Ako ste prišli ku vašim rybám?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod basha9 » 06 Nov 2006 19:32 pm

Chcela by som otvoriť veľmi zaujímavú tému, ktorá (myslím) bude aj pre niektorých členov možno aj trocha poučná. Tá téma je: Ako ste prišli ku vašim rybám a teda aj ku vašim akváriám?
_____________________________________________________________

Začnem teda ja:
Keď som bola malá, mali sme úžasné veľké akvárium, v ktorom sme chovali cichlidy. Ja som si vtedy ešte neuvedomovala akú cennosť máme doma. Ale nskôr, keď moja mamka ochorela, muselo ísť akvárium preč, pretože sa už o neho nemal kto starať. A tak sa u nás v rodine na chvíľu zabudlo na ryby.
Ale neskôr, keď som už ja "vyrástla" som sa začla viac zaujímať o ryby a akvária. Objavila som to čaro, ktoré sa v ich chove skrýva. ˇPreto som hneď vyhrabala mamkine staré knihy, behala som asi 5 mesiacov po onternete a zháňala všetky dostupné informácie. Ale aj napriek tomu som pri výbere rýb potrebovala pomoc, samozrejme kde inde než tu :o
Najprv som plánovala chov rýb v 30l akváriu, ktoré som vyhrabala z pôjdu u susedov. Celé som ho zariadila a keď prišlo na výber rýb, zistila som, (samozrejme s pomocou Vás), že by bolo pre ryby oveľa lepšie kúpiť väčšie akvárium. A tak sa aj stalo. Kúpila som si 54l akvárium a do neho párik Bojovníc pestrých a párik Corydorasov Schwartzi. Ešte plánujem kúpiť asi 3 Corydorasov už vyššie spomenutých a možno aj nejaké iné rybyčky (samozrejme nie vo veľkom počte.
Kúpila som tiež aj nejaké rastlinky, celé akvárium pekne pripravila a teraz už len čakám na tú chvíľu kedy tam dám moje rybyčky (teraz sú v tom 30l, pretože to 54l musí ešte trocha počkať)
Tak súfam že môj chov bude úspešný. :D :D
A čo vy????????
Obrázok používateľa
basha9
 
Príspevky: 23
Založený: 01 Nov 2006 17:39 pm

Reklama

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod jocai » 06 Nov 2006 19:57 pm

Ja som mal akva dakedy dávno, mal som vtedy okolo 20 rokov. Nádrž mala 60 litrov, doteraz ju mám. Syn v nej chová korytnačku. Potom som dlho nemal nič, ale ryby a voda ma vždy lákali. Asi pred 3 rokmi sme sa zo ženou dohodli, že si zriadime rohové terárium. Nakreslili sme si plán a zadali sme jednej firme jeho výrobu. Našťastie nás osvieteli ešte včas spásna myšlienka a zavolali sme do firmi, že to nebude terárium, ale akvárium. Cena sa síce zvýšila, hrubšie sklo a celkové spevnenie. Ale teraz toho neľutujeme, máme krásne 450 litrové akva. Na začiatku bol síce troška problém ho rozbehať, lebo má výšku 105 cm, čiže som musel presvietiť cca. 80 cm vysoký vodný sĺpec, ale jedna výbojka a 2 žiarivkové trubice to zvládajú. No teraz je to už v pohode, nerobím okolo toho veľkú vedu. Raz za mesiac čistím a prerieďujem rastliny, už som prestal púšťať CO2. Hnojím prevažne Brutusom. Mám tam asi 50 rýb, niektorých názvy ani neviem a jednu žabu. Šlape to, je to pekné a ja som spokojný. Práve zajtra som rozhodnutý čistiť akva, ak sa mi teda bude chcieť. Teraz som kúpil hnojivo Bioflór, ešte som ho nemal, ale verím, že to bude OK. To je asi všetko.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod nebster » 06 Nov 2006 20:15 pm

Ja so sa dostal ku svojmu prvému akváriu keď som bol menší , dostal som ho ako dar na narodeniny malo 16l a vela rýb .Neskôr ma to začalo byviť tak sme isli do veľkoskladu vybra´t akva má 110l.a mám he ešte teraz, pribudlo ešte jedno akva 80l ktoré otcov kolega rušil, a este je stále prázdne.
:o
Obrázok používateľa
nebster
 
Príspevky: 32
Obrázky: 4
Založený: 25 Máj 2006 15:09 pm
Bydlisko: Se?ovce

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod Baloghi » 06 Nov 2006 20:26 pm

Ja som sa k nemu dostal cez otca ktorý bol akvarista od mala, keď sme sa asi pred 5 rokmi nasťahovali do nového bytu tak sa oňho nemal kto starať mal som len 11rokov keď som sa na to dal a myslím že mám pekné 200l akvárium
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod jozino » 07 Nov 2006 09:20 am

:) pekna tema...takmer nostalgicka :) Ja som mal prve akvarium, ked mi bolo asi tak 10 rokov. Otec mi zmajstroval klasicke ramove a choval som tam gupky a pestoval valisnerky a kryptokoryny :) Potom vsak raz povolilo (vydrzalo asi 5 rokov) a rybky som este chvilu trapil v 20l elementke, az pokial som ich nedaroval kamosovi... Vlani ma na Vianoce draha prekvapila, ked suhlasila s kupou akva, sice som si predstavoval cosi vacsie, ale ona mala zas predstavu nieco podstatne mensie (gula, zavaraninova flasa a tak... :lol: ) ..teraz ked je akvarko sucast bytoveho doplnku a aj moj psisko zistil, ze rybky sa cez sklo chytit jazykom nedaju, tak pomalicky spracovavam rodinku na nieco trosinku vacsie. Mam na to uz vyhradeny priestor cca 1,5m dlhy a 80cm siroky :) ale az take rozmery zas mat nebude! Byvam na tretom poschodi v starsej murovanej bytovke a mam strach, ci by mi to udrzala dlazka..ved moje nove akva chcem mat ja a nie sused podo mnou :lol:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod Radius » 07 Nov 2006 21:35 pm

Naozaj pekna tema.
Cize ked som mal asi 4 roky, teta mi kupila malu korytnacku pismenkovu ozdobnu (Bindy), mal som ju v starom 25 l. akva. Ibaze sa mi s mamou zdala nestastna tak sme kupili este jednu. korytnacky vyrastli a uz mali male akva, tak som musel rozmyslat o niecom vacsiom. Nakoniec sme kupili akva 100x50x30 a spravili sme z neho akvaterarium. Mal som asi 6 rokov. Korytnacky zili ,boli pekne velke ale raz jedneho dna sme ich dali prec - do ZOO. Vznikli totiz medzi nimi problemy. Mal som asi 9. Vsetky akva na povalu, filtre skratka vsetko. Potom bolo asi 5 rokov ticho. Ale pred troma rokmi v lete som si povedal ze budem mat akva . Rodicia isli bicyklovat a ja som ostal cely den doma. Isiel som na povalu zobral akva ,stare filtre a na dvore som nabral strk. Strk som prevaril, akva polepil zistil ako funguje filter (on bol totiz podny) . dal som ho do akva , zasypal strkom a nalial vodu. zobral som vrtacku, taku malu lampicku na stenu a navrtal som ju do policky. Akva som ta umiestnil a bol som stastny :) . dosli rodicia a ked to uvideli nechapali, ale ja som im to vysvetlil 8) . NA druhy den som isel kupit rybicky (10 neoniek) a rastliny (1 Epiprenum Pulchurum) :lol: .Doma som to tam vsetko dal (lutujem aky som bol nezodpovedny) :oops: a bol som este stastnejsi. Zacal som studovat na nete vsetko o akva, dokupoval rastliny a nakoniec sa mi 25l malila. Na vianoce som si vypytal nove akva (160 l) + kryt + filter (stol som spravil)
Odvtedy mam moju 160-ku a som rad ze robim nieco take tvorive a ze poznam tolko fajn ludi :wink: .

Majte sa
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod ivanN » 09 Nov 2006 14:20 pm

moje prvé akvárium som dostal od krstného otca,on bol vášnivý akvarista, všetko si odchoval, odpestoval sám, no proste mal strašne vela vedomostí,bolo to 180lit, poctivo doma urobéné aj so stojanom mal som asi desať rokov, s mamou sme sa starali až dokial ma nezobudila raz ráno studená spracha, akvárko prasklo :x
potom som mal dlhú pauzu od akvaristiky. momentálne mám 200lit asi rok. Moc som sa nestaral nezostával mi na to čas,ničomu sa tam nedarilo a nebolo to vobec pekné,ale teraz to chcem zmeniť,kopu poznatkov som už aj zabudol,tak zbieram informácie kde sa dá :roll: momentálne mám problém s riasami, ale tým vás nebudem zaťažovať a pozriem si staršie diskusie. 8)
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod apka » 09 Nov 2006 21:15 pm

ja to mam podobne ako vy vsetci ostatní (co mam uz pisat?) je to fajn to vieme vsetci:)
Obrázok používateľa
apka
 
Príspevky: 13
Obrázky: 1
Založený: 27 Aug 2006 18:52 pm
Bydlisko: (okres Presov)

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod clarkii » 10 Nov 2006 23:30 pm

Moje úplne první rybu sem ukradl.
V roce 1968 sem ji slohnul ruskému vojákovi.Byl to kapr, on ho chytil v pivovarské nádrzi v Kutné Hore.Mne vydrzel ve vane bohuzel jen dva dni.Hned o týden pozdeji sem si porídil první okurkovou flasku s gupama.Od té doby mi rukama proslo tisíce ryb,ale ty uz sem koupil,vymenil nebo sám udelal.(Pro studety, udelal znamená vypestoval)
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod arowana » 29 Dec 2006 01:27 am

Moje prvé akvarizovanie má korene v materskej škôlke, kde sme ako decká s obľubou chytali rybky / v akvárku v triede škôlky / do prázdnych kelímkov od smotanového krému. Občas sme nejakú učili plávať aj dole záchodom. O pár rokov neskôr som dostal od mamy prvú celosklenenú " elementku " a odvtedy ma to v kuse drží vyše 36 rokov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod mig07 » 29 Dec 2006 01:43 am

Ani poriadne neviem ako, niekedy od mojich 4 rokov čo si pamätám sme mali doma nejaku 10 l elementku. Sám chovám ryby od nejakých 10rokov čo som mal 60 l akva. Potom som kúpil kamarátke 110 l akva mne sa to moje hned zdálo malé. Tak som si kúpil 160 l. Zase sa mi to po čase zdalo male tak som kúpil 300, potom 675 a teraz v lete dúfam posledné 3100 l akva. :lol:
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod Dusana » 29 Dec 2006 09:47 am

Kedysi davno, mala som asi 15, nasi sa rozhodli ze si zriadime akvarko. Malo 54 l, ohrievac bol bez termostatu a tak sa z neho obcas stala nadrz s rybacou polievkou, obcas k tomu moc nechybalo....osadka akva sa striedala, podla toho co nam pokapalo a vydrzalo nam par rokov. Mojmu drahemu sa to strasne pacilo a tak sme sa rozhodli, ze jedneho dna si aj my zriadime vlastne akva. Stalo sa tak pred skoro dvoma rokmi, ma 112 l, chovame guramy, tetry neonove, botie, mecune, prisavniky a krevetky. A v nasom starom 54 l akva mama chova umeleho hada :wink:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod janko » 29 Dec 2006 10:23 am

ja som začal asi v dvanástich s 50 l akva a gupkami ako každý , dostal som ich od veľkého akvaristu , lebo mal doma dve 400 l nádrže.
po čase to muselo isť z domu , kocúr to všetko zapríčinil , po dovolenke bolo prázdne!!
Vrátil som sa k tomu asi pred 4 rokmi , začal som 160 l,potom stojan na 100 a 90 l a skončil som na 600l , viac nebude, žena by sa so mnou rozviedla!:))
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod x-ray » 29 Dec 2006 12:27 pm

noooo ... prve akva som mas s bratom asi ako 8-9 rocny.. klasicke ramove, nejaka 120tka to bola.. chovali sme tam najprv mecune, gupky a pod, neskor akary, ostrieziky... po par mesiacoch som si prikupil mensie kde som uspesne mnozil bojovnice :roll: ... v tej dobe, ako krpec, som bol uplne nadupany o bojovniciach... 8) ...... ani si nepamatam kedy a z akych dovodov, sme akva zrusili... ...a dlho dlho dlho nic.. az asi pred rokom a pol ma to znova chytilo a kupil som si 112L.. asi pred pol-3/4 rokom som si zadovazil 400vku.. a ked najdem miesto, niekde umiestnim aspon 1500vku :o
Obrázok používateľa
x-ray
 
Príspevky: 86
Obrázky: 28
Založený: 28 Okt 2006 23:15 pm
Bydlisko: BA

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod Jirka Scobak » 10 Okt 2007 14:50 pm

Ja jsem asi v patnacti dostal asi tricetilitrove a v nem 5 black moll. Do dvou let jsem skousel chovat vsechno mozne od peti druhu svabu, pres strasilky, scinka, vodni a suchozemske zelvy, az po snad vsechny hlodavce na tehdejsim trhu, andulky, slepice liliputky, kraliky a kachny. Jednou jsem napocital 45 druhu a 250 kusu :). Byl jsem v biologickem krouzku v prazske zoo.
Pak jsem se odstehoval na Slovensko a ve sve prvni seriozni praci (tydenik Trend, 1994) jsem si postavil na standardni pracovni stul stolitrove akvarium. To se mnou pak proslo vsema firmama (5). Pak me stvalo, ze mi nerostou rostliny, tak jsem zacal trenovat. Jsem na asi dvaceti stredne velkych akva a miniakva. To tehdejsi 100l jsem upgradoval na 250l, mam ho stale na pracovnim stole. Jednoho sumicka indickeho mam uz 12 let.
P.S. Pribehy lvice Elsy (Adamsonova) a Hlasy dzungle (Veselovsky) jsem precetl v sedmi (kdyz jsem v sedmi lezel v motolske nemocnici, odrecitovaval jsem lekarum predchudce slona: Moeritherium, Palemastodot, Stegomastodont, Mastodont). Ovlivnilo me to na cely zivot. V 1993 jsem nechal v Praze asi 100 prirodovednych knih :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod ibkis » 10 Okt 2007 17:40 pm

ja som vyhral taku malu knizku o akvariu v biologickej olympiade este na zakladke...a zacal som s tym otravovat moju mati, ktora ma v tom financne podporila aj ked len 20 litrov. potom som mal 100l a paradoxne ma ho matka po nejakych 4 rokoch kvoli reorganizacii donutila vyhodit...doteraz neviem preco som jej vlastne ustupil...no a teraz by som chcel zacat znova ale uz nie po ceskoslovensky...
ibkis
 
Príspevky: 7
Založený: 10 Okt 2007 16:36 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako ste prišli ku vašim rybám?

Odoslaťod Lubys » 13 Okt 2007 06:36 am

Ja som mal najprv (mozno 8 rocny) 5-litrovy pohar od uhoriek. Don som nasadil rastliny z potoka a chytil par malych pstruhov... dlho nevydrzalo a potom nam znamy dal ram z 50-tky tak som si dal narezat sklo a sam som to zagitoval... mal som zivorodky, nejake mrenky... Pamatam si ze po kazdej vymene vody trochu pustalo... tak som to vzdy dotesnoval. Ked pribudla (myslim 12l) elementka tak som odchoval prve mrenky a tetry cervene... Potom prisla VS, svatba... a na mozno 15 rokov som na to nemal cas... a teraz som sa do toho dal znovu. Zatial mam len 60l + nejake porodnicky (este prazdne) a v kute uz niekolko dni caka krasna 350-tka... A skoro som zabudol na 60-tku co ma dcera...
Lubys
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Aug 2006 20:53 pm
Bydlisko: Calgary


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.