CO2 do 30 litroveho akvaria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod janeecko1 » 03 Okt 2006 13:58 pm

Chcem sa spytat aky bude najlepsi sposob pridavania CO2 do 30 litrovho akvaria. Rozhodujem sa medzi difuznym zvonom, tam est eneviem akym sposobom budem pridavat co2, pravdepodobne zo sifonovej flase, alebo druha moznost je burciak...len neviem ci tento sposobom bude vhodny pre take male akvarium ake mam ja.
Vase nazory???
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Reklama

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod votrelec » 03 Okt 2006 14:18 pm

no ide o to, ze burciakom prudi co2 kontinualne. a do zvona davas co2 davkovo. ak by sa ti podarilo pustat burciak tak, aby sa z toho zvona aj stihla co2 uvolnovat( bez jeho preplnenia), tak mozes aj burciak.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod Dexter » 03 Okt 2006 16:55 pm

Presne tak... Ked budes pustat do 30 litroveho akva v podstate nekontrolovane Cocko, tak sa ti nim voda presyti, co ma za nasledok prudke znizenie pH ergo ohrozenie pre ryby - mne sa to totiz stalo (teda s tymi kvasnicami). Difuzny zvon mas zarucene bezpecny sposob dodavanie CO2 do vody... nikdy rybam neublizis... Len neviem, kolko ti to vydrzi s tym zvonom, mna to nebavilo stale doplnat a navyse mi jedna bombicka vysla tak na tri naplnenia... Proste ma to nebavilo, radsej som zacal viacej hnojit (V tom sa ale skryva riziko zariasenia akva...) Ked mas disciplinu, tak jednoznacne zvon. :wink:
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod Raviolka » 03 Okt 2006 18:04 pm

janeecko1, jses si jisty, ze chces pridavat co2? Mas v tom 30 l akvariu nejake ryby (jake a kolik)? A rostliny, kolik jich tam je, jake druhy a jak prosperuji? Na tvem miste bych to jeste dvakrat zvazila... zvon je otrava a nevim, jestli to za tu "namahu" stoji :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod redw » 03 Okt 2006 18:36 pm

Takto, ked ti možem poradiť, lebo mám tiež 37L akva a pridavam CO2 do zvona. Takže ja to mám tak že mám spravený klasický burčiak (na tejto stranke najdes navod ako ho vyrobiť) ale davam do neho len strašne málo kvasníc, fakt len taku štipku neviem to presne definovať. A ono to tak pomaly buble, že sa to stihne všetko rozpustiť vo vode.
Najdôležitejšie je dať velmi málo kvasnic. Potom síce dlho trva kým to začne bublať ale aj to dlho vydrží.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod janeecko1 » 03 Okt 2006 22:49 pm

No akvarko mam este v zabehu...prvy tyzden a zacali mi trochu zltnut listy a celkovo ich rast bol nejaky stagnujuci. Tak som nakoniec zvolil cestu burciaku, no vsak som nalozil pol balika kvasnic do flasky a bublalo to ako dive....cize radu o iba trosku kvasnic si beriem k srdcu az dodatocne :) ale vdaka za prispevky
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod caloghero » 03 Okt 2006 23:17 pm

ja som davkoval co2 do 12l akvarka do zvona formou 2-3x za den (burciakovy sposob), odhadom :)
daval som pozor aby som vodu nahodou nepresitil, preto som dodrzoval prestavky, cocko sa rychlo vstrebavalo a tak som presiel na novy sposob 30min davkoval, 30pauza (ovsemze, ked som bol doma a mal som cas) videl som, ze to funguje a nicomu zivemu to neskodi, rastliny prekvitali od krasy
musis spravne odhadnut objem zvona, ze keby si ho naplnil na full, a CO2 by sa ti vstrebalo, aby z toho nebola pohroma :?
neskorsie som presiel na davkovanie formou lenivosti, teraz vobec (vidiet ten deficit) :(
opatrne, opatrne... :wink:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod janeecko1 » 03 Okt 2006 23:29 pm

No nastastie est enemam ryby v akvariu...cize pohroma nehrozila....ale pozeram ze treba to nejako kontrolovat. Neviete ake by mohlo byt optimalne "bublinkovanie" ked chcem da sa povedat nonstop takto pridavat CO2??? nonstop myslim 12 hodinovy den :) 4 - 5 bubliniek za sekundu??? ci menej???
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod caloghero » 03 Okt 2006 23:42 pm

janeecko1 napísal:No nastastie est enemam ryby v akvariu...cize pohroma nehrozila....ale pozeram ze treba to nejako kontrolovat. Neviete ake by mohlo byt optimalne "bublinkovanie" ked chcem da sa povedat nonstop takto pridavat CO2??? nonstop myslim 12 hodinovy den :) 4 - 5 bubliniek za sekundu??? ci menej???


na take 200l cca 1-2 :) samozrejme zalezi aj od pH
tak v 30tke by som daval o dooooooooost menej cca. 1 za 3-5 sekund (co s burciakom je neexist, pretoze ak by ti malo bublat takto pomaly, tak nema zvysny tlak to natlacit do vody), neboj sa, nemusis to tam tlacit, aj s malym sa uspokoja, nadelia si ho rastlinky po svojom, nechaj to na ne, hlavna vec, ze ich trosku "dopujes" :wink:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod janeecko1 » 04 Okt 2006 08:50 am

ahaaa...cize robit prestavky v pumpovani CO2 cez den???
Alebo zarobit jednu zmes ktora vydrzi jeden den a potom dat tomu pokoj par dni????
Ale ten difuzny zvon vyzera byt pre mna asi ozaj nejvhodnejsie riesenie....lenze kao to plnit??, zarobit burciak a napustit to do zvona a vybrat kamienok do nejakej inej nadoby a v pripade potreby doplnit????
lebo sifonovu flasu uz nemame som zistil, co je smola :(
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod Raviolka » 04 Okt 2006 10:21 am

Urcite nezkousej nekolik dni CO2 ano, nekolik dni ne. Pokud je pridavani CO2 efektivni, tak pri nem nutne dochazi k poklesu pH a nestabilni prostredi, kde se pH meni, rozhodne neni idealni.
Klidne muzes pridavat CO2 z burcaku non-stop, pripadne s prestavkou na noc, pokud chces. Jde jen o to najit tu spravnou koncentraci - spis nez namichanim vhodneho pomeru kvasnic (ja davam 1/24 balicku cerstvych kvasnic a asi 1 dl cukru do pullitrove lahve) toho dosahnes zmenou mnozstvi CO2, ktere nechas ve vode rozpustit. Tzn. velikost zvonu, jak moc ho naplnis, jestli vubec zvon pouzit, kde ho v akvariu umistit, jake bude proudeni vody atd.

Nakonec snad ta nejdulezitejsi vec - kup si test na pH, kdyz uz nic jineho. Pridavat CO2 a nevedet, kolik se ho rozpustilo a jake je pH je velky hazard. Predpokladam, ze tam budes chtit dat drive ci pozdeji ryby a v ten okamzik musis mit uz pH (resp. CO2) uplne pod kontrolou.

P.S. Pokud rostliny zloutnou, tak jim CO2 nepomuze, pricinu hledej jinde.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod caloghero » 04 Okt 2006 11:14 am

preto som ti pisal moj postup lebo pri takom davkovanie som nemal problemy s nicim zivym a prisun cocka bol takmer neustaly a pravidelny bez (vacsieho) kolisania pH
zarob si zmes podla postupu, co ti napisala raviolka, staci ti aj pollitrova flasa (pre istotu) a skus si spravit zvon (primeranej velkosti k tvojmu akvariu, ja som na 12l pouzil polku vrchnaku z Kinderka ;) ) skus ho naplnit najprv 2x za den, potom pomaly zo dna na den viackrat, ale az vtedy, ked tam budes mat malo COcka, sleduj co sa v akvarku deje, ci zivot nie je spomaleny, ci nie su problemy, mohol by si aj kontrolovat pH testom pre istotu, a rob to tymto sposobom :D

janeecko1 napísal:Ale ten difuzny zvon vyzera byt pre mna asi ozaj nejvhodnejsie riesenie....lenze kao to plnit??, zarobit burciak a napustit to do zvona a vybrat kamienok do nejakej inej nadoby a v pripade potreby doplnit????
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod mika2 » 04 Okt 2006 14:24 pm

a myslis ze je nutne slahat do akva v zabehu co2?nepises ake mas svetlo,kolko rastlin-to su velmi dolezite veci.co2moze prospiet rastlinam len vtedy,ak maju dostatok svetla a zivin a ako uz tu bolo povedane,zltnutie listov pridavanie co2 neriesi.co2 sa pridava hlavne na maximalizaciu priebehu fotosyntezy,ktora ale prebieha len za svetla,v noci naopak rastliny co2 nespotrebovavaju,naopak produkuju ho.preto je vhodne na noc prisun co2 odstavit,v opacnom pripade koncentracia co 2 v noci moze nebezpecne narast.optimum je 5-15mg/l,nadmerne mnozstvo ma skodlive ucinky na ryby. toto a vela dalsich veci by si mal zistit pred tym,ako vobec zacnes rozmyslat nad pridavanim co2.ak si tu das do vyhladavaca co2,mozes studovat dva dni..
Obrázok používateľa
mika2
 
Príspevky: 21
Obrázky: 43
Založený: 18 Nov 2005 01:24 am
Bydlisko: BA petrzalocka

Re: CO2 do 30 litroveho akvaria

Odoslaťod mika2 » 04 Okt 2006 14:25 pm

.....a tiez si myslim,ze je dobre vediet koncentraciu co2,na co su testy..
Obrázok používateľa
mika2
 
Príspevky: 21
Obrázky: 43
Založený: 18 Nov 2005 01:24 am
Bydlisko: BA petrzalocka


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.