Systematika



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Systematika

Odoslaťod Phantom » 08 Júl 2006 01:09 am

Velmi dobra vec :wink:
Medzinárodný kód botanickej nomenklatúry(Saint Louis Code)
a
INTERNATIONAL CODE OF ZOOLOGICAL NOMENCLATURE
Bohuzial ta druha stranka je v anglictine.
Chcel by som tiez poukazat na pouzivanie slovicok varieta a forma vzhladom na zivocichy(ktora sa velmi rada stale pouziva aj v odbornych casopisoch).
V orginali sa pise:
    15.2. Names published after 1960 with the term "variety" or "form" excluded. A new name published after 1960 expressly as the name of a "variety" or "form" is deemed to be infrasubspecific and as such is not regulated by the Code [Art. 1.1.1] and is excluded from its provisions [Arts. 1.3.4, 45.6.3].

Takze vyzera to na velmi zlozitu vec(ak by sme sa tohto drzali,tak by sme uz nemali oznacovat africke cichlidy na baze formy...) :(

Okrem toho inde som nasiel toto:

forma
= morfa
= tvar

a teraz prichadza to podstatne:
Tvar nebo varieta. Výraz se používá k označení barevných či tvarových variací v rámci druhu.
Zdroj:
Bruyne, R., H., de (2004) Encyklopedie ulit a lastur. - 1. vydání, Rebo Productions CZ, Dobřejovice, 336 pp.

Vidime datum 2004 a nejedna sa o rastliny(kde sa tieto taxonomicke skupiny pouzivaju dodnes) :idea:

Tiez by som chcel poukazat na toto:

    Vědecká jména taxonů ze skupiny rodu a druhu by měla být tištěna odlišným typem písma (fontem) od ostatního textu; zpravidla jsou tištěna kurzívou, která by však neměla být používána pro jména vyšších taxonů. Jména ze skupiny druhu vždy začínají malým písmenem a jsou-li citována, mělo by vždy být před nimi rodové jméno (nebo jeho zkratka); jména všech superspecifických taxonů začínají velkým písmenem.


Oznacenim super-specifickych taxonov,myslime taxony nachadzajuce nad urovnou druhu a rodu(predpona super=nad).Tiez treba podotknut,ze toto plati iba v INTERNATIONAL CODE OF ZOOLOGICAL NOMENCLATURE,pretoze v Medzinárodný kód botanickej nomenklatúry sa pise vsetko kurzivou.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie_diskuse:WikiProjekt_Klasifikace_biologie

No a este velmi dobra stranka je http://www.biolib.cz/cz/glossary.

Inac mam len jednu otazku,na stranke Tropica mi stale vrta v hlave oznacenie napr.Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple'),co znamena to ''lilacina'' ?Forma to nebude,lebo ta sa nezapisuje do apostrofov.

Len pre zaujimavost to 'Purple' by malo znamenat oznacenie pre kultivar(ale znovu nastava chyba-kedze kultivar=klon a klon je vysledkom vegetativneho rozmnozovania,u ktoreho nedochadza miesania genov,to znamena,ze je totozna s materskou rastlinou/chapeme ako Alternanthera reineckii divoku formu/-nie je vysledkom slachtenia),takze slovo kultivar musime chapat nie vo vyzname klon(suvislosti s divokou formou),ale ako slovo pouzivane suvislosti na odrody.Vo vedeckej literature sa nestretnete so slovkom kultivar,pouziva sa iba slovko varieta.
Je to velmi zlozite :twisted:
Dufam,ze aspon niekto to pochopi na 50%.

Po hladani sa mi asi podarilo najst odpoved na Alternanthera reineckii ''lilacina'',na jednej stranke som nasiel takyto zapis Alternanthera reineckii
var. lilacina,co znamena,ze sa bude jednat o odrodu(var.=varieta=odroda).Takze Alternanthera reineckii var. lilacina 'Purple'(to by znamenalo odrodu lilacina a na tuto odrodu navezuje klon/kultivar Purple).:wink:
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Systematika

Odoslaťod Phantom » 27 Aug 2006 17:36 pm

Viete niekto na akej baze sa tvoria slovenske alebo ceske nazvy ryb?
Je mi jasne,ze v tom nie je "logika"(nie je mozne zo slovenskeho/ceskeho druhoveho mena urcit rod ani druh),casto ma napada,ze pre kazdy rod su viacere nazvy alebo si kazdy pomenuvava ako chce?
napr.
Celad:Characidae(tetrovite)
Druh:Paracheirodon axelrodi-Neonka cervena
Druh:Paracheirodon innesiTetra neonova



Este k slovkam forma a varieta:

podle mezinárodních pravidel vědecké nomenklatutry je nejnižší systematickou
kategorií podddruh. Termíny jako forma (varieta) se používají pro označení
populace nebo skupiny populací, které se zdají být odlišné nebo jinak hodné
pojmenování. Nejde tedy o závazný termín, ale o výsledek snahy dát problému
jméno. Pro chovatele je označení důležité pro to, aby populace nekřížil, pro
badatele pak konzervovaní i živí jedinci slouží ke srovnávání variability
(právě mezi formami) a k event. popisu nového druhu. Proto jsou take formy
označovány vesměs lokalitou.

Protože pojmy jako forma a varieta, příp. Rasa nejsou závazné, každý je
používá dle svého uvážení, a podle mého názoru je možné považovat je za
synonyma označující totéž.

J. Novák
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Systematika

Odoslaťod skala » 27 Aug 2006 17:55 pm

ja by som sa priklonil k tomu nazoru, ze narodne nazvy sa vymslaju "jak chcu" nie je to samozrejme tak, ale casto krat su zmatocne. vykasli sa na narodne nazvy, latina to poriesi. a nemyl si poddruh a varietu. to co si citoval Jindru nie je prave najstastnejsi vynatok na temu, ktoru si nacal.

vezmi si cloveka. nase formy su rasy - cernoch, beloch. ale asi je kazdemu jasne, ze poddruh to nie je. je to len biologicka forma. niekde som tusim cital, kolko casu by bolo treba, aby sa sa s nas stali cernosi ak by sme odisli do Afriky. Odpoved bola 10 000 rokov.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Systematika

Odoslaťod Phantom » 18 Sep 2006 23:18 pm

Dost ma mrzi,ze okrem Skalu nikto nereaguje :(

Dolezte je rozoznavat pojmy ako je taxon a taxonomicka kategoria(kategoria,skupina,taxonomicka skupina).
Slovicko taxon nam oznacuje akukolvek skupinu konkretnych recentnych alebo fosilnych organizmov,bez ohladu na jej miesto ci uroven v systeme.
Taxonomicka kategoria nam vyjadruje postavenie taxonu v systeme.

Rozoznavame:
zakladne taxonomicke kategorie-
risa-regnum
kmen-phyllum
oddelenie-divisio
trieda-classis
rad-ordo
celad-family
rod-genus
druh-species

doplnkove taxonomicke kategorie-
su odvodene od zakladnych taxonomickych kategorii a tvorime ich predponami super-(nad),sub-(pod),infra-(nizsie ako pod)
napr.subclassis(podtrieda)

vedlajsie taxonomicke kategorie-
nazvy nie su odvodene od zakladnych taxonomickych kategorii


Druh-sklada sa z rodoveho mena a druhoveho epiteta(privlastku-pridavneho mena).

Vratim sa k slovam varieta,forma,kultivar:
varieta v botanike znamena odroda(u zivocichov varieta=forma)-oznacuje sa var.

kultivar je skoro ako varieta,ale pridava sa na zdoraznenie,ze dana odroda vznikla umyselne zo zamerneho slachtenia-oznacuje sa ´xxxx´,predtym sa oznacoval cv.

forma sa pouziva v botanike(nebola vyclenena z kodu)-oznacuje sa f.

tiez casto sa mozme stretnut s oznacenim "xxxxx" co je oznacenie pre skupinu(oznacuje geograficky uzemie vyskytu)




:wink:
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Systematika

Odoslaťod skala » 19 Sep 2006 08:24 am

doplnkove kategorie su samozrejme, nemusia byt pre kazdy druh. je to preto, lebo niektore znaky su napr. charakteristicke pre celad, ale nie pre vyssi rad, pred moze vzniknut potreba vytvorit nieco dalsie - napr. nadcelad.

kultivar je umelina = vytvoreny kultivaciou.
forma, varieta je to iste, len varieta znie pre mnohych hard science lepsie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.