Aké trubice používate a ako ste s nimi spokojní?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Aké trubice používate a ako ste s nimi spokojní?

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 10:09 am

Ahojte!
Zaujimalo by ma ake trubice pouzivate na osvetlenie svojho akvaria a ako ste s nimi spokojni. Zaujima ma to hlavne v suvislosti s rastom rastlin a s bujnenim rias.

Touto temou by som chcel pomoct akvaristom pri vybere osvetlenia pre svoje akvaria.
Dakujem za prispevky.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod majko » 28 Aug 2003 10:56 am

Ja pouzivam 2xSUN-GLO a 1xAQUA-GLO
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 11:00 am

majko napísal:Ja pouzivam 2xSUN-GLO a 1xAQUA-GLO


A mozem sa Ta spytat ake mas akvarium?
Ja mam 200 l a mam tam 2xAqua-glo 75 cm a 2x Aqua-glo 60 cm. Skusal som kombinovat Sun-glo s Aqua-glo a zacali mi bujniet riasy, nemas nahodov tento problem?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Vai » 28 Aug 2003 11:06 am

OSRAM LUMILUX PLUS ECO
Používám teple bílé odstíny 31-830, příp. extra teple bílé 41-827 (světelné spektrum podobné klasickým žárovkám), tyto trubice mají vysokou svítivost 3360 lm při délce 120 cm - 36 W.
Výhodou je jejich cena, naposled jsem je kupoval za cca 90,-Kč, neznamená to ale, že pokud jsou tak "levné", že se musí po půl roce vyhodit, výrobce uvádí životnost až 18000 hodin při poklesu svítivosti ke konci životnosti max kolem 10%, nejstarší mám cca 2-3 roky, což je u nejstarších zatím 2/3 jejich garantované životnosti.
Např. na akvárium 130x50x50 stačili i pouhé 2 trubice 2x 36W, při třech zářivkách začali bujet řasy, avšak nyní tam mám opět 3x 36W, poněvadž hladina je hustě zarostlá rostlinami.
Zkoušel jsem dříve i jiné typy, myslím tím hlavně barvu světla, odstín, 21-840 a 11-860 bílá, denní bílá apod., na růst rostlin či řas to nemělo žádný vliv, při teple bílých zářivkách se mi osobně zdá celkově akvárium lépe vybarvené (na foto je to však moc dožluta).
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Vai » 28 Aug 2003 11:14 am

Asterix napísal:Ja mam 200 l a mam tam 2xAqua-glo 75 cm a 2x Aqua-glo 60 cm. Skusal som kombinovat Sun-glo s Aqua-glo a zacali mi bujniet riasy, nemas nahodov tento problem?

Důvod je jasný Sun-Glo má oproti Aqua-Glo až třikrát větší svítivost ! Tzn. nemusíš svítit tolika waty, případně přistínit hladinu plovoucími rostlinami, nebo sytit vodu CO2 a mít hodně rostlin.
Kolik máš nyní ks rostlin na těch 200l, odhadem bez ohledu na velikost, případně kolik % osázené plochy dna?
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 11:17 am

Vai To bujnenie rias bolo sposobene zvysenim svietivosti, nie? Cize casom sa akvarium stabilizovalo a odvtedy problemy nemas. Alebo si s riasami bojoval? Myslim, ze som cital Tvoju stranku. www.mvai.cz alebo tak nejak a tam si popisoval kombinacie svietidiel a vtedy si dospel k naoru ze idealna Ti bola Sun-Glo + Narva, nie? (Dufam, ze to bola Tvoja stranka ak nie tak prepac)
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod jacik » 28 Aug 2003 11:20 am

teraz mam klasicku 'obycajnu' studenu bielu ziarivku a este mi zostala jedna sunglo. ale uz teraz vidno ako sunglo svieti menej. az dosvieti sunglo tak uz iba klasicke studene biele.

z aquaglo mi bujneli riasy a tak lezi odlozena na policke. ozaj nekupite? lacno :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 11:26 am

Vai napísal:
Asterix napísal:Ja mam 200 l a mam tam 2xAqua-glo 75 cm a 2x Aqua-glo 60 cm. Skusal som kombinovat Sun-glo s Aqua-glo a zacali mi bujniet riasy, nemas nahodov tento problem?

Důvod je jasný Sun-Glo má oproti Aqua-Glo až třikrát větší svítivost ! Tzn. nemusíš svítit tolika waty, případně přistínit hladinu plovoucími rostlinami, nebo sytit vodu CO2 a mít hodně rostlin.
Kolik máš nyní ks rostlin na těch 200l, odhadem bez ohledu na velikost, případně kolik % osázené plochy dna?


Mam dost husto zarastene akva cca 10x Echynodor 15x Vallisneria gigantica, nejake Hydrophilie polispermi a ine stonkove rastlinky. Cize vravis, ze ked vymenim napr 2 Aqua-Glo za Sun-Glo a zvysim prisun CO2 tak by mi nemali bujniet riasy?
Sun-Glo sa mi nepaci, lebo cele akvarium je na zlto vybarvene a mne to strasne bije do oci :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod marian » 28 Aug 2003 12:36 pm

Ja pouzivam klasicke ziarivky na osvetlenie miestnosti. Mam cichlidy a nemam rastliny. Minule som celkove cistil akvarium a na skle vo vrstve piesku bola hneda riasa. Ta tam bude vzdy, inac s riasami nemam problem.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod majko » 28 Aug 2003 12:46 pm

Asterix napísal: A mozem sa Ta spytat ake mas akvarium?
Ja mam 200 l a mam tam 2xAqua-glo 75 cm a 2x Aqua-glo 60 cm. Skusal som kombinovat Sun-glo s Aqua-glo a zacali mi bujniet riasy, nemas nahodov tento problem?

Moje akvarium ma 150l. Takze formalne mam osvetlenia malo. Riasy mam pod kontrolou. Kedze sa tvoria v ramci rovnovahy zelene riasy, da sa predpokladat, ze svetla mam dost. Nie kazda ziarivka svieti rovnako. Tie moje su pomerne drahe, ale to si si urcite vsimol tiez :D. A este nieco k mojmu osvetleniu. Snazim sa simulovat denny rezim tak, ze sa ziarivky postupne rozsvietia a potom postupne zhasnu. Hladal som aj vhodny stmievac pre plynulejsiu regulaciu. Bud to stalo "majland" alebo by som musel kupit 10 ks (PHILIPS).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Asterix » 28 Aug 2003 13:17 pm

Ten rezim postupneho rozsvecovania a potom vypinania pouzivam aj ja, ja to mam riesene cez casove vypinace- jeden na dve trubice a cez obed na hodinku vypnu dve trubice- malo by to pomoct v boji s riasami
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Vai » 28 Aug 2003 13:51 pm

Asterix napísal:Cize vravis, ze ked vymenim napr 2 Aqua-Glo za Sun-Glo a zvysim prisun CO2 tak by mi nemali bujniet riasy?
Sun-Glo sa mi nepaci, lebo cele akvarium je na zlto vybarvene a mne to strasne bije do oci :D

Není to tak jednoduché, jak se zdá, chtěl jsem tím spíše říct, že pokud někdo sytí vodu CO2, musí k tomu mít také adekvátně vhodné osvětlení, silnější než pokud se CO2 vůbec nepřidává, a přitom zároveň nezapomenout na vyvážený poměr živin. Hnojit buď jenom rybami, nebo pokud je ryb málo, zkusit přihnojovat uměle, ale ne jednou týdně, pomalu každý den malou část - viz PMDD, pokud chceš mít ryby ryjící ve dně - pancéřníčky, zapoměň na jemné stonkové rostliny. Samotné sycení vody CO2 není všelékem, oxid uhličitý je živina i pro řasy, které mají životní nároky na velmi nízké úrovni oproti rostlinám.
Ještě připomínám obrovský vliv venkovního přirozeného denního světla, nemyslím tím jenom přímé dopadající slunce na akvárium, např. teď přes léto je tak mnohem více světla než v zimě. Kdysi jsem v jednom akváriu umístěném v místnosti směrem na jih měl takové problémy s řasami, že pomohlo jenom přemístit jej jinde. Nyní mám také jednu menší nádrž umístěnou směrem na jih, přes zimu ani stopa po řase, teď v létě "krásný" porost štětičkové řasy, o něco méně i zelené, i když je akvárium z bočních stran zatemněné (světlo z venku dopadá jenom z jedné krátké boční strany a to přitom stačí podstatně ovlivňovat světelné poměry v nádrži). Je také velmi těžké takto na dálku poradit, něco co může platit v jedné nádrži, nelze 100% aplikovat s úspěchem i na jiné. Tak jako nejde dokonale napodobit přirozený biotop, nejdou ani na dálku vytvořit dvě naprosto stejná akvária. Ono je také nutné se s občasným výskytem řas v akváriu prostě smířit, vždyť ve volné přírodě třeba podobně vyumělkované porosty rostlin beze stopy po řasách jako v některých holandských akvárií vůbec nenajdete. Vyšší vodní rostliny zde tvoří podstatně menší část vodních systémů oproti řasám, které jsou v mnohonásobné převaze.
Takže nezbývá než zkoušet kombinace více vlivů, nezapomenout na ryby, pro některé jsou řasy vítaným zpestřením i nezbytnou složkou jejich jídelníčku, nevzdávat to, a pokud přesto řasy dále porostou, těšit se aspoň z toho, že rostou i některé rostliny.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Vai » 28 Aug 2003 14:01 pm

Asterix napísal:Vai To bujnenie rias bolo sposobene zvysenim svietivosti, nie? Cize casom sa akvarium stabilizovalo a odvtedy problemy nemas. Alebo si s riasami bojoval? Myslim, ze som cital Tvoju stranku. www.mvai.cz alebo tak nejak a tam si popisoval kombinacie svietidiel a vtedy si dospel k naoru ze idealna Ti bola Sun-Glo + Narva, nie? (Dufam, ze to bola Tvoja stranka ak nie tak prepac)

Tak to byla asi jiná stránka, na tu mou klikneš kousek níže...
http://sweb.cz/mvai/moje_akva.htm
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod majko » 28 Aug 2003 14:08 pm

Asterix napísal:Sun-Glo sa mi nepaci, lebo cele akvarium je na zlto vybarvene a mne to strasne bije do oci :D

Ako slnko :D . Ty mas akvarko do modra? Moja Aqua-Glo je modro-fialova.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Martin » 03 Sep 2003 10:56 am

Ja pouzivam Silvania Grolux a daylightstar s UV stop,som s nimi velmi spokojny, v prospektoch som cital ze maju svietivost 10000h.Ak sa mylim tak ma prosim opravte.S riasami problem neni a rastlinkam sa dari velmi dobre.
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod marlo » 03 Sep 2003 11:54 am

Dva roky som pouzival Philips TLD 950,965

Momentalne testujem kombinaciu Narva Ocean light,Philips 840, sylvania Gro-lux ...ktora ale svieti dost do ruzova ..tak som ju zamenil za TLD 950
..

Ale chcel by som tam nejako pridat stvrtu ziarivku upne dopredu Sylvania GroLux..pre krajsie sfarbenie rybiciek..
Ale mam problem akvarium ma sirku 30cm a ziarivka sa mi tam proste nezmesti aj zo svojou konstrukciou..
Skusal som dat iba ziarivku a patice a vsetko ostatne som dal mimo akva..ale ta ziarivka nedrzala v tych paticiach ..lebo tie patice sa nemali o co zapriet a ziarivka vypadavala a to som nechcel riskovat tak som to zrusil a teraz rozmyslam nad dalsou nejakou inou moznostou :twisted:
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod salik » 09 Sep 2003 23:36 pm

Obrázok
jeden rocik som bezal na 2x Philips 950 + 2x 965, veelka spokojnost, pred 2 mesiacmi som skusil malu zmenu, kupil som jednu Osramku 830 a 1x Narva Oceanic colour + Oceanic nature, a teda nie som velmo spokojny, Osramka 830 svieti slabo a spektrum je na moj vkus moc do zlta (3000K), pojde prec, Narva Oceanic colour, "fialka" svieti slabucko, ale s tym som aj ratal, necham ju uplne v predu, len na vyfarbenie, Narva Oceanic nature, hm, svieti tak zvlastne do zelenkava, ta dajme tomu "ujde", len som nikde nenasiel jej vykon (K), Narva to na svojich vyrobkoch nikde neuvadza...ak budem mat nahodou cestu do brna, kupim si asi zase tie Philipsky
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod tom » 10 Sep 2003 10:00 am

No a neskusal si nejake ine trubice ?

Napriklad: DayLight (zda sa mi podobne spektrum ako tvoja Philipska), alebo Floura, popripade ColdWhite. A zlozit to spektum z nich ? Samotna WarmWhite je urcite dost do "zlta" ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Ceco » 10 Sep 2003 10:33 am

Ja mam jednu OSRAM Cool White (840). A som spokojny.

Obrázok
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Ludo » 03 Okt 2003 19:43 pm

Ja používam najmä Silvanie Aquastar, - svietia trochu do ružova. Ale používam aj obyčajné philipsky. S týmy Aquastarmy som spokojný. Nebyjú do očí.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod tonket » 12 Nov 2003 12:40 pm

salik napísal:jeden rocik som bezal na 2x Philips 950 + 2x 965, veelka spokojnost...
...ak budem mat nahodou cestu do brna, kupim si asi zase tie Philipsky


Co stoja tie ziarivky a nedaju sa vobec zohnat na slovensku?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod salik » 16 Nov 2003 04:38 am

tonket napísal:
salik napísal:jeden rocik som bezal na 2x Philips 950 + 2x 965, veelka spokojnost...
...ak budem mat nahodou cestu do brna, kupim si asi zase tie Philipsky

Co stoja tie ziarivky a nedaju sa vobec zohnat na slovensku?

neonove trubice Phillips TLD 950/965
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=12

neonove trubice
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=327
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod Maja » 16 Nov 2003 22:57 pm

Z testov v mojich akvariach uspesne vysiel ako favorit ziar.trubica Tungsram F-33 chladna biela. Pri nej som mala najvacsie rastove prirastky na rastlinach Egeria densa, Echinodorus cordifolius var.?, Ludwigia repens. Vallisneria gigantea vyborne rasla pri Osram Flora 77 (inak uplne nanic trubica) a Osram Lumilus Plus Eco a Lumilux Plus obe 41-827, 0.54W/l. Ale nerastlo pri nich nic ine.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Ake trubice pouzivate a ako ste s nimi spokojni?

Odoslaťod roox » 20 Jan 2004 22:02 pm

Mám v plánu vyrobit kryt na 2x 15W. Stávající je 1x 15W na 60l vody, zářivka je Aqua-Glo.

Teď otázka: jakou zvolit kombinaci?? Stávající Agua-Glo asi zůstane, co k ní mám přikoupit za 15W zářivku ? (15W = malej výběr) Nejjednodušší mi připadá (na shánění):

Agua-Glo 15W + Agua-Glo 15W
Agua-Glo 15W + Sun-Glo 15W

Co je lepší, resp. je jiná možnost??
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.