Karantena



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Používate karanténnu nádrž pri kúpe nových rýb?

Áno
20
45%
Nie, ale mám v pláne
13
30%
Nie, a ani nemám v pláne
11
25%
 
Celkový počet hlasov : 44

Karantena

Odoslaťod Ceco » 04 Sep 2003 14:30 pm

Ahojte.

Mam cerstvu negativnu skusenost, s ktorou by som sa rad s vami podelil. Konkretne som pred 2 dnami doniesol domov 3 ks Rasbora heteromorpha a 1 ks Botia macrarantha. Nasledujuci den po vpusteni do karanteny skapali vsetky rasbory, a dnes rano som nasiel Botiu lezat na boku na dne. Este dychala. Mozno uz je momentalne v tejto chvili po nej...

Teraz som v rozpakoch, ci som kupil chore kusy, alebo to bolo mojim zavinenim.
Mozne priciny vidim:
1) Karantenna nadrz bola zalozena len 24 hodin pred vpustenim novych ryb. Pouzil som 50% vody zo spolocenskeho akvaria a 50% z vodovodu.
2) Pouzil som novy vnutorny filter, este nepouzity a zabudol som preplachnut molitan, ktory bol priamo z vyroby a mohol nieco obsahovat
3) Spolu s rybami som tam vlozil keramicku dekoraciu, kupovanu v ten isty den (skrysa pre botiu) - pred vlozenim som ju umyl horucou vodou. A tiez som tam dal zivu rastlinu Lilaeopsis novae - zelandiae kupovanu v ten isty den (v kosicku)
4) Na druhy den po prichode domov som zaznamenal unik plynu v kuchyni (bolo citit). Kedze som prevzdusnoval, mohlo dojst k otrave zemnym plynom. (ak je vobec mozne prevzdusnovanim zemny plyn do vody "dostat")

Rad by som poznal postup pripravy karanteny vas vsetkych, ktori karantenu pouzivate, pripadne uvitam rady/tipy/triky. Napriklad kolko dni pred vpustenim ryb treba nadrz pripravit, a podobne.

Vybavenie mojej karanteny:
- 20L akvarium (40x20x25 cm)
- vnutorny filter AquaEL Micro
- ohrievac s termostatom (25W)
- teplomer
- keramicka skrysa
- 2 umele rastliny

A tu je obrazok (este bez umelych rastlin)
Obrázok
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Reklama

Re: Karantena

Odoslaťod gabriela » 04 Sep 2003 14:44 pm

Asi otazka pre zaciatocnika, ako si vkladal ryby do akva? Nechal si vyrovnat teploty a pomaly privykal prilievanim do sacku?
A este jedna vec, popis spravanie sa rybiek pred uhynom.
V karantene je tiez dobry vzduchovaci kamienok.

Ja som inak nazoru ze si si doniesol chore alebo oslabene rybky uz z obchodu.

Asi som lajdak, ale molitan som este nikdy novy nepreplachovala a bez nejakych vyraznych strat. Pri poslednom nakupe sa mi napriklad zasekla medzi sklo a kocku molitanu jedna tetra medena a jeden panciernicek. A je po nich. No u novych ryb je vzdy velke riziko.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Karantena

Odoslaťod Astrid » 04 Sep 2003 14:47 pm

Ty mas ale super karantenu, ceco! Vazne. Skladam klobuk :)
Vidiet, ze sa o ryby staras. Ten zemny plyn- to neviem, ale ostatne uvedene priciny sa mne osobne nezdaju byt skutocnou pricinou uhynu ryb.
Este by som sa mozno spytala, ze ako si tie ryby dal do tej nadrze. Lebo Sera odporuca ako spravny postup nechat sacok s rybami nejaky cas plavat na vode (vyrovnanie teploty) potom do sacku doliat trochu akvarijnej vody (asi navyknutie na iny chemizmus vody) a nasledne vylovenie ryb zo sacku pomocou sietky (aby voda zo sacku nesla do akvaria).
Ale ako to tak vidim, tak sa mi zda, ze asi boli tie ryby chore uz ked si ich doniesol.
Neveim, mozno ti bude vediet niekto lepsie pomoct.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Karantena

Odoslaťod gabriela » 04 Sep 2003 14:49 pm

Astrid :)

No mas pravdu, pekne a im sa tam nepacilo :cry:
Naposledy upravil gabriela dňa 04 Sep 2003 14:50 pm, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Karantena

Odoslaťod Astrid » 04 Sep 2003 14:49 pm

No ako vidim tak gabi ma v odpovedi predbehla :)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 04 Sep 2003 14:57 pm

Moj postup vkladanie bol taky.
Sacok com skratil, bol velmi dlhy. Sacok spolu s rybami som vlozil do akvaria pri zhasnutom svetle. Potom postupne odlieval zo sacku vodu do vedra a doplnal z akvaria. To som urobil asi 3x az 4x. V priebehu pol hodiny. Potom som nad vedrom prelial obsah sacku cez sietku. Ryby zo sietky vlozil do karanteny.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 04 Sep 2003 15:06 pm

karantenna nadrz by mala byt taka a aby sa v nej po ceste a 'pobyte' v akvaristike rybky upokojili a nabrali znova sil. pretoze pokial je karantenna nadrz vlastne to iste co v obchode: vela svetla, minimum ukrytov, stresujuce okolie, nezabehnuty chemizmus atd., tak si rybky neoddychnu ale este ich dorazis poslednym klincekom....

preto si myslim ze radsej ziadnu karantenu pre nove ryby ako karantenu v 20L akva (navyse uplne novom a bez ukrytov s minimom rastlin a (pravdepodobne) silnym osvetlenim. a bez strku (odraza sa svetlo zhora).

ja osobne davam nove rybky rovno do spolocenskeho akva aj ked mam celkom prijemnu a zabehnutu karantennu nadrzku. :D

vela zdaru
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod viridis » 04 Sep 2003 15:15 pm

Podobne ako Jacik, nove rybky davam rovno do zabehnuteho akvaria, kde je spusta rastlin, ukrytov a prostredie vhodne pre zivot.

Nedavno som tak dokupil 8 tetier neonovych, su v pohode, asi pred pol rokom skupinku black molly - jedna uhynula ...

Ak by som mal v spolocenstve alebo kupoval nejake vzacnejsie ryby, je mozne, ze by som pouzival karantenu.

Preco Tvoj nove rybky pokapali, tazko posudit. V predajniach su udajne ryby casto drzane pod antibiotickou clonou.
Tipujem, ze naozaj boli chore - oslabene uz z predajne. A stres z presadenia ich dorazil.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Karantena

Odoslaťod Astrid » 04 Sep 2003 15:15 pm

Nuz jacik, ty mas na to svoj vlastny nazor.
Avsak mne sa raz stalo, ze som nedala ryby do karanteny a do tyzdna mi skoro vsetky skapali a nakazili aj ostatne. A preto som pri poslednom nakupe ryb ich dala do karanteny a do tyzdna sa objavila krupicka. Takze som bola VELMI rada, ze som ich nedala hned k ostatnym rybam.

Takze jedna vec je stresovanie ryb o povedzme dva tyzdne naviac (ak to skutocne je stresovanie) a druha vec je chranenie zdravia povodnych ryb.

Samozrejme, je to ine, ak v zabehnutom akvarku nemas ziadne ryby (povedzme si ich prave prelovil inde). Vtedy su vlastne v karantene uz v tom akvarku. To je asi najlepsie riesenie pre nove ryby.
Naposledy upravil Astrid dňa 04 Sep 2003 15:18 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 04 Sep 2003 15:17 pm

jacik napísal:preto si myslim ze radsej ziadnu karantenu pre nove ryby ako karantenu v 20L akva (navyse uplne novom a bez ukrytov s minimom rastlin a (pravdepodobne) silnym osvetlenim. a bez strku (odraza sa svetlo zhora).


Jacik, nesvietim im, cely den. Nesvietim vobec. To bolo nasvietene kvoli fotke. Ak potrebujem, svietim, ale nie priamym svetlom, takze sa neodraza. Tato fotka uz nie je aktualna. Su tam este 2 umele rastliny a trocha strku pre botiu. Aj ked v literature pisu, ze karantenna nadrz ma byt bez strku, ale nazorov je zrejme mnoho.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 04 Sep 2003 15:18 pm

No, nie je to iba ku karantene, ale vobec pre prenos ryb:

Treba zamedzit, aby sa voda zo sacku dostala do nadrze. Okrem toho, to co pise Astrid, cize cely sacik ponor do nadrze a nechaj 30 minut ladom.

Nasledne otvor sacik, mimo nadrze zlej vodu do prichystaneho vedra a ryby sa ocitnu v sietke, z ktorej ich premiestnis ak medzi ostatne kamosky, aby im uz nebolo smutno :P
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 04 Sep 2003 15:29 pm

Astrid napísal:A preto som pri poslednom nakupe ryb ich dala do karanteny a do tyzdna sa objavila krupicka. Takze som bola VELMI rada, ze som ich nedala hned k ostatnym rybam.

Takze jedna vec je stresovanie ryb o povedzme dva tyzdne naviac (ak to skutocne je stresovanie) a druha vec je chranenie zdravia povodnych ryb.


ad 1, hm, avsak nevies s urcitostou povedat ci by krupicka vypukla keby si ich dala do zabehnuteho akva. takto vieme iba ze krupicka vypukla po tyzdni pobytu ryb v karantennom akva.

ad 2, osobne som za pouzivanie karantenneho akva, ak ale je pre ryby skutocne 'na oddych' a tato nadrz ich uz dalej nestresuje (chemizmom, svetlom, nedostatkom ukrytov, ....).
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod tom » 04 Sep 2003 16:52 pm

Karantena by mala splnit hlavne ucel, ze sa ti nenakazia ostatne rybky, alebo aby si mohol izolovat chore ryby. Mat ako karantenu 100 l akvarko, plne zariadene je asi blbost. Ten rozmer, co ma Ceco, si myslim ze je celkom v pohode na pobyt ryb na 2 tyzdne. Zavysi aj od toho kolko ryb tam je, ale Ceco ich tam zase az tak vela nemal. A mal tam vzduchovanie, to ze nebol plne zabehnuty filter, hodnoty Amoniaku tak rychlo vystupit nemohli na smrtelnu davku.
Dalsia vec je to, ze ked ti napr. ryby uhynu (maju nejaku chorobu), co spravis s tym vybavenim ? Potreboval by si to asi prevarit. Preto si myslim, ze by vybavenie zase nemalo byt prilis komplikovane, aby karantena bola "nenarocna" na udrzbu.
Ale rozhodne suhlasim zo Skalom, ze voda z obchodu nepatri do akvarka a lepsie je ryby "preliat" cez sietku a dat ich do akva tak ...
V karantene ryby nemusis mat 2 tyzdne, mozes ich tam mat aj menej a pozorovat ci sa spravaju normalne, zistit si aj v obchode ako dlho ich maju, s kade boli kupovane, ci boli k nim davane v poslednej dobe nejake nove ryby ... Ale to je aj na obchode, v ktorom nakupujes ... Z takeho Baumaxu, no neviem, neviem ci by som dal ryby rovno do akvarka. Od chovatela, ktoreho poznam by som dal asi rovno do akvarka.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 05 Sep 2003 07:57 am

tomasm napísal:Mat ako karantenu 100 l akvarko, plne zariadene je asi blbost. .....
.... Dalsia vec je to, ze ked ti napr. ryby uhynu (maju nejaku chorobu), co spravis s tym vybavenim ? Potreboval by si to asi prevarit. Preto si myslim, ze by vybavenie zase nemalo byt prilis komplikovane, aby karantena bola "nenarocna" na udrzbu.


cital som nazor (Frank), ze ryba ochorie vtedy ked je oslabena (stres, zmena chemizmu vody atd.) a ze choroboplodne zarodky su v akva stale. ale kedze su vo vyvazenom stave tak ryba je ok. avsak ked ma karantena 20L a voda je do nej napustana den pred vpustenim ryb tak o zabehnutom akvariu a chemizmu v nom nemoze byt ani reci. v kazdej akva knizke sa pise ze do noveho akva zo zaciatku iba naodolnejsie rybky ale pre karantenu to uz neplati? tam mozu ist hocijake rybky ihned?

jeden doktor ktory skumal tuberkulozu a moznost nakazy robil zaujimavy pokus - tvrdil ze ked je clovek fit (zdravy) tak moze prist do kontaktu s bacilmi a neuskodi mu to. dokazoval to tak takze pil plny pohar bacilov tuberkulozy a neochorel.
v prirode ked vypukne choroba tak sa rastliny neprevaraju. ani strk. a voda sa vymiena aj nadalej tak ako dovtedy. na CR inete som nasiel nazory ze rastliny sa nemusia 'cistit'. ze maju samocistiace mechanizmy.
zda sa mi to logicke.

preco my ludia vzdy musime vymyslat nieco extra?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod skala » 05 Sep 2003 08:13 am

jacik, zacinas dobre, problem je v tom, ze nadrze u nas doma su dost umele. snazime sa byt povacsinou co najprirodzenejsi, ale nase podmienky aj snahy su obmedzene. biologicke faktory su zlozitejsie a komplexnejsie ako napr. chemicke a fyzikalne.

a ten doktor neochorel preto, pretoze imunitny system, ten jeho, zabranil bacilom TBC, tusim Kochovmu bacilu, aby sa siril v jeho organizme. je to ako ked sa poranis do krvi, a zrazanlivost krvi ranu zaceli. podobne kalus na rastlinach. ale ked je schopnost zrazanlivost, ak su krvne dosticky porusene, ak rastlina, strom vymiera, je predispozicia na chorobu vyssie. neda sa na to pozerat len negativne, to je subjektivny, humanny pohlad cloveka, aj "choroba" je prirodneho povodu, takze da sa na to aj tak pozerat, "ze to tak ma byt".

jacik, to samozrejme myslim ze vies, ja len aj pre ostatnych.

vyhodnotil by som to cele, ze treba udrziavat ryby v kondicii. idealne je, ak sa ryba pripadne nakazi, aby sa dokazala sama branit, resp. aby sa dokazali branit cele spolocenstvo.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 05 Sep 2003 08:33 am

skala, suhlasim s tebou. snazim sa iba povedat:
-ze kvoli rybam ktore uz chovam som urcite za karantennu nadrz
-avsak nie za cenu trapenia novych ryb v novonapustenej nadrzi. ked karantennu nadrz tak poriadnu.

:D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod tom » 05 Sep 2003 09:32 am

jacik napísal:cital som nazor (Frank), ze ryba ochorie vtedy ked je oslabena (stres, zmena chemizmu vody atd.) a ze choroboplodne zarodky su v akva stale. ale kedze su vo vyvazenom stave tak ryba je ok. avsak ked ma karantena 20L a voda je do nej napustana den pred vpustenim ryb tak o zabehnutom akvariu a chemizmu v nom nemoze byt ani reci. v kazdej akva knizke sa pise ze do noveho akva zo zaciatku iba naodolnejsie rybky ale pre karantenu to uz neplati? tam mozu ist hocijake rybky ihned?


Co ti brani napustit aspon cast vody z nadrze ? Ked dolejes chybajucu vodu do velkej nadrze (aj ked rovno cerstvu), strati sa to tam asi rychlo ... Vzhladom na to, ze do karanteny nedas ziadny strk, ani rastlinky, jedine co potrebujes je mat zabehnutu vodu a filter .... Aj ked filter sa ti moze zabehnut velmi skoro (ked pouzijes vodu z existujuceho zabehnuteho akvarka).

Inac aj Ceco napustil vodu do karanteny s velkej nadrze ... Takze nie je 24 hodin ako 24 hodin ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Karantena

Odoslaťod Ceco » 05 Sep 2003 09:45 am

Ja som od tejto temy skor ocakaval, ze ludia, ktori uspesne karantenu pouzivaju sa so mnou podelia o svoje skusenosti. Tak ako pisem vo svojom uvodnom prispevku. Nie, ze by nazory ci pouzit/nepouzit karantenu, a preco, neboli pre mna zaujimave, ale viac by som uvital konkretne skusenosti z praxe. Dakujem za porozumenie.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Karantena

Odoslaťod gabriela » 05 Sep 2003 09:51 am

karantena je fajn a zavisi ci tam chces mat rybky kupene z obchodu alebo rybky ktore sa rozhodnes liecit...
V karantene je dobre mat rastlinku v umelohmotnom crepniku v ktorom je strk... da sa lahko vybrat ked sa prilieva liecivo a potom vratit nazad, podla potreby.
Myslim ze si nic nezanedbal.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 05 Sep 2003 12:50 pm

Vyzerá to na riadnu smolu... Ja keď kupujem ryby v akvaristike, vždy si zistím kedy ich dostali a počkám aspoň dva-tri týždne od doby vpustenia do akva v predajni.... Prečo? Spýtajte sa predavačov v predajni (ak budú vôbec ochotní odpovedať), koľko kusov im pokape v priebehu 1-2 týždňa.... Tie, ktoré prežiju by mali byť tie naj, aj keď to nie je pravidlo. A hlavne (vlastná negatívna skúsenosť) treba pri kúpe drahšej ryby požiadať o predvedenie kŕmenia... Nejde ani tak s čím kŕmia, ako o to či ryby prijímajú potravu.... Ja som na to doplatil pri kúpe 800 Sk prísavníka, ktorý síce po dvoch týždňoch v akvaristike prežil, ale absolútne neprijímal potravu a neadaptoval sa ani v mojom akva... A ďalšia dôležitá vec.... Karanténa je v pohode, každá ryba by mala prejsť karanténou aj keď to nie je záruka že si do akva nezavlečiete žiadne choroby... Takže polemika o tom či áno alebo nie je asi na osobnom rozhodnutí a uvážení...
Ak by ste mali však v akva 800 - 1200 Sk prísavníka, ktorý je háklivý na akúkoľvek zmenu, potom ťažko obetovať ho pri použití chémie, ktorou budete liečiť prikúpené napr. mečúne.
V spoločenskom akva má každý nájomník svoj životný priestor a úkryt. Teraz mu tam vy vpustíte nového potencionálneho votrelca a minimálne mu všetci budú venovať zvýšenú pozornosť a každý si ho bude chcieť "oklepnúť". A ryba sa musí ukrývať, ale často ju aj tam prídu domáci navštíviť a ryba je v strese... Najväčší predpoklad pre nastúpenie choroby. Veď predsa v karanténe, ktorá nie je umiestnená na najfrekventovanejšom mieste v byte, má relatívny pokoj nie? A čo sa týka chemizmu vody... Nezdá sa Vám, že to už dosť preháňate? Človek začína mať pocit ako keby musel byť minimálne chemik (ak nie skala? ;-) ), aby tieto veci okolo akvaristiky zvládol. Netvrdím, že nie je vhodné vedieť o "svojom" akva čo najviac, ale všetko s mierou. Každá nová info môže zmeniť náš pohľad na vec a aplikovaním do praxe môžme pokaziť aj to čo doteraz v pohode fungovalo.
A kde si ich kupoval?????
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod bolek » 05 Sep 2003 12:52 pm

Sorry, ak je to moc prudké, ale písal som to jedným dychom........
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 05 Sep 2003 13:37 pm

myslim ze vlastne hovorime to iste len kazdy inym jazykom :D

-zda sa ze suhlasime ze karantenne akva by malo byt.
-myslime ze je spravne chranit vlastne ryby pred nakazou.
-ze je dobre umiestnit novu rybu do takeho prostredia kde sa bude moct upokojit a oddychnut si.
-ze to nove karantenne akva by malo mat dostatok ukrytov (zatienenych) a malo by byt 'kludne'. nestresujuce.
-ze chemizmus vody by uz mal byt ustaleny a akva aspon trochu zabehnute.
-ze by v karantennom akva by mali byt zive rastliny.

co vy na to? ok?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Karantena

Odoslaťod tom » 05 Sep 2003 14:10 pm

jacik napísal:myslim ze vlastne hovorime to iste len kazdy inym jazykom :D


Jasne ze suhlasime. :)

Mozno na zvazenie:
Nie je zbytocne mat v karantennom akvarku zive rastlinky ? Vsak uprimne, ako casto kupujes nove ryby :?: To je naozaj jednoduchsie mat umele a ked ich potrebujes iba ich tam dat a ked potreba skonci, oplachnut a odlozit. Urcite ked vies ze ides kupovat nove ryby tak je lepsie "zabehnut" karantenu dopredu. Ale ked sa vyskytne udalost necakane, tak treba asi spravit vsetko co najlepsie ako sa len da ... Nebudes predsa mat napustene karantene akvarko stale, nebudes mat v nom stale rastlinky, vzduchovanie, filter, ... :idea:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Karantena

Odoslaťod jacik » 05 Sep 2003 14:24 pm

:D no ja si vo svojom karantenom akva pestujem rastlinky, odchovavam mlade, liecim rybky - podla toho co kedy treba. zive rastlinky tam mam uz od zaciatku a dari sa im velmi dobre. vlastne je to moja zasobaren rastlin. z vasho pohladu je to skor klasicke male spolocenske akva ako karantenna nadrz.

do karantenneho akva nesvietim (avsak je zadnou stenou prelepenou tapetou otocene na juzne okno), a ani som tam nemal filter.

myslim ze prave rastliny su tym najdolezitejsim faktorom na ktorom akva stoji. akva bez ryb funguje ale bez rastlin nie, takze potom musime pouzivat rozne technicke 'vydobytky' ako filtre atd.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.