Problem s rastlinkami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 04 Sep 2003 07:15 am

Stav po tyzdni. Tak teda som vymenil trubice zo 4 AquaGlo na 2 AquaGlo a 2 SunGlo. Zvysila sa mi intenzita osvetlenia ale bohuzial na rastlinkach sa mi objavila aj zelena vlaknita riasa. Este som aj zvysil prisun CO2. Tak som vybral vcera jednu SunGlo a dal som tam Silvaniu Aquastar tak uvidim co to spravi. Stonkove rastlinky sa mi stale nevedia zakorenit. Mate aj vy problem s riasou, ked zvysite intenzitu osvetlenia? Ako proti tomu bojujete?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Reklama

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod nino_q » 04 Sep 2003 07:42 am

my mame 4x AquaStar a 2x GroLux a riasy sa tvoria (zelene vlaknite, aj ked zda sa mi ze su skor sive), hlavne na listoch blizko pri hladine; mame SAE a otikov, ti to (zda sa) drzia na udrzatelnom mnozstve, dokonca som si vsimol, ze obcas aj skalar si dzobne, len to potom nemoze prehltnut (mu to trci z ust) :mrgreen:
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 04 Sep 2003 07:50 am

No hej, lenze ja som ich predtym nemal a teraz vsetky listy Valisnerii co plavaju u hladiny su tym pokryte a uz to chytalo aj Echinodory. Rozmyslam, ze kupim na to Algizit.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod azet » 04 Sep 2003 09:44 am

ad asterix: to hej, algizit je vzdy dobra volba :wink:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod nino_q » 04 Sep 2003 10:26 am

azet napísal:ad asterix: to hej, algizit je vzdy dobra volba :wink:

to si myslel vazne azet, alebo ironicky? co je algizit? nieco proti riasam?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod bolek » 04 Sep 2003 12:13 pm

Ano, proti riasam... Tuším od Tetry, ale musím pozrieť doma.. Funguje ako účinná záchranná brzda, ale po jeho použití mi rastliny prestali rásť a začali viditeľne chradnúť..... Až kým som ho čiastočnými výmenami nedostal z vody a od vtedy je pokoj... Rastliny rastú a rias je minimum....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 04 Sep 2003 12:37 pm

Algizit je ucinny proti riasam od Tetry, uz som ho raz pouzil a potom som mal s riasami pokoj. Mal som problem, ze mi nezakorenia stonkove rastliny, tak mi radili zvysit intenzitu svetla a teraz mam dalsi problem riasu. Teraz som si cital na nete o riasach a asi to je cierna štetičkova riasa. Vznikla mi na vrchych listoch raslin pri hladine. Su to take stetinky z oboch stran listov asi tak 1/2 cm dlhe. Cital som ze sa jej dari v tvrdej vode a pri dostatku svetla. U mna to bude s tym zvysenim svetla v akvariu. Len neviem ci je to normalne a trebalo by pockat kym si akvarium "zvykne" alebo s tym bojovat nejako? Mozno by pomohlo aj znizenie tvrdosti vody. Skocim do obchodu a kupim nejaky test a potom uvidim.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod gabriela » 04 Sep 2003 13:21 pm

Asterix napísal:Teraz som si cital na nete o riasach a asi to je cierna štetičkova riasa. Vznikla mi na vrchych listoch raslin pri hladine. Su to take stetinky z oboch stran listov asi tak 1/2 cm dlhe. Cital som ze sa jej dari v tvrdej vode a pri dostatku svetla. U mna to bude s tym zvysenim svetla v akvariu.


Nemoze to byt cierna stetinkova riasa, ked ti to rastie pod hladinou kde mas svetla najviac...
Mysli :!:
Inak ak do akva nalejes nejake odstranovace rias, tak ani rastlinkam to neprospeje.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 04 Sep 2003 13:25 pm

No tak co to je??? Niekde je tmava a inde do zelena je to ako taky kratky koberec na listoch z hornej strany.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod gabriela » 04 Sep 2003 13:38 pm

stranka, ktoru vzdy rada odporucam:
http://sweb.cz/mvai/rostliny.htm#rasy
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Asterix » 04 Sep 2003 13:42 pm

gabriela napísal:stranka, ktoru vzdy rada odporucam:
http://sweb.cz/mvai/rostliny.htm#rasy


No ved tam akurat citam :D
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod salik » 10 Sep 2003 00:30 am

mozes sa zacitat napr. aj tu - http://www.planta.aquariana.cz/rasy_01.htm
kazdopadne chemia NIE, ak aj pomoze, len docasne, hladaj pricinu, ak ju aj "odstranis", riasa ti nezmizne na 2den, zmeny trvaju dlhsie
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod denis » 31 Okt 2003 09:23 am

zacali sa nam rozpadavat rastliny - cryptocorene. cim to moze byt?
mam dojem, ze je asi moc zivin, ale akva ma ciste dno. rystliny su len v rohu.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod skala » 31 Okt 2003 11:06 am

zmenou prostredia. mozno - tu zmenu - vsak ty nevidis!!!
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Aton » 31 Okt 2003 11:43 am

denis napísal:zacali sa nam rozpadavat rastliny - cryptocorene. cim to moze byt?
mam dojem, ze je asi moc zivin, ale akva ma ciste dno. rystliny su len v rohu.


Je na to teória ktorá hovorí, že sa to stane v akváriu v ktorom nie je efektívna bakteriálna nitrifikácia a dôjde tam k poklesu pH.
Výsledkom je zvýšenie vnútrobunkovej koncentrácie amoniaku, ktorý zabije listy rastlín.
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vai » 31 Okt 2003 13:38 pm

Aton napísal:Je na to teória ktorá hovorí, že sa to stane v akváriu v ktorom nie je efektívna bakteriálna nitrifikácia a dôjde tam k poklesu pH.
Výsledkom je zvýšenie vnútrobunkovej koncentrácie amoniaku, ktorý zabije listy rastlín.

To je trochu nepřesné tvrzení, chce to trochu doplnit. Pokud je ve vodě přitomen toxický amoniak NH3, tak pouze ve vodě s vyšším pH než 7,0 ; čím vyšší pH, tím více amoniaku na úkor netoxického amonia NH4+, v kyselé vodě pH<7,0 je přitomno pouze neškodné amonium NH4+, kterého zároveň rostliny využívají jako zdroje dusíku pro svou výživu. Při nezaběhlé, málo účinné nitrifikaci pokud je pH vyšší než 7,0, tak amoniak NH3 může být přítomen. S poklesem pH je spojena jiná souvislost s rozpadem listů kryptokoryn, pokud je pH v kyselé oblasti, tak zpravidla už při zaběhlé nitrifikaci, např. ve staré, avšak delší dobu neudržované nádrži, s vysokými hodnotami dusičnanů. Pokud potom, při výměně části staré vody za čerstvou - zásaditou, dojde k nárustu pH do zásaditých hodnot, část doposud neškodného amonia rychle přejde do formy toxického amoniaku, na což můžou rostliny reagovat právě rozpadem listů.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Aton » 31 Okt 2003 16:15 pm

Vai napísal:
Aton napísal:...dôjde tam k poklesu pH.
Výsledkom je zvýšenie ... koncentrácie amoniaku...

To je trochu nepřesné tvrzení... Pokud je ve vodě přitomen toxický amoniak NH3, tak pouze ve vodě s vyšším pH než 7,0 ... v kyselé vodě pH<7,0 je přitomno pouze neškodné amonium NH4+...


Tak ked presne, tak presne :wink: :

Vo vode je pri kazdom pH pritomny aj amoniak (NH3), aj amonny kation (NH4+). Jedna sa o dynamicku rovnovahu podla rovnice
NH3 + H+ <-> NH4+
Priznavam omyl, ked som napisal, ze musi dojst k poklesu pH, oprava znie: ked vo vode dojde k poklesu koncentracie H+, t.j. k narastu pH, posuva sa rovnovaha smerom dolava a amonny kation disociuje na (H+) + (NH3).
Zhodneme sa na tom, ze volny amoniak NH3 je toxicke agens, ktore sposobuje rozpad listov...

Rovnovazna konstanta tejto rovnovahy podla rovnice
k = [NH4+]/([NH3][H+]) je
5,7 * 10^-10.

Nie je pravda, ze amoniak je pritomny len vo vode, v ktorej je pH vyssie nez 7. Z rovnice sa da vypocitat, ze koncentracia NH3 sa rovna koncentracii NH4+ pri pH 9,24. Na internete sa dá nájst, ze percentualny podiel amoniaku pri 20 'C pri roznom pH je priblizne nasledovny (Spotte, 1970 ed., p 104):

pH : % v podobe amoniaku
7.0 : 0.5
7.5 : 1.5
8.0 : 4.7
8.5 : 13.7
9.0 : 35.8
9.5 : 62.1

Podrobny popis, aj ked nie v v suvislosti s toxicitou pre rastliny, je napr. na http://www.thekrib.com/Chemistry/ammonia-toxicity.html.
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vai » 31 Okt 2003 18:25 pm

OK souhlas :wink:

Vraťme se ale zpět k rozpadu kryptokoryn, neznamená to, že na vině jen a pouze amoniak, či zásaditá voda s pH nad 7,0 apod.

denis napísal:mam dojem, ze je asi moc zivin, ale akva ma ciste dno. rystliny su len v rohu.

Nadbytek živin může být také příčinou, podobně jako vysoké hodnoty dusičnanů NO3. Také staré, příliš slehlé dno, kde černají kořeny rostlin z důvodu nedostatku kyslíku. Kryptokoryny také nemají rády časté přesazování, po přesazení často reagují právě rozpadem listů.
Co dělat? Při dramatickém, rychlem rozpadu téměř celých rostlin nechat zbývající časti zasazené, po čase z nich vyrostou opět nové rostliny.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod zzz » 09 Nov 2004 14:34 pm

zacali mi "mramorovatiet" listy na echinodore augustifoliuse a sagitarii subulbate - je to vidno aj na fotke a su velmi krehke ...
gallery/image_page.php?&image_id=2799
/Glossa, Eleocharis parvulus, Micranthemum micranthemoides su v pohode /

rozmyslam co by to mohlo byt ? ze by nedostatok zeleza ? Zatial som zistil ze to nebude ani CO2 ani svetlom - mam dve nadrze a robi to v kazdej aj ked kazda ma ine svetlo jedna zlte a menej a druha biele a vela ...
Obrázok používateľa
zzz
 
Príspevky: 68
Obrázky: 13
Založený: 27 Júl 2004 23:25 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pernik » 09 Nov 2004 16:13 pm

Rekl bych, ze je to OK.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod zzz » 09 Nov 2004 16:46 pm

pernik - - na tej fotke uznam je to vidno nie moc dobre, ale je vidno na tych listoch take priecne svetle ziarocky ako keby zlom - tymto to zacina po par tyzdnoch ten list uplne zpriehladnie a nakoniec odpadne ... to nie je moc OK .. ;(
Obrázok používateľa
zzz
 
Príspevky: 68
Obrázky: 13
Založený: 27 Júl 2004 23:25 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod pernik » 09 Nov 2004 16:56 pm

aha, podle tveho popisu to vypada na chloroazu - nedostatek zeleza
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Odoslaťod dudoNR » 12 Jún 2008 22:57 pm

v jednej tretine mojho akva (150l) mam taky ostrovcek zo Sagitrie subulaty a dnes som si vsimol ze nieco nie je v poridku. Niektore listocky zo dna na den "stratili" chlorofyl a zostalo iba pletivo. Listy su bez perforacii a ked som jednu z nich vitiahol tak korene boli v poriadku a list pri koreni tiez Poskodene boli iba 2 tretiny listu (ta cast na ktoru dopada svetlo). Neni to vsade iba na urcitom useku toho ostrovceka. Ostatne rastlinky si kludne dalej rastu aj tie ktore su na opacnom konci akva a nebadat na nich ziadnu zmenu Pustam tam CO2 ph=6.8, NO3=30, nh4=0.1, Fe? Mam tam 6 skalarova 20 neoniek Asi pred 10 dnami som zacal pridavat pmdd (2ml) Myslite si ze by to mohlo mat suvis s tym pmdd? dakujem
dudoNR
 
Príspevky: 15
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2006 14:37 pm
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod vysluzil2 » 13 Jún 2008 16:16 pm

Ak su korene ako pises v poriadku, potom ti iba odhnivaju stare listy. Stare odumru, nove preberaju ich funkciu. Ak by rastlina mala problemy, postihlo by to rovnako listovu aj korenovu cast. Sagitaria ma zdrave korene, ak su krasne biele, a su zaroven aj dostatocne pevne.Mozno by bolo v tvojom pripade vhodne doplnit vyzivu korenovej sustavy rastliny dakymi zivinami.Vhodne su tabletky alebo gulicky, ktore zasunies ku korenovej sustave.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.