Myslite na to, ze dlzka kablov od elektronickeho predradnika k ziarivke nesmie prekrocit 1m :!:
Skús ešte jednoducho/laicky vysvetliť prečo.

Ucinnost elektronickeho predradnika je zalozena aj na tom, ze pracuje s vysokymi frekvenciami. Pre 50Hz potrebujes velke a malo ucinne trafo, pre 37kHz potrebujes male a ucinnejsie trafo. Elektronicke predradniky pracuju obycajne niekde medzi 30-40kHz (preto nevidime ze blikaju).
Dovody pre kratke kable su tri:

1. Kable pracuju ako antena a vyzaruju neziaduce frekvencie do okolia, co moze sposobovat problemy.
2.Toto druhe neviem laicky vysvetlit :( . Kable tvoria s vystupnym obvodom predradnika rezonancny obvod. Kable totiz predstavuju parazitnu kapacitu a indukcnost pripojenu k vystupnemu obvodu. To moze sposobit, ze sa vystupny obvod predradnika rozkmita na neziaducich frekvenciach, co moze viest az k zniceniu prevodnika. Skuste si to predstavit ako spatnu vazbu pri audio zosilnovaci. Ak date mikrofon priamo k reproduktoru tak sa cely obvod rozkmita.
3.Je to obycajne napisane na predradniku :D .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Igypop » 22 Okt 2003 13:11 pm

To: Majko

Šípil som, že niekde týmto smerom to bude mať dôvod, ale keďže niesom eletrikár tak som si nebol istý.
Myslíš, že použitie tienených káblov na spojenie trubice s predradníkom (nie kvôli predĺženiu) môže niečo vylepšiť/pokaziť??
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod Ig » 22 Okt 2003 13:39 pm

V podstate by som suhlasil s majkom a este by som dodal par veci:
To tienenie nie je dobry napad, lebo by si to vyzadovalo silove tienene vodice co je podla mna dost nakladne na vec o ktorej sa tu bavime. Dalsia vec, pre ktoru by sa nemali pouzivat dlhe privody je t.z. skin-efekt, co je jav, ktory nastava pri vedeni prudu vysokych frekvencii a je to v podstate vytlacanie elektronov z vnutra vodica na jeho okraj, cim sa vlastne zmensi prierez aktivnej vodiacej vrstvy vodica a tym sa zvysi odpor. Tymto sposobom sa zmenia rezonancne pomery v obvode ziarivky a predradnik pracuje do inej impedancnej zataze ako je navrhnuty. Nemyslim si, ze by to viedlo az ku zniceniu predranika, ale urcite to sposobi vacsie straty. Este musim dodat, ze tento efekt nastava vyrazne az pri frekvenciach radovo MHz a viac, ale v podstate sa tu da o nom uvazovat.

Osobne by som doporucil dodrziavat doporucenu vzdialenost a ak to nieje mozne tak by som na instalaciu pouzil urcite samostatne lankove vodice vacsieho prierezu (povedzme 1mm stvorcovy), kvoli tomu aby som ich skrutil okolo seba, cim by sa dosiahla urcita miera eliminovania rusenia a vyzarovania, nieco na styl privodov ku zdrojom pouzivanych pri audio vykonovej technike.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Elektronicky predradnik

Odoslaťod majko » 22 Okt 2003 13:56 pm

Ig napísal:Dalsia vec, pre ktoru by sa nemali pouzivat dlhe privody je t.z. skin-efekt, co je jav, ktory nastava pri vedeni prudu vysokych frekvencii a je to v podstate vytlacanie elektronov z vnutra vodica na jeho okraj, cim sa vlastne zmensi prierez aktivnej vodiacej vrstvy vodica a tym sa zvysi odpor.
To sa ale riesi vhodnym prierezom vodica. A zmena odporu pri 10kHz je pod 0.1%, takze to sa da zanedbat.

Ig napísal:Osobne by som doporucil dodrziavat doporucenu vzdialenost a ak to nieje mozne tak by som na instalaciu pouzil urcite samostatne lankove vodice vacsieho prierezu (povedzme 1mm stvorcovy), kvoli tomu aby som ich skrutil okolo seba, cim by sa dosiahla urcita miera eliminovania rusenia a vyzarovania, nieco na styl privodov ku zdrojom pouzivanych pri audio vykonovej technike.
Nerobme z toho zase HIGH-TECH. Obycajne kable stacia, treba dodrzat vyrobcom odporucanu dlzku kablov.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.