Svetloplaché neónky



Všetko okolo akvarijných rýb

Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 14:25 pm

Mám v akváriu 10 neóniek, ktoré sú veľmi svetloplaché. Keď je zhasnuté osvetlenie akvária, neónky plávajú po celom akváriu. Akonáhle zapálim osvetlenie, zalezú dozadu, pod rastliny a krčia sa pri dne. Zdajú sa vystresované a strácajú farbu. Najlepšie to vidno pri kŕmení. Neónka vyletí spod rastlín, chytí žrádlo a zdrhá naspäť. Keď zase zhasnem, o 2-3 minútky je všetko ok.
Podotýkam, že pancierničky sú úplne v pohode a brázdia dno všade. Mám ešte dve mrenky a tie sú smelšie, no tiež to nie je ono.

Ako osvetlenie mám kúpené 15W LightGlo.

Dosť ma to štve, lebo ked mám večer zapálene svetlo, akvárium vyzerá úplne prázdne. Skúsil som aj nejaké rastliny, čo plávajú na hladine. Trochu to pomohlo, no nie je to ono.

Čo má robiť?
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 14:50 pm

skus zapalit svetlo inde. zrejme ta tvoja lampa je zapalena tak, ze vrha svetlo neprirodzene, napr. zboku. alebo svetlo dopadajuce zvonku - slnecne dopada inak ako svetlo, ktore zapalis ty.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod Asterix » 08 Sep 2003 15:40 pm

15W nie je moc aj ked neviem ake velke mas akvarko, ja mam 86W na 200l akvarku a neonky mam uplne v pohode, mam tam AquaGlo trubice a neonky mam krasne vyfarbene. Tetra neonova je vsak hejnova ryba a 10 rybiek nie je vela. Skus na ne ist pomalicky, aby mali klud a mohli si zvyknut. Skus im pomalicky pridavat svetlo. Ale aj v Akva obchode kde si ich kupil ich mali osvetlene, tam sa nechovali divne?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 16:32 pm

skala napísal:skus zapalit svetlo inde. zrejme ta tvoja lampa je zapalena tak, ze vrha svetlo neprirodzene, napr. zboku. alebo svetlo dopadajuce zvonku - slnecne dopada inak ako svetlo, ktore zapalis ty.


Pouzivam trubicu v kupenom plastovom kryte, ktory svieti presne zvrchu. Nebude to ani z bocneho svetla, lebo to iste robia aj ked je v miestnosti uplna tma a svieti iba osvetlenie akvarka.
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 16:33 pm

Asterix napísal:15W nie je moc aj ked neviem ake velke mas akvarko, ja mam 86W na 200l akvarku a neonky mam uplne v pohode, mam tam AquaGlo trubice a neonky mam krasne vyfarbene. Tetra neonova je vsak hejnova ryba a 10 rybiek nie je vela. Skus na ne ist pomalicky, aby mali klud a mohli si zvyknut. Skus im pomalicky pridavat svetlo. Ale aj v Akva obchode kde si ich kupil ich mali osvetlene, tam sa nechovali divne?


Akvarko mam malicke, 40L. Rybky som nekupoval, dostal som ich od kolegu. U neho sa spravali uplne normalne. Kazdopadne, ma tam trochu menej svetla, lebo uz ma rozbujnenu vegetaciu.
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 16:39 pm

Gendzo, nezapalujes im to svetlo nahle, resp. nie je miestnost, v ktorej mas akvarium prilis tmave?

Hovoris, ze mas 40 l nadrz, to znamena, ze by si s nim celkom lahko mohol experimentovat s jeho premiestnovanim po roznych kutoch tvojho obydlia. Trebars len pre ucely testu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 16:44 pm

skala napísal:Gendzo, nezapalujes im to svetlo nahle, resp. nie je miestnost, v ktorej mas akvarium prilis tmave?

Hovoris, ze mas 40 l nadrz, to znamena, ze by si s nim celkom lahko mohol experimentovat s jeho premiestnovanim po roznych kutoch tvojho obydlia. Trebars len pre ucely testu.


No ano, svetlo zapalujem nahle, neonove osvetlenie sa asi ani inac zapalit neda (?). Problem je v tom, ze tie rybe sa schovavaju aj po 5 hodinach svietenia. (Co uz teoreticky mohli zabudnut, ze som ho zapol rychlo.)

Premiestnovat akvarko, to asi nepojde. Ale miestnost nie je moc tmava, normalna izba.
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 16:51 pm

vravis, ze LightGlo, nie je to pre ne prilis biele, v papieroch mozno mas teplotu toho svetla. nie je tam uvedene viaci ako 6500K, napr. 9300 K, 12000 K?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 16:55 pm

skala napísal:vravis, ze LightGlo, nie je to pre ne prilis biele, v papieroch mozno mas teplotu toho svetla. nie je tam uvedene viaci ako 6500K, napr. 9300 K, 12000 K?


Nie som si isty, asi "SunGlo", 4200K. Ak je to dolezite, pozriem sa presne doma.
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod skala » 08 Sep 2003 16:59 pm

Kolko je tych neoniek?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod gendzo » 08 Sep 2003 17:01 pm

skala napísal:Kolko je tych neoniek?


10
Obrázok používateľa
gendzo
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Sep 2003 14:11 pm
Bydlisko: BA

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod nino_q » 08 Sep 2003 18:53 pm

nemyslim ze teplota (=farba) svetla alebo nahle rozsvietenie im vadi, my mame 10000K a vobec to neonkam (ani inym rybam) nevadi; skor by som hladal problem niekde inde, mozno v nejakom ochoreni, alebo v okolitom prostredi
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod Astrid » 08 Sep 2003 19:12 pm

Aj ja si myslim, podobne ako nino... Kolko mas rastlin v akvariu, teda ako je husto zarastene? MAs tam pozadie? AKE INE RYBY OKREM NEONIEK TAM MAS? Aku mas farbu strku?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod skala » 09 Sep 2003 06:59 am

ak mozes, odfot to akva a posli sem
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Svetloplaché neónky

Odoslaťod l_laco » 09 Sep 2003 13:54 pm

Odpoved ti nedam, ale zaujima ma ze ako dlho ich mas v tom akvarku, ci tam mas aj ine ryby ako tie neonky a panciernicky a aj to, ci tam je pozadie, pripadne ci okolie akvarka nie je moc svetle. Taktiez farba dna by mala byt tmavsia. Myslim, ze by bolo fakt najlepsie keby sa ti podarilo akvarko odfotit a poslat sem fotku.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.